İçimizdeki Çocuk

8,0/10  (127 Oy) · 
781 okunma  · 
134 beğeni  · 
8.566 gösterim
... "İçimizdeki Çocuk", yaşamımıza yön veren güçlü bir varlıktır. İçimizdeki Çocuk ve İçimizdeki Ana-Baba, duygu, düşünüş ve davranışlarımızı sürekli yönlendirdiği halde, çoğu kez onların varlığından bile haberdar olmayız.

Bu kitap, içinde yetiştiğiniz ailenin ve yakın çevrenin sizin iç dünyanızı ve şimdiki duygu, düşünüş ve davranışınızı nasıl etkilediğini incelemektedir.
(Arka Kapak)
kübra ekiz 
24 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sıkılmadan birkaç günde bitirdiğim bir kitap oldu. İnsanın kendinde keşfe çıkmasını sağlıyor ve gerçekten hayata baktığınız pencereyi değiştiriyor . Özellikle gençlerin okuması gereken bir kitap. Hatta başucu kitabınız olmalı..

Müjgan Şahin 
22 Oca 17:52 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Yaşımız kaç olursa olsun hepimizin içinde bir çocuk var. Eğer yaşadığımız hayattan zevk almak istiyorsak, mutlu ve kendimizle barışık olmak istiyorsak, o çocuğa giden yolu bulmalı ve onun düşüncelerine kulak vermeliyiz. İçindeki çocuğu büyütmeyen biri olarak keyifle okuduğum bir kitap :)

Özdemir 
09 Oca 10:58 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Doğan Cüceloğlunun en etkili kitaplarından bir tanesi. Zevkle okuyorsunuz. Bende ne kaldı derken bakıyorsunuz ki hayatınızda değişimler bile yapmaya başlamışsınız. Mutlaka okumalısınız özellikle gençlik yıllarında...

KEMAL MUSTAFA AKINCI 
15 Eki 12:20 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Doğan hoca ebeveynler için çok güzel bir eser bırakmış. "Çocuklarımızla ne kadar empati kurabiliyoruz?" sorunsanllığını didaktik bir bakışla dile getirerek pratik çözümler seriyor önümüze.

Etem UÇMAK 
31 Eki 16:18 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kitapta içinde yetiştiğimiz ailenin ve yakın çevrenin bizim iç dünyamızı ve şimdiki duygu, düşünüş ve davranışımızı nasıl etkilediğini anlatılmaktadır.

F'S Müzeyem 
11 Mar 2016 · Kitabı okudu · 38 günde · 7/10 puan

İçimizdeki çocuk... Onu ne kadar tanıyoruz, acaba varlığından haberdar mıyız? Sesini duyurması için ona şans tanıyor muyuz, onu anlamaya çalışıyor muyuz?
Bu kitabı okurken kendinize bunlara benzer sorular soracaksınız. Ve kendinizle ilgili bazı gerçeklerin farkına varacak, belki de İçinizdeki çocuğa giden yolu bulmaya, onu tanımaya çalışacaksınız.
Yaşımız kaç olursa olsun hepimizin içinde bir çocuk var. Eğer yaşadığımız hayattan zevk almak istiyorsak, mutlu ve kendimizle barışık olmak istiyorsak, o çocuğa giden yolu bulmalı ve onun düşüncelerine kulak vermeliyiz.
Bu tabii ki bir günde olacak bir şey değil, kolay hiç değil. Ama bu konuda bir şeyler yapmaya başlarsak ve en önemlisi sabırlı olursak elbet biz de İçimizdeki çocuğa ulaşacak ve kendi çapımızda huzuru bulacağız.
Eğer İçinizdeki çocuğu tanımak istiyorsanız, nereden başlamanız ve nasıl yapmanız gerektiğine dair bilgiler Doğan Cüceloğlu'nun bu kitabında. Ben okuyun derim. ;)

...münzevi 
09 Eyl 01:00 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

insanın kendini keşfetmesini sağlayan, yaşamına yön verecek özellikle öğretmenlere ve ebeveynlere çocuk yetiştirirken pek çok konuda ışık olabilecek bir kitap.. kendini arayan insanlara tavsiye edilebilir..

