İçimdeki Müzik

9,1/10  (263 Oy) · 
472 okunma  · 
231 beğeni  · 
7.566 gösterim
Şimdiye kadar tek kelime konuşmadım. Neredeyse on bir yaşındayım.
İngiltere'nin saygın edebiyat ödüllerinden Coratta Scott King ödüllü yazar Sharon M. Draper'dan hüzün ve umut dolu soluksuz okunacak bir roman. Gerçek bir yaşam öyküsünden ilham alınarak kaleme alınmış. 11 yaşındaki Melody'nin hastalığının adı Spastik ikili kuadripleji yani beyin felci. Yürüyemiyor, konuşamıyor, tekerlekli sandalyeye mahkum. Hiçbir uzvuna komut veremeyen bu küçük kızın beyni ise mükemmel işliyor. Hikâye Melody'nin öğretmenlerine, arkadaşlarına, komşularına kısaca dış dünyaya kendini kanıtlama çabasını anlatıyor. İncelikli, naif, akıcı, komik ve ilham verici bir eser. Sesini asla unutamayacağınız bu cesur kızla tanışmaya hazır mısınız?
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2016
 • Sayfa Sayısı:
  264
 • ISBN:
  9789750822038
 • Yayınevi:
  Timaş Genç Yayınları
 • Kitabın Türü:
fatma 
02 Oca 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Melody...Aslında bir çok çocuğun sesi olmuş bu kitapta.Farklılıkların kolayca engel diye tanımlandığı bir gezegende Melody gibi keşfedilmeyi bekleyen binlerce çocuğu gözden kolayca kaçırabiliyoruz.Bedensel farklılıklara engel diyoruz onların beyninde olup biten muhteşemlikleri bilmeden.Sahi kim belirliyordu şu engelli kriterlerini?"Şimdiye kadar tek kelime konuşmadım .Neredeyse on bir yaşındayım."diyor Melody ve bence yanılıyor.O konuşuyordu tek sorun onu anlamak isteyen kimse yoktu.

Elif 
 09 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

En sevdiğim kitaplar arasına girmiş bir kitap.Günlerce bu kitap hakkında düşündüm, durdum.Gerçekten şöyle bir düşünün beyin felçi geçirdiğinizi ve bir asla konuşamayacağınızı ,fiziksel aktivitelere katılamayacağını,dans edemeyeceğinizi, hep her zaman her bir dakika bunları ve daha fazlasını yapamayacağınızı düşünün bir...Hayat ne kadar sıkıcı olurdu. Kusurlarınızın ÇOK BÜYÜK olduğunuzu düşünüyorsanız bence bu düşünceden hemen vazgeçin çünkü daha kötü durumda olanlar var. Sağlığı yerinde olmayan herkese baş sağlığı dilerim...

Muallim 
25 Mar 10:54 · Kitabı okudu · 12 günde · Puan vermedi

Büyük bir hevesle okuduğum ve okumaktan keyif aldigim,zaman zaman gülümseten zaman zaman huzunlendiren bir hikaye. Ara vermeden bir çırpıda okunması gerektiğine inanıyorum.kitap hakkında çok şey söylemek istemiyorum. Kendinizi başka bir dünyaya yolculuk yapmış ve Melody ile birlikte yaşıyormuş gibi hissediyorsunuz.

Elif 
06 Eki 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · 10/10 puan

Çok güzeldi! Kitabın ana karakteri Melody 11 yaşında bir kız, kendisine beyin felci teşhisi konulmuş. Yürüyemiyor, konuşamıyor, yardım almadan yemek yiyemiyor. Fakat çok zeki bir kız, fotografik hafızaya sahip. Küçüklüğünden beri anne babası ne söylediyse, televizyonda ne izlediyse zihnine kaydetmiş. Ama bunları kelimelere dökemiyor olmak onu (ve bizi) çok üzüyor. 5.sınıfa başladığında kaynaştırma sınıfları projesiyle hayatının rutini değişmeye başlıyor. Kitap Melody'nin ağzından anlatılıyor. Bu iki kapak arasında; umut, hayal kırıklığı, sevinç, hüzün hepsi var. Bu kitabın bana hissettirdiklerini en son R.J.Palacio'nun Mucize kitabında hissetmiştim sanırım. Çok beğendim Küçük, büyük, herkese tavsiye ederim. Elinizde varsa daha fazla bekletmeyin, yoksa da bir an önce temin edin derim.

