İçimizdeki Çocuk

·
Okunma
·
Beğeni
·
18674
Gösterim
Adı:
İçimizdeki Çocuk
Baskı tarihi:
Aralık 2017
Sayfa sayısı:
254
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751403643
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Remzi Kitabevi
... "İçimizdeki Çocuk", yaşamımıza yön veren güçlü bir varlıktır. İçimizdeki Çocuk ve İçimizdeki Ana-Baba, duygu, düşünüş ve davranışlarımızı sürekli yönlendirdiği halde, çoğu kez onların varlığından bile haberdar olmayız.

Bu kitap, içinde yetiştiğiniz ailenin ve yakın çevrenin sizin iç dünyanızı ve şimdiki duygu, düşünüş ve davranışınızı nasıl etkilediğini incelemektedir.
(Arka Kapak)
254 syf.
Arkadaşımın "Sen Psikolog olabilrsin" demesiyle başlayan psikoloji kitaplarına olan ilgim birden başlamış ve PDR hocamın bana bu yazarı önermesiyle psikolojik kitaplar okumaya başlamıştım.
Bu kitapta içimizde olan bir kenara atıp onu yok saydığımız coçuğun ne halde olduğunu bu hale neyin getirdiğini anlatan güzel bir kitaptır. Yazarın kitapta sanki bizle konuşuyormuş gibi yazması ve samimi , güzel hitabı çok hoşuma gitti.
HERKESİN OKUMASINI TAVSİYE EDERİM...
254 syf.
·Beğendi·10/10
Sıkılmadan birkaç günde bitirdiğim bir kitap oldu. İnsanın kendinde keşfe çıkmasını sağlıyor ve gerçekten hayata baktığınız pencereyi değiştiriyor . Özellikle gençlerin okuması gereken bir kitap. Hatta başucu kitabınız olmalı..
254 syf.
·18 günde·9/10
Doğan Cüceloğlu, zaten güzel ve yerinde yazıları olan kıymetli bir yazar. Okurken insanı kendi iç alemine ve her psikoloğun yaptığı gibi çocukluğuna :) doğru yolculuğa çıkarıyor. Her kitabında bunu hissetmişimdir. Ama bu kitap sanki daha çok yüzleşme isteyen bir kitap.
İçindeki utanca boğulan, utandırılan, hor görülen, ilgilenilmeyen yani gerekli ilgiyi göremeyen İç Çocuğumuzdan bahsediyor.
Önce, çocuk nasıl kendini değersiz hisseder, küstürülen iç çocuk insan büyüdükçe nasıl tepkiler geliştirir bundan bahsedip, sonra iç çocuğu tanıma, anlama konusunu ele almış. En sonda küskün mutsuz iç çocuk nasıl mutlu, umutlu olur bunları anlatmış.
İnsanın kendisi ile yüzleşmesi zor çetin bir iş.
254 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10
Ülke olarak büyük eksiklerimizden biri de ''çocuk yetiştirmek'' Onun içindeki çocuğa zarar vermeden, öz saygısını yitirmeden çocuk yetiştirmek zor fakat imkansız değil. Şimdiki çocuklar eski nesile nazaran daha şanslı fakat bu sorunu tam anlamıyla çözebilmiş değiliz.Maalesef hala birçok ailede çocuk yetiştirmek sadece annenin göreviymiş gibi algılanıyor ve tüm yük annede oluyor haliyle tek başına yetemeyen annenin sabrı tükeniyor.Umuyorum ki gelecek nesilin babaları bu konuda daha bilinçli olacaktır.
Bilinçli bir ebeveyn olmak istiyorsak önce kendi çocukluğumuzla yüzleşip olumsuz duyguları olumlu davranışlara dönüştürmeliyiz.
kitabın dili sizi sıkmayacak türden hikayelerle örneklendirilerek kitap güçlendirilmiş.
Tamamiyle kavrayana kadar bu seriye devam.
254 syf.
·10 günde·Beğendi·9/10
Merhaba Arkadaşlar,
Doğan Cüceloğlu, Türkiye’nin gerçekten çok önemli bir bilim insanı bana göre. Polat doğruyla beraber sundukları insan insana televizyon programını seyrederken yıllar önce tanıdım. Doğan Hoca nın toplum, Aile, Çocuklar ve bireyler üzerindeki analizleri gerçekten İnsanlarda farkındalıklar yaratiyor.dolayısıyla insanlarda bir uyanış meydana getiriyor.Ve getirdiği bu uyanışla beraber biz insanların aslında ne kadar da malesef kalıplarla,örf ve adetlerle bir kültür robotu olarak, tam özümüze ulaşamadığımızı farkına varıyoruz. İnsan Doğan Çüceloğlunu dinleyince, Okuyunca, başliyor artık değişim.çoğu şeyi sorgulamaya başlıyor, ve bu sorgulamayla beraber insanda gelişmeler meydana geliyor...

