Adı:
İçimizdeki Çocuk
Baskı tarihi:
Aralık 2017
Sayfa sayısı:
254
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751403643
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Remzi Kitabevi
... "İçimizdeki Çocuk", yaşamımıza yön veren güçlü bir varlıktır. İçimizdeki Çocuk ve İçimizdeki Ana-Baba, duygu, düşünüş ve davranışlarımızı sürekli yönlendirdiği halde, çoğu kez onların varlığından bile haberdar olmayız.

Bu kitap, içinde yetiştiğiniz ailenin ve yakın çevrenin sizin iç dünyanızı ve şimdiki duygu, düşünüş ve davranışınızı nasıl etkilediğini incelemektedir.
(Arka Kapak)
Arkadaşımın "Sen Psikolog olabilrsin" demesiyle başlayan psikoloji kitaplarına olan ilgim birden başlamış ve PDR hocamın bana bu yazarı önermesiyle psikolojik kitaplar okumaya başlamıştım.
Bu kitapta içimizde olan bir kenara atıp onu yok saydığımız coçuğun ne halde olduğunu bu hale neyin getirdiğini anlatan güzel bir kitaptır. Yazarın kitapta sanki bizle konuşuyormuş gibi yazması ve samimi , güzel hitabı çok hoşuma gitti.
HERKESİN OKUMASINI TAVSİYE EDERİM...
Sıkılmadan birkaç günde bitirdiğim bir kitap oldu. İnsanın kendinde keşfe çıkmasını sağlıyor ve gerçekten hayata baktığınız pencereyi değiştiriyor . Özellikle gençlerin okuması gereken bir kitap. Hatta başucu kitabınız olmalı..
Spoiler içerir !

