İbiş'in Rüyası

8,1/10  (14 Oy) · 
50 okunma  · 
13 beğeni  · 
761 gösterim
İbiş’in Rüyası, Tarık Buğra'nın 1970 tarihli romanı.

Roman, 1930'lu yıllarda İstanbul'da geleneksel tiyatro anlayışı ile oyunculuk yapmayı inatla sürdüren bir ortaoyuncunun çileli sanat hayatını ve fırtınalı aşkını anlatır. Ortaoyununun ünlü ismi Naşit Özcan'ın hayatından ilham alarak kaleme alınan eser, yazarı Tarık Buğra'nın hayatından da izler taşır.İlk defa 1970 yılında Hisar Yayınları tarafından yayımlanan eser yazara “TRT Roman Ödülleri Yarışması”nda Başarı Ödülü kazandırdı.
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  256
 • ISBN:
  9789754371222
 • Yayınevi:
  Ötüken Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ayşen BÜLBÜL 
 27 Ara 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bir İbiş var öyle bir şey ki Nahit'e Nahitliğini unutturdu. İbiş dışında diğer oyunların hiçbiri ona o kadar yakışmadı. Nahit kitabın baş kahramanı. Naşit Özcan'ın hayatından kesitler taşıyan roman o dönemin sosyal,siyasi yönlerine de ışık tutuyor. Bir aşk üzerinden bir tiyatroyu seyrediyorsunuz. Dönemin kadınlara karşı tutumu da ayrı bir konu. Nahit'in aşkı Hatice -sahne adı Semra- gözünden aşk ,kıskançlık,hayatta kalma mücadelesine de tanık olacaksınız. Komünizm,insan hayatı gibi çok farklı konulardan da kesitler bulacaksınız. Çok güzel bir kitaptı. Hak ettiği gibi okunmalı.

fatma küçükbesleme 
16 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

ibiişş...Evet bir tuluğatçı ve aynı zamanda hepimizin yakından tanıdığı Adile Naşit in babasısıdır Naşit Özcan.Bu kitabın üslubunu başta çok sevmesem de hikayesi beni çok sardı.Tiyatro arkasında da tiyatroyu aratmayacak oyunların, aşkların döndüğü bu hikayede Nahit in profesyonelliği,babacanlığı,bilgisi olmasa nasıl yürürdü.Haticenin Nahitin hayatına dahil olmasından sonra başka bi kitapta böle bi aşkı hissetmediğimi fark ettim ve bu çok hoşuma gitti.Bitişte ise yazar bize herşeyin tozpembe olmadığını göstermiş ve gerçekten böle bi hayat vardır olacak dedirtti.Ayrıca kitabı bitirir bitirmez hemen araştırmaya koyuldum siz de de böle bi etki oluşturduysa yazar başarmış diye düşünüyorum

Hayal kırıklığına uğradım. Çünkü Tarık Buğra' yı çok severim. Belki ilk kitaplarından, acemilik zamanlarının eseri, bilmiyorum. Ya da türünün çok dışında. Çoğunlukla tarihi dönemleri anlatan romanlar yazar. Kendi düşüncesi doğrultusunda o günleri anlatır. Nahit adlı bir karakterle, tiyatromuzun önemli isimlerinden Naşit' in hayâtından uyarlayarak kurguladığı bir öykü. Naşit' in gerçek biyografisi değil. Biraz dönem tiyatromuzu da anlatıyor. Sanırım elimdeki baskı da çok kötü. Tahmin ediyorum basım hatası kaynaklı bir sorun var. İkiden çok kişinin konuştuğu sahnelerde kimin ne söylediği anlaşılmıyor ve diyaloglar kopup anlamsızlaşıyor. Ben anlamış da olabilirim.

Kitaptan 11 Alıntı

Madam Tutli Putli 
30 Tem 21:55 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Ne kadar yakın olsak da insanları tanımıyoruz Nahit Bey. Bir yanları hep kendilerine kalıyor. Belki, kendilerinin bile ortaya çıkana kadar bilmedikleri bir ya da birkaç yanları var.

İbiş'in Rüyası, Tarık Buğra (Sayfa 72 - Ötüken Neşriyat)İbiş'in Rüyası, Tarık Buğra (Sayfa 72 - Ötüken Neşriyat)
Madam Tutli Putli 
29 Tem 19:53 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Herkes yalnız başına ölecektir, derler. Sanki yaşayışlar paylaşılabilirmiş, paylaşılıyormuş gibi. .. Bir piyesten mi hatırlıyordu ne:
" - Zaman geçer ve insan harcadığı zamanda yalnız kalır."

İbiş'in Rüyası, Tarık Buğra (Sayfa 5 - Ötüken Neşriyat)İbiş'in Rüyası, Tarık Buğra (Sayfa 5 - Ötüken Neşriyat)
Madam Tutli Putli 
30 Tem 21:50 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Gevezelik ne kadar kolay diye düşünüyordum. Ama konuşmak? Zor o, değil mi?

İbiş'in Rüyası, Tarık Buğra (Sayfa 71 - Ötüken Neşriyat)İbiş'in Rüyası, Tarık Buğra (Sayfa 71 - Ötüken Neşriyat)
Madam Tutli Putli 
29 Tem 21:10 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Ölen insanlar belki dirileceklerdi, belki mahşeri beklemeden diriliyorlardı da; ama aynı şey ölen - öldürülen- mutluluklar ve aşklar için de olamazdı.

İbiş'in Rüyası, Tarık Buğra (Sayfa 32 - Ötüken Neşriyat)İbiş'in Rüyası, Tarık Buğra (Sayfa 32 - Ötüken Neşriyat)

O rüyaları -ve kâbusları- aydınlatan ışık artık yoktu. Çünkü minimini bir kedi yavrusu için "gelsin" demişti. Gelen Hatice oldu... giden ise herşey....

İbiş'in Rüyası, Tarık Buğraİbiş'in Rüyası, Tarık Buğra
Ayşen BÜLBÜL 
23 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Komünizm kötü tamam ama bu kötüyü önlemek için ille bir başka kötüyü mü beslemek lazımdı? Birtakım insanlar başka birtakım insanların kanını emiyordu. Artık emmesinler diye ille boyunlarını kesip bütün kanlarını toprağa akıtmak mı lazımdı? Ve saldırganlığı önlemenin tek yolu saldırmak mı idi ?

İbiş'in Rüyası, Tarık Buğra (Sayfa 44)İbiş'in Rüyası, Tarık Buğra (Sayfa 44)
İzem Balık 
 08 Nis 17:11 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Eskiden mert bir hasmı, orospu bir dosta üstün tutarlarmış. Şimdi namuslu insanları namussuzlara, tarafsızları döneklere satıyorlar."

İbiş'in Rüyası, Tarık Buğra (Sayfa 123 - Ötüken)İbiş'in Rüyası, Tarık Buğra (Sayfa 123 - Ötüken)
Madam Tutli Putli 
31 Tem 21:45 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Gizli savaş" derdi, Türkiye'deki kadın erkek ilişkilerine. Kadın değişmek istiyor, hayatta kalmak için uğraşıyor, erkek ise kadını ceddinden gördüğü gibi ve ceddinin tuttuğu sınırlsr içerisinde görmek istiyordu. Ortada milimi milimine bir sınır savaşı vardı, iki taraf da kendilerine vergi silahları kullanıyordu. Erkeklerin elinde daha çok tabanca ve bıçak vardı. Kadın sınırını aşmaya kalktı mı her zaman yumrukla, tokatla kalmıyor, onları kullandığı da oluyordu.
Nahit' e göre, bu savaş uzun sürecek, ama sonunda kadın savaşı kazanacak, bu da erkeğin kurtuluşu olacaktı; Okuduğu, oynadığı piyeslerden çıkardığı bu idi ve Nahit, Tevfik Fikret'i de Gazi Paşa'yı da haklı buluyordu: Kadınları hayata ortak olmayan millet öksüzdü, yarı kuvvetini kullanamıyor demekti.

İbiş'in Rüyası, Tarık Buğra (Sayfa 95 - Ötüken Neşriyat)İbiş'in Rüyası, Tarık Buğra (Sayfa 95 - Ötüken Neşriyat)
Ayşen BÜLBÜL 
23 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Bir insanı öldürmek hırsını bir türlü anlayamıyordu. O insan insanların en kötülerinden biri olsa bile. Çünkü öldürülen yalnız kötülük olmuyordu ki. Nahit en kötülerde bile güzel,iyi ve korunmaya değer bir şeyler bulunduğuna inanıyordu ki mesela çiçek sevgisi,kuş sevgisi,evlat veya eş sevgisi. Bir kurşun veya iskemleye bir tekme veya kalbe indirilen bir hançer. Tamam ;al sana kötülüklerle birlikte yapma,yaratma,iyileşme,verimli hale gelme şanslarının da öteki sevgilerin de ölümü

İbiş'in Rüyası, Tarık Buğraİbiş'in Rüyası, Tarık Buğra
Ayşen BÜLBÜL 
23 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Dorukta yalnız kalmaktan ve doruktan başlamak ne kadar zormuş meğer

İbiş'in Rüyası, Tarık Buğra (Sayfa 68)İbiş'in Rüyası, Tarık Buğra (Sayfa 68)
2 /