İçimdeki Müzik

9,2/10  (170 Oy) · 
301 okunma  · 
149 beğeni  · 
4.536 gösterim
Şimdiye kadar tek kelime konuşmadım. Neredeyse on bir yaşındayım.
İngiltere'nin saygın edebiyat ödüllerinden Coratta Scott King ödüllü yazar Sharon M. Draper'dan hüzün ve umut dolu soluksuz okunacak bir roman. Gerçek bir yaşam öyküsünden ilham alınarak kaleme alınmış. 11 yaşındaki Melody'nin hastalığının adı Spastik ikili kuadripleji yani beyin felci. Yürüyemiyor, konuşamıyor, tekerlekli sandalyeye mahkum. Hiçbir uzvuna komut veremeyen bu küçük kızın beyni ise mükemmel işliyor. Hikâye Melody'nin öğretmenlerine, arkadaşlarına, komşularına kısaca dış dünyaya kendini kanıtlama çabasını anlatıyor. İncelikli, naif, akıcı, komik ve ilham verici bir eser. Sesini asla unutamayacağınız bu cesur kızla tanışmaya hazır mısınız?
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2016
 • Sayfa Sayısı:
  264
 • ISBN:
  9789750822038
 • Yayınevi:
  Timaş Genç Yayınları
 • Kitabın Türü:
fatma 
02 Oca 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Melody...Aslında bir çok çocuğun sesi olmuş bu kitapta.Farklılıkların kolayca engel diye tanımlandığı bir gezegende Melody gibi keşfedilmeyi bekleyen binlerce çocuğu gözden kolayca kaçırabiliyoruz.Bedensel farklılıklara engel diyoruz onların beyninde olup biten muhteşemlikleri bilmeden.Sahi kim belirliyordu şu engelli kriterlerini?"Şimdiye kadar tek kelime konuşmadım .Neredeyse on bir yaşındayım."diyor Melody ve bence yanılıyor.O konuşuyordu tek sorun onu anlamak isteyen kimse yoktu.

Elif 
 09 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

En sevdiğim kitaplar arasına girmiş bir kitap.Günlerce bu kitap hakkında düşündüm, durdum.Gerçekten şöyle bir düşünün beyin felçi geçirdiğinizi ve bir asla konuşamayacağınızı ,fiziksel aktivitelere katılamayacağını,dans edemeyeceğinizi, hep her zaman her bir dakika bunları ve daha fazlasını yapamayacağınızı düşünün bir...Hayat ne kadar sıkıcı olurdu. Kusurlarınızın ÇOK BÜYÜK olduğunuzu düşünüyorsanız bence bu düşünceden hemen vazgeçin çünkü daha kötü durumda olanlar var. Sağlığı yerinde olmayan herkese baş sağlığı dilerim...

Elif 
06 Eki 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · 10/10 puan

Çok güzeldi! Kitabın ana karakteri Melody 11 yaşında bir kız, kendisine beyin felci teşhisi konulmuş. Yürüyemiyor, konuşamıyor, yardım almadan yemek yiyemiyor. Fakat çok zeki bir kız, fotografik hafızaya sahip. Küçüklüğünden beri anne babası ne söylediyse, televizyonda ne izlediyse zihnine kaydetmiş. Ama bunları kelimelere dökemiyor olmak onu (ve bizi) çok üzüyor. 5.sınıfa başladığında kaynaştırma sınıfları projesiyle hayatının rutini değişmeye başlıyor. Kitap Melody'nin ağzından anlatılıyor. Bu iki kapak arasında; umut, hayal kırıklığı, sevinç, hüzün hepsi var. Bu kitabın bana hissettirdiklerini en son R.J.Palacio'nun Mucize kitabında hissetmiştim sanırım. Çok beğendim Küçük, büyük, herkese tavsiye ederim. Elinizde varsa daha fazla bekletmeyin, yoksa da bir an önce temin edin derim.

