·
Okunma
·
Beğeni
·
818
Gösterim
Adı:
İbadetlerin Ruhu
Baskı tarihi:
2013
Sayfa sayısı:
142
Format:
Karton kapak
ISBN:
3990000016208
Dil:
Türkçe
Yayınevi:
Elif Yayınları
Baskılar:
İbadetlerin Ruhu
İbadetlerin Ruhu
183 syf.
Ibadet eden ya da ibadet ettiğini zanneden her Müslümanın okuması gereken bir eser. Özellikle namaz bölümünü okumak çok zorladı. Kendini bildi bileli namaz kilan biri olarak aslında bütün o yatıp kalkmalarimin boşa gitmiş olabilecegini düşündürdü. Dehsetle okudum ama şeytanın sağdan yaklaşmasına da sebep olmamak için namazlarıma ısrarla devam etmem gerektiğine karar verdim. Sadece namaz değil incelenen ibadetler. Zekat,oruç, hacc ve Kuran tilaveti başlıklar.
183 syf.
·14 günde·5/10 puan
İbadetlerin bâtıni yönünü açıkladığı iddia edilen bu kitap benim için hayal kırıklığı oldu. Bildiğin Emevi inancının görüntü ibadeti kültüründen ileriye gidememiş. Dolayısıyla kendi içinde çelişkili bir sürü hadis yazmış.
183 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Okunması gerek bir kitap.Bazı görevlerimizi layıkıyla yerine getirmek zorundayız.Bilmediğimiz onlarca eksiği tamamlamak adına okumalı başkalarının okumasına vesile olmalısınız
Allah Rasûlü (s.a.v.) tavsiye isteyen birine “Namazını veda edenin namazı gibi kıl” buyurmuştur. Yani, nefsini ve onun arzularını bırakan, hayata veda ederek efendisine yürüyen kimsenin namazı gibi kıl.
... Ebû Cehil’in oğlu İkrime Kur’ân’ı okumak için açtığında “O Rabb’imin sözüdür, o Rabb’imin sözüdür!” der ve kendinden geçip bayılırdı.
... “Oruç, yeme-içme ve şehvetten uzak durmak ve bunları terk etmektir ve esas itibariyle gizlidir, başkasına görünür mahiyette değildir. Buna karşılık diğer ibadetler insanların gözleri önünde yapılır. Orucun tutulup tutulmadığını ancak Allah bilir, çünkü Oruç, sadece sabır ile yapılan bâtınî bir âmeldir.
Oruç ibadeti, Hz. Peygamber’in (sav) “Oruç sabrın yarısıdır.” ve “Sabır imanın yarısıdır.” sözlerinden anlaşıldığı üzere imanın dörtte biridir.
Bakara Sûresi'nin son iki âyeti'ni (Âmenerresûlü) okumak, geceyi ihyâ etmeye ve kötülüklerden korunmaya kâfi (yeterli)'dir.

İmâm-ı Nevevi

.
Dünyada yiyip bitirdiği mal, sadece dünyalık ihtiyaçlarını karşılayacaktır; oysa sadece dünyaya bakıp ahireti ihmal etmek akıllı bir insanın yapacağı şey değildir.
Rabbinin huzurunda günahkar; suçlu bir kul olarak, efendisinden kaçıp firar etmiş sonra yaptığına pişman olup boynu bükük ve mahcup bir şekilde O'nun karşısına çıkmış bir köle gibi şiddetli bir korku ve haya duygusu ile ayakta dur.
Çünkü Namaz insanın birtakım hususları anlamasını sağlar ve anladığı bu hususlar da insanı kötülüklerden ve günahtan zorunlu olarak uzaklaştırır.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İbadetlerin Ruhu
Baskı tarihi:
2013
Sayfa sayısı:
142
Format:
Karton kapak
ISBN:
3990000016208
Dil:
Türkçe
Yayınevi:
Elif Yayınları
Baskılar:
İbadetlerin Ruhu
İbadetlerin Ruhu

Kitabı okuyanlar 66 okur

  • Cengiz ALTIOK
  • Üveyikler
  • MsAyva
  • Elfida
  • ikircikli

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%11.1 (2)
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0