İçimde Kızıl Bir Gül Gibi

8,4/10  (22 Oy) · 
115 okunma  · 
19 beğeni  · 
1.123 gösterim
Gri kanatlı kuşlar, çığlık çığlığa martılar, beyaz köpüklere değerek geçip gidiyorlardı, tuzlu denize kanat vura vura. Minareleri kurşunkalemler gibi gökyüzüne uzanan camilerin avlularında itişip kakışıyordu. Darıya üşüşen ak güvercinler. Kulaklarımda bir ses... Gözlerimin önünde tahtaları eskimiş panjurlarıyla cumbalı evler, yaşlı çınarlar ve bir ceviz ağacı.

Koparmış ipini eski kayıklar gibi yüzer kışın sabaha karşı rüzgarda tahta cumbalar ve bir sac mangalın küllerinde
uyanır uykudan büyük İstanbul'um.

İstanbul'da uyanmak istiyordum. İstanbul'la beraber uyanmak istiyordum ben de Nazım gibi. Benim bulunduğum şehirde tepe yoktu. Mavi bir deniz yoktu. Rast peşrevi yoktu havada, Boğaziçi suları gibi akan... Bana doğduğum şehri çağrıştıran hiçbir şey yoktu Londra'da. Sadece Nazım'ın dizeleri vardı elimde, beni şehrime uçuran.

İçimde Kıızl Bir Gül Gibi, usta bir yazarın ustası saydığı bir yazara ödediği gönül borcu. Edebiyatının ve yaşamın sürekliliğine ilişkin zarif bir metin...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2012
 • Sayfa Sayısı:
  118
 • ISBN:
  9789752892590
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
salih 
 01 Haz 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

SPOİLER İÇERİR.
Ayşe kulin’in çocukluk yıllarının sonlarında Almanya'dan gelen kuzeni Üstün’ün Nazım ile tanıştırması,şiirlerini okuması ile şiirlerini sevmesi ve hayatına olan etkisini anlatıyor. "Ne zaman aşık olsam, içimde mis kokulu kızıl bir gül gibi dururdu zaman. Çünkü ben aşık olmaya biraz da Nazım yüzünden öykünürdüm gençliğimde "Ayşe kulin kendisinde bıraktığı etkiyi bu sözleriyle anlatıyor.
Nazım'a olan sevgisini hayatındaki inişli çıkışlı günleri, hayatında Nazım'ın etkisini, çocukluğunu, gençliğini, evliliğini,çocuklarını anlattığı kitapta Nazım'ın hayatı ve şiirlerini kendi hayatının belirli dönemleriyle özdeşleştirmiştir. Nazımın şiirleriyle süsleyerek anlattığı, yazarın Nazım'a gönlüne, gözüne, kulağına ve yüreğine bahsettiği güzellikler, heyecanlar için teşekkürlerini sunduğu roman.
Nazım hikmetin şiirlerinde ülkesine olan özlemi Piraye’ye olan aşkı gözden kaçmamaktadır. İncelemeyi son nokta olarak şöyle bitirmek istiyorum. Nazım’ın ülkesine olan özleminden dolayı yazdığı sevgi dolu şiirleri görünce şunu demeden geçemiyorum. Nazım Hikmete vatan haini yaftasını yapıştıranlara tarih asla unutmayacaktır.

Ümran Akkor 
06 Oca 22:00 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Kitap, yazarın Nazım Hikmet siirleriyle tanışmasını ve onu içselleştirmesini anlatıyor. Hayatının zor dönemlerinde Nazım'ın şiirlerinde kendisini bulması ve avutmasi. 131 sayfalık kitapta bölüm bölüm ve ayrı ayrı tam 71 şiire de yer verilmiş. Nazım hayranlarına duyurulur

Serdar Poirot 
12 Tem 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Yazarın kendisini ve Nazım Hikmet sevgisinin nasıl başladığını anlatan yarı oto biyografik yarı roman bir kitap.
Nazım Hikmet ile ilk ne zaman tanıştığını, ailesinin edebiyat ile olan ilişkisini vs. oldukça detaylı ve okuyucuyu sıkmayacak bir şekilde anlatmış yazar.

