İçinizdeki Öküze Oha Deyin

7,2/10  (35 Oy) · 
111 okunma  · 
20 beğeni  · 
1.595 gösterim
Modern insan, sabah evden çıkınca gördüğü her şeye sahip olmak istiyor: Kadın, para, araba, kariyer, güç...

"Kişisel Gelişim" kandırmacasıyla insanlar yırtıcı hayvanlara dönüştü. 21. yüzyıl, kabaran, isteyen, şımarık nefislerimizin yüzyılı oldu. Kişisel Gelişim, insanı ürün haline getiriyor, herkes herkese müşteri ya da tüketim nesnesi olarak bakıyor. Kendi yetenek ve gövdelerimize tapındığımız için en küçük aksilikte depresyona girip kibir patlamalarıyla yıkılıyoruz.

Kapitalizm, satanizm ve şeytanla el ele veren "Kişisel Gelişim Dini"nin papazları bütün dünyaya kin ve başarı hırsı aşılıyorlar. Helâlinden, huzur içinde bir tas çorba içmenin yeni adı "beceriksizlik", "aptallık", "tembellik" oldu... Oysa güne "kazanmak" ya da "kaybetmek" yerine "helal" veya "haram" diye başlamanın daha sağlıklı olmadığını kim söyleyebilir.

Benzersiz üslubu, yaşayışı, cesareti, sert tavırları ve satılmamış kalemiyle attığı her adımda ses getiren; her kitabıyla gündemi belirleyen ve konuşmalarıyla ezberleri bozan, tek kişilik yıkım ekibi Bülent Akyürek, bu kitabında modern zaman ucubelerine ve içimizdeki öküz gibi büyüyen nefislerimize "Oha!" diyor... Çok satan, çok okunan ve eserleri tartışma yaratan Bülent Akyürek'in bu eseri "neo-tasavvuf" olma özelliğiyle bir ilk...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2009
 • Sayfa Sayısı:
  379
 • ISBN:
  9786058835719
 • Yayınevi:
  Fincan Yayınları
 • Kitabın Türü:
Bayan Okur 
30 Haz 00:33 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Kitabı çok değer verdiğim bir arkadaşım tavsiye etmişti. Yazarın 36 yaşından sonra müslüman oluşundan falan bahsetmişti. Kitap fuarında kendisiyle de tanıştıktan sonra almalıyım dedim. Ama okumak için epey beklemem gerekti. Elime aldım kısa kısa bölümlerden oluşması da okumasını zevkli kıldığı için hemen bitirdim. Normal bir kişisel gelişim kitabı değildi içeriği beklediğimden farklıydı. Okuduğuma pişman değilim.
Sizin de okuduğunuza hiç pişman olmayacağınız kitaplar okumanız dileğiyle... Keyifli okumalar:)))

Merve 
 18 Oca 13:05 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsanın bir kitabı başladığı için bitirmek zorundaymış gibi hissetmesi kadar kötü bir işkence yok. Vicdan azabı gibi bir şey. Bitirmez isen ayrı bir dert, bitirince bambaşka bir... Herhalde 'İçinizdeki Öküze Oha Deyin' bu hissi iliklerime kadar hissetmeme neden olan ilk kitap. Bundan ötürü yazarı değil kitabı tebrik ediyorum. Kitap mizahi olmaya çalışan ama beceremeyip yüzüne gözüne değil de paçasına bulaştırmış gibi sanki. İlk sayfadan son sayfaya kadar da o paçasındaki lekenin izlerine rastlıyoruz. Bana mı öyle geldi bilmiyorum ama yazarın düşüncelerinde çelişki var gibi gibi. Tutarsızlık bas bas bağırıyor ama gören yok. Burası çok karanlık seni duyamıyorum, desem anlaşılır mı? Hayır, hayır, hayır... Hadi ama dostum her şeyde Batı'yı suçlayamazsın. Dön bir de akılsız Batı taklidi zeka yoksunu olanlara bak. Asıl suç onların. Bunu anlamak neden bu kadar zor?

fatıma zehra 
02 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Onceki hayatinda cok hassas dusunen biri olmadigini soyleyen yazar manevi anlamda bir degisim surecine girer ve bu kitabi yazar, bence abartili, kufurlu ve her kotulugun sorumlusunu bati olarak gosteren, kendince uslubuyla!! Ilginc bir kitap, basladigim icin okudugum bi kitap maalesef okumazsaniz bisey kaybetmezsinz..