"Her insanın içinde bır çocuk vardır "
Bu kitapta içimizde olan ama hep kenara atıp onu
yok saydığımız çocuğun ne halde olduğunu
bu hale neyin getirdiğini anlatan güzel bir
kitaptır.
Yazarın kitapta sanki bizle
konuşuyormuş gibi yazması ve samimi ,
güzel hitabı çok hoşuma gitti.
HERKESİN OKUMASINI TAVSİYE EDERİM...
Kitapta içinde yetiştiğimiz ailenin ve yakın çevrenin bizim iç dünyamızı ve şimdiki duygu, düşünüş ve davranışımızı nasıl etkilediğini anlatılmaktadır.
Doğan Cüceloğlunun en etkili kitaplarından bir tanesi. Zevkle okuyorsunuz. Bende ne kaldı derken bakıyorsunuz ki hayatınızda değişimler bile yapmaya başlamışsınız. Mutlaka okumalısınız özellikle gençlik yıllarında...
Hani hep iki taraf vardır ya kafamızda sürekli konuşup dururuz bir türlü bitmek bilmez.. Seçenekler vardır mesela kararsızkalırsın sonra zor bela seçersin birini ama tercihinin aksi yönünün muhalifliği bitmez. Öyle durumları yaşıyorsan çokca senin içindeki anne-baba ile içindeki çocuk aynı oranda baskın. Bir karar versen bile diğer taraf köşesine çekilmeyi bilmez. Cüceloğlu diyor ki içimizdeki ana baba ile çocuğun ilişkisi ne kadar iyiyse bizde o kadar mutlu sağlıklı bireyleriz. Yok değilse bu iki tarafı barıştırmadan hayatımız boyunca bize rahat yok.
Sorular soruyor sana cevaplarına göre cocukluğuna iniyor. Eğer bu soruya evet diyorsan şöyle bir şeye maruz kalmış olman muhtemel diyor.
Sonra yol yöntemde gösteriyor sana içindeki tarafları barıştırmak iyileştirmek için.
Açıkcası ben çok çok daha detaylı bir kitap bekliyordum o açıdan beklentim tam karşılanmadı,bir de ara ara tekrara düşüyor gibi geldi. Ancak bu kitabı karalamaz gayet güzeldi okuması. İçindeki yol ve yöntemleri henüz uygulayacağım zira 5-6 haftalık bir süreçten bahsediyor elbette denemeye değer zira mevzu bahis insanın kendiyle hemhal olması.
Ben kütüphaneden alıp okudum. En kısa zamanda temin ederek yeniden okumayı düşünüyorum,böylece uygularkende birşeyleri atlamamış olurum.
Keyif dolu, verimli okumalar dilerim!
Doğan hoca ebeveynler için çok güzel bir eser bırakmış. "Çocuklarımızla ne kadar empati kurabiliyoruz?" sorunsanllığını didaktik bir bakışla dile getirerek pratik çözümler seriyor önümüze.
Çok eskiden okumama rağmen halen etkilendiğim nadir kişisel gelişim kitaplarından . Gençlik yıllarında kesinlikle okunması gereken bir kitap ..
İçimizdeki çocuk... Onu ne kadar tanıyoruz, acaba varlığından haberdar mıyız? Sesini duyurması için ona şans tanıyor muyuz, onu anlamaya çalışıyor muyuz?
Bu kitabı okurken kendinize bunlara benzer sorular soracaksınız. Ve kendinizle ilgili bazı gerçeklerin farkına varacak, belki de İçinizdeki çocuğa giden yolu bulmaya, onu tanımaya çalışacaksınız.
Yaşımız kaç olursa olsun hepimizin içinde bir çocuk var. Eğer yaşadığımız hayattan zevk almak istiyorsak, mutlu ve kendimizle barışık olmak istiyorsak, o çocuğa giden yolu bulmalı ve onun düşüncelerine kulak vermeliyiz.
Bu tabii ki bir günde olacak bir şey değil, kolay hiç değil. Ama bu konuda bir şeyler yapmaya başlarsak ve en önemlisi sabırlı olursak elbet biz de İçimizdeki çocuğa ulaşacak ve kendi çapımızda huzuru bulacağız.
Eğer İçinizdeki çocuğu tanımak istiyorsanız, nereden başlamanız ve nasıl yapmanız gerektiğine dair bilgiler Doğan Cüceloğlu'nun bu kitabında. Ben okuyun derim. ;)
insanın kendini keşfetmesini sağlayan, yaşamına yön verecek özellikle öğretmenlere ve ebeveynlere çocuk yetiştirirken pek çok konuda ışık olabilecek bir kitap.. kendini arayan insanlara tavsiye edilebilir..
Gayet anlaşılır bir dille yazılmış,aslında kim olduğumuzu, içimizdeki kimi çatışmaların kaynağının ne olduğunu, bu çatışmalara nasıl son vereceğimizi anlatan güzel bir kitap. Kitap, iç benliğimizin nasıl oluştuğuna değişmiş ve çocukluğumuzda edindiğimiz değerlerin, bu değerlerin yetişkinlikte oluşturduğu bir takım sorunların ne olduğu ve yetişkinlikte yapılan bazı hatalı olarak değerlendirilebilecek davranışların altında yatan sebepleri çok açık ve iyi bir şekilde göstermiştir.Ayrıca yazar kitapta kişinin kendisiyle olduğu bir takım anlaşmazlıkları nasıl çözüme ulaştıracağını da anlatmıştır.
ben çok beğendim. aslında içimizde var olan pek çok karmaşanın sebebi içimizdeki çocuğa ses vermemektir. içimizdeki çocuk yıllar önce hayata küsmüş olsa da biraz çaba sarfederek daha sağlıklı olabilir ve daha sağlıklı insanlar yetiştirabilirz.
Sağlıklı bir aile ortamı içinde büyümeyen kişinin iç ana baba ve iç çocuğu arasında bir denge yoktur; kişiliğinde ya iç ana baba, ya da gelişmesi durmuş, normal dışı bir iç çocuk baskın rol oynar.
Çocukları sürekli eleştirip, onları yargılama suçlama ile çocuk yetiştirmeye, bazı psikologlar, ''zehirli terbiye'' adını vermişlerdir. Zehirli terbiye eşitsizlik üzerine kurulmuştur; hükmeden ve hükmedilen vardır.
çocukların duygu düşünce ve heyecanlarını ciddiye almamak ve bunları alay konusu haline getirmek, duygusal kötü davranışa bir örnektir (...) Bu durumdaki çocuk ise mutlu ve doyumlu bir hayattan uzaklaşır. Utançla dolu sağlıksız bir hayat sürmeye başlar.
Mevlana'nın birey ve toplumda dinin gerçek etkisini sevme ve yargılamama olarak ortaya koyup, Anadolu insanına bir gönül hazinesi bırakmıştır.
Çocukların karşılanması gereken bazı temel gereksinimleri vardır. Bunları; dokunulma, güven, düzen, sosyalleşme, uyarılma ve kendini değerli görme olarak sınıflandırabiliriz. Bu gereksinimleri karşılanmayan çocuk kendinde bir eksiklik olduğunu düşünmeye başlar ve kendi özbenliğinde utanç duymaya başlar. Bu şekilde gereksinimleri karşılanmayan çocuk terk edilmiş çocuktur. Terk edilen çocuk normal gelişimini tamamlayamaz.
Kendi bütünlüğünü tamamlayamamış, kendine saygı ve sevgisini geliştirememiş kişi, başkasını gerçek anlamda sevemez. Benlik sınırlarını belirleyememiş kişi, yaşam sınırlarının nerede başladığını bilemez, bu nedenle iç dünyasını koruyamaz ve yine bu nedenle başkaları ona istediklerini yaptırırlar.
"Bize sınırlarımızı hatırlatan utanma sağlıklıdır;kendimizi sevmemeye yol açan duygu ise utançtır ve sağlıksızdır.Sağlıklı utanma,kişinin gelişim tarihçesi içinde yaşam deneyimleri sonucu kendiliğinden oluşur;ana-baba ya da çevredeki kişilerin yarattığı baskı sonucu değil.Çocuğun yetiştiği ortamdaki kişilerin psikolojik anlamda 'hastalıklı iç dünya'larının baskısıyla oluşan sağlıksız utançtır ve büyük olumsuz etkileri vardır.Utancın en olumsuz etkisi kişinin kendi iç dünyasıyla ilişkisini kesmesidir.''