İçimizdeki Çocuk Kitabı ile ilgili de,
Özellikle Çocukluk döneminde zor günler geçirmiş,
Travmalara maruz kalmiş kişinin, mutlaka okumasını tavsiye ederim. Çok güzel dersler var kitapta!
İyi okumalar
254 syf.
·9/10
Kitapta kendimizi test edeceğimiz alanlar mevcut. Canlı örneklerle kim olduğumuzu anlamamıza yardımcı oluyor. Dahası karşımızdaki insanların "neden öyle davrandığını" ya da "neden öyle davranmadığını" fark edip onları anlıyoruz. Bu kitap bizi bilinç altımızdaki büyülü evrene götürüyor.
254 syf.
·19 günde·6/10
Yazar samimi , rahat bir dille içimizdeki çocuğa nasıl davranmamız gerektiğini, Amerikalı psikolog olan Pollard ' ın 6 haftalık süreçte içe yöneliş tekniği ile içinizdeki çocuğa yönelmenizi sağlayan faydalı bir kitap . Diğer kitaplarını da okumak isterim. Bana çok şey kattığını düşünüyorum. .
254 syf.
·3 günde·9/10
Freud’un yapısal modeline göre kişilik üç temel mekanizmadan oluşur. Bunlar id, ego ve süperegodur. İd kişiliğin ilkel yönüdür ve haz ilkesine göre çalışır. Kural tanımaz ve arzularının hemen doyurulmasını ister. Süperego ise kişiliğin ahlaki ve vicdani yönüdür ve kişiyi sürekli baskılar. Bireyi sürekli kısıtlar ve onu denetim altına almaya çalışır. Ego ise bu ikisi arasında bir uzlaşma sağlamaya çalışan kişiliğin gerçeklik yönüdür. Doğan Cüceloğlu da sanırım Freud’un bu yapısal modelinden esinlenerek id’e karşılık gelen “İçimizdeki Çocuk” ve süperegoya karşılık gelen “İçimizdeki Ana-Baba” kavramlarını kullanmıştır. Açıkçası daha önce de Doğan Cüceloğlu’nun kitaplarını okumuştum ama pek ısınamamıştım. Ama bu kitapla birlikte kendisi benim favori yazarlarım arasına girmiş bulunmakta. Neden mi? Doğan Cüceloğlu psikoloji bilimini okumuş bir bilim insanı olmakla birlikte çok okunmakta ve popüler biri haline gelmiştir. Daha önce okuduğum kitapları psikoloji bilimine ait çok yüzeysel bilgiler içermekteydi. Ama bu kitapla aslında kendisinin çok iyi bir psikoloji bilgi birikimine sahip olduğunu gördüm. Peki kitapta ne anlatılıyor?
Siz daha çocukken henüz doğru ve yanlışın ne olduğunu bilmeden, korumasız, hassas biriyken çevreniz tarafından özellikle anneniz ve babanız tarafından çocukluğunuz hırpalanır. Kiminiz fiziksel olarak buna maruz kalır kiminiz duygusal kiminiz de cinsel olarak. Tabi bu durum her zaman bilinçli olarak gerçekleşmez bazen farkında olmadan veya bilgisiz olma sonucu gerçekleşebilir. Ama sonuçta siz çocuksunuz kimin niyeti iyi kimin kötü farkında değilsiniz. Size karşı yapılan en ufak bir hakaret, size uygulanan en hafif şiddet belleğinizde saklanır. Bu yaşantılar sürekli devam eder ve sizin içinizdeki o pırıl pırıl enerji ve sevgi dolu o çocuk büyümenizle beraber yetişkin bir çocuk haline gelir. Artık siz kendiniz değilsiniz. İçinizde sesler vardır zehirli sesler. Niye öyle davrandın? Niçin şunu yapmadın? Utanmıyor musun? Sen beceriksizin tekisin. Hiçbir halta yaramıyorsun. Boşuna uğraşma sen yapamazsın çünkü daha önce de yapamamıştın. Başaramazsın. Ne biçim gülüyorsun… Ve liste böyle uzayıp gider İçinizdeki Çocuğun yerini İç Ana-Baba almıştır. Kitapta İçinizdeki Çocuk ve İç Ana-Baba’yı uzlaştıracak teknikler bulunmaktadır. Açıkçası bu alanın içinde olan birisi olarak içimizdeki çocuk ve ana-babanın uzlaşmasının çok zor olduğunu düşünüyorum ama imkansız değil bunun için yoğun bir çalışma yapılması ve ciddiye alınması gerekir. Bunun haricinde kendimiz için olmazsa bile çocukla etkileşime geçen herkesin bu kitabı okuması gerektiğini düşünüyorum. İster anne-baba olun ister anne-baba adayı ister bir abi olun ister abla ister bir öğretmen çocukların ne kadar hassas varlıklar olduğunun bilincine vararak ve onlara bu bilinçle yaklaşmanın önemini kavramak için okunulması gereken bir eser.
254 syf.
·Beğendi
Hepimizin içinde bir çocuk vardır. Sağlıklı bir aile ortamı içinde büyüyen kişinin İç Çocuğu ve İç Ana-Babası birbirlerini tanır , oldukları gibi kabul ederler. Ne var ki , psikolojik yönden sağlıklı aile sayısı azdır ; çoğumuz korku , ofke ve utancın baskın olduğu aileler içinde yetişiriz.
Bu kitap içimizdeki çocuğun öyküsü anlatarak , onun yaşamımızda ne kadar önemli bir yeri olduğunu göstermeyi amaçlıyor.
Doğan Cüceloğlu
254 syf.
·10/10
İçimizdeki anne babanın yanı sıra içimizdeki çocukla konuşmaya, onu anlamaya, dinlemeye ve aralarında uzlaşma sağlamamız için yol gösterici nitelikte bir kitap.
254 syf.
·Puan vermedi
Spoiler içerir !

