Ich, Nojoud, zehn Jahre, geschieden

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.315
Gösterim
Adı:
Ich, Nojoud, zehn Jahre, geschieden
Baskı tarihi:
2 Şubat 2009
Sayfa sayısı:
192
Format:
Karton kapak
ISBN:
9783426654705
Orijinal adı:
Moi Nojoud, 10 Ans, Divorcee
Dil:
German
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Knaur HC
Baskılar:
Ben Nojoud 10 Yaşında Bir Dulum
Ben Nojoud 10 Yaşında Bir Dulum
Ich, Nojoud, zehn Jahre, geschieden
Verkauft, verheiratet, geschieden - ein kleines Mädchen befreit sich aus einer Zwangsehe Nojoud ist noch ein Kind, als ihre Eltern sie mit einem Mann verheiraten, der dreimal so alt ist wie sie. Für die Zehnjährige aus dem Jemen bedeutet das das plötzliche Ende ihrer unbeschwerten Kindheit - und den Beginn einer qualvollen Zeit.
196 syf.
·2 günde·9/10
Bir solukta okumama rağmen sanırım uzun süre etkisinde olacağım.
Nojoud öyle güçlü bir kız çocuğu ki tüm yaşadıklarına rağmen kaçma cesaretini bulup hayatını kurtarmaya karar verir. Kendi hayatını ve kendi gibi olan bir çok çocuğun hayatını kurtarmıştır aslında. Onlara bir umut ışığı olmuştur.

O kadar sinirlendim ve üzüldüm ki bunların gerçek olması çok acı. 10 yaşında bir çocuk okula gitmeli, oyunlar oynamalı arkadaşlarıyla. "Annemin 16 çocuğu var" cümlesiyle ağzım açık kalmıştı. Tabiki ardından "Bir boğaza daha bakamam evlenmesi kurtulması demek" sözünü duymak beni hiç şaşırtmadı. Bakamıyorsan bu kadar çocuk niye ?!

Ama sonu mutlu olduğu için ben de mutluyum. Keşke kimse bunları yaşamasa. Türkiye'de de sanki bunların önünü açmak istermişcesine dini nikahtan önce resmi nikah zorunluluğu kalktı. Amaç ne bir türlü anlayamadım!

Nojoud'un hikayesi resimlerle süslenmiş, yürek burkacak bir hikaye.
196 syf.
·2 günde·Beğendi·5/10
Dikkat spoiler içerir. Geri kalmış toplumların kahrolası töreleri ne canlar yaktı ve yakmaya da devam ediyor.Dokuz yaşında evlendirilen bir kız çocuğunun düğünden üç gün sonra ölmesi ,kızın ailesini ayağa kaldırması gerekirken ne oluyor dersiniz? Kızın ailesi sanki bozuk bir mal vermiş gibi utanarak , yedi yaşındaki kızlarını ölen çocuğunun yerine veriyorlar ,lütfen kabul edin türünden !!!!
196 syf.
·9/10
Ben , kadere karşı koyacak kadar güçlü ve bana yardım edecek insanlar bulacak kadar da şanslıydım , diyen Nojoud.

Ailesinin doyuracak kadar parası olmadığı için babası , amcası ve abisi tarafından kendinden yaşça büyük bir adamla evlenmesi için aşiret kurallarınca toplanıp ve de pazarlık yapılarak 150.000 riyal karşılığında satılan Yemenli küçük bir kız çocuğu olan Nojoud'un hikayesi...

Nojoud , Yemen'in ıssız bir köyünde dünyaya gelen kocaman bir kalbe ve cesarete sahip küçük bir kız çocuğudur. Yaşadığı topraklar ataerkil egemenliğinin olduğu ıssız bir köydür.Burada ki kadınların en acı ortak kaderi ise , henüz buluğ çağına erişmeden kendilerinden yaşça büyük erkeklere ''SATILMALARIDIR.''
Nojoud artık kocasının tecavüzlerine ve işkencelerine dayanamadığı için gizlice evden kaçarak mahkemeye gitti ve kocasından boşanmak için yargıcın kapısını çaldı...

Kalbinin sesini dinleyerek erkeklere meydan okuyan Nojoud'un cesaretini ve boyunu aşan ibretlik hikayesini bir solukta okuyacaksınız.

