İçimizdeki Çocuk

8,1/10  (161 Oy) · 
942 okunma  · 
183 beğeni  · 
11.189 gösterim
... "İçimizdeki Çocuk", yaşamımıza yön veren güçlü bir varlıktır. İçimizdeki Çocuk ve İçimizdeki Ana-Baba, duygu, düşünüş ve davranışlarımızı sürekli yönlendirdiği halde, çoğu kez onların varlığından bile haberdar olmayız.

Bu kitap, içinde yetiştiğiniz ailenin ve yakın çevrenin sizin iç dünyanızı ve şimdiki duygu, düşünüş ve davranışınızı nasıl etkilediğini incelemektedir.
(Arka Kapak)

Arkadaşımın "Sen Psikolog olabilrsin" demesiyle başlayan psikoloji kitaplarına olan ilgim birden başlamış ve PDR hocamın bana bu yazarı önermesiyle psikolojik kitaplar okumaya başlamıştım.
Bu kitapta içimizde olan bir kenara atıp onu yok saydığımız coçuğun ne halde olduğunu bu hale neyin getirdiğini anlatan güzel bir kitaptır. Yazarın kitapta sanki bizle konuşuyormuş gibi yazması ve samimi , güzel hitabı çok hoşuma gitti.
HERKESİN OKUMASINI TAVSİYE EDERİM...

kübra ekiz 
24 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sıkılmadan birkaç günde bitirdiğim bir kitap oldu. İnsanın kendinde keşfe çıkmasını sağlıyor ve gerçekten hayata baktığınız pencereyi değiştiriyor . Özellikle gençlerin okuması gereken bir kitap. Hatta başucu kitabınız olmalı..

Cansız Canlı 
07 May 18:16 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Spoiler içerir !

"Her insanın içinde bır çocuk vardır "
Bu kitapta içimizde olan ama hep kenara atıp onu
yok saydığımız çocuğun ne halde olduğunu
bu hale neyin getirdiğini anlatan güzel bir
kitaptır.
Yazarın kitapta sanki bizle
konuşuyormuş gibi yazması ve samimi ,
güzel hitabı çok hoşuma gitti.
HERKESİN OKUMASINI TAVSİYE EDERİM...

Etem UÇMAK 
31 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kitapta içinde yetiştiğimiz ailenin ve yakın çevrenin bizim iç dünyamızı ve şimdiki duygu, düşünüş ve davranışımızı nasıl etkilediğini anlatılmaktadır.

İkbal Ç. 
 02 Nis 23:47 · Kitabı okudu · 13 günde · 8/10 puan

Hani hep iki taraf vardır ya kafamızda sürekli konuşup dururuz bir türlü bitmek bilmez.. Seçenekler vardır mesela kararsızkalırsın sonra zor bela seçersin birini ama tercihinin aksi yönünün muhalifliği bitmez. Öyle durumları yaşıyorsan çokca senin içindeki anne-baba ile içindeki çocuk aynı oranda baskın. Bir karar versen bile diğer taraf köşesine çekilmeyi bilmez. Cüceloğlu diyor ki içimizdeki ana baba ile çocuğun ilişkisi ne kadar iyiyse bizde o kadar mutlu sağlıklı bireyleriz. Yok değilse bu iki tarafı barıştırmadan hayatımız boyunca bize rahat yok.
Sorular soruyor sana cevaplarına göre cocukluğuna iniyor. Eğer bu soruya evet diyorsan şöyle bir şeye maruz kalmış olman muhtemel diyor.
Sonra yol yöntemde gösteriyor sana içindeki tarafları barıştırmak iyileştirmek için.
Açıkcası ben çok çok daha detaylı bir kitap bekliyordum o açıdan beklentim tam karşılanmadı,bir de ara ara tekrara düşüyor gibi geldi. Ancak bu kitabı karalamaz gayet güzeldi okuması. İçindeki yol ve yöntemleri henüz uygulayacağım zira 5-6 haftalık bir süreçten bahsediyor elbette denemeye değer zira mevzu bahis insanın kendiyle hemhal olması.
Ben kütüphaneden alıp okudum. En kısa zamanda temin ederek yeniden okumayı düşünüyorum,böylece uygularkende birşeyleri atlamamış olurum.
Keyif dolu, verimli okumalar dilerim!

Özdemir 
09 Oca 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Doğan Cüceloğlunun en etkili kitaplarından bir tanesi. Zevkle okuyorsunuz. Bende ne kaldı derken bakıyorsunuz ki hayatınızda değişimler bile yapmaya başlamışsınız. Mutlaka okumalısınız özellikle gençlik yıllarında...

KEMAL MUSTAFA AKINCI 
15 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Doğan hoca ebeveynler için çok güzel bir eser bırakmış. "Çocuklarımızla ne kadar empati kurabiliyoruz?" sorunsanllığını didaktik bir bakışla dile getirerek pratik çözümler seriyor önümüze.

Saniye SAFKAN 
 10 Nis 00:05 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · Puan vermedi

Kendimce içimdeki çocuğu dinleyen onu besleyen büyümesini istemeyen ben, okumasam olmazdı. Bir öğretmen olarak da okuduğum için mutluyum.

