İçimizde Bir Yer

7,0/10  (149 Oy) · 
673 okunma  · 
101 beğeni  · 
3.734 gösterim
"Bu söylediğimin doğru olup olmadığından hiç emin değilim ama bana öyle geliyor ki sanki hepimiz, içimizde bir başkası için ayrılmış bir yerle doğuyoruz. Bir parçası kayıp bir bulmaca gibi...

"Hayatımızın önemli bölümünü garip bir eksiklik duygusu ile geçirmemiz, bazı sabahlar anlaşılmaz sıkıntılarla uyanmamız, bazen isimsiz umutlarla neşelenmemiz, sanırım o boşluğun içimizde yarattığı girdaptan kaynaklanıyor. Karşılaştığımız her kadına ve erkeğe, belki de hiç farkında olmadan, girinti çıkıntıları o boşluğun kesiklerine uyacak mı diye bakıyoruz.

"Elinde Cinderella'nın ayakkabısıyla dolaşan biri var sanki içimizde, herkese, 'Acaba ayakkabının sahibi bu mu?' diye bakıyor. Tam olarak neyi ve kimi aradığımızı bilmiyoruz. Bize öğretilen bilgilerden yola çıkarak aradığımız insanla ilgili birçok olumlu özellik sıralıyoruz ama genellikle söylediklerimiz gerçeğe çok uymuyor.

"Sonra birden birisi hayatımıza giriveriyor. Onun sahip olduğu bir şey, belki kokusu, belki dokunuşu, belki gülüşü, belki zekâsı, belki hayata bakış tarzı, belki zevki, belki aldırmazlığı, belki ihtirası, belki de kötülüğü, içimizdeki boşluğun bütün girinti çıkıntılarını dolduruyor.

"İlk düşündüğümüz, onunla mutlu ve huzurlu olacağımız. İçimizdeki boşluğun ancak 'iyi şeylere' sahip biri tarafından doldurulabileceğini sanıyoruz. Ama gerçek, her zaman böyle değil."
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9786051416267
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ceren Acer 
09 Tem 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Kitabın içinde son derece akıcı denemeler var. Bir çoğunda kendimizi bulduğumuz, kendimizi tanıdığımız, "evet gerçekten de öyle, yazarın kaleme aldıklarıyla benim hayatımdaki kesitler ne kadar da benzer" diyebileceğimiz... Aslında ben deneme türlerini pek sevmiyorum ama, bu yazarın İçimizde Bir Yer kitabını, etkileyici ve samimi buldum oldukça. Kitapta kendi yaşantınızdan izler bulunca çok şaşıracağınızı söylemeliyim. Kendinizi bir de Ahmet Altan kaleminden tanıyın derim.

Sinem Atılgan 
20 Tem 2015 · 2/10 puan

Ahmet Altan'ın ilk ve son okuduğum kitabıdır. Daha doğrusu onu bile yapmaya çok zorlandım. Sürekli olarak okuyucuyu sorguluyor. Soruya soruyla cevap verme gibi bir durum var. Ayrıca herhangi bir olay yok kurgu yok duygu yok kuru bir kitap. Başlarda ilgi çeken sözler var ama sonradan artık o kadar yavan geliyor ki insan satırları okurken başka şeyler hatta başka kitabı bile düşünebiliyor. Tavsiye etmediğim ilk kitap budur.

Üç Renk 
 12 Ara 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Ahmet Altan, dili olsun, kitaplarda işlediği konular olsun, kitaplarının sürükleyici yanı olsun bu işin hakkını veriyor. Takdir edilecek, beğenilecek, yazdıkları özümsenecek yazarlardan. Eğer okumadıysanız bir kaç kitabını okumamızı tavsiye ederim.
İçimizde Bir Yer okuduğum altıncı kitabı. Denemelerden oluşmakta ve hepsi de insanın hafızasında bir şekilde yer kaplıyor. Kimisinde hüzünlendim, kimisinde güldüm, kimisinde düşündüm, kimisinde "bu kadar da olmaz" dedim ama hepsini de soluksuz okudum diyebilirim.

Dolunay Hamurcu 
31 Eki 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Ahmet Altan'ın okuduğum ilk kitabı. Yazarla tanışmam güzel oldu. Deneme okumayı pek seven biri degilimdir. Fakat Ahmet Altan'ın samimi yazım tarzı ve kullandığı biraz öteleme yapan dili bana sevdirdi bu kitabı. Yine de sonlarına doğru sıkılmadım değil yanında başka bir kitap okumak ya da her gün iki üç deneme okumak çözüm olabilir.