Hala Nojoud'un kaderini paylaşan küçük gelinlerin olduğunu bilmek çok acı. Oyun oynayacakları yaşta zorla evlendirildikleri mahlukların tecavüzüne ve şiddetine maruz kalan çocuk gelinlerin o küçücük masum kalplerinden öperim.
196 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Bir cümle ne kadar derin bir iz bırakabilir? Etkisi ne kadar sürebilir? Lise kütüphanesinde elime geçen bir dergiden aklıma kazınan bir cümlenin etkisi mesela hiç geçmiyor benim için:"10 yaşındayım ve boşanmak istiyorum." Dergiyi kütüphaneden alma şansım olmadığı için dergilerin eski sayılarını satan sahafları tek tek dolaşıp kavuşabilmiştim National Geographic Haziran 2011 sayısına. Nojoud'dan ve onunla aynı kaderi paylaşan (mily)onlarca kızdan bahsediyordu. Gözyaşları içinde defalarca ve defalarca okudum yazıyı. Senede en az bir kez okumayı da alışkanlık edindim bu arada. Hiç unutmamak için. Sanki unutabilirmişim gibi. İşte ilk kez farkına vardığım noktaydı bu, herkesin eşit şartlarda olmadığını. Dünya üzerinde ne acılar olduğunu. Nojoud her zaman benimleydi bu süre içinde. "Boşandıktan sonra çok değiştim, insanların mutsuzluklarına daha duyarlı oldum" diyen minicik Nojoud'un öyküsünü ilk okuduğum gündü sanırım benim için duyarlılık sınırımı düşüren.

O dönemde kitabı okumak istemiş, beni bu kadar derinden etkileyen öyküsünü onun ağzından dinlemek istemiştim; yeni baskısı olmadığı için bulamamıştım bir türlü. Aradan yıllar geçti, ben liseyi bitirip üniversiteye başladım. Ailemden uzak bir şehirde tek başıma yaşamaya başladım bu süreçte. Yeni insanlar tanıdım. Hiç aklımın ucundan geçmeyecek, varlığını hayal bile edemeyeceğim hayatlara tanık oldum. Güçlü kadınlar tanıdım, kendi gücünden haberi olmayan kadınlar tanıdım, bir sürü kadın tanıdım. Hiçbiri diğerine benzemeyen onlarca insan. Yurtta kaldım. Özellikle geceleri uyuyamayınca koridora çıkar düşünürdüm. Bu kapıların her birinin ardında 3er kadın var. Bu çatının altında 250 kadın var. Ve pencereden bakınca görebildiğim 3 bina daha var. Ve o herbir kadının da kendi umutları, heyecanları, hayalleri, mutlulukları, mutsuzlukları, sevdikleri, sevmedikleri, aileleri, kültürleri, şansları ve şanssızlıkları var. Ve hiçbirinin bir diğerine benzeme ihtimali bile yok. Öyle eşsiz ki herbiri. Nasıl olabilir, nasıl bir araya gelebilir; akıl alacak gibi değil.

Fiziksel olarak bu kadar yakın olduğum insanlar içinde bile başına gelenleri aklımın alamayacağı insanlar oldu. Anlattıkları ile kalbime derin yaralar açan. Dünya üzerinde o kadar çok o kadar çok ki bunun örneği -uygun büyüklük sözcüğünü bulamıyorum.- Bilmiyoruz, hiçbir fikrimiz bile yok neler yaşandığından.

İşte yıllar sonra karşıma çıkan kitabın kapağından bana bakan o gözleri henüz kitabın adını okumadan bile biliyordum kim olduklarını. Sözlerini aklımdan çıkaramadığım gibi gözleri de kazınmış zihnime. Kitap çok satmayan kitapların bulunduğu, indirim bahanesiyle satış oyunları oynadıkları bir sepetin içinde idi. Neden? Kulaklarımız tıkalı yine Nojoud'un çığlıklarına. Yılın kadını ödülü aldıktan sonra neler değişti Nojoud'un hayatında? Yine ailesinin yanına döndü, yiyecek ekmeği zor buldukları o eve. En azından okula başladı tabii. Hikâyenin buradan sonrasını kendisi yazacak. Ve onun çığlığı birçok kadına ve erkeğe çığlık atmak için güç olacak.