İçimizdeki çocukla beraber içimizdeki ana babayı da bize tanıtan; aile, çevre gibi unsurların düşüncelerimizi, kararlarımızı, kendimize bakışımızı nasıl etkilediğini gösteren bir kitap. Kitabı yazarken de kişisel gelişim sıkıcılığında yazmamış Doğan Cüceloğlu; örnekler, hikayeler var kendi adınıza karşılaştırma ve çıkarım yapabileceğiniz. Birtakım yöntemler de var içinde kendi içimizdeki çocukla bir yolculuğa çıkıp onu tanımak için, biraz süre istiyor o yüzden hemen uygulamaya koyulamadım ben ama boşa çıkarmayacağım o yöntemleri.

Sözün kısası insanın gerçekten altı yaşına kadar karakter ve kişiliğinin oluştuğuna inandığım için ta küçüklükten bizi etkileyen unsurları, davranışlarımızın altında yatan sebepleri bir psikoloğun kaleminden sezmek güzeldi. Romanlar, hikayeler, şiir kitapları tamam ama bu tarz kitapların dolaylı bir yol seçmeden insanın zihnini açtığını, kendisini ve etrafını olduğu gibi kabul etmesine yardımcı olduğunu, insanın bilincini uyardığını ve doğru davranışa yönelttiğini unutmayalım. Bakın Doğan Cüceloğlu'na göre de bu bir uyanış:

"Uyanış olduğu gibi kabul ettiğimiz dünyanın, düşündüğümüzden farklı olabileceğini anlamakla başlar. Önce bir kuşku, sonra reddediş ve geriye dönüş, daha sonra biraz kurcalamaya karar veriş ve gittik­çe artan bir ilgiyle soruşturmaya başlama uyanışın tipik gelişim adımlarıdır. Bu kitabı şu anda okuyor olmanız uyanış aşamasına geldiğinizi gösterir. Bir süre sonra okuduklarınızı saçma bulur ve kitabı bir tara­fa bırakabilirsiniz. Ne var ki, mutsuzluğunuz ve içinizdeki sıkıntı o derecelere gelebilir ki, artık reddedemezsiniz; yine araştırmaya ve İçinizdeki Çocuğa ulaşmaya çabalarsınız.
Bu geliş gidişler birkaç kere tekrar ederse şaşırmayın. Alışılan, bi­linen ne kadar acı verici de olsa, artık bir parçanız olduğu için ona dönmek istersiniz. 'Bilinmeyen sizi korkutur.' "(193)

Müzeyem 
11 Mar 2016 · Kitabı okudu · 38 günde · 7/10 puan

İçimizdeki çocuk... Onu ne kadar tanıyoruz, acaba varlığından haberdar mıyız? Sesini duyurması için ona şans tanıyor muyuz, onu anlamaya çalışıyor muyuz?
Bu kitabı okurken kendinize bunlara benzer sorular soracaksınız. Ve kendinizle ilgili bazı gerçeklerin farkına varacak, belki de İçinizdeki çocuğa giden yolu bulmaya, onu tanımaya çalışacaksınız.
Yaşımız kaç olursa olsun hepimizin içinde bir çocuk var. Eğer yaşadığımız hayattan zevk almak istiyorsak, mutlu ve kendimizle barışık olmak istiyorsak, o çocuğa giden yolu bulmalı ve onun düşüncelerine kulak vermeliyiz.
Bu tabii ki bir günde olacak bir şey değil, kolay hiç değil. Ama bu konuda bir şeyler yapmaya başlarsak ve en önemlisi sabırlı olursak elbet biz de İçimizdeki çocuğa ulaşacak ve kendi çapımızda huzuru bulacağız.
Eğer İçinizdeki çocuğu tanımak istiyorsanız, nereden başlamanız ve nasıl yapmanız gerektiğine dair bilgiler Doğan Cüceloğlu'nun bu kitabında. Ben okuyun derim. ;)

Bulut 
31 Ara 2017 · Kitabı okudu · 21 günde · 9/10 puan

Gayet anlaşılır bir dille yazılmış,aslında kim olduğumuzu, içimizdeki kimi çatışmaların kaynağının ne olduğunu, bu çatışmalara nasıl son vereceğimizi anlatan güzel bir kitap. Kitap, iç benliğimizin nasıl oluştuğuna değişmiş ve çocukluğumuzda edindiğimiz değerlerin, bu değerlerin yetişkinlikte oluşturduğu bir takım sorunların ne olduğu ve yetişkinlikte yapılan bazı hatalı olarak değerlendirilebilecek davranışların altında yatan sebepleri çok açık ve iyi bir şekilde göstermiştir.Ayrıca yazar kitapta kişinin kendisiyle olduğu bir takım anlaşmazlıkları nasıl çözüme ulaştıracağını da anlatmıştır.

2 /

Kitaptan 54 Alıntı

Sağlıklı bir aile ortamı içinde büyümeyen kişinin iç ana baba ve iç çocuğu arasında bir denge yoktur; kişiliğinde ya iç ana baba, ya da gelişmesi durmuş, normal dışı bir iç çocuk baskın rol oynar.

