İçimizdeki Çocuk

7,9/10  (91 Oy) · 
618 okunma  · 
90 beğeni  · 
7.034 gösterim
... "İçimizdeki Çocuk", yaşamımıza yön veren güçlü bir varlıktır. İçimizdeki Çocuk ve İçimizdeki Ana-Baba, duygu, düşünüş ve davranışlarımızı sürekli yönlendirdiği halde, çoğu kez onların varlığından bile haberdar olmayız.

Bu kitap, içinde yetiştiğiniz ailenin ve yakın çevrenin sizin iç dünyanızı ve şimdiki duygu, düşünüş ve davranışınızı nasıl etkilediğini incelemektedir.
(Arka Kapak)
kübra ekiz 
24 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sıkılmadan birkaç günde bitirdiğim bir kitap oldu. İnsanın kendinde keşfe çıkmasını sağlıyor ve gerçekten hayata baktığınız pencereyi değiştiriyor . Özellikle gençlerin okuması gereken bir kitap. Hatta başucu kitabınız olmalı..

Müjgan Şahin 
22 Oca 17:52 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Yaşımız kaç olursa olsun hepimizin içinde bir çocuk var. Eğer yaşadığımız hayattan zevk almak istiyorsak, mutlu ve kendimizle barışık olmak istiyorsak, o çocuğa giden yolu bulmalı ve onun düşüncelerine kulak vermeliyiz. İçindeki çocuğu büyütmeyen biri olarak keyifle okuduğum bir kitap :)

Özdemir 
09 Oca 10:58 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Doğan Cüceloğlunun en etkili kitaplarından bir tanesi. Zevkle okuyorsunuz. Bende ne kaldı derken bakıyorsunuz ki hayatınızda değişimler bile yapmaya başlamışsınız. Mutlaka okumalısınız özellikle gençlik yıllarında...

Müzeyem Adem 
11 Mar 2016 · Kitabı okudu · 38 günde · 7/10 puan

İçimizdeki çocuk... Onu ne kadar tanıyoruz, acaba varlığından haberdar mıyız? Sesini duyurması için ona şans tanıyor muyuz, onu anlamaya çalışıyor muyuz?
Bu kitabı okurken kendinize bunlara benzer sorular soracaksınız. Ve kendinizle ilgili bazı gerçeklerin farkına varacak, belki de İçinizdeki çocuğa giden yolu bulmaya, onu tanımaya çalışacaksınız.
Yaşımız kaç olursa olsun hepimizin içinde bir çocuk var. Eğer yaşadığımız hayattan zevk almak istiyorsak, mutlu ve kendimizle barışık olmak istiyorsak, o çocuğa giden yolu bulmalı ve onun düşüncelerine kulak vermeliyiz.
Bu tabii ki bir günde olacak bir şey değil, kolay hiç değil. Ama bu konuda bir şeyler yapmaya başlarsak ve en önemlisi sabırlı olursak elbet biz de İçimizdeki çocuğa ulaşacak ve kendi çapımızda huzuru bulacağız.
Eğer İçinizdeki çocuğu tanımak istiyorsanız, nereden başlamanız ve nasıl yapmanız gerektiğine dair bilgiler Doğan Cüceloğlu'nun bu kitabında. Ben okuyun derim. ;)

GAMZE SAYLAN 
19 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çok eskiden okumama rağmen halen etkilendiğim nadir kişisel gelişim kitaplarından . Gençlik yıllarında kesinlikle okunması gereken bir kitap ..

şerife çamlı 
20 Ara 2016 · Kitabı okudu · 31 günde · Beğendi · 8/10 puan

ben çok beğendim. aslında içimizde var olan pek çok karmaşanın sebebi içimizdeki çocuğa ses vermemektir. içimizdeki çocuk yıllar önce hayata küsmüş olsa da biraz çaba sarfederek daha sağlıklı olabilir ve daha sağlıklı insanlar yetiştirabilirz.

Ayten Ernaz Tiryaki 
10 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Uzun zaman önce okudum ama hala ogretilerini yaşatmaya çalışıyorum, gayret ediyorum en azından. Örneğin hayatı bir çocuk ruhu ile yaşayarak daha mutlu olunacagini, o çocuğu yasatarak ömür boyu enerjik ve yaşamın her anındanmutluluk payı cikarabilecegimizi ogutluyordu.

İçimizde küçük bir nokta var, büyüdükçe daha da derinlere ittiğimiz. Fakat, esas anlayış orada gizli. O, bir tohumdur. Çocukluğumuz, yetişkinliğimizin köklü tohumudur. Yeşertelim, her algımız çocukluğumuzun kadim bilgeliğiyle olgunlaşsın.

Özkan ARSLAN 
 07 Şub 15:36 · Kitabı okudu · 49 günde · Beğendi · 10/10 puan

Doğan Cüceloğlu'na kulak verin. Bunca zaman içinizdeki çocuğun sesini neden duymamışız. İçinizdeki çocuğu keşfetmek istiyorsanız hemen başlayın. Teşekkürler.

Kitaptan 18 Alıntı

Sağlıklı bir aile ortamı içinde büyümeyen kişinin iç ana baba ve iç çocuğu arasında bir denge yoktur; kişiliğinde ya iç ana baba, ya da gelişmesi durmuş, normal dışı bir iç çocuk baskın rol oynar.

İçimizdeki Çocuk, Doğan Cüceloğluİçimizdeki Çocuk, Doğan Cüceloğlu
Afra 
06 Nis 13:05 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çocukları sürekli eleştirip, onları yargılama suçlama ile çocuk yetiştirmeye, bazı psikologlar, ''zehirli terbiye'' adını vermişlerdir. Zehirli terbiye eşitsizlik üzerine kurulmuştur; hükmeden ve hükmedilen vardır.

İçimizdeki Çocuk, Doğan Cüceloğluİçimizdeki Çocuk, Doğan Cüceloğlu
Afra 
06 Nis 14:43 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çocukların karşılanması gereken bazı temel gereksinimleri vardır. Bunları; dokunulma, güven, düzen, sosyalleşme, uyarılma ve kendini değerli görme olarak sınıflandırabiliriz. Bu gereksinimleri karşılanmayan çocuk kendinde bir eksiklik olduğunu düşünmeye başlar ve kendi özbenliğinde utanç duymaya başlar. Bu şekilde gereksinimleri karşılanmayan çocuk terk edilmiş çocuktur. Terk edilen çocuk normal gelişimini tamamlayamaz.

İçimizdeki Çocuk, Doğan Cüceloğluİçimizdeki Çocuk, Doğan Cüceloğlu
Afra 
06 Nis 19:42 · Kitabı okudu · Puan vermedi

çocukların duygu düşünce ve heyecanlarını ciddiye almamak ve bunları alay konusu haline getirmek, duygusal kötü davranışa bir örnektir (...) Bu durumdaki çocuk ise mutlu ve doyumlu bir hayattan uzaklaşır. Utançla dolu sağlıksız bir hayat sürmeye başlar.

İçimizdeki Çocuk, Doğan Cüceloğluİçimizdeki Çocuk, Doğan Cüceloğlu
Afra 
06 Nis 17:49 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kendi bütünlüğünü tamamlayamamış, kendine saygı ve sevgisini geliştirememiş kişi, başkasını gerçek anlamda sevemez. Benlik sınırlarını belirleyememiş kişi, yaşam sınırlarının nerede başladığını bilemez, bu nedenle iç dünyasını koruyamaz ve yine bu nedenle başkaları ona istediklerini yaptırırlar.

İçimizdeki Çocuk, Doğan Cüceloğluİçimizdeki Çocuk, Doğan Cüceloğlu
Afra 
06 Nis 12:57 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Değişik deneyimleri bir araya getirerek anlamlı bir bütün yaratmak, insan zihninin en belirgin özelliklerinden biridir. Zihnin bu özelliği utanç yaşantılarında da kendini gösterir; birbirlerinden farklı zaman ve yerlerde yaşanmasına rağmen, utanç olayları çocuğun belleğinde birbirleriyle ilişki içine girer ve bir bütün oluştururlar. İlerde çocuğun duyduğu bir söz ya da bir bakış, belleğin sadece bir bölümünü değil, ilişki haline gelmiş tüm utanç hatıralarını uyandırır.