Rabia Yağmur 
02 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

En güçlü aşk cümlelerini fısıldarken neden aniden huzursuzlanıp huysuzlaştığımızı, gelecekle ilgili hayaller kurarken birden neden kıskançlık krizleri geçirdiğimizi, neden böyle dengesiz davrandığımızı, sevdiğimiz insan belki de hiçbir zaman anlayamıyor...

Rapunzel 
27 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitap için söylenecek okadar çok şey var ki!!! Okurken beni benden alan ve her kelimesini kana kana içerek okuduğum bir kitap oldu... Kitapta ayrı ayrı hikayeler var ve her hikaye insana dair duygular barındırıyor. Okurken yaşadığımız her duyguyu hissedebiliyor insan. Aşk, tutku, kıskançlık, yalnızlık, birliktelik, kadın-erkek herkesin kendinden birşey bulacağı tüm duygular var bu kitapta. Kimi zaman okurken işte düşündüğüm tüm hisler kaleme dökülmüş dedim,kimi zaman başka birinin yaşadıklarını okudum hikayelerde. Kitabı okurken bir arkadaşımla konuştum ve ona Ahmet Altan karşımda olsa da saatlerce insana dair bu güzel düşünceleri benimle konuşsa dedim. Kalemi okadar güzelki, hissede hissede okudum son satıra kadar. Hani hep derler ya bu kitap bitmesin istedim diye, bana göre de bu kitap sonsuz olsun. Kesinlikle okuyun derim.

En başlarda o kadar güzel gidiyordu ki neredeyse her sayfada mutlaka altını çizdiğim yerler var.
Fakat sonralarda kitap yavaş yavaş sıkmaya başladı anlatılan hikayeleri okurken sıkıldım. Dolaylı yollardan anlatılmış cümleler çok fazla vardı. Ahmet Altan'ın okuduğum ilk kitabı ve yazarı bu kitapla tanımak istemezdim. Kalemini beğendiğimi de söyleyemem.
Ayrıca dikkatimi çeken farklı bir nokta da yazar dini inancı ile çok fazla cümle kurmuş olması. Okuyanlar ne demek istediğimi bir nebze olsun anlamışlardır belki. Çok övülen bir kitabına denk gelmedikçe yazarı kitaplığıma alacağımı sanmıyorum :)

Harooney 
 01 Oca 10:34 · Kitabı okudu · 6 günde · Puan vermedi

Bu eseri 5yıl önce elime ilk aldığımda hızımı alamamış yazarın bütün eserlerini aynı hızla aynı zevkle okumuştum
Şimdi tekrar
Okuyorum, heyecanımdan hiçbir şey kaybetmemiş bir şekilde.
Çakıltaşı deyip geçmeyin penguenleri de beyaz etli hayvan diye nitelemeyin
Romantizmin duruğunu yaşayıyorlar.

ahmet altanın okuduğum ilk kitabı, okurken bazen duruksayıp, insanlar en fazla bu kadar resmedilebilir diye düşünüyordum. toplumun içinden gelen ama biraz da değerler karşısında boyun eğmeyen, baş kaldıran yapı gözlerden kaçmıyor.

3 /

Kitaptan 210 Alıntı

esraaltunerrr 
05 Nis 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Ne kadar kalabalık bir yalnızlığa sahibiz.
Ne yana dönsek kendimize çarpıyoruz.

İçimizde Bir Yer, Ahmet Altanİçimizde Bir Yer, Ahmet Altan
BİROL COŞKUN 
07 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayatımıza girmiş ve oradan "suçlu ilan edilmeden" çıkmayı başarmış kaç kişi vardı?

İçimizde Bir Yer, Ahmet Altan (Sayfa 22)İçimizde Bir Yer, Ahmet Altan (Sayfa 22)

Hatalarımızı ve pişmanlıklarımızı çıkarsak bizden geriye ne kalır.

İçimizde Bir Yer, Ahmet Altan (Sayfa 130 - İğde Kokuları)İçimizde Bir Yer, Ahmet Altan (Sayfa 130 - İğde Kokuları)
BİROL COŞKUN 
12 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Elinde Sindirella'nın ayakkabısıyla dolaşan biri var sanki içimizde, herkese, 'Acaba ayakkabının sahibi bu mu ?' diyerek bakıyor.

İçimizde Bir Yer, Ahmet Altanİçimizde Bir Yer, Ahmet Altan
Sokrates'in teyzesii 
27 Oca 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yaşlandım.
Yazar oldum.
Gece trenleri geçti.
Yağmurlar yağdı.
Kadınlar oldu.
Hayalimdeki her şey hayatın içinde vardı.

İçimizde Bir Yer, Ahmet Altan (Sayfa 113)İçimizde Bir Yer, Ahmet Altan (Sayfa 113)