Şeyma 
29 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

Çok harikaydı. Melody 11 yaşında beyin felçli bir kız. Sadece bedenini hareket ettiremiyor ama zihni kıpır kıpır.
Bizim için pek de önemli olmayan şeyler Melody için o kadar önemli ki. Mesela bir gün sınıfta sıra arkadaşıyla konuşmaya çalışırken öğretmeni onu uyarıyor ve bu o kadar hoşuna gidiyor ki. Yani ona da diğerleri gibi davranılması.
Kitabı her yaştan insan okuyabilir hatta okumalı. Özellikle öğretmenlerin bu kitabı mutlaka okuması gerektiğini düşünüyorum.

bircizerinkitaplari 
11 Mar 00:24 · Kitabı okudu · 5 günde · 9/10 puan

" Düşününce aileme hiç ama hiç bir zaman doğrudan bir şey söylememiş olduğumu fark ettim. Birkaç tuşa bastım ve cihaz benim hiçbir zaman söyleyemeyeceğim yeni kelimeleri seslendirdi : Sizi seviyorum. "

Birkaç ay önce Genç Timaş Yayınları'nın etkinliğinde bir araya gelmiştik ve bu kitabı okumak için geç kaldığımı düşünmüştüm. Sonunda okudum ama neredeyse bir ay sonra düşüncelerimi paylaşıyorum. Kitaba gelecek olursak...

Bir çoğunuz eminim ki konusunu biliyorsunuz, ama bahsetmem gerekirse bu kitapta Melody'nin hikayesini okuyoruz. Melody, 11 yaşında, doğuştan beyin felçli ama bir o kadar da yaşam dolu bir kız. Kendini topluma kazandırmak ve içindekileri ifade edebilmek için elinden gelenin fazlasını yapmak için sürekli çabalıyor.

Kitabı okurken kendinizi sürekli Melody'nin yerine koyuyorsunuz bir kere, sonra insanların ne kadar acımasız olduğunu görüyorsunuz aslında. Çünkü bu kitapta mucize yok, inanmak istediklerimiz yok ya da olduğumuzu sandığımız kişiliğimiz yok, acımasızca yaptıklarımız var. Bu kitapta acı gerçekler var, okurken insanları bir ayna gibi yansıttığını düşündüm hep. İnsanlığın nasıl bu hale geldiğini düşündüm. İşte kitabın bu yönü beni benden aldı. Çünkü bu yönüyle duyguyu çok iyi aktardığını düşünüyorum. Son olarak tabi ki söylenecek çok şey var aslında ama her ne kadar ben söylesem de kitabı okumanız benim söylediklerimden çok daha fazlasını ifade edecek, belki Melody gibi toplumun bir parçası olan dostları daha iyi anlamaya çalışacaksınız, o duyguyu daha iyi anlayacaksınız.

Nuniá 
25 Nis 14:11 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Asla konuşamayan ve yürüyemeyen bir çocuk düşünün ... Konuşamaması , yürüyememesi düşünmesine engel değil . Ve siz bu kitabı okuduğunuzda onların aslında her an sizler , bizler olabileceğini ve bizlerin de her an aynı duruma düşebileceğimizi anlayacaksınız .
Bu kitap bana bir kez daha gösteriyor ki ;
insanlar seslenebilir iletişime geçebilir ancak bizler dinlemeyi öğrenirsek , duyabiliriz . . .

Şule sevim 
28 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

11yaşında şu ana kadar hiç konuşmamış Melody'nin hikâyesi. Çok gerçekçi çünkü hayatın içinden, herkesin hepimizin başına gelebilecek şeyler. Melody için hayat inanılmaz zor çünkü kendini ifade edecek kelimeleri söyleyemiyor.Hareket edemiyor. Düşünsene her söyleneni anlıyosun, verecek tonla cevabın var ama konuşamıyosun işaret edemiyosun anlatamıyosun derdini. Önüne sınırlı sayıda kelime olan bir tahta yerleştirip onunla kendini ifade etmeni bekliyolar.Çok sinir bozucu. Geri zekâlı muamelesi yapıyolar, dışlıyolar, alay ediyolar. Onun yerine konuşabilen bir cihaz sayesinde ilk kez duygularını ifade ediyor. Bu kitabı çoluk çocuk yetişkin herkese okutun. Biz herşeyi olupta nankörlük eden insanoğluyuz gerçi, saçma sapan meseleleri hayat meselesi gibi büyütürken gerçek sorunları olan insanlar çok daha olgun davranıyor, bu yüzden gözümüzün açılması ve kendimize gelmemiz için bence arada böyle şeyler okumamiz ve uyanmamiz gerek. Şiddetle tavsiyedir! Yazılacak daha çok şey var ama yazmakla bitmez siz alıp okuyun. 250 sayfalık bir kitap bazen bin sayfalık kitaptan daha çok şey anlatıyor, her sayfası dolu.

