İçinizdeki Öküze Oha Deyin

6,5/10  (21 Oy) · 
70 okunma  · 
12 beğeni  · 
1.441 gösterim
Modern insan, sabah evden çıkınca gördüğü her şeye sahip olmak istiyor: Kadın, para, araba, kariyer, güç...

"Kişisel Gelişim" kandırmacasıyla insanlar yırtıcı hayvanlara dönüştü. 21. yüzyıl, kabaran, isteyen, şımarık nefislerimizin yüzyılı oldu. Kişisel Gelişim, insanı ürün haline getiriyor, herkes herkese müşteri ya da tüketim nesnesi olarak bakıyor. Kendi yetenek ve gövdelerimize tapındığımız için en küçük aksilikte depresyona girip kibir patlamalarıyla yıkılıyoruz.

Kapitalizm, satanizm ve şeytanla el ele veren "Kişisel Gelişim Dini"nin papazları bütün dünyaya kin ve başarı hırsı aşılıyorlar. Helâlinden, huzur içinde bir tas çorba içmenin yeni adı "beceriksizlik", "aptallık", "tembellik" oldu... Oysa güne "kazanmak" ya da "kaybetmek" yerine "helal" veya "haram" diye başlamanın daha sağlıklı olmadığını kim söyleyebilir.

Benzersiz üslubu, yaşayışı, cesareti, sert tavırları ve satılmamış kalemiyle attığı her adımda ses getiren; her kitabıyla gündemi belirleyen ve konuşmalarıyla ezberleri bozan, tek kişilik yıkım ekibi Bülent Akyürek, bu kitabında modern zaman ucubelerine ve içimizdeki öküz gibi büyüyen nefislerimize "Oha!" diyor... Çok satan, çok okunan ve eserleri tartışma yaratan Bülent Akyürek'in bu eseri "neo-tasavvuf" olma özelliğiyle bir ilk...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2009
 • Sayfa Sayısı:
  379
 • ISBN:
  9786058835719
 • Yayınevi:
  Fincan Yayınları
 • Kitabın Türü:
fatıma zehra 
02 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Onceki hayatinda cok hassas dusunen biri olmadigini soyleyen yazar manevi anlamda bir degisim surecine girer ve bu kitabi yazar, bence abartili, kufurlu ve her kotulugun sorumlusunu bati olarak gosteren, kendince uslubuyla!! Ilginc bir kitap, basladigim icin okudugum bi kitap maalesef okumazsaniz bisey kaybetmezsinz..

Merve 
 18 Oca 13:05 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsanın bir kitabı başladığı için bitirmek zorundaymış gibi hissetmesi kadar kötü bir işkence yok. Vicdan azabı gibi bir şey. Bitirmez isen ayrı bir dert, bitirince bambaşka bir... Herhalde 'İçinizdeki Öküze Oha Deyin' bu hissi iliklerime kadar hissetmeme neden olan ilk kitap. Bundan ötürü yazarı değil kitabı tebrik ediyorum. Kitap mizahi olmaya çalışan ama beceremeyip yüzüne gözüne değil de paçasına bulaştırmış gibi sanki. İlk sayfadan son sayfaya kadar da o paçasındaki lekenin izlerine rastlıyoruz. Bana mı öyle geldi bilmiyorum ama yazarın düşüncelerinde çelişki var gibi gibi. Tutarsızlık bas bas bağırıyor ama gören yok. Burası çok karanlık seni duyamıyorum, desem anlaşılır mı? Hayır, hayır, hayır... Hadi ama dostum her şeyde Batı'yı suçlayamazsın. Dön bir de akılsız Batı taklidi zeka yoksunu olanlara bak. Asıl suç onların. Bunu anlamak neden bu kadar zor?

mukavvadan adam 
18 Kas 2015 · Kitabı okudu · 57 günde · Beğendi · 10/10 puan

kişisel gelişime savaş açmış bir kitap. herkes patron olursa çöpçü kim olacak sokakları kim temizlicek... şükürsüzlük .. rızkı zenginlik memurluk olarak algılamak olduğu düşüncesini çürütmek istiyen kitap ... neden herkes köşeyi dönen adam olsun... Batı kültürü ile doğu kültürü arasındaki toplumsal farklılıkları ortaya çıkaran, bir yazar düşünün ki agustos böceği karınca hadisesinde agustos böceğine sahip çıkıyor. müslüman bugünü yaşamalı yarına biriktirmemeli ... çok güzel kişisel gerileme kitabıdır . severek okudum ... herkese de tavsiye edrim:)

Afra 
21 Kas 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Puan vermedi

yazar bu kitabında tamamı ile mistik bir din anlayışını savunuyor.. uğraşmadan dünyadan elini ayağını çekip sadece ibadet etmek.. kader anlayışı tam bir cebriyye görüşü.. yani senin eylem ve isteklerin önemli değil, sen sadece Allah'ın yazdığını oynuyorsun çabalamaların uğraşmaların hep boş.. küçük bir pasaj paylaşmak istiyorum kitaptan bu ne demek istediğimi daha net ortaya koyacaktır; ''kader ve kazaya inanmak başarısızlık anında Allah'ı suçlamaktır ki zaten bu şansı bize veren O'dur. Niçin şansımızı kullanmak varken, kendimize saldıralım, anlamış değilim.'' burda belirtilen kader anlayışına göre insan zaten her şeyde Allah'ı suçlar ki çünkü senin eline bir hak vermemiş ve sen tümüyle yazılanı oynuyorsun, demez mi insan yarın ahiret günü benim hiç bir suçum yok diye? sorumluluk yok irade yok hani imtihanın mahiyeti? insan sınırlıdır Allah güzergahlar belirlemiş, iyiyi kötüyü belirtmiş ve insan ona göre hareket eder, yaptıklarının tümünden mesüldür bu yüzden. ve mistik bir yaşam yoktur İslam da aksine mücadele vardır.