Afra 
21 Kas 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Puan vermedi

yazar bu kitabında tamamı ile mistik bir din anlayışını savunuyor.. uğraşmadan dünyadan elini ayağını çekip sadece ibadet etmek.. kader anlayışı tam bir cebriyye görüşü.. yani senin eylem ve isteklerin önemli değil, sen sadece Allah'ın yazdığını oynuyorsun çabalamaların uğraşmaların hep boş.. küçük bir pasaj paylaşmak istiyorum kitaptan bu ne demek istediğimi daha net ortaya koyacaktır; ''kader ve kazaya inanmak başarısızlık anında Allah'ı suçlamaktır ki zaten bu şansı bize veren O'dur. Niçin şansımızı kullanmak varken, kendimize saldıralım, anlamış değilim.'' burda belirtilen kader anlayışına göre insan zaten her şeyde Allah'ı suçlar ki çünkü senin eline bir hak vermemiş ve sen tümüyle yazılanı oynuyorsun, demez mi insan yarın ahiret günü benim hiç bir suçum yok diye? sorumluluk yok irade yok hani imtihanın mahiyeti? insan sınırlıdır Allah güzergahlar belirlemiş, iyiyi kötüyü belirtmiş ve insan ona göre hareket eder, yaptıklarının tümünden mesüldür bu yüzden. ve mistik bir yaşam yoktur İslam da aksine mücadele vardır.

kitapta kapitalizmin ve batının insanlar üzerinde ki oyunları, mutluluklarımızı ve hüznümüzü onların belirlediği nerde koşmamız ve nerde durmamız gerektiğine dair eleştiriler yer alıyor bunlar çok güzel yerinde düşünceler ama bunları dile getirirken herşeyden elimizi ayağımızı çekip durmak değildir aslolan. her aktif kötülüğün ardında pasif ve sessiz olan iyiler vardır netice de.. kitapta yer yer uygunsuz, bir müminin ağzına yakışmayacak örnekler de yer alıyor. usluba aşırı önem veren birisi olarak hiç yakıştıramadım. yinede tüm bunları yazarın sonradan müslüman olmasına bağlıyorum, kitabında ki argo kelimeleri diğer yayınlarında kaldırmış duyumlarımca..

mukavvadan adam 
18 Kas 2015 · Kitabı okudu · 57 günde · Beğendi · 10/10 puan

kişisel gelişime savaş açmış bir kitap. herkes patron olursa çöpçü kim olacak sokakları kim temizlicek... şükürsüzlük .. rızkı zenginlik memurluk olarak algılamak olduğu düşüncesini çürütmek istiyen kitap ... neden herkes köşeyi dönen adam olsun... Batı kültürü ile doğu kültürü arasındaki toplumsal farklılıkları ortaya çıkaran, bir yazar düşünün ki agustos böceği karınca hadisesinde agustos böceğine sahip çıkıyor. müslüman bugünü yaşamalı yarına biriktirmemeli ... çok güzel kişisel gerileme kitabıdır . severek okudum ... herkese de tavsiye edrim:)

erva mavi 
30 Tem 16:04 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 5/10 puan

Çok güzel bir kitap tam icinde olan bir öküzü anlatıyor yazar çok ince eleyip sık dokuyarak anlatmış bazı bilinen ama görülmeyen gerçekleri ..

Deliler Cumhuriyeti 
21 Mar 23:37 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kitabın ismindeki mizahi ve ironik vurguya aldanip alırsanız hayal kırıklığına ugrarsiniz. Temelde anlatmak istediği şeyi bile anlatamamis bir kitap. Okumazsaniz herhangi bir şey kaybedeceginizi sanmıyorum.

EMRE YAMAN 
09 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Kişisel gelişim kitaplarına savaş açan, ve okuyucuyu hem eğlendiren hemde düşündüren sıradışı bir kitap.Çerez niyetine okunup bilgi sağlayan bir kitap diyebilirim...

hakan akbaş 
16 Şub 2016 · Kitabı yarım bıraktı · 3/10 puan

kişisel gelişim kitaplarına karşı soluksuz çok fazla eleştirilmiş bir kitap hiç ara verilmeksizin hep eleiştirmiş açıkcası o kadar eleştiriyi kafa almadı

murat ergin 
29 May 21:06 · Kitabı okudu · 63 günde · 9/10 puan

modern çağın enformasyon ve maniplasyon kaynaklarından gaz alıp kahramanlığını ilan etmek için yola çıkmış überinsanman lara sakin ol şampiyon bak aslında o iş öyle değil denilen kitap. bülent abimizi de sever sayarız.

