İçerdeki Kedi

7,6/10  (5 Oy) · 
23 okunma  · 
3 beğeni  · 
883 gösterim
Karşıkültürün diğer temsilcileri için bile sıra dışı sayılabilecek deneyimleri ve tuhaf zekasıyla Beat Kuşağının öncülerinden William S. Burroughs'un son demleri ve kedileri: Ruski, Smokey, Fletch, Calico Jane... Hayatının son on altı yılını kedileriyle Kansas'ta geçiren Burroughs, bu dönemde kedilerini ruhani birer dost olarak görmeye başlamış ve kendisi üzerindeki etkilerini her fırsatta vurgulamıştı: "Kedilerimle aramdaki ilişki beni ölümcül ve her şeye nüfuz eden bir cehaletten kurtardı."

İçerdeki Kedi, Burroughs'un kedi güzellemelerini, rüyalarını ve gördüğü yarı halüsinatif hayalleri bir araya getirdiği pasajlarıyla Burroughsseverler için olduğu kadar kediseverler için de farklı bir tecrübe olacak alternatif bir günlük.

"Bu kitap; yazarın hayatının, kendisine kedilerin oynadığı bir sessiz sinema olarak sunulduğu bir alegoridir. Kedilerin birer kukla olduğunu söylemiyorum. Hiç de öyle değiller. Yaşayan, nefes alıp veren canlılar onlar ve insan ne zaman başka bir varlığa temas etse üzülüyor: Çünkü sınırları, acıyı, korkuyu ve nihayetinde de ölümü görüyor. Temasın anlamı budur işte. Bir kediye dokunduğumda bunu görüyor ve gözlerimden yaşlar aktığını fark ediyorum."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2013
 • Sayfa Sayısı:
  101
 • ISBN:
  9789755706511
 • Orijinal Adı:
  The Cat Inside
 • Çeviri:
  Ahmet Ergenç
 • Yayınevi:
  Sel Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Seda 
11 Kas 2014 · Kitabı okudu · 4/10 puan

William S. Burroughs'un hayatının son dönemlerinde kedileri Ruski, Smokey, Fletch ve Calico Jane ile ilgili hikayelerini, rüyalarını ve gözlemlerini anlatan bu deneme türündeki kitap yazarın yumuşak ve sevecen yanını gözler önüne seriyor. Kitabın sevmediğim yanı, yazarın kedi ve köpekleri karşılaştırarak, daha çok sevdiği kedileri göklere çıkarması, köpekleri ise yerin dibine sokması. Yazarın genellemelerini hatalı buldum, üstelik kedi ve köpek gibi karakter sahibi hayvanlarla ilgili genelleme yapabilmiş olmasını bile garip buldum. Yazarı daha iyi tanımak isteyenler için okunabilecek ufacık, çerez niteliğinde bir kitap diyebilirim, fakat hayvanlar özellikle köpekler konusunda hassassanız İçerdeki Kedi'nin sinir bozucu bir kitap haline gelmesi de çok mümkün.

UĞURCAN KOÇ 
10 Haz 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Beat kuşağının öncülerinden keyifle okunabilecek bir deneme. Özellikle kediseverlerin hoşuna gideceğini düşünüyorum. Ağır ve uzun romanların arasında çerezlik bir tat adeta. Tavsiye ediyorum. İyi okumalar.

Kitaptan 2 Alıntı

Halil İbrahim kapan 
05 Eki 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kediler hizmet sunmazlar. Kendilerini sunarlar. Elbette bakım ve barınak isterler. Sevgiyi de karşılıksız alamazsın. Bütün saf yaratıklar gibi, kediler de işlerini bilirler. Kadim bir meseleyi kavramak istiyorsanız, o meseleyi günümüze taşıyın.

İçerdeki Kedi, William S. Burroughsİçerdeki Kedi, William S. Burroughs

Kanıtlar, kedilerin ilk olarak Mısır'da evcilleştirildiğine işaret
ediyor. Mısırlılar tahıl depoluyorlardı, bu da kemirgenleri çekmişti, kemirgenler de kedileri.

(Yaşadıkları bölge bazı vahşi kedilerin doğal yaşam alanı olsa da, böyle bir şeyin Mayalar'da
yaşandıgma dair hiçbir kanıt yok)

Bunun tam olarak doğru
olduğunu sanmıyorum. Bütün hikaye bundan ibaret degil.

Kediler kemirgen avcısı olarak ortaya çıkmadılar. Sansarlar, yılanlar ve Köpekler daha etkili kemirgen kontrol ajanlarıydı.

Kedilerin birer ruhsal refaketci, birer Dost olarak ortaya çıktıklarını ve bu işlevden hiç saşmadıklarını düşünüyorum.

İçerdeki Kedi, William S. Burroughsİçerdeki Kedi, William S. Burroughs

Kitapla ilgili 1 Haber