İçimden Kuşlar Göçüyor

7,7/10  (18 Oy) · 
81 okunma  · 
14 beğeni  · 
1.190 gösterim
"Bütün yanlışlarım, bütün gözden ve elden kaçırdıklarım, tutabildiklerim ve benim kıldıklarımla bir hayat yaşadım ve ben olmaktan, iyi kötü, ama böyle olmaktan en sonunda hoşnutluk duymaktayım. Garip bir bilgelik, güçlülük, yılmazlık duygusu var içimde. En sonunda ele geçirmeyi başardığım bir özgüven."

İçimden Kuşlar Göçüyor'un bir yerinde böyle diyor İnci Aral; acıları, kederleri ve mutluluklarıyla dolu dolu yaşanan bir hayatın, bir dönüm noktasında. Kadının tek başına yaşaması, yalnız taşıması gereken güç bir dönem bu; bedensel-ruhsal değişimler, eksiklikler ve farklı deneyimlerle olgunluğa, orta yaşa geçilen eşik. Duyguların uç noktalarda yaşandığı bu geçiş sürecinde, kendisiyle de geçmişiyle de hesaplaşma fırsatı buluyor yazar. Pek az kadının cesaret ettiği biçimde, yaşadıklarını açıkça, hiçbir şeyin arkasına sığınmadan irdeliyor; kendini içtenlikle, dürüstlükle, hatta acımasızlıkla sunuyor. Ölü Erkek Kuşlar'ın izdüşümleriyle kaleme alınan bu çalışma, belki de o kitabı tamamlayan bir sonsöz.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2015
 • Sayfa Sayısı:
  168
 • ISBN:
  9786055340445
 • Yayınevi:
  Kırmızı Kedi Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Bahar Uzun 
26 Mar 07:53 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

edebi dili, hayatı şairane bir biçimde yaşayıp aktarışı gerçekten çok güzel. ancak ilk kez İnci Aral okuyan biri olarak hayal kırıklığına uğradım. belki çok yüksek bir beklentiyle başladım okumaya. ismi, kapak resmi kadar içi vurucu olmadı ancak çok doğru tespitleri var. okunmayı hak eden bir kitap.ama ruh haliniz dalgalıysa, hüzünlüyseniz son zamanlarda ruhunuza karartı katabilir biraz daha dirençli olduğunuz zamanlarda okumanızda fayda var.

kinokume 
 22 Şub 20:23 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kanser olup ameliyat olmak zorunda kalan,menopoza giren bir kadın ve onun bu sırada yaşadıklarının anlatıldığı bir kitap diye özetleyebilirim İnci Aral'ın kaleme aldığı ' İçimden Kuşlar Göçüyor ' u. Ama bu kısa özet, kitaba haksızlık olur.Okurken bir çok cümlenin altını çizdim,çok kez 'ya nasıl da güzel ifade etmiş' dedim. Fakat, ara sıra, bu kadar sıkıntı çok, keşke biraz da güzel şeyler olsa demekten kendimi alamadım. İçinde bulunduğunuz ruh hâline göre kitaptan etkilenme oranınızın değişeceğini düşündüğüm bir kitap. Severek okudum.

niluferinkitapligi 
08 Nis 18:02 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

"Yazmak benim için;dünyayla kurabileceğim en yalın,aynı zamanda en anlamlı bağlantı oldu her zaman.Yazmak değiştirdi beni,yetkinleştirdi,cesaretimi arttırdı.Oysa ne kadar az yazdım daha..."İşte bu cümleler;kanser olduğunu öğrendiği an ölümle yaşam arafına düşen bir yazarın,İnci ARAL'ın;otobiyografik romanı "İçimden Kuşlar Göçüyor" dan.
Yazarın geçmişi,evlilikleri,ölen anne ve babası,yaptıkları ve yapamadıkları üzerine iç hesaplaşmaları.43 yaşın,erken veda ihtimalinin yansımaları.
Betimlemelerin gücü,sözcüklerin verdiği boşluk hissi,gidecekken kendinize çekip tekrar sarılır gibi hastalığını atlattığı bölümleri okumak...Kalemini çok sevdiğim İnci ARAL'ı daha yakından tanımak adına keyifle okuduğum bir kitaptı.
Dipnot:Yazarın bu kitabı Menapoz süreci için üretilen bir ilaç firması tarafından özel baskıyla basılıp,kadınlara destek olması gerekçesiyle kullanıcılara dağıtılmıştır.

Deniz 
21 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnci Aral'ın kitaplarını her zaman sevmişimdir. Betimlemeleri,karakterleri,hikayeleri.. Her zaman beni çok etkilemiştir.Kendi hikayesini cesurca kaleme almasından mıdır bilmem ama bu kitabı okurken en keyif aldığım kitabı oldu.