kitapta kapitalizmin ve batının insanlar üzerinde ki oyunları, mutluluklarımızı ve hüznümüzü onların belirlediği nerde koşmamız ve nerde durmamız gerektiğine dair eleştiriler yer alıyor bunlar çok güzel yerinde düşünceler ama bunları dile getirirken herşeyden elimizi ayağımızı çekip durmak değildir aslolan. her aktif kötülüğün ardında pasif ve sessiz olan iyiler vardır netice de.. kitapta yer yer uygunsuz, bir müminin ağzına yakışmayacak örnekler de yer alıyor. usluba aşırı önem veren birisi olarak hiç yakıştıramadım. yinede tüm bunları yazarın sonradan müslüman olmasına bağlıyorum, kitabında ki argo kelimeleri diğer yayınlarında kaldırmış duyumlarımca..

zehra koyuncu 
 04 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yazarının eğlenceli bir dille ' Kişisel Gelişim ' furyasına karşı çıktığı bir kitap. Bazı bölümlerde nokta atışlar yaparken bazı bölümlerde de kaderciliği şimdilerdeki popüler söylemle ' Fıtrat 'çılığı abartmış diyebilirim. Ha okunur mu derseniz çok da bir beklentiye girmemek şartıyla okunur.

EMRE YAMAN 
09 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Kişisel gelişim kitaplarına savaş açan, ve okuyucuyu hem eğlendiren hemde düşündüren sıradışı bir kitap.Çerez niyetine okunup bilgi sağlayan bir kitap diyebilirim...

hakan akbaş 
16 Şub 2016 · Kitabı yarım bıraktı · 3/10 puan

kişisel gelişim kitaplarına karşı soluksuz çok fazla eleştirilmiş bir kitap hiç ara verilmeksizin hep eleiştirmiş açıkcası o kadar eleştiriyi kafa almadı

Kitaptan 52 Alıntı

Kemal EFE 
21 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Dünyanın durumu yılana benzer; dokununca yumuşak gelir, fakat zehiri öldürür.

İçinizdeki Öküze Oha Deyin, Bülent Akyürek (Sayfa 321)İçinizdeki Öküze Oha Deyin, Bülent Akyürek (Sayfa 321)
yılmaz 
13 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Batının okumuş filozofları ve bilim adamları ise yarattıkları problemlerle övünürler. Bir soru sorabilmek batıda kariyerdir, doğuda ise sorusu bulunmamış cevapları biriktirenler tarihe kalır. Hayır, haksızlık etmeyelim. Doğunun tarih sıkıntısı olmadığı için bulunan bilgilere patent, telif aranmaz. Bulunan cevaplar en yakın insanlara fısıldanır ve zaman içinde topluma bir güzel yedirilir. İşte bu yüzden büyük bir cevap dağ başındaki bir çobandan ya da köyün nalbantından yayılabilir.

İçinizdeki Öküze Oha Deyin, Bülent Akyürek (Sayfa 34)İçinizdeki Öküze Oha Deyin, Bülent Akyürek (Sayfa 34)
Afra 
16 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Bilginin din olduğu bu çağda, İnternet manyaklığı çocuklarımızı dizlerimizden, öpücüklerimizden koparıp odalarına hapsetti. Çocuklar odalarında yalnız ama bütün dünyayla baş başa kalıyor. 'Her bilgiye istediğiniz anda kavuşacaksınız' sloganıyla dünyaya pompalanan İnternet aslında bilgiye olan saygıyı bitirdi.. s.24

İçinizdeki Öküze Oha Deyin, Bülent Akyürekİçinizdeki Öküze Oha Deyin, Bülent Akyürek
yılmaz 
13 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Şehit kanıyla sulanmış bereketli topraklarımızı, mimarimizi, asaletimizi korumamız gerekiyor laflarına inancımı yitirdim. Tek stratejimiz var kıçımızı kurtarmak... Strateji bu!

İçinizdeki Öküze Oha Deyin, Bülent Akyürek (Sayfa 46)İçinizdeki Öküze Oha Deyin, Bülent Akyürek (Sayfa 46)
yılmaz 
19 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bir millet en kolay bilim ve filimle değiştirilebilir.

İçinizdeki Öküze Oha Deyin, Bülent Akyürek (Sayfa 103)İçinizdeki Öküze Oha Deyin, Bülent Akyürek (Sayfa 103)

''Her zaman bir yol vardır, en iyisine layıksın, ikinci adam olarak kalmak sana yakışmaz...'' diyerek; bizlere yetinmemeyi, sabırsızlığı, hep kazanmayı, kimseye acımamayı, dünya nimetlerinden faydalanmayı, pişman olmamayı, düşene tekme vurmayı, hırsı öğütleyen Kişisel Gelişim Kitapları, Batı üzerinden büyük kapitalistlerin yardımlarıyla ''Bir şeytani paralel din'' olarak hayatımıza girdi.

İçinizdeki Öküze Oha Deyin, Bülent Akyürekİçinizdeki Öküze Oha Deyin, Bülent Akyürek