Feyza Çetin 
19 Nis 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 10/10 puan

Bu eseri incelemek tıpkı okurken hissettiğim duygulara kapılıp uzun bir süre düşünmeme sebep oldu. Gün içinde değerini bilmediğimiz ama sahip olduğumuz tüm özelliklerimizi düşündükçe satırların arasında ara verip insanın şükretmesini sağlayan bir kitap.Zaman zamanda insanlığımızdan utandıran bir çocuk kitabı. İlk elime aldığımda bir çocuk kitabı nasılsa bu da öyledir diye düşünerek önyargıyla başladım ama anlaşıldığı üzere yanıldım. Hayatı sorgulamamı sağladı, bakış açımı değiştirdi. Melody'i tanıdıktan sonra dünya da yaşamını sürdüren nice engelli bireye daha düşünceli ve saygılı davranmak için elimden geleni yapacağımı düşünüyorum . Umarım o insanlara saygı duymayan,onlar hakkında önyargılara sahip olanlarda bir gün Melody'le tanışma fırsatını bulur ve bir nebzede olsa önyargılarından uzaklaşırlar.

Şeyma 
29 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

Çok harikaydı. Melody 11 yaşında beyin felçli bir kız. Sadece bedenini hareket ettiremiyor ama zihni kıpır kıpır.
Bizim için pek de önemli olmayan şeyler Melody için o kadar önemli ki. Mesela bir gün sınıfta sıra arkadaşıyla konuşmaya çalışırken öğretmeni onu uyarıyor ve bu o kadar hoşuna gidiyor ki. Yani ona da diğerleri gibi davranılması.
Kitabı her yaştan insan okuyabilir hatta okumalı. Özellikle öğretmenlerin bu kitabı mutlaka okuması gerektiğini düşünüyorum.

Derya Berber Tali 
 18 Haz 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Uzun süredir kendi aldığım bir karar nedeniyle kitap incelemesi yapmiyordum;ama "içimdeki Müzik" kitabını okuyunca bu kitabı tavsiye etmeden olmaz dedim.Yine bir inceleme niteliği olmayacak yazdıklarım,sadece Melody 'nin öyküsünü,48 ödüllü bu kitabı okuyun pişman olmazsınız diyorum:)

DENİZ 
12 Oca 19:39 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Farklılıkların kolayca engel sayıldığı bu dünyada çok güzel bir mücadele hikayesi.

11 yaşındaki Melody'e beyin felci tanısı konulmuştur fakat aslında Melody çok zeki bir kızdır ve öğrenmeye çok heveslidir. Ona inanlar sayesinde zekasını ve yapabileceklerini ortaya koymayı başarmıştır. Yapamaz denilenleri, tüm alayları ve haksız eleştirileri bir kenara itmiştir. Ve başarmıştır.

Melody'nin bu muhteşem ilham verici hikayesini mutlaka okuyun, elinizde varsa fazla bekletmeyin, yoksa hemen temin edin.

iskender durgun 
10 Ara 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yazar Sharon M. Draper'le İçimdeki Müzik romanının yazarın kendi sitesinde yayınlanmış röportajının çevirisini paylaşmak istiyorum. Çeviriyi komşumuz Mehmet Öztuğ yapmıştır. Teşekkürlerimi sunarım.

İÇİMDEKİ MÜZİK (OUT OF MY MİND) – RÖPORTAJ

1) Neden engelli bir çocuk hakkında yazmayı seçtiniz?

Eğer siz zeki ancak iletişim kuramayacak olsaydınız ne olurdu? Sık sık düşüncelerini paylaşamayan böyle bir kişinin aklında neler oluyor diye merak ettim. Oldukça iyi bir fikre sahibim. Çünkü engelli bir kızım var. Oldukça eminim ki o gerçekten zeki, fakat ben onun annesiyim, tabii ki buna inanmak istiyorum. Böylece Melody’i kızımın bir portresi olarak değil fakat onun gerçek varlığının bir karakteri olarak yarattım. Melody azim, kararlığa ve büyük bir espiri duygusuna sahiptir. Onunda düşleri ve umutları hepimiz gibidir.


2) Okuyucular Melody hakkında üzüntü duyacaklar mı? Bunu engellemek için ne yaptınız?

Ben hikayeyi yazarken kesinlikle Melody için üzüntü duymamaları hakkında çok serttim. Böylece onu unutulmaz kılmak için sıkı bir şekilde, hiç kimsenin ona acımaya cüret edememesi için uğraştım. Çoğu insan yaşamlarında onunkinden daha kötü zorluklarla karşılaşıyorlar. Hikaye okurları sarstıkça, ümit ederim ki onun için neşeleneceklerdir.