"Her insanın içinde bır çocuk vardır "
Bu kitapta içimizde olan ama hep kenara atıp onu
yok saydığımız çocuğun ne halde olduğunu
bu hale neyin getirdiğini anlatan güzel bir
kitaptır.
Yazarın kitapta sanki bizle
konuşuyormuş gibi yazması ve samimi ,
güzel hitabı çok hoşuma gitti.
HERKESİN OKUMASINI TAVSİYE EDERİM...
Aynı aileden yetişen çocukların birbirlerinden farklı olabilmesi, aile içinde; ' bireyleri olduğu gibi kabul edebilme özgürlüğü'ne işaret eder.
"23 aylık erkek çocuğun sövebilmesi ve söverken 'müstehcen' bazı el kol hareketleri yapması, 'baba' tarafından 'oğlan çocuğu' ndan istenilen bir davranıştır. Bu, sorunun toplumsal ve kültürel yönlerinden biridir."
Doğan Cüceloğlu
Sayfa 46 - Remzi Kitabevi
İçindeki Çocukla ilişkisi sağlıksız olanın yaşamında belirli bir odak noktası yoktur ; yaşamının her yönü bölük pörçük , parçalar halindedir .

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İçimizdeki Çocuk
Baskı tarihi:
Aralık 2017
Sayfa sayısı:
254
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751403643
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Remzi Kitabevi
... "İçimizdeki Çocuk", yaşamımıza yön veren güçlü bir varlıktır. İçimizdeki Çocuk ve İçimizdeki Ana-Baba, duygu, düşünüş ve davranışlarımızı sürekli yönlendirdiği halde, çoğu kez onların varlığından bile haberdar olmayız.

Bu kitap, içinde yetiştiğiniz ailenin ve yakın çevrenin sizin iç dünyanızı ve şimdiki duygu, düşünüş ve davranışınızı nasıl etkilediğini incelemektedir.
(Arka Kapak)

Kitabı okuyanlar 2.471 okur

  • Serdar başol
  • Özlem Ataünal
  • Ceylan
  • Yesim
  • Erdem duman
  • Büşra karacaoğlan
  • Hazal ÖZTÜRK
  • FERAY
  • Ece Sultan
  • Elif Aslan

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.2
14-17 Yaş
%1.7
18-24 Yaş
%8.8
25-34 Yaş
%23.3
35-44 Yaş
%42.1
45-54 Yaş
%17.1
55-64 Yaş
%1.5
65+ Yaş
%1.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%75.8
Erkek
%24.2

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%28.6 (121)
9
%21.5 (91)
8
%24.3 (103)
7
%14.4 (61)
6
%7.3 (31)
5
%2.6 (11)
4
%0.7 (3)
3
%0.5 (2)
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları