Kitap
İbrahim Peygamber

İbrahim Peygamber

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.8
112 Kişi
305
Okunma
102
Beğeni
2.545
Gösterim
183 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 5 sa. 11 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Kaynak Yayınları · 1 Ocak 2019 · Karton kapak · 9786056898532
Diğer baskılar
İbrahim Peygamber
İbrahim Peygamber
Sumerolog Muazzez İlmiye Çığ, bu kitabında, Tevrat, İncil ve Kur'an'da geçen "İbrahim Peygamber" konusunu ele almaktadır. Yazar, konuyu arkeolojik buluntular, çiviyazılı kaynaklar ve Mısır-Kumran metinleri ışığında ve birbiriyle karşılaştırarak incelemektedir. Kitapta yanıt aranan sorulardan bazıları şunlardır:İbrahim Peygamber kimdir?Neden ve nasıl Yahudilerin, Hıristiyanların, sonra da Müslümanların atası olmuşturL? Kendisi, çocukları ve torunları hakkında Tevrat'tan önce ne gibi kaynaklar vardır? Sumerlilerle bir ilgileri var mıdır?...Muazzez İlmiye Çığ, bu önemli çalışmasında, "İbrahim Peygamber"in özellikle Sumerlilerle ve onların etkilemiş oldukları kültürlerle bağını incelemektedir.
2 mağazanın 2 ürününün ortalama fiyatı: ₺27
8.8
10 üzerinden
112 Puan · 18 İnceleme
ik06
İbrahim Peygamber'i inceledi.
183 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
kafamdaki soru işaretlerinin bir kısmına cevap bulabildiğim daha da fazla düşünüp sorgulamama sebep olan mükemmel bir kitap... din oldukça hassas bir konu özellikle ülkemizde sormak , sorgulamak pek çok kişiye göre hala "ayıp ve günah"...nedense ? ! herkesin yanlış ya da eksik bildiği bir şeyler var maalesef. kitapta inancınızı yargılamadan sorgulamadan sadece belgelerle bilgilendirmeler bulacaksınız... okunmalı diyorum ben , inancınız ne olursa olsun ; ) mutlu okumalar : )
İbrahim Peygamber
OKUYACAKLARIMA EKLE
5
1 Sade Arif
İbrahim Peygamber'i inceledi.
183 syf.
·
Beğendi
Geçmiş o kadar da karanlık değil
Bilim bilimden ilim ilimden beslenmiş. Ancak bilimden bilim doğarken ne yazık ki ilimden tevatür ve işine geldiği gibi bir neticeler zinciri doğmuş. Duayen Çığ kendi içindeki tezatlıkları ve dinlerin diğerleriyle olan benzerliklerini, değişikliklerini bir bir gösteriyor. Konu inançta bir çatlak bulmak ya da bak bu nereden gelmiş görüyor musun demek değil. Ta kil tabletlere kadar geri gidip göstermek. Ne yazık ki bilmeden neler neler söylüyorlar da kaç kişi araştırıp okuyarak hakikate varıyor. Onun için tek yol araştırmak, okumak ve görmek. Bu topraklar ne kadar mümbit ki böyle güzel insanları yetiştirdi ve bize ışık tutarak lütufta bulundular.
İbrahim Peygamber
OKUYACAKLARIMA EKLE
24
Aydın Nasuh
İbrahim Peygamber'i inceledi.
183 syf.
·
34 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
İlmiye Çığ, kuşkusuz bu toprakların yetiştirdiği en önemli bilimkadınlarından. Çığ, bu hassasiyet ve sorumluluk ile kitabını büyük bir titizlik ve dikkatle okuyucuya sunuyor. İlk tek tanrılı dinlerin kökeni, en baştan başlayarak çok detaylıca anlatılıyor, öyle ki İbrahimin adım attığı her kent, her göç alanı tarihsel boyutta farklı kaynaklar göz önüne alınarak titizlikle ortaya konuluyor. Aslında yahudi kavminin ve arapların soy kütüğü de peygamber olarak addedilen ve kutsal kitaplarda geçen bu kavimlerin adları yada liderleri oluyor. Kitapta ibrahim'in ayak izlerini takip ettikçe o çağlar hakkında çok geniş bir bilgi birikimine de kavuşuyoruz. Bu bağlamda harran oldukça dikkat çekici. Özellikle dinler tarihi, m.ö 1000-2000'li yılların keşfedilmeyi bekleyen yüzüne ilgi duyanlar için mutlaka okunması gereken bir eser. Son olarak kitap ufkunuzu şekillediriyor, bilgilerinizi sorgulamanıza sebep oluyor ve sunulmuş olanla, ötelenenin çarpıklığı karşısında bocalamanıza neden oluyor. Örneğin ufak bir örnek; "(Abram yani ibrahimden söz ediliyor) Bu malları karısını Firavun'a vermesi dolayısıyla elde ettiği söyleniyorsa da, birlikte götürdüğü kardeşinin oğlu Lût da aynı şekilde zenginleşiyor. Yine karısını kardeşi olarak sunduğu Abimelek'in ülkesi Gerar'da da zengin oluyor. "
İbrahim Peygamber
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
9
Ferya Fertelli
İbrahim Peygamber'i inceledi.
183 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Sümeroloğ Muazzez İlmiye Çiğ,Tevrat,Kuran ve İncil’de geçen İbrahim Peygamber konusunu ele almış.İbrahim Peygamberin kim olduğu,çocukları,torunları,yaşadığı şehirler,bıraktığı izler,sünnet,kurban gibi geleneklerin nerden ve nasıl çıktığı,farklı bu üç din tarafından nasıl yorumlandığı karşılaştırmalı olarak anlatmış kitabında.İnsanın olduğu her yerde olması olağan tüm hileler ve insanın tüylerini diken diken eden kutsal inanış adına yapılanlar var.Çocukların yakılması,kurban edilmesi gibi.Taht kavgaları uğruna kardeşlerin kuyuya atılması Ve miras paylaşımındaki adaletsizlikler gibi.Lut kavminin başına gelenleri zaten bilmeyen Yok gibi.Sadom ve Gommara şehrinin başına gelenler bir çok yazara örnek olmuş gibi,okuduğum bir çok kitapta işlenmişti.Kabe’nin kurulması,taş dikilip üstüne yağ dökülüp etrafında tur atılması gibi bir çok ritüele rastlıyorsunuz kitapta.İbrahim Peygamberle ilgili en çok bilgi Tevrat’taymış.Yaratılış(Tekvin),Adem ile Havva’nın yaratılış,Habil ve Kain biz onu Kabil biliyoruz cinayetle sonuçlanan hikayeleri,Babil Kulesinin yapılmadı ve Miraç’la bağlanması,Ur şehrinden(Harran) neden Filistin’e gidişi.Kenan ilinde yaşayışı.Onu koruyan Tanrısı,putları yıkması.Tüm bu konuların Tevrat,İncil ve Kuran’da karşılaştırılması Ve tüm bunların Sümer yazıları Ve arkeolojik buluntularla anlatılması vardı kitapta. Muazzez İlmiye Çığ babasından bir alıntıyla kitabı bitiriyor.”Kızım,din kitapları üç kısımdır:Bir:Emirler;iki,tarihler;üç,efsaneler”derdi.
İbrahim Peygamber
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
9