İçimde Oğuz Atay İle Orhan Gencebay İkizi Yaşıyor

5,5/10  (8 Oy) · 
14 okunma  · 
3 beğeni  · 
662 gösterim
Murat Yalçın'dan, "yazar-yayıncı gerilimi" denebilecek "şey"in azaltılması yönünde diplomatik bir çaba. Bir tür mola.

Bir dergi editörüne ne gibi mektuplar gelir? Dergiye gönderilen metnin yayımlanmaması ne gibi artçı sarsıntılara neden olur? Editör olmaya niyetliyseniz neleri göze almanız gerekir? Yalçın, "tamamen kurgusal" yazılarında bu sorulara yanıt niteliği taşıyacak e-postalar sunuyor okuruna.

Editöre daha çok kitap okuması gerektiğini önerenlerden sen benim kim olduğumu biliyor musunculara, sponsor arayışı içindeki profesyonel okurdan kırgın şaire, içini editöre dökenler...

Kuşkusuz, yerinizde duramayacak, elinizden bırakamayacaksınız.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2013
 • Sayfa Sayısı:
  120
 • ISBN:
  9789750718939
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
şule uzundere 
08 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

Bu kitap ismiyle ilgimi çekti. Bence ilgi çekmeyecek gibi de değil. Murat Yalçın bir edebiyat dergisinde editörlük yaparken kendisine gelen mektuplardan yola çıkarak onlara benzer mektuplar yazmış. İçlerinde o kadar farklı ve ilginç olanlar vardı ki çok zevk alarak okudum. Kitabın arka kapağında dediği gibi “Editöre daha çok kitap okuması gerektiğini önerenlerden sen benim kim olduğumu biliyor musunculara, sponsor arayışı içindeki profesyonel okurdan kırgın şaire, içini editöre dökenler…” vb. onlarca farklı insanla karşılaşmak için okuyabilirsiniz. Ayrıca bu kitaptan noktalı virgülün mucidinin Aldus Manutius olduğunu öğrendim.

Kitabın ayrıntılı yorumuna blogumdan ulaşabilirsiniz.

Halis Yıldız 
 23 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 10 günde · 3/10 puan

Murat Yalçın’ın okuduğum ilk kitabı.Kitap bir dergi editörüne yazılan kurmaca mektuplardan oluşuyor.Mektuplarda kimi zaman içten bir öykü yayınlama isteği kimi zaman daha ilk yazısı yayınlanmadan telif derdine düşen okur ya da yazarların mektuplarına şahitlik ediyorsunuz.Kitap genel anlamda akıcı.Ben böyle kitapları genelde yol kitabı olarak düşünüyorum.Zaten bu kitabıda işe gidip gelirken yolda bitirdim.Kısa bölümlerden oluştuğu ve çok yoğun imgesel bir anlatım olmadığı için gayet rahatlıkla yolda okumak için terci edilebilecek bir kitap.Ben mizahi yönü biraz daha güçlü olur diye beklemiştim.Açıkçası çok öyle olmadı.Bilmiyorum belki benim beklentim çok yüksek olduğu içinde olabilir.Dediğim gibi yol için atıştırmalık tadında okunabilecek bir kitap.

EMRE YAMAN 
15 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Murat Yalçın ve çalıştığı kuruma gelen mailler. Bu mailler bizim içimizden yazılmış. Çok düşündüren maillerde var çok güldüren maillerde. Okuyun farkına varın farklı bir millet olduğumuzun.

Kitaptan 4 Alıntı

Özge Celbiş 
16 Ağu 23:17 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Sanki Oğuz Atay yazıyor, sanki Orhan Gencebay sesiyle Oğuz Atay okuyorum. Olacak şey değil.

İçimde Oğuz Atay İle Orhan Gencebay İkizi Yaşıyor, Murat Yalçın (Sayfa 67)İçimde Oğuz Atay İle Orhan Gencebay İkizi Yaşıyor, Murat Yalçın (Sayfa 67)

Günümüzde burada ya da orada olmak değil sorun. Kafaca nerede olduğumuz, yüzümüzün nereye döndüğü, dünyadan ne anladığımız, kendimizi nasıl konumladığımız, hangi bilinç düzeyinde eğlendiğimiz, sosyal, kültürel, siyasal algılarımızın beslenme kaynakları, sentez yeteneğimiz.... Yani aklımızla, vicdanımızla nerede olduğumuz önemli hocam!

İçimde Oğuz Atay İle Orhan Gencebay İkizi Yaşıyor, Murat Yalçın (Sayfa 59)İçimde Oğuz Atay İle Orhan Gencebay İkizi Yaşıyor, Murat Yalçın (Sayfa 59)