İçimde Kim Var

6,8/10  (6 Oy) · 
14 okunma  · 
3 beğeni  · 
584 gösterim
Babasını hiç tanımayan, baba ve koruyucu özlemini, usta-çırak, baba-kız, öğretmen-öğrenci ilişkisi kurduğu bir yabancıda gideren Suna; babasının yerine bir yabancıya hayranlık duyan otelci genç Çiko; oğlunu hiç görmemiş, kendi dünyasında boğulmuş bir kayıp baba, Orson Cezmi; babasını eski bir filmde, İstanbul'un saklı köşelerinde kendi içsel yöntemleriyle arayan Metin; oğlunu yalanla büyüten, bütün hayatını bir yalan üzerine kuran Behice; Orson'un garip dünyasını paylaşan set işçisi Rıza; asla kesişmeyen paralel yaşamlarında mutsuzluklarıyla yoğrulanlar; ve bir insanın, herkesin zihninde farklı oluşan portresi. Yekta Kopan, acımasız bir yalan ve aldatma üzerine kurduğu romanında geç kalmış bir hesaplaşmanın tanıklığını yapıyor. Baştan sona bir film gibi akan, fondaki yağmurla, eski filmlerle, unutulmuş şarkılarla bütünleşen ve içinden akan hüzünle çoğumuzun yaşamına izdüşümler salan İçimde Kim Var, farklı bir baba-oğul hesaplaşması. Roman, kimin daha yalnız olduğu sorusuna yanıt ararken arkasında anlatılmamış hikayeler, sorulmadık sorular ve elbette tamamlanmamış hesaplaşmalar da bırakıyor.
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2014
 • Sayfa Sayısı:
  168
 • ISBN:
  9789750704147
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Evren Erarslan 
07 Ağu 22:53 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Orson Welles'in Yurttaş Kane'i ile açılıyor kitap, çocukluğa özlem ile birlikte yoğuruluyor hamuru. Farklı karakterler, tek bir öykü gibi gözüken bir çok öykü, güzel bağlanış ve dokunaklı bir kitap. Farklı karakterlerin öyküleri pamuk ipliği gibi bağlanıyor gözükse de, fena halde iç içeler. Yazım dilinde hissedilmeyen bu bağ, kişilerin hislerine yoğunlaştığınızda adı konmamış bir sadakate dönüşüyor. Sonra insan kendine soruyor işte, içimde kim var?
Farklıydı, bir film ve bir şarkı üzerine çıkılan kitap, bir anda aile dramına dönüştü.

Irem 
30 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir adamın yaşam öyküsünün, o hayata bir yerinden bir şekilde müdahil olmuş pek çok insanın gözünden anlatılışı... Herkes kendi Orson Cezmi'sini anlatmış. Kimi yıllar önce öldü sandığı babası Cezmi'yi, kimi çok aşık olduğu kocası Cezmi'yi, kimi elinden tutmuş ona abilik hatta babalık yapmış yeşilçam emektarı Cezmi'yi, kimi otelde kalan Cezmi amcayı, kimiyse sevdiği kadını elinden almış olan yılların eskitemediği dostu Cezmi'yi. Herkese göre ayrı ama aynı adam olan Orson Cezmi...

Kitaptan 6 Alıntı

Büşra Zencir 
18 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kaç kere başlanabilirdi ki, tek sonu olduğu bilinen bir hayata ?

İçimde Kim Var, Yekta Kopanİçimde Kim Var, Yekta Kopan
Büşra Zencir 
14 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Gökkuşağı: dünyanın en eski,en renkli, en ulaşılmaz, en bilinen, en büyüleyici yalanı. Başka hangi yalan, herkese eşit uzaklıkta durmayı başarabilir ki? Başka hangi yalan, altından geçebileni bir ömrü boyunca mutlu edeceğine inandırabilir ki? Gökkuşağının yalan olduğunu bildiği halde, hatta tam da bu nedenle aranır durur aşık. Çünkü... bu kadar güzel olabiliyorsa bir yalan aşk da güzeldir.

İçimde Kim Var, Yekta Kopanİçimde Kim Var, Yekta Kopan
Evren Erarslan 
07 Ağu 22:56 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Russell'ın bir sözünü defterine not ederek, kendince çözüme ulaşmıştı: "İki kişinin aynı anda kavrayabileceği bir şey kesinlikle yoktur."

İçimde Kim Var, Yekta Kopanİçimde Kim Var, Yekta Kopan
Büşra Zencir 
18 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bütün duygulardan oluşan bir gökkuşağı vardı içimde... Altından geçip dilek tutmak istediğim ama asla ulaşamayacağımı bildiğim bir gökkuşağı...

İçimde Kim Var, Yekta Kopanİçimde Kim Var, Yekta Kopan
Evren Erarslan 
07 Ağu 22:59 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Başka su kaynaklarım olduğunu çoktan anladığım halde, kurumuş kuyunun başından ayrılabilmek için son bir kez suyun içine mi bakmam gerekiyor?"

İçimde Kim Var, Yekta Kopanİçimde Kim Var, Yekta Kopan
Evren Erarslan 
07 Ağu 22:57 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Şişeyi kaldırdığında tezgahın kırık fayansını görüyor. Bir an düşünüyor : Şişeyi neden başka bir yere değil de bu kırık fayansın üstüne koymuşum? Çirkinlikleri, kötülükleri kapatma isteği. Ne yaparsan yap, kendini göstermeyi başarıyor kötülük, diye düşünüyor."

İçimde Kim Var, Yekta Kopanİçimde Kim Var, Yekta Kopan