Kitaptan 15 Alıntı

Ayşegül A. 
03 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Sırr-ı aşkı anlamaya hallice idrak gerek." (II. Beyazıd)

İçimde Kızıl Bir Gül Gibi, Ayşe Kulin (Sayfa 58 - Everest Yayınları)İçimde Kızıl Bir Gül Gibi, Ayşe Kulin (Sayfa 58 - Everest Yayınları)
morella 
07 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

''Karısına o eşsiz dizeleri yazarken dahi bir başka kadını sevebilmişti. Bu durum içimi burksa, canımı sıksa da Nazım’ın çapkınlıklarına hep hoşgörüyle bakmış ama beni aldatan erkeklerimi asla bağışlayamamıştım.''

İçimde Kızıl Bir Gül Gibi, Ayşe Kulinİçimde Kızıl Bir Gül Gibi, Ayşe Kulin
Berivan 
27 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

“Çok yorgunum, beni bekleme kaptan.
Seyir defterini başkası yazsın.
Kubbeli çınarlı mavi bir liman.
Beni o limana çıkaramazsın...”

İçimde Kızıl Bir Gül Gibi, Ayşe Kulin (Sayfa 128)İçimde Kızıl Bir Gül Gibi, Ayşe Kulin (Sayfa 128)
Ayşegül A. 
03 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Yarmışım göğsümü
yüreğimi yiyoruz bir dişiyle beraber
mektup yaz, telgraf çek, telefon et,
geliyorum, geliyorum, geliyorum de,
ölüm, uslandır beni."

İçimde Kızıl Bir Gül Gibi, Ayşe Kulin (Sayfa 63 - Everest Yayınları)İçimde Kızıl Bir Gül Gibi, Ayşe Kulin (Sayfa 63 - Everest Yayınları)
Ayşegül A. 
03 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Aşkı ayrılık mı besliyordu acaba, Fuzuli'nin de dediği gibi.

İçimde Kızıl Bir Gül Gibi, Ayşe Kulin (Sayfa 71 - Everest Yayınları)İçimde Kızıl Bir Gül Gibi, Ayşe Kulin (Sayfa 71 - Everest Yayınları)
Gözde Uysal 
 30 Eki 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kimbilir belki de önemkli olan birlikte Gazali'yi okuyabilmekti, yan yana oturabilmekti bir bahçede. Belki de değildi.
Aslında her şey ne kadar önemsizdi düşünürsek, ne kadar uçucu, ne kadar geçici, müphem ve soyuttu. Aslolan ne birlikte kitap okuyabilmek,ne yan yana oturabilmekti bir bahçede, ne sevmek ne de aldatılmamaktı. Aslonan hayattı, hayat !
Ve o hayatın ortasından,içtenlikle ve iyimserlilke seslenebilmekti sevgiliye...

İçimde Kızıl Bir Gül Gibi, Ayşe Kulinİçimde Kızıl Bir Gül Gibi, Ayşe Kulin

“Gözlerimi sımsıkı kapatıp hayallere dalıyordum. Şiir bilmez, kıymet bilmez, sevgi bilmez erkeklerle geçirdiğim yılların tümünü verip şeytana, bu Şair’le tek bir yıl geçirmek için pazarlık edebilmeyi isterdim. Benim için de üç satır yazsın diye, tek bir yıla değil tek bir aya da razı olurdum belki. Benim içinde üç satır…”

İçimde Kızıl Bir Gül Gibi, Ayşe Kulinİçimde Kızıl Bir Gül Gibi, Ayşe Kulin
Ayşegül A. 
03 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Behey! Kaburgalarında ateş bir yürek yerine
idare lambası yanan adam"

İçimde Kızıl Bir Gül Gibi, Ayşe Kulin (Sayfa 15 - Everest Yayınları)İçimde Kızıl Bir Gül Gibi, Ayşe Kulin (Sayfa 15 - Everest Yayınları)
2 /