İçimizdeki Çocuk

7,9/10  (77 Oy) · 
569 okunma  · 
73 beğeni  · 
6.786 gösterim
... "İçimizdeki Çocuk", yaşamımıza yön veren güçlü bir varlıktır. İçimizdeki Çocuk ve İçimizdeki Ana-Baba, duygu, düşünüş ve davranışlarımızı sürekli yönlendirdiği halde, çoğu kez onların varlığından bile haberdar olmayız.

Bu kitap, içinde yetiştiğiniz ailenin ve yakın çevrenin sizin iç dünyanızı ve şimdiki duygu, düşünüş ve davranışınızı nasıl etkilediğini incelemektedir.
(Arka Kapak)
kübra ekiz 
24 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sıkılmadan birkaç günde bitirdiğim bir kitap oldu. İnsanın kendinde keşfe çıkmasını sağlıyor ve gerçekten hayata baktığınız pencereyi değiştiriyor . Özellikle gençlerin okuması gereken bir kitap. Hatta başucu kitabınız olmalı..

Özdemir 
09 Oca 10:58 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Doğan Cüceloğlunun en etkili kitaplarından bir tanesi. Zevkle okuyorsunuz. Bende ne kaldı derken bakıyorsunuz ki hayatınızda değişimler bile yapmaya başlamışsınız. Mutlaka okumalısınız özellikle gençlik yıllarında...

Müjgan Şahin 
22 Oca 17:52 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Yaşımız kaç olursa olsun hepimizin içinde bir çocuk var. Eğer yaşadığımız hayattan zevk almak istiyorsak, mutlu ve kendimizle barışık olmak istiyorsak, o çocuğa giden yolu bulmalı ve onun düşüncelerine kulak vermeliyiz. İçindeki çocuğu büyütmeyen biri olarak keyifle okuduğum bir kitap :)

GAMZE SAYLAN 
19 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çok eskiden okumama rağmen halen etkilendiğim nadir kişisel gelişim kitaplarından . Gençlik yıllarında kesinlikle okunması gereken bir kitap ..

Müzeyem Adem 
11 Mar 2016 · Kitabı okudu · 38 günde · 7/10 puan

İçimizdeki çocuk... Onu ne kadar tanıyoruz, acaba varlığından haberdar mıyız? Sesini duyurması için ona şans tanıyor muyuz, onu anlamaya çalışıyor muyuz?
Bu kitabı okurken kendinize bunlara benzer sorular soracaksınız. Ve kendinizle ilgili bazı gerçeklerin farkına varacak, belki de İçinizdeki çocuğa giden yolu bulmaya, onu tanımaya çalışacaksınız.
Yaşımız kaç olursa olsun hepimizin içinde bir çocuk var. Eğer yaşadığımız hayattan zevk almak istiyorsak, mutlu ve kendimizle barışık olmak istiyorsak, o çocuğa giden yolu bulmalı ve onun düşüncelerine kulak vermeliyiz.
Bu tabii ki bir günde olacak bir şey değil, kolay hiç değil. Ama bu konuda bir şeyler yapmaya başlarsak ve en önemlisi sabırlı olursak elbet biz de İçimizdeki çocuğa ulaşacak ve kendi çapımızda huzuru bulacağız.
Eğer İçinizdeki çocuğu tanımak istiyorsanız, nereden başlamanız ve nasıl yapmanız gerektiğine dair bilgiler Doğan Cüceloğlu'nun bu kitabında. Ben okuyun derim. ;)

Ayten Ernaz Tiryaki 
10 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Uzun zaman önce okudum ama hala ogretilerini yaşatmaya çalışıyorum, gayret ediyorum en azından. Örneğin hayatı bir çocuk ruhu ile yaşayarak daha mutlu olunacagini, o çocuğu yasatarak ömür boyu enerjik ve yaşamın her anındanmutluluk payı cikarabilecegimizi ogutluyordu.

şerife çamlı 
20 Ara 2016 · Kitabı okudu · 31 günde · Beğendi · 8/10 puan

ben çok beğendim. aslında içimizde var olan pek çok karmaşanın sebebi içimizdeki çocuğa ses vermemektir. içimizdeki çocuk yıllar önce hayata küsmüş olsa da biraz çaba sarfederek daha sağlıklı olabilir ve daha sağlıklı insanlar yetiştirabilirz.

İçimizde küçük bir nokta var, büyüdükçe daha da derinlere ittiğimiz. Fakat, esas anlayış orada gizli. O, bir tohumdur. Çocukluğumuz, yetişkinliğimizin köklü tohumudur. Yeşertelim, her algımız çocukluğumuzun kadim bilgeliğiyle olgunlaşsın.

Özkan ARSLAN 
 07 Şub 15:36 · Kitabı okudu · 49 günde · Beğendi · 10/10 puan

Doğan Cüceloğlu'na kulak verin. Bunca zaman içinizdeki çocuğun sesini neden duymamışız. İçinizdeki çocuğu keşfetmek istiyorsanız hemen başlayın. Teşekkürler.

Kitaptan 16 Alıntı

Senocan 
14 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Tüm sorumluluğu kendi üzerine alan ve çocuklarını her türlü sorumluluktan kurtaran anne ve babalar, kendi yaşamını biçimlendirmekten aciz, sürekli başkalarının yöneti­minde olmaya yönelik bireyler yetiştirirler. Bu tür aile içinde yetişen kişiler, kendi yaşamlarında yer alan olaylardan kendilerini değil, başkalarını sorumlu tutarlar.

