İçeriden-Kıyıdan Konuşmalar

8,8/10  (5 Oy) · 
28 okunma  · 
6 beğeni  · 
649 gösterim
Aslında insan kalbini sarmamalı, hükmü bir gün süren gazete kağıtlarına. Dönen rotatife kaptırmamalı insan ince sözü, kırılgan cümleyi. Ama ben yaptım; içimin en kuytusundan geçenleri bazen, gazetelere yazdım. Belki de sırf bu yüzden hiçbir zaman gerçekten köşe yazarı olamayacaktım. Hep "başka bir şey" olarak kalacaktım.

Ama bu yazılar yüzündendir, hiç hesapta yokken, bir gazete, bir sabah, birilerinin kalbine değdi. Yazanın içerisinden uçuşup gelen, atlayıp, konup bir gazete sayfasına, sizin de içinize sızdı. Bunlar işte, o yazılar. Bunlar, İçeriden yazılanlar...

Buzdolabı kapaklarına, işyeri masalarının kenarına asılan, insanlardan insanlara postalanan, hatta "Kıyıdan" köşesinden çıkıp insanlar arasında dolaşırken kimi zaman sahibini kaybeden... Bazen sizi tam da beklenmedik bir yerde yakalayıp yaşartan, hatta bazen size işi astırmayı bile becerebilen... Kimi kez tutup kolunuzdan çocukluk fotoğraflarınıza götüren, orada bırakıveren... Bazen kararlar aldıran, hatta bazılarına ülkeler aşırtan... Bunlar, o yazılar
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2004
 • Sayfa Sayısı:
  328
 • ISBN:
  9789752891685
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 11 Alıntı

fulya saygun 
05 Nis 00:06 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir kadın "Kadifeden Kesesi" ni söyledi."Oturmuş kumar oynar/Ah!Ciğerimin köşesi!"
Bu,benim dedemin en sevdiğiydi.
Esmer,uzun ve neşeliydi.Asla çekilemeyecek güzellikte bir filmin efkarlı jönü gibi gidiverdi.Sonra,çok sonra anladım ki,dedelerine uzun uzun bakmış kız çocukları hep böyle adamlara niyetlenecekti...

İçeriden-Kıyıdan Konuşmalar, Ece Temelkuranİçeriden-Kıyıdan Konuşmalar, Ece Temelkuran
BiÖğretmenim :) 
01 Nis 21:24 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Çünkü HAYAT...
Çünkü hayat, onu erken anladığını sananlardan çok fena alır öcünü. Bir şeyi vaktinde yaşamadan geçersen, çok sonra, seni rezil etme pahasına, sana yaşatır o eksik bıraktığın bölümü.
Aşık mı olmadın on altı yaşında?
Gelir seni kırk beşinde bulur, en olmaz zamanda.
Maceraya mı çıkmadın yirminde?
Sürükleye sürükleye götürür seni otuz beşinde. Yırtık kot, yer bezinden hallice bir kazak giyip, nasıl göründüğüne aldırmadan geçiremedinse öğrencilik yıllarını mesela, elli yaşında, artık kalabalıkların gözleri seni hiç de öyle görmeyi beklemezken, sana giydirir o kot pantolonu.
Hayatı sakın erkenden yaşama, sonradan çok fena komik eder adamı.
Serserilik ederek geçirmeli insan serserilik edilecek yaşları. Zira atlayıp geçtiğin ne varsa dönüp dolaşıp bulur insanın yakasını. Kendini yaşatıncaya kadar yapışıp kalır. ''

İçeriden-Kıyıdan Konuşmalar, Ece Temelkuranİçeriden-Kıyıdan Konuşmalar, Ece Temelkuran
fulya saygun 
04 Nis 23:58 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ne kadar önemli olursa olsun,"birisi" olmak bir hayata yeter mi? Size de haksızlık gibi gelmiyor mu bir ömürde sadece bir hayat olması? Ne saçma! Bir ömre en az birkaç hayat sığabilir oysa.

İçeriden-Kıyıdan Konuşmalar, Ece Temelkuranİçeriden-Kıyıdan Konuşmalar, Ece Temelkuran
Ce-mâ 
08 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İyiler Kazanmalı !
Bir şey söyleyeyim mi? Azız zaten. Çok azız. Futbol takımı tutar gibi mesela,koşulsuz. Birbirinizin tarafını tutun yani,tutmalı. Çünkü Allah'ın belası hayatta... İyiler kazanmalı,anlıyor musunuz? Bir kereliğine. Denemeli hiç değilse. Berbat bile olsa bu fikir,komik bile olsa, şu kadar basit: Ölmeyin. Azız çünkü biz!

İçeriden-Kıyıdan Konuşmalar, Ece Temelkuran (Sayfa 105)İçeriden-Kıyıdan Konuşmalar, Ece Temelkuran (Sayfa 105)
Ce-mâ 
09 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Öldürmeyen darbe güçlendirir" bir Türk atasözü değil, bir Nietzsche aforizmasıdır. Ve topyekûn palavradır. Her darbe yeni bir korku inşa eder insanın içinde.

İçeriden-Kıyıdan Konuşmalar, Ece Temelkuran (Sayfa 154)İçeriden-Kıyıdan Konuşmalar, Ece Temelkuran (Sayfa 154)

"Başka başka adamların ve kadınların peşinden kendinden epey uzağa gidip, sonra o tanımadığın yerlerden kendine dönmeye çalışmadın mı?"

İçeriden-Kıyıdan Konuşmalar, Ece Temelkuranİçeriden-Kıyıdan Konuşmalar, Ece Temelkuran
2 /