Merlin M 
21 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

İnci Aral'ı okumaya başlamak için tercih ettiğim kitaptı. Yazarı tanıyıp, iç dünyasını, gelgitlerini, zaaflarını, hayallerini, hayal kırıklıklarını, umutlarını okumak çok çok güzeldi. Ondan sonra da sıra edebi eserlerine geldi. Emin olun, Aral'ı anlamak, satır aralarını yakalamak için hazine değerinde. Ama tekil anlamda da bir kadının dünyasını ipek gibi cümlelerle okumak paha biçilemez.

Kitaptan 26 Alıntı

Deniz Bülbül 
11 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Güzelliklerinden başka yatırımları olmayan kadınları düşünüyorum. Özellikle onlar için bu dönemin ne kadar dayanılmaz olabileceğini. Dış görünümünden başka hiçbir şeyleri olmadığını ve bu parlak kabuğun kuruyup dökülmekte olduğunu fark ettiklerinde hayatları nasıl da acıklı ve zor hale gelecek."

İçimden Kuşlar Göçüyor, İnci Aralİçimden Kuşlar Göçüyor, İnci Aral

“Acıyan bir yerlerim olup olmadığını anlamak ister gibi yokluyorum içimi. Hiçbir sızı yok. Geçmişin ağırlığı yok üstümde. Yolunca yordamınca unutmuşum unutulması gerekenleri. ”

İçimden Kuşlar Göçüyor, İnci Aralİçimden Kuşlar Göçüyor, İnci Aral

masumiyetin sonudur bu.
bütün yatırımını her seferinde sakınmadan ortaya atma, ya hep ya hiç mantığı gütme ve onarılmaz kayıpları göze alma yürekliliğinin sonu.

İçimden Kuşlar Göçüyor, İnci Aral (Sayfa 19)İçimden Kuşlar Göçüyor, İnci Aral (Sayfa 19)
seher 
31 Eki 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Zaman ağır aksak geçiyor. Bomboş ve anlamsız. Gene o yabanıllık duygusu yapışıyor yakama. O baş edilmez umutsuzluk ve kaçış isteği. İçimden kuşlar göçüyor.

İçimden Kuşlar Göçüyor, İnci Aralİçimden Kuşlar Göçüyor, İnci Aral
seher 
29 Eki 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Huzursuzluk değil bu. Tanımlaması güç bir boşluk duygusu. Biten ama ne olduğunu ve yerine neyi koyacağımı iyi bilmediğim bir şeyden dolayı duyduğum şaşkınlık. Derin hüzün. Belli belirsiz bir yavanlık var hayatımda, bir solgunluk. İçimde bir düşman barınıyor ama nedir, kimdir o, bilmiyorum

İçimden Kuşlar Göçüyor, İnci Aralİçimden Kuşlar Göçüyor, İnci Aral
kinokume 
22 Şub 19:09 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Bir daha birini böyle sevebilir miyim? Yeniden sevmek için güç ve zamanım olacak mı bir daha? Severken ölmüş olmayı istiyorum şimdi. Ya da burada, hemen bu gece âşık olmak istiyorum yeniden.Kısa da sürse, başlı başına bir yanılsama da olsa aşk insanın kendini yeniden yaratması değil mi? Kendi yüreğine ulaşmada kışkırtıcı bir keşif yolculuğu değil mi? Ama çoktan bitmiş ve artlarında yangın yerleri bırakmış bütün sevdaların sesi var içimde.

İçimden Kuşlar Göçüyor, İnci Aral (Sayfa 36)İçimden Kuşlar Göçüyor, İnci Aral (Sayfa 36)
Deniz Bülbül 
11 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Benim çelişkim yalnızlığı bir yaşama özgürlüğü olarak kabul edip sevmem ama uygulamada o yalnızlığa dayanamayışımdı.Yalnızlık insanın dış kabuğunu kalınlaştırıyor,dünyadan gizlenen iç ise zayıf ve kırılgan kalıyor.Maskemi indirdiğimde ya da kendi kendimle kaldığımda güçlülük sandığım inat ve özgüven bir anda paramparça olabiliyor.

İçimden Kuşlar Göçüyor, İnci Aralİçimden Kuşlar Göçüyor, İnci Aral

Birçok arkadaşım oldu. Kimileriyle çok uzun yıllar sürdü ilişkim. adlarını çoktan unuttum onların. Bir dönemeçte hayatımdan çıkarmak zorunda kaldıklarım ya da bir gün birdenbire yabancı bulduklarım oldu. Yillar sonra karşılaşıp yeniden sevdiklerim de. ama kesin olan bir şey var. her zaman yalnız oldum.

İçimden Kuşlar Göçüyor, İnci Aralİçimden Kuşlar Göçüyor, İnci Aral
HÜLYA BİLGİN 
13 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayatı boyunca sevgi özlemi içinde yaşamış birinin , sevdiği insanın sıcaklığına sokulup uyuma isteğini duymayışı, ya da bunu şu ya da bu biçimde bastırmış oluşu kolay anlaşılmaz.

İçimden Kuşlar Göçüyor, İnci Aralİçimden Kuşlar Göçüyor, İnci Aral
3 /