İçsel Huzur İyi Yaşamın Kapısını Açar

·
Okunma
·
Beğeni
·
3396
Gösterim
Adı:
İçsel Huzur İyi Yaşamın Kapısını Açar
Baskı tarihi:
2010
Sayfa sayısı:
83
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055415136
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Koleksiyon Yayıncılık
Baskılar:
İçsel Huzur İyi Yaşamın Kapısını Açar
İçsel Huzur İyi Yaşamın Kapısını Açar
"Romalıların kölesi büyük filozof Epiktetos, bütün yaşamını mutluluk, doluluk ve sakinlik yolunda harcamıştır. Yetkinleşmek yerine gelişmeyi vurgular ve günden güne geliştirilen erdemli bir yaşamı savunur."
83 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
"Kiminle arkadaşlık ettiğinize dikkat edin..."(kitaptan)
Arkadaşın elinde görünce, merak-ı sebeb okumak istedim ve bırakamadım. Epiktetos'un felsefesi aynı zaman da bir kişisel gelişim örneği sanırım. Bazen diyorum, yıllar önce (M.S. 50-130) adamlar böyle yaşadıysa, insanlık neden yıllar geçince bozulmaya başladı ki :) bunun sebebi ins'ân mı? Geçmişe insanlar ile birlikte gömülen değer-ler mi?
Ellerine sağlık, çeviren Cengiz Erengil ve Beta Kitap ve Diğer emeği geçenler...Hürmetler.
83 syf.
·Beğendi·10/10
Filozof Epiktetos'un yüzyıllar önce yazmış olmasına rağmen her zaman güncel olan birbirinden akılcı söylevlerinden oluşuyor. Ben ne zaman içim sıkılsa, bana ışık tutacak birşey arasam bu kitabı tereddütsüz okuyorum. Bugün bile güncel olması gerçekten harikulade. Şiddetle tavsiye edilir..
İlknurd_
İlknurd_ İçsel Huzur İyi Yaşamın Kapısını Açar'ı inceledi.
83 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Yolu evrene olumlu mesaj vermekten geçen herkes okumalı bu steocu filozofu.
"İyi bir kişi olmanız ve sorumluluklarınızı yerine getirmeniz, şöhretli ve güç sahibi olmamızdan iyidir" diyor ve kapitalist sistemin en başarılı pazarlaması olan günümüz kişisel gelişim öğretisinden çok farklı olduğunu açıklıyor bu sözle Epiktetos. Güç ve şöhreti reddediyor kısaca. Antik Roma' da yaşamış bir köle Epiktetos. Değil şöhret olmak aksine düşüncelerinden ötürü sürgüne gönderiliyor ve yazdıkları ancak yıllar sonra derlenip toparlanabiliyor.
Stoacı (temel amacı mutluluk olan) düşünceyi benimsedi ve hayatına başarıyla uyarladı. Mutluluğun hiç bir zaman dış koşullara bağlı olmamasını savundu. Son derece sade bir hayat sürdü.
Stoacılığın en temel prensipleri kişisel mutluluk ve doğaya uygun davranmak.Eh buraya kadar her şey güzel de "Deniz yolculuğuna çıkarken gemiyi, kaptanı ve mevsimi seçerim. Bu, benim işimdir. Yolda bir fırtına koparsa asla umursamam. Bu benim işim değildir. Kaptanı seçmek benim elimdedir, fırtınayla uğraşmaksa kaptanın elindedir" deyince planlanmamış bir olayla karşılaştığımızda ne yapacağız diye sormadan edemiyor insan.
Yine de iç huzuru sağlamaya yardımcı olmuyor demek büyük haksızlık olur. Okunmalı ...
83 syf.
Tam bir başucu kitabı. Okuyup bitireli çok oldu ama her gece yatmadan rastgele bir bölüm okuyorum. Cümleler değişmiyo olmasına rağmen her okuduğumda içimde farklı yerlerle yüzleşmemi sağlıyo, şükür. Değişime açık, içindekilerle yüzleşmekten korkmayanlara fazlaca şey katacak bir kitap.
83 syf.
·Beğendi·10/10
'Her devrin kitabı' desem fazla olmaz!

