İçeriden-Kıyıdan Konuşmalar

9,0/10  (2 Oy) · 
17 okunma  · 
2 beğeni  · 
506 gösterim
Aslında insan kalbini sarmamalı, hükmü bir gün süren gazete kağıtlarına. Dönen rotatife kaptırmamalı insan ince sözü, kırılgan cümleyi. Ama ben yaptım; içimin en kuytusundan geçenleri bazen, gazetelere yazdım. Belki de sırf bu yüzden hiçbir zaman gerçekten köşe yazarı olamayacaktım. Hep "başka bir şey" olarak kalacaktım.

Ama bu yazılar yüzündendir, hiç hesapta yokken, bir gazete, bir sabah, birilerinin kalbine değdi. Yazanın içerisinden uçuşup gelen, atlayıp, konup bir gazete sayfasına, sizin de içinize sızdı. Bunlar işte, o yazılar. Bunlar, İçeriden yazılanlar...

Buzdolabı kapaklarına, işyeri masalarının kenarına asılan, insanlardan insanlara postalanan, hatta "Kıyıdan" köşesinden çıkıp insanlar arasında dolaşırken kimi zaman sahibini kaybeden... Bazen sizi tam da beklenmedik bir yerde yakalayıp yaşartan, hatta bazen size işi astırmayı bile becerebilen... Kimi kez tutup kolunuzdan çocukluk fotoğraflarınıza götüren, orada bırakıveren... Bazen kararlar aldıran, hatta bazılarına ülkeler aşırtan... Bunlar, o yazılar
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2004
 • Sayfa Sayısı:
  328
 • ISBN:
  9789752891685
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 7 Alıntı

Ce-mâ 
08 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İyiler Kazanmalı !
Bir şey söyleyeyim mi? Azız zaten. Çok azız. Futbol takımı tutar gibi mesela,koşulsuz. Birbirinizin tarafını tutun yani,tutmalı. Çünkü Allah'ın belası hayatta... İyiler kazanmalı,anlıyor musunuz? Bir kereliğine. Denemeli hiç değilse. Berbat bile olsa bu fikir,komik bile olsa, şu kadar basit: Ölmeyin. Azız çünkü biz!

İçeriden-Kıyıdan Konuşmalar, Ece Temelkuran (Sayfa 105)İçeriden-Kıyıdan Konuşmalar, Ece Temelkuran (Sayfa 105)
Ce-mâ 
09 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Öldürmeyen darbe güçlendirir" bir Türk atasözü değil, bir Nietzsche aforizmasıdır. Ve topyekûn palavradır. Her darbe yeni bir korku inşa eder insanın içinde.

İçeriden-Kıyıdan Konuşmalar, Ece Temelkuran (Sayfa 154)İçeriden-Kıyıdan Konuşmalar, Ece Temelkuran (Sayfa 154)

"Başka başka adamların ve kadınların peşinden kendinden epey uzağa gidip, sonra o tanımadığın yerlerden kendine dönmeye çalışmadın mı?"

İçeriden-Kıyıdan Konuşmalar, Ece Temelkuranİçeriden-Kıyıdan Konuşmalar, Ece Temelkuran