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İçimizdeki Çocuk
Baskı tarihi:
Aralık 2017
Sayfa sayısı:
254
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751403643
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Remzi Kitabevi
... "İçimizdeki Çocuk", yaşamımıza yön veren güçlü bir varlıktır. İçimizdeki Çocuk ve İçimizdeki Ana-Baba, duygu, düşünüş ve davranışlarımızı sürekli yönlendirdiği halde, çoğu kez onların varlığından bile haberdar olmayız.

Bu kitap, içinde yetiştiğiniz ailenin ve yakın çevrenin sizin iç dünyanızı ve şimdiki duygu, düşünüş ve davranışınızı nasıl etkilediğini incelemektedir.
(Arka Kapak)

Kitabı okuyanlar 1.055 okur

  • burcu coskun
  • Nuran
  • Nurhan Kapılar
  • La sagrada familia
  • İsmail YILDIRIM
  • Taylan Savas
  • Esen Beste Güzel
  • Kamil Sayılan
  • Gülsüm Başpınar
  • Murat Prckl

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.2
14-17 Yaş
%1.7
18-24 Yaş
%8.8
25-34 Yaş
%23.3
35-44 Yaş
%42.1
45-54 Yaş
%17.1
55-64 Yaş
%1.5
65+ Yaş
%1.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%75.8
Erkek
%24.2

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%24.9 (45)
9
%18.2 (33)
8
%24.3 (44)
7
%18.8 (34)
6
%8.8 (16)
5
%3.3 (6)
4
%1.1 (2)
3
%0.6 (1)
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları