İbrahim Peygamber

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.077
Gösterim
Adı:
İbrahim Peygamber
Baskı tarihi:
1 Ocak 2019
Sayfa sayısı:
183
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786056898532
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kaynak Yayınları
Baskılar:
İbrahim Peygamber
İbrahim Peygamber
Sumerolog Muazzez İlmiye Çığ, bu kitabında, Tevrat, İncil ve Kur'an'da geçen "İbrahim Peygamber" konusunu ele almaktadır. Yazar, konuyu arkeolojik buluntular, çiviyazılı kaynaklar ve Mısır-Kumran metinleri ışığında ve birbiriyle karşılaştırarak incelemektedir. Kitapta yanıt aranan sorulardan bazıları şunlardır:İbrahim Peygamber kimdir?Neden ve nasıl Yahudilerin, Hıristiyanların, sonra da Müslümanların atası olmuşturL? Kendisi, çocukları ve torunları hakkında Tevrat'tan önce ne gibi kaynaklar vardır? Sumerlilerle bir ilgileri var mıdır?...Muazzez İlmiye Çığ, bu önemli çalışmasında, "İbrahim Peygamber"in özellikle Sumerlilerle ve onların etkilemiş oldukları kültürlerle bağını incelemektedir.
183 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
İbrahim peygamberin ve ailesinin, torunlarının yaşamlarına, kutsal kitapların farklı bakış açılarından ışık tutulmuş. Ortaya çıkan mezepotamya yazıtları ve o dönemin çok tanrılı dini uygulamalarından tek tanrılı inanış döneme geçiş, benzerlikler vb. sizi çok şaşırtacak bilgilerle dolu müthiş bir çalışma...
.
183 syf.
·34 günde·Beğendi·10/10
İlmiye Çığ, kuşkusuz bu toprakların yetiştirdiği en önemli bilimkadınlarından.
Çığ, bu hassasiyet ve sorumluluk ile kitabını büyük bir titizlik ve dikkatle okuyucuya sunuyor.
İlk tek tanrılı dinlerin kökeni, en baştan başlayarak çok detaylıca anlatılıyor, öyle ki İbrahimin adım attığı her kent, her göç alanı tarihsel boyutta farklı kaynaklar göz önüne alınarak titizlikle ortaya konuluyor.
Aslında yahudi kavminin ve arapların soy kütüğü de peygamber olarak addedilen ve kutsal kitaplarda geçen bu kavimlerin adları yada liderleri oluyor.
Kitapta ibrahim'in ayak izlerini takip ettikçe o çağlar hakkında çok geniş bir bilgi birikimine de kavuşuyoruz. Bu bağlamda harran oldukça dikkat çekici.

Özellikle dinler tarihi, m.ö 1000-2000'li yılların keşfedilmeyi bekleyen yüzüne ilgi duyanlar için mutlaka okunması gereken bir eser.

Son olarak kitap ufkunuzu şekillediriyor, bilgilerinizi sorgulamanıza sebep oluyor ve sunulmuş olanla, ötelenenin çarpıklığı karşısında bocalamanıza neden oluyor.

Örneğin ufak bir örnek;
"(Abram yani ibrahimden söz ediliyor) Bu malları karısını Firavun'a vermesi dolayısıyla elde ettiği söyleniyorsa da, birlikte götürdüğü kardeşinin oğlu Lût da aynı şekilde zenginleşiyor. Yine karısını kardeşi olarak sunduğu Abimelek'in ülkesi Gerar'da da zengin oluyor. "
183 syf.
·Beğendi·10/10
Sümeroloğ Muazzez İlmiye Çiğ,Tevrat,Kuran ve İncil’de geçen İbrahim Peygamber konusunu ele almış.İbrahim Peygamberin kim olduğu,çocukları,torunları,yaşadığı şehirler,bıraktığı izler,sünnet,kurban gibi geleneklerin nerden ve nasıl çıktığı,farklı bu üç din tarafından nasıl yorumlandığı karşılaştırmalı olarak anlatmış kitabında.İnsanın olduğu her yerde olması olağan tüm hileler ve insanın tüylerini diken diken eden kutsal inanış adına yapılanlar var.Çocukların yakılması,kurban edilmesi gibi.Taht kavgaları uğruna kardeşlerin kuyuya atılması Ve miras paylaşımındaki adaletsizlikler gibi.Lut kavminin başına gelenleri zaten bilmeyen Yok gibi.Sadom ve Gommara şehrinin başına gelenler bir çok yazara örnek olmuş gibi,okuduğum bir çok kitapta işlenmişti.Kabe’nin kurulması,taş dikilip üstüne yağ dökülüp etrafında tur atılması gibi bir çok ritüele rastlıyorsunuz kitapta.İbrahim Peygamberle ilgili en çok bilgi Tevrat’taymış.Yaratılış(Tekvin),Adem ile Havva’nın yaratılış,Habil ve Kain biz onu Kabil biliyoruz cinayetle sonuçlanan hikayeleri,Babil Kulesinin yapılmadı ve Miraç’la bağlanması,Ur şehrinden(Harran) neden Filistin’e gidişi.Kenan ilinde yaşayışı.Onu koruyan Tanrısı,putları yıkması.Tüm bu konuların Tevrat,İncil ve Kuran’da karşılaştırılması Ve tüm bunların Sümer yazıları Ve arkeolojik buluntularla anlatılması vardı kitapta.
Muazzez İlmiye Çığ babasından bir alıntıyla kitabı bitiriyor.”Kızım,din kitapları üç kısımdır:Bir:Emirler;iki,tarihler;üç,efsaneler”derdi.
183 syf.
·Puan vermedi
Sümerolog olan yazar tarafından, İbrahim peygamber ile ilgili kutsal kitaplarda yazılanlar ile bu kitaplardan çok daha önce yazılmış çeşitli toplulukların tabletlerinde yer alan anlatımlardaki benzerliklerden bahsedilmektedir.
Yazarın yer yer kendi görüşlerini salt haliyle ortaya koymasını rahatsız edici buldum. Bu konuda sadece bulgularını ortaya koymasını tercih ederdim.
Kafanızda oluşacak büyük soru işaretlerine hazırsanız buyrun başlayın...
183 syf.
·Puan vermedi
Kitap çok güzel bilgiler içeriyor evet ama yazar aşırı şekilde kendi 'inançlarını' meselelerin yorumunda kullanmış ve ne yazık ki çoğu zaman öyle 'çiğ' kullanmış ki hayret etmemek elde değil..

Örneğin Tevrat ve Kuran'ın Sümer kültüründen etkilendiğini söylemiş.. Peki Tevrat ve Kuran'ı gönderen 'yaratıcı' Sümerleri de yaratmış olmuyor mu? Yani tersinden bakarsan oradaki kalıntılar da bir kutsal kitaptan kalma olamaz mı?

Tarihi ve dini ortodoks İslam'a göre yorumlayanların yanı sıra, tarihi ve dini ortodoks İslam'a bakarak ve sadece İslam'ın o yorumunu varmış gibi düşünerek, bulduğunu düşündüğü 'açıklara vurarak' yorumlayanlar da var.

Okuma sebebim galiba her iki grubu da dahil olmamak adına..
183 syf.
·Beğendi·9/10
Muazzez İlmiye ÇIĞ yine tektanrili dinler ile coktanrili dinlerin birbirlerini nasıl etkilediğini anlatıyor. Bu sefer konu İbrahim. İbrahim ile Sümer kaynakların izini sürmek isterseniz sizi bu okuma şölenine davet etmek isterim.
183 syf.
·12 günde·Beğendi·8/10
Bu tarz kitaplar okurken biraz zaman alıyor az sayfası olmasına rağmen .
Şiir kitabı roman gibi bir çırpıda okursanız bir şey anlamazsınız ve içindeki hiç bir şey kafanızda kalmayabiliyor.
okurken not almak ve bir yandan da araştırmak daha iyi oluyor en azından daha akılda kalıcı olabiliyor .

Dindar insanlar bu tarz konulardan rahatsız olabilir ama okumak isterlerse ki okusunlar okumaktan zarar gelmez farklı bir pencereden bakmış olurlar.


din kitaplarında anlatılanlardan biraz daha farklı olarak eski kadim uygarlıklar (sümer akad hitit babil vs vs) ile ilişkilendirilmiş olaylar mevzular kişiler mitler vs vsler dolu dolu bir kitap aslında.
183 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
İbrahim peygamber kitabı Muazzez İlmiye Çığ'ın en iyi eserlerinden birisi. Kitaplardan öğrendiğimiz kadarıyla peygamberlerin hayatlarında ahlaki ve vicdani değeri olmayan olayların olduğu ve zina, aile arası cinsel ilişki, cinayet, kıskançlık, kin, aldatma gibi birçok ahlak dışı olaylarla karşılaşıyoruz. Örneğin: İbrahim peygamber, ana ayrı, aynı baba Terah'tan olma, kardeşi Sara ile evlidir. Ve mal mülk edinmek için, kardeşi eşi Sara'yı krallarla evlendirmektedir. Lut peygamber iki kızı ile cinsel ilişki kurup çocuk sahibi olmuştur. Davut peygamber en yakın arkadaşının karısına göz koymuş, arkadaşını savaşın en ön saflarına koyarak ölümüne neden olmuş ve kadınla evlenmiştir. Muhammed peygamber, evlatlığının eşi yani gelini, yani kendisine baba demiş birisiyle evlenmiştir.
183 syf.
·30 günde·Puan vermedi
İbrahim peygamber:
Bu kitapta araştırmaya ve somut verilere dayanılarak İbrahim peygamberi; kuran, incil, tevrat ve sumerliler ile karşılaştırmalı olarak anlatmaya çalışmıştır. P
183 syf.
Muazzez Hoca'yı severim. Birçok kitabını da severek okuduğumu düşünüyorum. Ancak hocamızın ne yazık ki eserlerinde gördüğüm şöyle bir hatası var ki herşeyi kendi şahsi düşünce ve duyguları ile yorumluyor özellikle bunu bariz şekilde görebiliyorsunuz. Ve ciddi eserleri olmasına rağmen eserlerde kaynak kullanımı az olmakta. Ama bunlar tabi ki şahsi düşüncem. Ömrüne bereket, kalemine sağlık daha ne diyeyim...
183 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Kitapda İbrahim Peygamber hakkında Tevrat ve Kuran’da yazan dini bilgiler ile , Sümer belgeleri, arkeolojik bulgular gibi bilimsel belgeler karşılaştırmalı olarak bilim merceği altında inceleniyor. Bilimsel bir araştırma olarak ele alındığında aslında bulgular bölümü Sümer belgeleri ile dinsel inanışlar arasında bir çok konuda uyumluluk ya da benzerlikler olduğunu gösteriyor. Ancak yorum bölümüne gelindiğinde yazarın bulguları dinsel inanışların Sümer efsanelerinin ve tarihsel olaylarının bir versiyonu olarak yorumlanıp gerçek olmadığı şeklinde yapılıyor. Kanımca aynı bulgular, dinsel inanışların öne sürdüğü savların gerçek olduğu ve aynı kökten geldiği halde başka yazıtlarda yazılması şeklinde de yorumlanabilir. Örneğin göbeklitepedeki MÖ 10.000 yılına dayanan çok tanrılı dine ait olduğu düşünülen tapınak, İbrahim’in insanları tek Tanrı inancına çağırması gerekliliğinin bir kanıtı olamaz mı? Bunun gibi hala cevaplanmayan sorular var olduğunu düşünüyorum ve bu kitapta yanıtını bulamadım.
Tanrı elçileri Lût'a "Evinde kimler varsa hepsini at ve bu şehirden çıkar ve kaç. Kaçarken de arkana bakma" diyorlar. Lût ve ailesi kaçıyor. Fakat karısı kaçarken arkasına baktığı için tuz direği oluyor.
Ölümsüz Atatürk'ün, insana en büyük yol göstericinin bilim olduğunu söylemekteki haklılığı gün geçtikçe daha iyi anlaşılıyor.
Bize çıkmaz sokakta yol, karanlıkta ışık bulan büyük Atamızın açtığı yolda, gösterdiği ışıkla geç de olsa yolumuza devam edeceğiz. Bunu Önlemek isleyenler er veya geç hatalarını anlayacaklardır.
Sümerlilerde Tanrıların bahçesi Dilmun. Tevrat'ta Tanrı'nın yeri Aden, her ikisinde de su yok. Tevrat'ta, yerden buğu çıkıp toprağı suluyor. Sümer'de de Güneş Tanrısı yerden su çıkarıyor.