Kitabı aldıktan sonra hemen okumadım. Çünkü çok net biliyordum çünkü, tanıyordum Nojoud'u. Onu okumak değil belki, yanımda olduğunu bilmek iyi geliyordu. Kitabı elime aldıktan sonra bir sene geçti. Hayatımda yepyeni bir dönem başladı. Ve ben yine kendimi her güçsüz hissettiğimde, kapana kısılmış hissettiğimde, başaramayacağım dediğimde kitaplığımdan bana bakan Nojoud'un gözleri ile karşılaştım. O pes etmeme izin vermiyor. O otobüse bile tek başına binemeyeceği bir yaşta ve coğrafyada kendi başına adliyeye gidip boşanmak istiyorum diyebildi. (Ne kadar şanslıydı ki ilk seferde sesini duyan birileri çıktı karşısına. Ya evine dön deselerdi? Düşünmeden edemiyorum! Vazgeçer miydi acaba o zaman? Yoksa yeniden dener miydi? Yeniden deneyebilir miydi acaba?) Ben nasıl olur da ayağıma takılan her taşta pes edebilirim? Elimden tutan bunca insan, önümde seferber olan bunca imkân varken. Konu ne olursa olsun; herhangi bir konuda çıkmazda olduğunuzu hissediyor ve ne yapacağınızı bilmiyorsanız Nojoud'un gözlerini ve sözlerini hatırlayın: "Ben Nojoud, 10 yaşındayım ve boşanmak istiyorum."
196 syf.
·7/10
Edebi ağırlığı çok fazla olmasa da, içeriği deprem yaratan bir kitap.
Bu kitabı ben nasıl okudum? aklımla mı, zihnimle mi, kalbimle mi bir başka boyuttan gelip hafzalımın alamayacağı bir izan la mı ? Bilmiyorum. Yüreğim büyük bir yara aldı...Sadece onu biliyorum.
Şunu belirtmeliyim ki, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'e bize bıraktıkları için bir kere daha şükrettiren bir kitap..
10 yaşında o da şüpheli bir sabi kızıcağızı kadın gözü ile, mal gibi görmek hangi sistemin, hangi hukukun, hangi törenin, hangi örf'ün ürünü dür. Lütfen bunları sorgulayarak okunması gereken bir kitap. Nojoud cesaretinin ve ona el uzatan vicdan sahibi, yürekli birkaç kişinin cesaretiyle kurtuldu diyelim. Acaba kurtuldu mu? Ya diğer çocuk gelinler nasıl kurtulacak. (Asiye Nasıl Kurtulacak misali gibi) odaya giren sivrisinekleri öldürdük ya dışarıdakiler, bataklıklar var oldukça onlar olmayacak mı ? Sistem, medenileşmiş, olgunlaşmış, cehaletten arındırılmış kamu vicdanını topluma yerleştirmedikçe, evrensel insan hak ve hukuku kabullenmedikçe maalesef bu acıları daha çok görür çok duyarız.
Bu kitaba yorumumu NOJOUD'un ifadelerini açıklamalarla yapmak için, anlatımlarının can alıcı olan yerlerindeki sayfaları kırmızı yazılarla doldurdum... Ama bundan vazgeçtim. yukarıdaki açıklamamla kifayet etmekle yetindim.
196 syf.
·9 günde·Beğendi·8/10
" Ortadoğunun nispeten en uygar ülkesinde doğmana vesile olan yüce rabbin için bugün ne yaptin?" Diye sorgulatan kitap. Ben Yemen hususunda çok ön yargıli bir insanim. Annemi bir kez daha görebilsem isimli kitaptan sonra bunu da okumak beni dehşete düşürdü. Paraşütle Yemen'e atilsam dayanabilecegim maksimum süre sanirım üc saat...
Hayvanlara eziyet eden insanlar nasılsa, kız çocuklarini çocuk yaşta evlendiren, daha doğrusu satan insanlar da sinir uçlarimi zorluyor.
Ben kitabi çok beğendim. Gayet güzel ve akici. Nojoudla beraber sanki o ani yaşiyorsunuz....
İlgimi çeken esas noktalardan biri kendi babaniz ve ağabeyleriniz sizi foseptik çukuruna çöp gibi atarken, kan bağiniz bile olmayan bunca insanin sizin için seferber olması... mükemmel...
Kitabin muhakkak okunmasi taraftariyim.
Kaç yaşina merdiven dayadim ve hala evlenmem için bir baski yok. Bin şükür.. binlerce şükür....