2 /

Kitaptan 82 Alıntı

murannas 
11 Ağu 15:03 · Kitabı okudu · Puan vermedi

sana şah damarından daha yakın biri her an varken "Yalnızım" dersen gökleri üzersin!

İçinizdeki Öküze Oha Deyin, Bülent Akyürek (Sayfa 131)İçinizdeki Öküze Oha Deyin, Bülent Akyürek (Sayfa 131)
murannas 
11 Ağu 19:31 · Kitabı okudu · Puan vermedi

insanoğlu nankördür, çevrene kırk yıl elektriğin en iyisini verirsin, bir gün vermeyince kötü kişi sen olursun.

İçinizdeki Öküze Oha Deyin, Bülent Akyürek (Sayfa 178)İçinizdeki Öküze Oha Deyin, Bülent Akyürek (Sayfa 178)
murannas 
12 Ağu 00:22 · Kitabı okudu · Puan vermedi

POZİTİF OLUN EŞEK SIPALARI
geçmişe takılmanın bir anlamı yok, zaten o bitti gitti. varsa günahlarınız tövbe edin, bu kadar!

İçinizdeki Öküze Oha Deyin, Bülent Akyürek (Sayfa 311)İçinizdeki Öküze Oha Deyin, Bülent Akyürek (Sayfa 311)
Afra 
15 May 01:32 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Ebu Derda diyor ki: ''Ya alim ol, ya öğrenci ya da dinle, asla başkasına meyletme yoksa helak olursun!''

İçinizdeki Öküze Oha Deyin, Bülent Akyürek (Sayfa 252)İçinizdeki Öküze Oha Deyin, Bülent Akyürek (Sayfa 252)
Kemal EFE 
21 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Dünyanın durumu yılana benzer; dokununca yumuşak gelir, fakat zehiri öldürür.

İçinizdeki Öküze Oha Deyin, Bülent Akyürek (Sayfa 321)İçinizdeki Öküze Oha Deyin, Bülent Akyürek (Sayfa 321)
Afra 
15 May 01:43 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Televizyonlar, gazeteler, radyolar, üniversiteler, kitap rafları kuşatma altında. Cehalet hiçbir dönemde böyle hızlı yayılmamıştı...

İçinizdeki Öküze Oha Deyin, Bülent Akyürek (Sayfa 252)İçinizdeki Öküze Oha Deyin, Bülent Akyürek (Sayfa 252)
murannas 
10 Ağu 17:46 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"And olsun ki biz insanoğlunu zorluklara katlanacak şekilde yarattık.."

Beled Suresi/4

İçinizdeki Öküze Oha Deyin, Bülent Akyürek (Sayfa 15)İçinizdeki Öküze Oha Deyin, Bülent Akyürek (Sayfa 15)
murannas 
11 Ağu 17:06 · Kitabı okudu · Puan vermedi

zaten medeniyet dediğimiz, hayat dediğimiz şey; bir iyiyle bir kötünün karşılaşması değil mi?

İçinizdeki Öküze Oha Deyin, Bülent Akyürek (Sayfa 159)İçinizdeki Öküze Oha Deyin, Bülent Akyürek (Sayfa 159)
murannas 
11 Ağu 15:23 · Kitabı okudu · Puan vermedi

ağzımızdan çıkanın bizi sırtımızdan vurması, kelimelerimizin ruh taşıdığını kanıtlamıyor mu?

İçinizdeki Öküze Oha Deyin, Bülent Akyürek (Sayfa 141)İçinizdeki Öküze Oha Deyin, Bülent Akyürek (Sayfa 141)
yılmaz 
13 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Batının okumuş filozofları ve bilim adamları ise yarattıkları problemlerle övünürler. Bir soru sorabilmek batıda kariyerdir, doğuda ise sorusu bulunmamış cevapları biriktirenler tarihe kalır. Hayır, haksızlık etmeyelim. Doğunun tarih sıkıntısı olmadığı için bulunan bilgilere patent, telif aranmaz. Bulunan cevaplar en yakın insanlara fısıldanır ve zaman içinde topluma bir güzel yedirilir. İşte bu yüzden büyük bir cevap dağ başındaki bir çobandan ya da köyün nalbantından yayılabilir.

İçinizdeki Öküze Oha Deyin, Bülent Akyürek (Sayfa 34)İçinizdeki Öküze Oha Deyin, Bülent Akyürek (Sayfa 34)