İçimizdeki Çocuk, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 54)İçimizdeki Çocuk, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 54)
Senocan 
 14 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Güvensizlik ortamının baskın olduğu aile orta­ mından gelen kişiler kendileri de dahil, hiçbir kimsenin sözüne inanmazlar ve kimseyle dayanışma içine giremezler. Güvensizlik duygusu o kadar derinlere inmiştir ki, kendilerine dahi güvenemez­ler.

İçimizdeki Çocuk, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 53)İçimizdeki Çocuk, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 53)
Senocan 
14 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kötü alışkanlıkları, korkuları, bağlantıları bırakıp daha özgür, daha bilinçli ve daha gerçekçi olma yoluna girdiğimiz zaman yaşamımızın olumsuz yönlerini olumluya dönüştürmeye başlarız.

İçimizdeki Çocuk, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 234)İçimizdeki Çocuk, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 234)
Senocan 
14 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kişinin kendi gerçeği inkâr edildiği zaman, o kişi, tamamiyle dışa bağımlı, kendi iç dünyasıyla ilişkisi kopuk, bir robot gibi yaşar. Böyle bir kişinin mutlu olması söz konusu olamaz.

İçimizdeki Çocuk, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 80)İçimizdeki Çocuk, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 80)
Afra 
22 Şub 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Değişik deneyimleri bir araya getirerek anlamlı bir bütün yaratmak, insan zihninin en belirgin özelliklerinden biridir. Zihnin bu özelliği utanç yaşantılarında da kendini gösterir; birbirlerinden farklı zaman ve yerlerde yaşanmasına rağmen, utanç olayları çocuğun belleğinde birbirleriyle ilişki içine girer ve bir bütün oluştururlar. İlerde çocuğun duyduğu bir söz ya da bir bakış, belleğin sadece bir bölümünü değil, ilişki haline gelmiş tüm utanç hatıralarını uyandırır.

İçimizdeki Çocuk, Doğan Cüceloğluİçimizdeki Çocuk, Doğan Cüceloğlu
Afra 
22 Şub 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ailenin karşılaması gereken temel gereksinmeler vardır. Bunlar:
1. Değerli olma duygusu;
2. güven ortamı;
3. yakınlık ve dayanışma duygusu;
4. sorumluluk duygusu;
5. mücadele etme ve başarma;
6. kendini gerçekleştirme;
7. manevi yaşamın temellerini oluşturma ortamıdır.

Bu gereksinmeleri karşılanan çocuklar sağlıklı, karşılanmayanlar sağlıksız büyürler.

İçimizdeki Çocuk, Doğan Cüceloğluİçimizdeki Çocuk, Doğan Cüceloğlu
Cemre Kara 
03 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Uyanış olduğu gibi kabul ettiğimiz dünyanın, bizim düşündüğümüzden farklı olabileceğini anlamakla başlar.

İçimizdeki Çocuk, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 208)İçimizdeki Çocuk, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 208)
Afra 
22 Şub 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

çocukların duygu düşünce ve heyecanlarını ciddiye almamak ve bunları alay konusu haline getirmek, duygusal kötü davranışa bir örnektir ve bu gibi davranışlar çocukların normal olan duygu ve heyecanlarının normal dışına dönüşmesine yol açar. Bu durumdaki çocuk ise mutlu ve doyumlu bir hayattan uzaklaşır. Utançla dolu sağlıksız bir hayat sürmeye başlar.

Çocukların karşılanması gereken bazı temel gereksinimleri vardır. Bunları; dokunulma, güven, düzen, sosyalleşme, uyarılma ve kendini değerli görme olarak sınıflandırabiliriz. Bu gereksinimleri karşılanmayan çocuk kendinde bir eksiklik olduğunu düşünmeye başlar ve kendi özbenliğinde utanç duymaya başlar. Bu şekilde gereksinimleri karşılanmayan çocuk terk edilmiş çocuktur. Terk edilen çocuk normal gelişimini tamamlayamaz.

İçimizdeki Çocuk, Doğan Cüceloğluİçimizdeki Çocuk, Doğan Cüceloğlu
Afra 
22 Şub 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Okul düzenimiz çocuğun kendine özgü yeteneklerini bulup, bu yetenekleri geliştirecek yerde, bazı kişilerin daha önceden belirlemiş olduğu ve çoğu kere çocuk psikolojisiyle ilgisi olmayan bazı ölçütlere göre değerlendiren bir düzendir.

Çocuklar bu ölçütler çerçevesinde birbirleriyle kıyaslanır ve her birine bir rakam verilerek başarı dereceleri ölçülür. Ana-babası okuma yazma bilmeyen çocuğun alfabeyi yeni sökmesiyle, daha okula gelmeden önce okuyup yazmaya başlamış olan çocuklar, aynı sınıfta aynı davranış ölçütleri ölçülerek not alırlar. Halbuki ana-babası okuma bilmeyen çocuk belki de daha çok gayret göstererek ve daha şevkle ancak o duruma gelebilmiştir; ama, onun gösterdiği gayreti okul sistemi dikkate almaz; yalnız sonuca dikkat eder.

İçimizdeki Çocuk, Doğan Cüceloğluİçimizdeki Çocuk, Doğan Cüceloğlu
Afra 
22 Şub 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

''Bir babanın ya da ananın çocuklarıyla gurur duyması, onların iyi ve sağlıklı insanlar olarak topluma katıldıklarını görmesi, büyük mutluluk kaynağıdır. Çocuklar anne babalarını dünyanın en önemli ve kudretli insanları olarak görürler. Çocukların, anne babaları tarafından kabul edilip, sevilip desteklenmesi, başka hiçbir kimsenin yapamayacağı kadar, onları mutlu ve yaşamlarından doyumlu kılar.''

İçimizdeki Çocuk, Doğan Cüceloğluİçimizdeki Çocuk, Doğan Cüceloğlu
2 /