GAMZE SAYLAN 
19 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çok eskiden okumama rağmen halen etkilendiğim nadir kişisel gelişim kitaplarından . Gençlik yıllarında kesinlikle okunması gereken bir kitap ..

sümeyye çekim 
13 Ağu 15:12 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

İÇİMİZDEKİ ÇOCUK-DOĞAN CÜCELOĞLU
Normalde bu hafta bir kitap bir dergi okumaktı hedefim ama dergiyi okumak bana göre değilmiş. Onun yerine arkadaş tavsiyesi bir kitaba başladım. İyi ki de başlamışım.
Doğan Cüceloğlu bir psikolog hepinizin bildiğiniz gibi. Bir iletişim uzmanı kendisi.
İçimizde bir çocuğun olduğundan habersiz yaşadığımız için kendimizi tuhaf hissediyoruz. İç ana- babanın sesi o kadar baskın ki sürekli yok oluyoruz. Bende bir eksiklik var, hayatımdaki boşluğu hissediyorum, ben normal değilim… Oysa ki sadece içinizdeki çocuk yaralı. Bir şekilde hayatta kalmalısınız ve yaşamak için maskeler arasında boğuluyorsunuz. Kitapta yazar sizi içinizdeki çocukla tanıştırıyor. İç çocuğun gereksinmelerinden, ona verilen zararlardan, yaşama tutunabilmek için oluşturduğu sağlıksız kişiliklerden detaylıca ve örneklerle anlatıyor yazar.
Kitabı okurken çok zorlandım. Dili ağır diye değil, anlattıklarıyla, gerçeklerle yüzleşmek ağır geldiği için. Sürekli ara vermek zorunda kaldım. Bir yanım hemencecik sonuca ulaşmak isterken diğer yanım durmak istiyordu. Yazarın samimiyeti, gerçekten sadece yardım etmek isteyen dost eli olmayasaydı heralde kabullenemezdim yaralı olduğumu.
Kitabı sonunda iç çocuğunuzun sesini yeniden duyabilmeniz için bir çözüm önerisi var. Eski ile yeni arasında sıkışıp kalmış bu nesil içinde sağlıklı aileler arasında yetişmiş çok az insan var. Bence her bir insanın alıp okuması gereken bir kitap. Hayat içimizdeki çocuk olmaksızın çok sıkıcı. Ne zaman ki iç ana-baba ile iç çocuk yeniden sağlıklı bir şekilde iletişime geçer o zaman dengeli ve normal bir hayata kavuşabiliriz.
Sevgili küçük Sümeyye, seninle barışmak istiyorum, bunca zaman seni bastırarak, ezerek, utanca boğarak yaşattığım için senden özür diliyorum. Seni tanımak istiyorum. Lütfen bana sesini duyur.
-Büyük Sümeyye/İç ana-baban

şerife çamlı 
20 Ara 2016 · Kitabı okudu · 31 günde · Beğendi · 8/10 puan

ben çok beğendim. aslında içimizde var olan pek çok karmaşanın sebebi içimizdeki çocuğa ses vermemektir. içimizdeki çocuk yıllar önce hayata küsmüş olsa da biraz çaba sarfederek daha sağlıklı olabilir ve daha sağlıklı insanlar yetiştirabilirz.

2 /

Kitaptan 30 Alıntı

Sağlıklı bir aile ortamı içinde büyümeyen kişinin iç ana baba ve iç çocuğu arasında bir denge yoktur; kişiliğinde ya iç ana baba, ya da gelişmesi durmuş, normal dışı bir iç çocuk baskın rol oynar.

İçimizdeki Çocuk, Doğan Cüceloğluİçimizdeki Çocuk, Doğan Cüceloğlu
Afra 
06 Nis 13:05 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çocukları sürekli eleştirip, onları yargılama suçlama ile çocuk yetiştirmeye, bazı psikologlar, ''zehirli terbiye'' adını vermişlerdir. Zehirli terbiye eşitsizlik üzerine kurulmuştur; hükmeden ve hükmedilen vardır.

İçimizdeki Çocuk, Doğan Cüceloğluİçimizdeki Çocuk, Doğan Cüceloğlu
Afra 
06 Nis 14:43 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çocukların karşılanması gereken bazı temel gereksinimleri vardır. Bunları; dokunulma, güven, düzen, sosyalleşme, uyarılma ve kendini değerli görme olarak sınıflandırabiliriz. Bu gereksinimleri karşılanmayan çocuk kendinde bir eksiklik olduğunu düşünmeye başlar ve kendi özbenliğinde utanç duymaya başlar. Bu şekilde gereksinimleri karşılanmayan çocuk terk edilmiş çocuktur. Terk edilen çocuk normal gelişimini tamamlayamaz.

