İç Dünyamdan Notlar

7,2/10  (13 Oy) · 
29 okunma  · 
12 beğeni  · 
780 gösterim
Önceleri her şey canlıydı.
En ufak nesnelere pır pır çarpan kalpler bahşedilmişti...
Yaşamöyküsünü, Kış Günlüğü kitabında fiziksel varlığının gelişim süreciyle aktaran usta yazar Paul Auster, yukarıdaki cümleyle başlayan İç Dünyamdan Notlar'da da iç benliğinin dış dünya ile karşılaşma sürecindeki gelişimini anımsıyor.
Auster, bebekliğinde aydedeye bakışından, çocukluğunda kovboy filmlerinin yıldızı Buster Crabbe'e olan hayranlığından, dokuz yaşında yazdığı ilk şiirinden, Amerikan yaşamının adaletsizliğini fark etmesinden başlayıp 1950'lerin savaş sonrası ortamını ve 1960'ların çalkantılı günlerini geçerek yetişkinliğe uzanan ahlaki, siyasal, düşünsel yolculuğunu adım adım aktarıyor.
Çocukluk yaşamının dönüm noktalarındaki seslerin, kokuların, dokunma duyusunun hissettirdiklerinin ve çok sevdiği film sahnelerinin de eksik olmadığı belleğindeki bütün imgeleri akıcı anlatımıyla yansıttıktan sonra kitabın sonundaki albüm bölümünde de anlattıklarını fotoğraflarla bütünleştiriyor.
İç Dünyamdan Notlar, benzeri görülmemiş tarzda bir otobiyografi yapıtı.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2014
 • Sayfa Sayısı:
  320
 • ISBN:
  9789750719318
 • Çeviri:
  Seçkin Selvi
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 5 Alıntı

Beyzanur Asker 
09 Eki 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bazen kimsenin sevebileceği biri olmadığımı fark ederek ürperiyorum. Doğuştan gelen bir idealizmden olsa gerek, dünyadaki hiçbir şey iyi görünmüyor, yalnızlığım da mazoşist bir arzu...

İç Dünyamdan Notlar, Paul Austerİç Dünyamdan Notlar, Paul Auster

"Hayatta olmanın, yaşamanın ne olduğunu düşünebiliyordun ve bir kez bunu başardın mı, kendi varoluş gerçeğinin tadını doyasıya çıkarabilirdin, yani kendine, yaşamak ne güzel şey, diyebilirdin..."

İç Dünyamdan Notlar, Paul Austerİç Dünyamdan Notlar, Paul Auster

"Şanssız insanlar, haksızlığa uğrayanlar, yoksullar için üzüntü duyuyordun ve politika ya da ekonomiyi anlayamayacak, kapitalizmin çok az parası olanlar veya hiç olmayanlar üzerinde ne kadar ezici bir güç olduğunu kavrayamayacak kadar küçük olsan da, dünyanın adaletsiz olduğunu, bazılarının diğerlerinden daha çok acı çektiklerini, eşit sözcüğünün aslında görece bir anlamı olduğunu anlaman için başını kaldırıp çevrene bakman yeterdi..."

İç Dünyamdan Notlar, Paul Austerİç Dünyamdan Notlar, Paul Auster

"Dış görünüşüne göre artık aynı insan olmasan da eskiden neysen hâlâ osun."

İç Dünyamdan Notlar, Paul Auster (Sayfa 15 - Can)İç Dünyamdan Notlar, Paul Auster (Sayfa 15 - Can)