İç Dünyamdan Notlar

7,3/10  (16 Oy) · 
33 okunma  · 
16 beğeni  · 
833 gösterim
Önceleri her şey canlıydı.
En ufak nesnelere pır pır çarpan kalpler bahşedilmişti...
Yaşamöyküsünü, Kış Günlüğü kitabında fiziksel varlığının gelişim süreciyle aktaran usta yazar Paul Auster, yukarıdaki cümleyle başlayan İç Dünyamdan Notlar'da da iç benliğinin dış dünya ile karşılaşma sürecindeki gelişimini anımsıyor.
Auster, bebekliğinde aydedeye bakışından, çocukluğunda kovboy filmlerinin yıldızı Buster Crabbe'e olan hayranlığından, dokuz yaşında yazdığı ilk şiirinden, Amerikan yaşamının adaletsizliğini fark etmesinden başlayıp 1950'lerin savaş sonrası ortamını ve 1960'ların çalkantılı günlerini geçerek yetişkinliğe uzanan ahlaki, siyasal, düşünsel yolculuğunu adım adım aktarıyor.
Çocukluk yaşamının dönüm noktalarındaki seslerin, kokuların, dokunma duyusunun hissettirdiklerinin ve çok sevdiği film sahnelerinin de eksik olmadığı belleğindeki bütün imgeleri akıcı anlatımıyla yansıttıktan sonra kitabın sonundaki albüm bölümünde de anlattıklarını fotoğraflarla bütünleştiriyor.
İç Dünyamdan Notlar, benzeri görülmemiş tarzda bir otobiyografi yapıtı.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2014
 • Sayfa Sayısı:
  320
 • ISBN:
  9789750719318
 • Çeviri:
  Seçkin Selvi
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:

Otobiyografilere her zaman bir ön yargı ile yaklaşmışımdır. Fakat bir yıl önce, D&R'da "indirim ürünleri" sayfasında gördüğüm ve yazarı da tanıdığımdan "ucuz" diye aldığım bu kitap beklentimin oldukça üzerinde çıkmıştı.
Yazar başlarda çocukluğuna değiniyor, sonra hayatını değiştiren ya da etkileyen filmleri anlatıyor ve sonrasında eski karısıyla aralarındaki mektupları bize gösteriyor. Her ne kadar son iki kısım bir nebze sıkıcı olsa da, çocukluğundan bahsettiği, ilk kısım için bile okunabileceğini düşündüğüm bir kitap.