İçimizde Bir Yer

6,8/10  (112 Oy) · 
451 okunma  · 
62 beğeni  · 
2.587 gösterim
"Bu söylediğimin doğru olup olmadığından hiç emin değilim ama bana öyle geliyor ki sanki hepimiz, içimizde bir başkası için ayrılmış bir yerle doğuyoruz. Bir parçası kayıp bir bulmaca gibi...

"Hayatımızın önemli bölümünü garip bir eksiklik duygusu ile geçirmemiz, bazı sabahlar anlaşılmaz sıkıntılarla uyanmamız, bazen isimsiz umutlarla neşelenmemiz, sanırım o boşluğun içimizde yarattığı girdaptan kaynaklanıyor. Karşılaştığımız her kadına ve erkeğe, belki de hiç farkında olmadan, girinti çıkıntıları o boşluğun kesiklerine uyacak mı diye bakıyoruz.

"Elinde Cinderella'nın ayakkabısıyla dolaşan biri var sanki içimizde, herkese, 'Acaba ayakkabının sahibi bu mu?' diye bakıyor. Tam olarak neyi ve kimi aradığımızı bilmiyoruz. Bize öğretilen bilgilerden yola çıkarak aradığımız insanla ilgili birçok olumlu özellik sıralıyoruz ama genellikle söylediklerimiz gerçeğe çok uymuyor.

"Sonra birden birisi hayatımıza giriveriyor. Onun sahip olduğu bir şey, belki kokusu, belki dokunuşu, belki gülüşü, belki zekâsı, belki hayata bakış tarzı, belki zevki, belki aldırmazlığı, belki ihtirası, belki de kötülüğü, içimizdeki boşluğun bütün girinti çıkıntılarını dolduruyor.

"İlk düşündüğümüz, onunla mutlu ve huzurlu olacağımız. İçimizdeki boşluğun ancak 'iyi şeylere' sahip biri tarafından doldurulabileceğini sanıyoruz. Ama gerçek, her zaman böyle değil."
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9786051416267
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ceren Acer 
09 Tem 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Kitabın içinde son derece akıcı denemeler var. Bir çoğunda kendimizi bulduğumuz, kendimizi tanıdığımız, "evet gerçekten de öyle, yazarın kaleme aldıklarıyla benim hayatımdaki kesitler ne kadar da benzer" diyebileceğimiz... Aslında ben deneme türlerini pek sevmiyorum ama, bu yazarın İçimizde Bir Yer kitabını, etkileyici ve samimi buldum oldukça. Kitapta kendi yaşantınızdan izler bulunca çok şaşıracağınızı söylemeliyim. Kendinizi bir de Ahmet Altan kaleminden tanıyın derim.

Sinem Atılgan 
20 Tem 2015 · 2/10 puan

Ahmet Altan'ın ilk ve son okuduğum kitabıdır. Daha doğrusu onu bile yapmaya çok zorlandım. Sürekli olarak okuyucuyu sorguluyor. Soruya soruyla cevap verme gibi bir durum var. Ayrıca herhangi bir olay yok kurgu yok duygu yok kuru bir kitap. Başlarda ilgi çeken sözler var ama sonradan artık o kadar yavan geliyor ki insan satırları okurken başka şeyler hatta başka kitabı bile düşünebiliyor. Tavsiye etmediğim ilk kitap budur.

En başlarda o kadar güzel gidiyordu ki neredeyse her sayfada mutlaka altını çizdiğim yerler var.
Fakat sonralarda kitap yavaş yavaş sıkmaya başladı anlatılan hikayeleri okurken sıkıldım. Dolaylı yollardan anlatılmış cümleler çok fazla vardı. Ahmet Altan'ın okuduğum ilk kitabı ve yazarı bu kitapla tanımak istemezdim. Kalemini beğendiğimi de söyleyemem.
Ayrıca dikkatimi çeken farklı bir nokta da yazar dini inancı ile çok fazla cümle kurmuş olması. Okuyanlar ne demek istediğimi bir nebze olsun anlamışlardır belki. Çok övülen bir kitabına denk gelmedikçe yazarı kitaplığıma alacağımı sanmıyorum :)

ahmet altanın okuduğum ilk kitabı, okurken bazen duruksayıp, insanlar en fazla bu kadar resmedilebilir diye düşünüyordum. toplumun içinden gelen ama biraz da değerler karşısında boyun eğmeyen, baş kaldıran yapı gözlerden kaçmıyor.