İçimizdeki Çocuk, Doğan Cüceloğluİçimizdeki Çocuk, Doğan Cüceloğlu
Afra 
06 Nis 17:49 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kendi bütünlüğünü tamamlayamamış, kendine saygı ve sevgisini geliştirememiş kişi, başkasını gerçek anlamda sevemez. Benlik sınırlarını belirleyememiş kişi, yaşam sınırlarının nerede başladığını bilemez, bu nedenle iç dünyasını koruyamaz ve yine bu nedenle başkaları ona istediklerini yaptırırlar.

İçimizdeki Çocuk, Doğan Cüceloğluİçimizdeki Çocuk, Doğan Cüceloğlu
Afra 
06 Nis 19:42 · Kitabı okudu · Puan vermedi

çocukların duygu düşünce ve heyecanlarını ciddiye almamak ve bunları alay konusu haline getirmek, duygusal kötü davranışa bir örnektir (...) Bu durumdaki çocuk ise mutlu ve doyumlu bir hayattan uzaklaşır. Utançla dolu sağlıksız bir hayat sürmeye başlar.

İçimizdeki Çocuk, Doğan Cüceloğluİçimizdeki Çocuk, Doğan Cüceloğlu
Baranje 
 20 Haz 03:06 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Utanma ve Utanç
"Bize sınırlarımızı hatırlatan utanma sağlıklıdır;kendimizi sevmemeye yol açan duygu ise utançtır ve sağlıksızdır.Sağlıklı utanma,kişinin gelişim tarihçesi içinde yaşam deneyimleri sonucu kendiliğinden oluşur;ana-baba ya da çevredeki kişilerin yarattığı baskı sonucu değil.Çocuğun yetiştiği ortamdaki kişilerin psikolojik anlamda 'hastalıklı iç dünya'larının baskısıyla oluşan sağlıksız utançtır ve büyük olumsuz etkileri vardır.Utancın en olumsuz etkisi kişinin kendi iç dünyasıyla ilişkisini kesmesidir.''

İçimizdeki Çocuk, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 104)İçimizdeki Çocuk, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 104)
Afra 
06 Nis 12:45 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Okul düzenimiz çocuğun kendine özgü yeteneklerini bulup, bu yetenekleri geliştirecek yerde, bazı kişilerin daha önceden belirlemiş olduğu ve çoğu kere çocuk psikolojisiyle ilgisi olmayan bazı ölçütlere göre değerlendiren bir düzendir.

Çocuklar bu ölçütler çerçevesinde birbirleriyle kıyaslanır ve her birine bir rakam verilerek başarı dereceleri ölçülür. Ana-babası okuma yazma bilmeyen çocuğun alfabeyi yeni sökmesiyle, daha okula gelmeden önce okuyup yazmaya başlamış olan çocuklar, aynı sınıfta aynı davranış ölçütleri ölçülerek not alırlar. Halbuki ana-babası okuma bilmeyen çocuk belki de daha çok gayret göstererek ve daha şevkle ancak o duruma gelebilmiştir; ama, onun gösterdiği gayreti okul sistemi dikkate almaz; yalnız sonuca dikkat eder.

İçimizdeki Çocuk, Doğan Cüceloğluİçimizdeki Çocuk, Doğan Cüceloğlu
Afra 
06 Nis 12:57 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Değişik deneyimleri bir araya getirerek anlamlı bir bütün yaratmak, insan zihninin en belirgin özelliklerinden biridir. Zihnin bu özelliği utanç yaşantılarında da kendini gösterir; birbirlerinden farklı zaman ve yerlerde yaşanmasına rağmen, utanç olayları çocuğun belleğinde birbirleriyle ilişki içine girer ve bir bütün oluştururlar. İlerde çocuğun duyduğu bir söz ya da bir bakış, belleğin sadece bir bölümünü değil, ilişki haline gelmiş tüm utanç hatıralarını uyandırır.

İçimizdeki Çocuk, Doğan Cüceloğluİçimizdeki Çocuk, Doğan Cüceloğlu
Afra 
06 Nis 14:17 · Kitabı okudu · Puan vermedi

''Bir babanın ya da ananın çocuklarıyla gurur duyması, onların iyi ve sağlıklı insanlar olarak topluma katıldıklarını görmesi, büyük mutluluk kaynağıdır. Çocuklar anne babalarını dünyanın en önemli ve kudretli insanları olarak görürler. Çocukların, anne babaları tarafından kabul edilip, sevilip desteklenmesi, başka hiçbir kimsenin yapamayacağı kadar, onları mutlu ve yaşamlarından doyumlu kılar.''

İçimizdeki Çocuk, Doğan Cüceloğluİçimizdeki Çocuk, Doğan Cüceloğlu
3 /