196 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Genelde pek tanımadığımız geri kalmış İslam ülkelerinden biri olan Yemen'den Nojoud Ali adlı kurbanın ve kahramanın üzücü hikayesini merak ve sinirle okudum. Kitap ismine baktığımızda ne kadar kötü ve trajik bir hikaye olabileceği zihnimizde canlanıyor. Çocuk evlilikleri denen iğrençlik gerek din, gerekse para kaynaklı olarak gelişmeyen ülkelerdeki küçük kız çocuklarının başına bela olmuş durumda. Biz onlardan sadece birinin hikayesini öğreniyoruz Nojoud Ali'nin cesareti yoluyla ağzından dökülen kelimelerle. Kitabın çok edebi bir dili yok, esasında kendisi bir yazar değil daha çok anılarının telifini vermiş ve yazdırmış gibi duruyor. Tabi böyle gizli kalmış kötülükleri açığa çıkarma cüretini gösteren birinden süslü bir edebiyat beklemek doğru olmaz. Herkesin anlayacağı ve rahat okuyabileceği bir biçimde yazılmış kitap. Önce kaçışını özetleyip ardından doğumu, büyümesi, evlenmesi ve boşanmasına kadar olan süreçleri kısaca anlatıyor bize küçük Nojoud. Bu kızın zorla evlendirilmesindeki etkenlerden en önemlisi para diyebiliriz. Hem evde beslenecek bir boğaz eksiliyor, hem de eski köy filmlerinde gördüğümüz başlık parası mevzusu var. Bu tip ülkelerde cinsiyeti dişi olan insan yerine konmamakta. Kısa bir süre önce Suudi Arabistan'da kadınlar insan mıdır etiketiyle gerçekleşen konferansın sonunda onlar memeli bir canlıdır cevabı çıkmıştı. Bir de peygamberin Ayşe'yi dokuz yaşında nikahlaması konusu var elbet ancak o apayrı bir mevzu ona hiç girmeyeceğim, yoksa sabaha kadar sürer. Babası ve müstakbel kocası tarafından kapalı kapılar ardında imzalanan sözleşmelerle zorla evlendirilen bu kızımız bir gün işkencelere dayanamayıp evden kaçıyor. Buluğ çağına erene kadar ilişkiye girmeme sözü verilse de buna uyulmuyor tabi. Kötü olan bir şey daha var ki, o da kızın hemcinsleri tarafından desteklenmemesi. Özellikle kayınvalidesi gördüğü işkenceleri haklı bulmakta. Gizlice adliyeye gidip yargıca boşanmak istediğini anlatması güzel bir cesaret örneği. Günümüzde benzer şeyleri yaşayan çok kız çocuğu var ancak korkularından ve aile baskısı yüzünden gıklarını çıkaramıyorlar. Tabi bu olay basına yansıyıp dünyada olay olmuş ancak kızın hayali öyle büyük şeyler değil. İlginçtir bu kadar üne kavuşmuş bir çocuk istediği her türlü pahalı ürünü elde edebilecekken sadece ufak şeylerle mutlu olabiliyor. Mesela röportaj yapmaya gelen muhabirlerden boya kalemleri istiyor sadece. Demek ki insanın karnı doyup, okula gidebilmesi önemli bir olay. Kitap biraz farkındalık yaratması için yazılmış gibi, hani daha kötü şeyler oluyor ve çok şanssız kimseler dünyada var şeklinde. Genel anlamda merak uyandıran ve sürükleyici bir eser. Aslında meydana gelen bu tip şeylerden çoğumuzun haberi oluyor, ancak kurbanlardan birinin anlatması çok daha farklı. Zihniyet değişmedikçe çocuk evlilikleri devam eder ve hakkında daha çok kitap yazılır, filmler çekilir. Bu kitap boşa yazılmış demek istemiyorum, ancak bunlara engel olabilmek adına yapılması gereken çok şey var.
196 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Ciddi anlamda sürükleyiciydi,sorgulatan bir özelliğe sahipti,fırsat buldukça okuyası geliyor insanın okumak isteyen her okursevere tavsiye ediyorum...
İyi okumalar dilerim 🤗
196 syf.
·2 günde·Beğendi
10 yaşında yılın kadını olmak (!) Nojoud'un mücadelesi, cesareti ve azmi sayesinde Amerikan kadın dergisi Glamour Nojoud'u Yılın Kadını ödülüne layık görmüştür. Ama o bu ödülü istedi mi tartışılır, tek istediği bir çocuk gibi yeni oyuncaklarla oynamak ve çikolata-pasta yemekken.