3) Melody’nin fiziksel sınırlamalarının hayata bakış açısını nasıl etkilediğini düşünüyorsunuz? Başkaların onu gördüğü gibi mi?

Engelli çocuklar akranları gibidir. Kabul görmek isterler, arkadaşları olsun isterler. Okulun sosyal yaşamına dahil edilmek isterler. Melody ihmal edilmiş olmanın acısını ve tepeden bakılmanın acısını anlamaktadır. Ona insanlığının göstergesi olarak bir ses verdim. O, duyguları olan tüm genç insanları ve rüyalarını temsil etmektedir. Bu çocuklar ki, sık sık görünmez olarak muamele görürler, işitilmesi için bir şans verdim ki birey olarak görünsünler.

4) Out of my mind’ da engelli bireylere karşı birçok konuya dikkat çekmektesiniz ( Toplumsal eğilim, tıbbi zorluklar, merdivenler, banyolar ve yeme gibi fiziksel engeller). Farklı yetenekli bir dünyanın Melody nasıl bir temsilcisidir?

Melody’nin bir grubun temsilcisi olmayı istediğini zannetmiyorum. Melody bireysel olarak tanınmak ve takdir edilmek istemektedir. Bu romanın odak noktasıdır zannımca. Unutmamak gereklidir ki her bir insan dünya ile farklı bir şekilde ilgilenen bir grup değildir. Fakat bir insan, sadece bir insandır ki yolunu bulmaya çalışan bunun için en iyisini yapmaya uğraşan bir insandır.

5) Bu kitap için ne tür araştırmalar yaptınız?

Melody’nin hikayesi tabii ki kurgudur fakat binlerce işbirliği yapmayan vücutlarda hapsedilmiş zeki çocuk ve ergenin gerçekliğini temel olarak almıştır. Ben engelliler hakkında düzinelerce kitap okudum, yerel bir yaz kampında engelli çocuklarla çalıştım ve sayılamayacak kadar çok saatler kızımın zihninde ki gizlilikleri çözmeye uğraştım. Bir kurgusal karakter yaratıldığında yazar herhangi bir rüyanın gerçekleşmesi, zafer ve trajedilerin olması gücüne sahiptir. Bu roman gerçeğin doğruluğu ve ruhun içtenliği bakımlarından çok dikkatli edit edilmiştir.
6) Mrs. V ‘nin karakteri roman için neden önemlidir?

Herkesin bir akıl hocasına, bir yaşam koçuna, onları haşarı şampiyonluğa götürecek birine ihtiyaç vardır. Mrs. V romanda bu rolü doldurmaktadır. Bazen ebeveynlerin çocuklarına hayattaki ihtiyaçlarını vermesi zordur. Mrs. V bunun üstünde ve ötesindeki kişidir çünkü o Melody deki potansiyeli görmekte ve onu sevmektedir. Hepimiz hayatımızda bir Mrs. V kullanabiliriz.

7) Out of my mind ‘da özellikle Melody’nin hayatında müziğin rolü nedir?

Melody renkleri işitebilir ve müziği tadabilir. Onun artistik tarafı sanat ve müziğin gerekli kaynaşmasına derin bir anlayış gösterir ki bu sözcükleri, imajları ve fikirleri yaratır. Melody’nin müzik sevgisi ona yardımcı olur, hatta çok baskın olduğunda onu sakinleştirir. Müzik ona, hemen hemen hiçbir şeyi ifade edemediği bir dünyada bir ifade sağlar.

8) Romanda hiçbir karaktere ırk açıklaması yapılmamıştır. Neden Melody’nin ırksal veya kültürel mirasından bahsetmemeyi seçtiniz?

Onun ırkı önemli değildir. Melody’nin zorlukları herhangi ırksal veya kültürel problemi çok aşmaktadır. O kasıtlı olarak genel yapılmıştır. Çünkü ben okurun onu tek bir birey, herkesin çocuğu olabilecek bir birey olarak görmesini istedim. Medi-Talker’ı ilk aldığında ve onun birçok farklı dilden geldiğini keşfettiğinde onun gibi çocukların dünyanın her tarafında var olduğunu anlar.

9) Out of my mind’ da Melody karakteri ciddi zorluklara rağmen kurtulandır. Okurlar Melody’nin hayatından ne öğrenebilirler? Roman sevgi hakkında ne demektedir?

Zannederim Melody’nin gücü sevgiden gelmektedir. O çaresiz, sessiz istediği şeyleri yapamayan olmasına rağmen inanılmayacak kadar bir pozitif ruha sahiptir. Sevgi ona her günü aşacak ve geleceğe bakacak gücü vermektedir.

10) Melody’nin okuldaki çocukların hareketleri için ne gibi yorumlarda bulunuyorsunuz?

Melody yalnızca bir arkadaş istemektedir. Okuldaki diğer çocuklar gibi olmak istemektedir. Bu arkadaş Rose gibi olduğunda çok sevinmekte, Claire ve Molly gibi çocuklar onunla alay ettiklerinde ise çok acı çekmekte ve öfkelenmektedir. Kasıtlı olarak geride bırakıldığını anlamak ise onu mahvedilmektedir. Zannederimki çocukların olduğu kadar öğretmenlerin portreleri sosyal durumlarda insanların engellilere nasıl davrandığının gerçekçi bir portresini çizmektedir. Alışveriş merkezindeki insanlardan, daha bilgili olması beklenen doktorlara kadar insanlar sık sık nazik olmayan bazen kaba ama bazen de mükemmel olmaktadır.

11) Out of my mind’ i okuyan genç okurların kitaptan ne almasını beklersiniz?

Onlardan wow, mükemmel. Bu kitap benim düşünüp anlamamı sağladı ki tüm insanlar farklı olmaktan ziyade benzerdirler. Engelli olmanın nasıl olduğunu bilmiyordum. Farklı düşünmeyi öğrendim. Onların bu kitabı kucaklamalarını arkadaşlarına, ebeveynlerine ve öğretmenlerine iletmelerini isterdim.

12) Melody gibi çocuklar hakkında okurların ne hatırlamasını istersiniz?

Melody, engelli çocuklarla uğraşan ebeveynlere, anlaşılmamış olan çocuklara, bakıcılara verilmiş bir plakettir. Aynı zamanda görmemezlikten gelen, hayata belirgin farklılıklarla göğüs gerenlere ne diyeceklerini bilmeyenlere de yazılmıştır. Merhaba deyin…

13) Bu roman gerçek hakkında ne demektedir?

Zannederim ki tüm büyük hikayeler içimizdeki derin gerçeklerden ortaya çıkar. Fakat gerçek doğru yazarın dahi keşfedemediği yerlerdedir. Ve bazen okurlar kendileri hakkında gerçekleri keşfedebilirler. Bu roman konuşamayanlar için konuşmaktadır. O bize içimizdeki insanlığı hatırlatmalıdır.

Yağmur Dağıstan 
07 Eki 2017 · Kitabı okuyor · Beğendi

Ailenize hiç sizi seviyorum diyemediğinizi düşündünüz mü? Nasılsın sorusuna basit bir iyiyim diyemediğinizi..?
Kitap çocuk kitabı kategorisinde ancak bence 7'den 70'e herkesin okuması gereken, her okuyana mutlaka birşeyler katacak, empati yapmayı öğretecek bir kitap. Bir ergıterapist adayı olarak özel çocuklar hakkında çok fazla şey öğrendim.
Kitap Melody'nin iç sesinden yazılmış. Melody 11 yasında, serebral palsisi(beyin felci) olan zeki mi zeki bir çocuk.
Melody dış görünüşü yüzünden girdiği ortamlarda hep dışlanıyor, özellikle de okulda çocuklar tarafından. Melody gibi özel çocukların bulunduğu bir sınıf var okulda (H-5 sınıfı) ve bu çocuklar orada eğitim görüyorlar.Okuldaki çoğu insan, büyük küçük öğretmen ya da öğrenci çoğu insan onlardan daha zeki olduğunu düşünüyor. Kitapta en sevdiğim karakter Melody'e bakan Bayan V oldu. Onun konuşamasa bile ne kadar zeki olduğunu bilen ve diğer çocuklardan ayırmaması.. Aşık oldum Bayan V'ye
Alın aldırın okuyun okutyurın bu kitabı lütfen.. En sevdiğim #alıntı ise:
Sanırım değişik şekillerde en çok sorulan soru şu:

"Neyin var?" İnsanlar sık sık hasta olup olmadığımı ya da acı çekip çekmediğimi ya da durumumun düzelip düzelmeyeceğini merak ediyorlar. Bu yüzden iki cevap hazırladım. Bir tanesi kibar ama bir anlamda oldukça uzun diğeri ise biraz daha zekice. Gerçekten ilgilenerek soranlara bir tuşa basıp şöyle diyorum, "Spastik ikili kuadriplejim var, beyin felci olarak da biliniyor. Zihnimi değil, yalnızca vücudumu kısıtlayan bir şey." Bence son cümlem gayet de havalı duruyor. Claire ve Molly gibi insanlar için de şöyle diyorum, "Hepimizin engelleri var. Sizinki nedir?" 