Feyza Çetin 
19 Nis 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 10/10 puan

Bu eseri incelemek tıpkı okurken hissettiğim duygulara kapılıp uzun bir süre düşünmeme sebep oldu. Gün içinde değerini bilmediğimiz ama sahip olduğumuz tüm özelliklerimizi düşündükçe satırların arasında ara verip insanın şükretmesini sağlayan bir kitap.Zaman zamanda insanlığımızdan utandıran bir çocuk kitabı. İlk elime aldığımda bir çocuk kitabı nasılsa bu da öyledir diye düşünerek önyargıyla başladım ama anlaşıldığı üzere yanıldım. Hayatı sorgulamamı sağladı, bakış açımı değiştirdi. Melody'i tanıdıktan sonra dünya da yaşamını sürdüren nice engelli bireye daha düşünceli ve saygılı davranmak için elimden geleni yapacağımı düşünüyorum . Umarım o insanlara saygı duymayan,onlar hakkında önyargılara sahip olanlarda bir gün Melody'le tanışma fırsatını bulur ve bir nebzede olsa önyargılarından uzaklaşırlar.

The OA 
05 Şub 01:44 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitap melody nin ağzından kendi hayatını anlatıyor yazar bu kitapta yürüyemeyen yazmayan konuşmayan 11 yaşındaki zeki bir kızın hayat hikayesini anlatıyor tabii 11 yılda ne yaşamış olabilir.
Aslında 11yil yaşamak için uzun bir süre hele birde konuşmayıp kendini ifade edemiyorsan.
Acaba konusmadigimizda ne olacağını hiç düşünüyormuyuz tüm o duyguları hiçbir şekilde başkalarına anlatamadigimizi...
Hepsini icimizde tutup isteklerimizi dile getiremedigimizi...

Kitaptan 102 Alıntı

Selin 
09 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

...bazen kimsenin bilmediği sadece senin bildiğin bir şeyin olması güzeldir.

İçimdeki Müzik, Sharon M. Draper (Sayfa 123)İçimdeki Müzik, Sharon M. Draper (Sayfa 123)
Selin 
09 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sabah kristal gibi başlamış ama gün kırılmış cam parçalarına dönmüştü.

İçimdeki Müzik, Sharon M. Draper (Sayfa 234)İçimdeki Müzik, Sharon M. Draper (Sayfa 234)
Eda karaaslan 
20 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

" ... Konuşmasını bitirmemişti . Sinirle broşürü çöp kovasına fırlatıp , " biliyor musunuz , " dedi . " Bence çok soguk ve duygusuzsunuz . Umarım hiçbir zaman engelli bir çocuğunuz olmaz . Muhtemelen onu çöpünüzle birlikte kapı önüne koyarsınız ! "

İçimdeki Müzik, Sharon M. Draper (Sayfa 28)İçimdeki Müzik, Sharon M. Draper (Sayfa 28)
Eda karaaslan 
20 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

" Ve dahası " diye devam etti , " Bence yanılıyorsunuz ! Duvarınızdaki gösterişli diplomalarınıza rağmen Melody , sizinkinden daha ileri bir zekaya sahip ! "

İçimdeki Müzik, Sharon M. Draperİçimdeki Müzik, Sharon M. Draper
Merve 
07 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Bu biraz salakaça olabilir ama bazen kimsenin bilmediği sadece senin bildiğin bir şeyin olması güzeldir."

İçimdeki Müzik, Sharon M. Draper (Sayfa 120)İçimdeki Müzik, Sharon M. Draper (Sayfa 120)
fatma 
30 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Herkes kendini ifade etmek için kelimeleri kullanıyordu.Ben hariç.Ve eminim ki tüm bu insanlar kelimelerin gücünün farkında değildi.Oysa ben farklıydım.

İçimdeki Müzik, Sharon M. Draper (Sayfa 11)İçimdeki Müzik, Sharon M. Draper (Sayfa 11)
Muallim 
 20 Mar 19:02 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Bayan Lovalace şarkının sonunda durdu,"Müzik çok güçlüdür genç arkadaşlar,"dedi."Bizi anılarımıza götürür.Ruh halimizi etkiler ve karsilastigimiz problemlere karşı alacagimiz tavrı belirler."

İçimdeki Müzik, Sharon M. Draper (Sayfa 87)İçimdeki Müzik, Sharon M. Draper (Sayfa 87)
Eda karaaslan 
21 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

" Kapısı ve anahtarı olmayan bir kafeste yaşıyor gibiyim . Ve kimseye beni buradan nasıl çıkaracağını anlatamıyorum . "

İçimdeki Müzik, Sharon M. Draperİçimdeki Müzik, Sharon M. Draper
11 /