Tevrat'ta, Tanrı, Aden'e meyve ağaçları ve yenmesi yasak olan ağacı dikiyor. Sümer'de de Yer Tanrıçası sulanan bahçede yenmesi yasak bitkiler yetiştiriyor.

Tevrat'ta bu bahçenin toprağından yaratılan Adam, onun kaburgasından meydana getirilen kadın, yılan tarafından verilen yasak meyveyi yedikleri için buradan kovuluyorlar.

Sümer'de de insan çamurdan yaratılıyor ve orada Tanrıların görüntüsünde yalnız Tanrılar bahçesindeki yasak bitkileri yiyen ve lanetlenen Tanrı, adı kaburganın hanımı olan bir Tanrıça, Tanrının kaburgasını iyi ediyor.
Romalılara göre, Bap 4: 1-14'e göre, İbrahim sünnetsiz iken iman etmiş. Sünnet şeriat kabul ediliyor. İman şeriattan önce gel­diği ve İbrahim de sünnetsiz iken iman ettiği için Hıristiyanlıkta sünnet kabul edilmemiş.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İbrahim Peygamber
Baskı tarihi:
1 Ocak 2019
Sayfa sayısı:
183
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786056898532
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kaynak Yayınları
Baskılar:
İbrahim Peygamber
İbrahim Peygamber
Sumerolog Muazzez İlmiye Çığ, bu kitabında, Tevrat, İncil ve Kur'an'da geçen "İbrahim Peygamber" konusunu ele almaktadır. Yazar, konuyu arkeolojik buluntular, çiviyazılı kaynaklar ve Mısır-Kumran metinleri ışığında ve birbiriyle karşılaştırarak incelemektedir. Kitapta yanıt aranan sorulardan bazıları şunlardır:İbrahim Peygamber kimdir?Neden ve nasıl Yahudilerin, Hıristiyanların, sonra da Müslümanların atası olmuşturL? Kendisi, çocukları ve torunları hakkında Tevrat'tan önce ne gibi kaynaklar vardır? Sumerlilerle bir ilgileri var mıdır?...Muazzez İlmiye Çığ, bu önemli çalışmasında, "İbrahim Peygamber"in özellikle Sumerlilerle ve onların etkilemiş oldukları kültürlerle bağını incelemektedir.

Kitabı okuyanlar 103 okur

  • KUTLU ŞAD
  • Yasemin J.
  • İlker Türker
  • Tuna Gürmeriç
  • 8805
  • Funda Duyuldu
  • karaevli
  • Metin
  • Emre Karaca
  • EMRE Çalpan

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%39 (16)
9
%36.6 (15)
8
%12.2 (5)
7
%12.2 (5)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0