İrem 
 26 Haz 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kitabı az önce bitirdim ve gerçekten güzeldi. Akıcıydı, birkaç saat içerisinde bitti. Henüz 11 yaşında olan bir çocuğun yaşadıklarını anlatması, bu yaşadıklarının zor şeyler olması insanı biraz kötü hissettiriyor. Ve Melody'nin düşünceleri, toplumca normal olmadığına karar verilen fakat aslında normal, zeki ve güzel kalpli olan insanları sadece dışarıdan gördüğümüze göre yargılamamamız gerektiğini fark ettirdi bana. Evet, bunun uzun zamandır farkındaydım, zihinsel engelli bir büyük dayıyla büyüdüm. Ama bu kitabı okumak daha iyi anlamamı sağladı.
Okuyun, düşüncelerinizi geliştirin.

Kitaptan 88 Alıntı

Selin 
09 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

...bazen kimsenin bilmediği sadece senin bildiğin bir şeyin olması güzeldir.

İçimdeki Müzik, Sharon M. Draper (Sayfa 123)İçimdeki Müzik, Sharon M. Draper (Sayfa 123)
Selin 
09 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sabah kristal gibi başlamış ama gün kırılmış cam parçalarına dönmüştü.

İçimdeki Müzik, Sharon M. Draper (Sayfa 234)İçimdeki Müzik, Sharon M. Draper (Sayfa 234)
Eda karaaslan 
20 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

" ... Konuşmasını bitirmemişti . Sinirle broşürü çöp kovasına fırlatıp , " biliyor musunuz , " dedi . " Bence çok soguk ve duygusuzsunuz . Umarım hiçbir zaman engelli bir çocuğunuz olmaz . Muhtemelen onu çöpünüzle birlikte kapı önüne koyarsınız ! "

İçimdeki Müzik, Sharon M. Draper (Sayfa 28)İçimdeki Müzik, Sharon M. Draper (Sayfa 28)
Eda karaaslan 
20 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

" Ve dahası " diye devam etti , " Bence yanılıyorsunuz ! Duvarınızdaki gösterişli diplomalarınıza rağmen Melody , sizinkinden daha ileri bir zekaya sahip ! "

İçimdeki Müzik, Sharon M. Draperİçimdeki Müzik, Sharon M. Draper
Merve 
07 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Bu biraz salakaça olabilir ama bazen kimsenin bilmediği sadece senin bildiğin bir şeyin olması güzeldir."

İçimdeki Müzik, Sharon M. Draper (Sayfa 120)İçimdeki Müzik, Sharon M. Draper (Sayfa 120)
fatma 
30 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Herkes kendini ifade etmek için kelimeleri kullanıyordu.Ben hariç.Ve eminim ki tüm bu insanlar kelimelerin gücünün farkında değildi.Oysa ben farklıydım.

İçimdeki Müzik, Sharon M. Draper (Sayfa 11)İçimdeki Müzik, Sharon M. Draper (Sayfa 11)
Eda karaaslan 
21 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

" Kapısı ve anahtarı olmayan bir kafeste yaşıyor gibiyim . Ve kimseye beni buradan nasıl çıkaracağını anlatamıyorum . "

İçimdeki Müzik, Sharon M. Draperİçimdeki Müzik, Sharon M. Draper
Eda karaaslan 
19 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

" Sanırım hiçbir şeyi unutmamak güzel bir şey , hayatımın her anı kafamın içinde . Bu aynı zamanda çok sinir bozucu . Çünkü hiçbirini paylaşamıyorum fakat hiçbiri kaybolmuyor . "

İçimdeki Müzik, Sharon M. Draperİçimdeki Müzik, Sharon M. Draper