İçimizdeki Çocuk, Doğan Cüceloğluİçimizdeki Çocuk, Doğan Cüceloğlu
Afra 
06 Nis 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çocukları sürekli eleştirip, onları yargılama suçlama ile çocuk yetiştirmeye, bazı psikologlar, ''zehirli terbiye'' adını vermişlerdir. Zehirli terbiye eşitsizlik üzerine kurulmuştur; hükmeden ve hükmedilen vardır.

İçimizdeki Çocuk, Doğan Cüceloğluİçimizdeki Çocuk, Doğan Cüceloğlu
Mine 
28 Oca 12:24 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Mevlana'nın birey ve toplumda dinin gerçek etkisini sevme ve yargılamama olarak ortaya koyup, Anadolu insanına bir gönül hazinesi bırakmıştır.

İçimizdeki Çocuk, Doğan Cüceloğluİçimizdeki Çocuk, Doğan Cüceloğlu
Afra 
06 Nis 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

çocukların duygu düşünce ve heyecanlarını ciddiye almamak ve bunları alay konusu haline getirmek, duygusal kötü davranışa bir örnektir (...) Bu durumdaki çocuk ise mutlu ve doyumlu bir hayattan uzaklaşır. Utançla dolu sağlıksız bir hayat sürmeye başlar.

İçimizdeki Çocuk, Doğan Cüceloğluİçimizdeki Çocuk, Doğan Cüceloğlu
Saniye SAFKAN 
07 Nis 01:58 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

"Yaşamı denetleyebilmek olanak dışıdır. Yaşamın getirdiği neşe ve mutluluğu kabul etmeyi öğrendiğimiz kadar, getirdiği acı ve sıkıntıyı da kabul edebilmeliyiz."

İçimizdeki Çocuk, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 210)İçimizdeki Çocuk, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 210)
Esra Irmak 
02 Mar 14:27 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İçinizdeki çocukla tanışın!
"Sağlıklı psikolojik yaşamı olan insanlarda iç çocukla iç ana-baba arasında sürekli bir diyalog, konuşma vardır. Her iki taraf birbirini tanır, sınırlarını bilir ve diğerine saygılıdır."

İçimizdeki Çocuk, Doğan Cüceloğluİçimizdeki Çocuk, Doğan Cüceloğlu
Afra 
06 Nis 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kendi bütünlüğünü tamamlayamamış, kendine saygı ve sevgisini geliştirememiş kişi, başkasını gerçek anlamda sevemez. Benlik sınırlarını belirleyememiş kişi, yaşam sınırlarının nerede başladığını bilemez, bu nedenle iç dünyasını koruyamaz ve yine bu nedenle başkaları ona istediklerini yaptırırlar.

İçimizdeki Çocuk, Doğan Cüceloğluİçimizdeki Çocuk, Doğan Cüceloğlu
Baranje 
 20 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Utanma ve Utanç
"Bize sınırlarımızı hatırlatan utanma sağlıklıdır;kendimizi sevmemeye yol açan duygu ise utançtır ve sağlıksızdır.Sağlıklı utanma,kişinin gelişim tarihçesi içinde yaşam deneyimleri sonucu kendiliğinden oluşur;ana-baba ya da çevredeki kişilerin yarattığı baskı sonucu değil.Çocuğun yetiştiği ortamdaki kişilerin psikolojik anlamda 'hastalıklı iç dünya'larının baskısıyla oluşan sağlıksız utançtır ve büyük olumsuz etkileri vardır.Utancın en olumsuz etkisi kişinin kendi iç dünyasıyla ilişkisini kesmesidir.''

İçimizdeki Çocuk, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 104)İçimizdeki Çocuk, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 104)
Afra 
06 Nis 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çocukların karşılanması gereken bazı temel gereksinimleri vardır. Bunları; dokunulma, güven, düzen, sosyalleşme, uyarılma ve kendini değerli görme olarak sınıflandırabiliriz. Bu gereksinimleri karşılanmayan çocuk kendinde bir eksiklik olduğunu düşünmeye başlar ve kendi özbenliğinde utanç duymaya başlar. Bu şekilde gereksinimleri karşılanmayan çocuk terk edilmiş çocuktur. Terk edilen çocuk normal gelişimini tamamlayamaz.

İçimizdeki Çocuk, Doğan Cüceloğluİçimizdeki Çocuk, Doğan Cüceloğlu
Mine 
28 Oca 12:20 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Utanç kaynağı olarak din
Gönül ve kafa, birey ve toplum gibi yaşamın değişik yönlerini dengeli bir biçimde birleştirerek barış dolu bir insan ve toplum (cemaat) yaratmayı amaçlayan din, mutsuz ve dar görüşlü insanlarca korku ve baskı kaynağı olarak kullanılır. Ulu Tanrı'nın yarattığı her bir zerrenin ne kadar değerli ve özgün (müstesna) olduğu söylenecek yerde, kişilerin değersiz günahkârlar olduğu anlayışı üzerinde durulur.

İçimizdeki Çocuk, Doğan Cüceloğluİçimizdeki Çocuk, Doğan Cüceloğlu