İlelebet yakınlarınızda bulundurup bakabileceginiz ender rehberlerden. Aslında gerçeğin yolu basit, biz birçok şeyi zor ve karmaşık hale getirerek işin içinden çıkmaya çalışmayı doğru bildik. Bu sebeple bu kitap gibi birçok kitabın anlaşılmadığını ve kıymetinin bilinmediğini düşünüyorum.
Kitap kıymetlidir, filozoflar çok daha kıymetlidir. Anlamaya çalışmak ve hakkını vermek gerekir.
83 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
“İlk olarak kendinize ne olmak istediğinizi sorun sonra ne yapmanız gerekiyorsa onu yapın.” Kitap bu cümle ile başlıyor. Epiktetos hayatını bu düşünceye göre sürdürmüş. Frigya’da köle olarak doğdu ve daha sonra Nicopolis’e sürgüne gönderildi. Tüm bu olanlara rağmen Epiktetos her zaman iyiliği ve mutluluğu savundu. ”Ben mutlu ve dolu dolu bir yaşamı nasıl yaşayabilirim?” , “ Ben nasıl iyi bir insan olabilirim?” Bu iki sorunun yanıtını aradı. Gittiği sürgünde bir felsefe okulu açtı ve burada stoacılığı anlattı.
Epiktetos, sıkıntı çektiğimiz durumlarda nasıl tepki vermemiz gerektiğini gösteren, hayatımızı kaliteli hale getirmeye çalışan, kendimizin efendisi olmayı öğütleyen bir filozof. Kesinlike herkesin okuması gereken bir kitap özellikle böyle bir çağda -çoğu kişinin birbirine saygısı kalmadığı- yaşarken.
83 syf.
·99 günde·Beğendi·8/10
Dinlendiren kitaplardan, herkese hitap eden cinsten. Kişisel gelişim kitaplarının yüzyıllar önceki versiyonu gibi :) her yerde okunur, kırık kalplere, karışık kafalara, yalnızlara içine atanlara ilaç niteliğinde :) Falcı ablalar gibi anlattım ama öyle :)
83 syf.
Ahlaki ilerlemede üç safha vardır:
1. Kendini hastalıklı duygulardan kurtarıp, ruh dinginliğine erişmek ve arzuları akılla düzenlemek.
2. Gerçek bir oğul, kardeş, yurttaş gibi davranmak.
3. Her zaman yanılmaz bir ahlaki yargı üretmek.
Epiktetos
Aklınızı ve duygularınızı hizaya almanın yollarını öğrenmek için yazılmış bir eser okuduktan sonra akıl ve duygularınız hayvani bir boyuttan çıkıp gelişiminde dördüncü boyuta ulaştıracaktır.
Nurcan
Nurcan İçsel Huzur İyi Yaşamın Kapısını Açar'ı inceledi.
83 syf.
·12 günde·9/10
Hislerimizi , hareketlerimizi, tepkilerimizi ... özetle , kontrol altına alabileceğimiz her durumu doğru yönetebilmenin, hayatımıza katacağı huzuru anlatıyor bu kitap.

Epictetus gençliğine kadar köle olarak yaşamış bir filozof. Kitabı kendisi yazmıyor, öğrencilerinden birinin günümüze ulaşan notları sayesinde okuma fırsatı buluyoruz.

1900 yıl önce yaşamış erdemli bir aile büyüğünden, kulağımıza küpe olacak kıymette nasihatler almak gibi de düşünülebilir.