Salihsevindik 
09 Tem 2015 · Kitabı okudu · 3/10 puan

Pek aynı payda da buluşamadık Ahmet Altan'la.Okuduğum ilk kitabı bu kitap.Kitabın kapağında kendimize ya da yakınımıza ait bir duyguya rastlayacağımızı söylemiş fakat bence çok az denemesinde bunu başarabilmiş bir çoğu tekrarlardan ibaret ve müstehcenlik onun saplantısı haline gelmiş anlatmak istediklerini, düşüncelerini başka yollarda etkili anlatabilir.Hakkını yememem lazım bazı denemeler gerçekten iyi ancak tamamına bakılınca vasatı aşamayan bir çalışma olmuş.İyi okumalar.

Vedat Ayhan 
05 Mar 19:20 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ama bir kadın "Ben üşüyorum" dediğinde, bunun cevabının, "Üstüne bir şey al", "İstersen bir taksiye binelim", "Eve geldik zaten" türünden bir söz olmadığını, "Üşüyorum" dediğinde kadının, "bana sarilsana demek istediğini ve ona sarılmak gerektiğini öğrenmek epey zamanımi aldı.

Müge Buket Akar 
06 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yine bir Ahmet Altan klasiği. İnsanın içine nasıl gireceğini, en hassas noktaya nasıl dokunabileceğini bilen kıdemli yazarlardan biri. Her kitabıyla biraz daha derine iniyor.
İçinizdeki o yeri bulmak için okuyun.

ihtiyar 
29 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

İçinde pek çok hikaye olan kitap. Yayıncı çok ucuza sattığı için çok baskısı yapılmış kitaptır ayrıca. Kitaptan size:
"bizi kendimizden kaçıracak, özgürlüğe, bizsizliğe götürecek olan arabamıza koştuğumuz iki muhteşem ve güçlü at, unutuş ve hatırlayıştır. kendimiz olduğumuz anları unutmak, kendimiz başkası sandığımız anları hatırlamak isteriz."

Çiçek eren 
04 Mar 17:50 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 5/10 puan

aslında kitaptaki hikayelerde gerçekten kendinizi görebiliyorsunuz bazı yerlerin altını çizmeden alamıyorsunuz kendinizi ama sonlara doğru geldikçe kelimelerden boğuldum neredeyse gereksiz bir sürü cümleleri okumaya zorladım sanki. generalin kızı hikayesi de onlardan biriydi.

Elif Şahin 
01 Eki 2016 · Kitabı okudu · 17 günde · Beğendi · 7/10 puan

Ahmet Altan tarzını sevenlere özellikle tavsiye ederim. Kısa hikayeler şeklinde ama her hikayede kendinize ait bir şeyler buluyorsunuz. insanın kendiyle yüzleştiği bir kitap, tavsiye ediyorum.

2 /

Kitaptan 180 Alıntı

eso.okur 
05 Nis 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Ne kadar kalabalık bir yalnızlığa sahibiz.
Ne yana dönsek kendimize çarpıyoruz.

İçimizde Bir Yer, Ahmet Altanİçimizde Bir Yer, Ahmet Altan
BİROL COŞKUN 
07 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayatımıza girmiş ve oradan "suçlu ilan edilmeden" çıkmayı başarmış kaç kişi vardı?

İçimizde Bir Yer, Ahmet Altan (Sayfa 22)İçimizde Bir Yer, Ahmet Altan (Sayfa 22)
BİROL COŞKUN 
12 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Elinde Sindirella'nın ayakkabısıyla dolaşan biri var sanki içimizde, herkese, 'Acaba ayakkabının sahibi bu mu ?' diyerek bakıyor.

İçimizde Bir Yer, Ahmet Altanİçimizde Bir Yer, Ahmet Altan
SlmbnKüçükStajer 
27 Oca 16:27 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yaşlandım.
Yazar oldum.
Gece trenleri geçti.
Yağmurlar yağdı.
Kadınlar oldu.
Hayalimdeki her şey hayatın içinde vardı.

İçimizde Bir Yer, Ahmet Altan (Sayfa 113)İçimizde Bir Yer, Ahmet Altan (Sayfa 113)

Öyle geliyor ki sanki hepimiz, içimizde bir başkası için ayrılmış bir yerle doğuyoruz. Bir parçası kayıp bir bulmaca gibi...

İçimizde Bir Yer, Ahmet Altanİçimizde Bir Yer, Ahmet Altan