İçimde Kızıl Bir Gül Gibi

8,3/10  (23 Oy) · 
120 okunma  · 
22 beğeni  · 
1.167 gösterim
Gri kanatlı kuşlar, çığlık çığlığa martılar, beyaz köpüklere değerek geçip gidiyorlardı, tuzlu denize kanat vura vura. Minareleri kurşunkalemler gibi gökyüzüne uzanan camilerin avlularında itişip kakışıyordu. Darıya üşüşen ak güvercinler. Kulaklarımda bir ses... Gözlerimin önünde tahtaları eskimiş panjurlarıyla cumbalı evler, yaşlı çınarlar ve bir ceviz ağacı.

Koparmış ipini eski kayıklar gibi yüzer kışın sabaha karşı rüzgarda tahta cumbalar ve bir sac mangalın küllerinde
uyanır uykudan büyük İstanbul'um.

İstanbul'da uyanmak istiyordum. İstanbul'la beraber uyanmak istiyordum ben de Nazım gibi. Benim bulunduğum şehirde tepe yoktu. Mavi bir deniz yoktu. Rast peşrevi yoktu havada, Boğaziçi suları gibi akan... Bana doğduğum şehri çağrıştıran hiçbir şey yoktu Londra'da. Sadece Nazım'ın dizeleri vardı elimde, beni şehrime uçuran.

İçimde Kıızl Bir Gül Gibi, usta bir yazarın ustası saydığı bir yazara ödediği gönül borcu. Edebiyatının ve yaşamın sürekliliğine ilişkin zarif bir metin...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2012
 • Sayfa Sayısı:
  118
 • ISBN:
  9789752892590
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
salih 
 01 Haz 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

SPOİLER İÇERİR.
Ayşe kulin’in çocukluk yıllarının sonlarında Almanya'dan gelen kuzeni Üstün’ün Nazım ile tanıştırması,şiirlerini okuması ile şiirlerini sevmesi ve hayatına olan etkisini anlatıyor. "Ne zaman aşık olsam, içimde mis kokulu kızıl bir gül gibi dururdu zaman. Çünkü ben aşık olmaya biraz da Nazım yüzünden öykünürdüm gençliğimde "Ayşe kulin kendisinde bıraktığı etkiyi bu sözleriyle anlatıyor.
Nazım'a olan sevgisini hayatındaki inişli çıkışlı günleri, hayatında Nazım'ın etkisini, çocukluğunu, gençliğini, evliliğini,çocuklarını anlattığı kitapta Nazım'ın hayatı ve şiirlerini kendi hayatının belirli dönemleriyle özdeşleştirmiştir. Nazımın şiirleriyle süsleyerek anlattığı, yazarın Nazım'a gönlüne, gözüne, kulağına ve yüreğine bahsettiği güzellikler, heyecanlar için teşekkürlerini sunduğu roman.
Nazım hikmetin şiirlerinde ülkesine olan özlemi Piraye’ye olan aşkı gözden kaçmamaktadır. İncelemeyi son nokta olarak şöyle bitirmek istiyorum. Nazım’ın ülkesine olan özleminden dolayı yazdığı sevgi dolu şiirleri görünce şunu demeden geçemiyorum. Nazım Hikmete vatan haini yaftasını yapıştıranlara tarih asla unutmayacaktır.