Büyük bir gerçek var ki o coğrafyada Nojoud çocuk gelinlere umut olmuş, ki kitapta da belirtiliyor: Arwa ve Rym Nojoud'dan cesaret alarak adliye yollarına düşüyorlar (sf.179)
En çok canımı acıtansa yer yer bu kız çocuğunun çizdiği resimlere yer verilmesi. Yetişkin halinizle bile kaldırmakta zorlanacağınız bir metin okuyor ve ara ara Nojoud'un çizimleriyle karşılaşıyorsunuz. İşte o an yüzleşiyorsunuz o gerçekle: Okuduğunuz sadece bir metin değil, 10 senedir nefes alan bir kız çocuğunun hayatı!
196 syf.
·8/10
21. Yüzyılda yani 2008 yılında. Yemen'de 10 yaşındaki bir küçük kız (Nojoud) 30 lu yaşlardaki bir erkekle evlendiriliyor. Nojoud daha evliliğin ne olduğunu bilmiyor. Kocası sayılan erkek zorla ona sahip oluyor. Bu ilişkilerden büyük acılar duyan Nojoud bunun böyle yürümeyeceğine inanıyor. Nojoud Yemen'de hiç bir kadının yapamadığını yaparak boşanma davası açıyor. Yemen kamuoyunun desteğiyle boşanıyor. 10 yaşında dul olarak, bıraktığı ilkokul 2. sınıfa devam ediyor. Bu olay dünya kamuoyuna da yansıyor. Nojoud Yemen'de bütün kadınlara örnek olarak hayatına devam ediyor.
196 syf.
Okuyun! Bizim zaten bir yerlerde yaşandığını bildiğimiz gerçekleri bir çocuğun ağzından öyle sertçe yüzümüze vuruyor ki,insan dayanamıyor. Kitabı okurken en arkasındaki fotografları tekrar tekrar açıp bakacaksınız.
196 syf.
·Puan vermedi
Kitap gerçek yaşam öyküsü. Yemen'de on yaşında evlendirilen bir kız çocuğunun trajik hikayesi. Etkileyici bir dille kaleme alınmış. Kitabın gelirinin bu çocuğun eğitim masrafları için harcanacağı belirtilmiş, sırf bu nedenle bile okunmaya değer.
Hayat çok garip, öyle değil mi? Bir yanda saray gibi camiler, öte yanda yiyecek hiçbir şeyi olmayan dilenciler.
Erkeklerle konuşurken gözlerinin içine bakmaktan korkmamayı öğrenmem gerekiyor. Zaten bir gün babamın da karşısına dikilip, "Ne olur ki, peygamber, Ayşe'yi dokuz yaşında nikahlamış," dediğinde ona katılmadığımı söyleme cesaretini göstermeliyim.
Keşke okulu bütün çocuklara zorunlu yapsalardı. O zaman onun gibi erkek çocuklar kırmızı ışıkta sakız satmaya gitmezdi.
Batı'da, içgüdüsel olarak Müslüman kadınların kaderine acımak moda. Oysa erken evlilik uygulaması ve aile içi şiddet sadece İslama ait bir gerçek olmaktan çok uzak. Fransa'da, İspanya'da, ve İtalya'da ninelerimizin anlattığı hikayeler, onların da çok küçük yaşta evlenmiş olduklarını bize hatırlatıyor. Birçok genç kadın hala eşleri tarafından şiddet görüyor.
Nojoud Ali
Sayfa 186 - Martı (gazeteci Delphine Minoui)

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ich, Nojoud, zehn Jahre, geschieden
Baskı tarihi:
2 Şubat 2009
Sayfa sayısı:
192
Format:
Karton kapak
ISBN:
9783426654705
Orijinal adı:
Moi Nojoud, 10 Ans, Divorcee
Dil:
German
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Knaur HC
Baskılar:
Ben Nojoud 10 Yaşında Bir Dulum
Ben Nojoud 10 Yaşında Bir Dulum
Ich, Nojoud, zehn Jahre, geschieden
Verkauft, verheiratet, geschieden - ein kleines Mädchen befreit sich aus einer Zwangsehe Nojoud ist noch ein Kind, als ihre Eltern sie mit einem Mann verheiraten, der dreimal so alt ist wie sie. Für die Zehnjährige aus dem Jemen bedeutet das das plötzliche Ende ihrer unbeschwerten Kindheit - und den Beginn einer qualvollen Zeit.

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

  • 14 defa gösterildi.

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0