Kitaptan bir alıntı:
“Dar kafalı insanlar bir talihsizlikle karşılaştıklarında alışkanlıkla başkalarını suçlarlar.
Ortalama insanlar kendilerini suçlarlar.
Bilgelik yaşamına kendini adamış olan insanlar bir şeyi veya başka birisini ani ve mantıksız bir güdüyle suçlamanın aptallık olduğunu, suçlamanın gerek başkalarına gerekse kendilerine hiçbir şey kazandırmadığını anlarlar. “
84 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Kesinlikle ruhsal olarak kendini eğitme amacı güden, iç dünyasını bilgilendirmek isteyen herkesin okumasını tavsiye ediyorum. Sıkılmadan, tekrar tekrar okunabilir ve her defasında insanı yeniden aydınlatabilir bu kitap.
83 syf.
·1 günde·Beğendi·6/10
Kafa dağıtmak için birebir eserlerden... Epiktetos Yunan stoacı filozoflardan. Köle olarak doğan Epiktetos köleliği sırasında sakatlanmış olması şüphesiz ki cesur ve güçlü bir yaşam düsturu edinmesinde etkilidir: "Sabret ve sakın."
Sıradan olmaya ve size dayatılanları yapmaya daha ne kadar dayanacaksınız? Kendiniz olmak için pek fazla zamanınız yok.
Dar kafalı insanlar bir talihsizlikle karşılaştıklarında alışkanlıkla başkalarını suçlarlar.
Ortalama insanlar kendilerini suçlarlar.
Bilgelik yaşamına kendini adamış olan insanlar bir şeyi veya başka birisini ani ve mantıksız bir güdüyle suçlamanın aptallık olduğunu, suçlamanın gerek başkalarına gerekse kendilerine hiçbir şey kazandırmayacağını anlarlar.
Bizi gerçekten korkutan ve umutsuzluğa düşüren şey, dışımızdaki olayların kendileri değil, bizim onlar hakkındaki düşüncelerimizdir. Bizi rahatsız eden, 'şeyler' değil, onların anlamını yorumlama biçimimizdir.
Birçok insan, özgürlüğün, kendilerini iyi hissettikleri şeyleri yapmak ya da rahatlık ve kolaylık sağlayan şeyleri geliştirmek yoluyla geldiğini düşünerek yanlış yola yönelirler. Akıllarını geçici duyguların emri altına veren insanlar, aslında arzularının ve nefretlerinin kölesidirler.
Aslında kaybedecek hiçbir şey yok. Biz 'O şeyi kaybettim' demeyi bırakıp, onun yerine 'O şey geldiği yere döndü' dediğimizde, içsel huzur başlar
Mutluluk ve özgürlük, bir tek ilkenin açık seçik anlaşılmasıyla başlar: Bazı şeyleri kontrol edebiliriz, bazı şeyleri kontrol edemeyiz.
Diğer insanlar, sizi sevenler bile, sizin fikirlerinizle uyuşmazlar, sizi anlamazlar ya da sizin coşkuzu paylaşamazlar. Bu bir yaşam olgusudur.
Artık Büyüyün!
Başka insanların sizinle ilgili ne düşündüklerinden size ne!

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İçsel Huzur İyi Yaşamın Kapısını Açar
Baskı tarihi:
2010
Sayfa sayısı:
83
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055415136
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Koleksiyon Yayıncılık
Baskılar:
İçsel Huzur İyi Yaşamın Kapısını Açar
İçsel Huzur İyi Yaşamın Kapısını Açar
"Romalıların kölesi büyük filozof Epiktetos, bütün yaşamını mutluluk, doluluk ve sakinlik yolunda harcamıştır. Yetkinleşmek yerine gelişmeyi vurgular ve günden güne geliştirilen erdemli bir yaşamı savunur."

Kitabı okuyanlar 189 okur

  • Umut
  • Salih ergil
  • Zeynep
  • Harun Beşikci
  • Burcu Bergen
  • Mehmet Korkmaz
  • ARET
  • Ahmet Çakmak
  • Emine Küçükşahinoğlu
  • Esin Yılmaz

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%24.4 (19)
9
%7.7 (6)
8
%10.3 (8)
7
%6.4 (5)
6
%5.1 (4)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0