İçimizdeki Çocuk, Doğan Cüceloğluİçimizdeki Çocuk, Doğan Cüceloğlu
Afra 
06 Nis 12:45 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Okul düzenimiz çocuğun kendine özgü yeteneklerini bulup, bu yetenekleri geliştirecek yerde, bazı kişilerin daha önceden belirlemiş olduğu ve çoğu kere çocuk psikolojisiyle ilgisi olmayan bazı ölçütlere göre değerlendiren bir düzendir.

Çocuklar bu ölçütler çerçevesinde birbirleriyle kıyaslanır ve her birine bir rakam verilerek başarı dereceleri ölçülür. Ana-babası okuma yazma bilmeyen çocuğun alfabeyi yeni sökmesiyle, daha okula gelmeden önce okuyup yazmaya başlamış olan çocuklar, aynı sınıfta aynı davranış ölçütleri ölçülerek not alırlar. Halbuki ana-babası okuma bilmeyen çocuk belki de daha çok gayret göstererek ve daha şevkle ancak o duruma gelebilmiştir; ama, onun gösterdiği gayreti okul sistemi dikkate almaz; yalnız sonuca dikkat eder.

İçimizdeki Çocuk, Doğan Cüceloğluİçimizdeki Çocuk, Doğan Cüceloğlu
Afra 
06 Nis 14:17 · Kitabı okudu · Puan vermedi

''Bir babanın ya da ananın çocuklarıyla gurur duyması, onların iyi ve sağlıklı insanlar olarak topluma katıldıklarını görmesi, büyük mutluluk kaynağıdır. Çocuklar anne babalarını dünyanın en önemli ve kudretli insanları olarak görürler. Çocukların, anne babaları tarafından kabul edilip, sevilip desteklenmesi, başka hiçbir kimsenin yapamayacağı kadar, onları mutlu ve yaşamlarından doyumlu kılar.''

İçimizdeki Çocuk, Doğan Cüceloğluİçimizdeki Çocuk, Doğan Cüceloğlu

“Hepimizin içinde bir çocuk ve bir (ya da birkaç) ana-baba vardır. İçimizdeki çocuk ve içimizdeki ana-babanın ilişkileri değişik yapılar gösterir. En sık gözlenen ilişki, içimizdeki ana-babanın iç çocuğu ezmesi, utandırması, yargılaması ve sürekli denetlemesidir. Üniversitede çalışan arkadaşım B.E’nin ilişkisi bu türdür. Bu tür ilişki sağlıksızdır. Bu tür sağlıksız aile içi ilişkiler, çevremizde sık sık gördüğümüz sağlıksız insan tiplerinin büyüdükleri ortamları oluştururlar. Bu insanlardan bazıları küskündür, neşesi yoktur. Hiçbir şeyden zevk alamaz. Yaşamın coşkulu bir yanını göremez, yaşamak onun için bir yüktür. Bazıları gergindir, her an kaygılı ve tedirgindir. Çevremizde sık sık pısırık insanlar görürüz, kendisi haklı olsa dahi ne sözleriyle, ne de davranışlarıyla haklarını savunamaz. Yobaz ya da bağnaz olarak tanınan insanlar da sağlıksız aile ortamının ürünleridir. Bağnaz belirli bir düşünce ya da inanç sistemine körü körüne bağlanır, cahil yobaz olduğu gibi, aydın yobaz da vardır.”

İçimizdeki Çocuk, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 15)İçimizdeki Çocuk, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 15)
Afra 
06 Nis 14:27 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“Çocuklarının duygu ve heyecanlarını inkar eden ve onların ifadesini yasaklayan ana-babalar, normal heyecan ve duyguların normal dışına dönüşmesine yol açarlar. Doğallığını kaybeden duygu ve heyecanlar, çocuğun yaşama uyumunu sağlayacak yerde, ona ayak bağı olur ve onu mutlu ve doyumlu bir yaşamdan gittikçe uzaklaştırır.”

İçimizdeki Çocuk, Doğan Cüceloğluİçimizdeki Çocuk, Doğan Cüceloğlu
2 /