İdari Yargılama Hukuku

5,0/10  (1 Oy) · 
9 okunma  · 
1 beğeni  · 
676 gösterim
Ülkemizde idarî yargı düzeni yaklaşık 84 yıldır görev yapmakta ve idarî uyuşmazlıklara bakmaktadır. İdarî mahkemelerin iş yükünün çokluğu göz önüne alındığında, idarî yargının, düzeni içinde önemli bir yere sahip olduğu da bir gerçektir. Öte yandan hukuk fakültelerinde, "idare hukuku ve idarî yargılama hukuku" uzun zamandır bir ders olarak okutulmaktadır.

İdarî yargılama hukukunun bu önemine nazaran, hukuk Fakültesi öğrencilerinin ders kitabı ihtiyacı ile uygulayıcılar ve araştırmacıların ihtiyacını karşılamaya yönelik eserler pek fazla bulunmamaktadır. İdarî yargılama hukuku alanında özellikle ders kitabı bakımından önemli bir açıkbulunmaktadır.

İncelemekte olduğunuz bu eser, kavramsal konuların örneklerle zenginleştirilmesi suretiyle öncelikle hukuk fakültelerinde okutulan idarî yargılama hukuku derslerinde okutulacak ders kitabı ihtiyacını karşılamak, bunun yanında da uygulayıcılara ve araştırmacılara yardımcı olmak maksadıyla kaleme alınmıştır.

Konu Başlıklarıİdari Yargı Teşkilatı
İdarenin Yargısal Denetimi
Danıştay - İdare ve Vergi Mahkemeleri
Bölge İdare Mahkemeleri
Askeri Yüksek İdare Mahkemesi
Uyuşmazlık Mahkemesi
İdari Dava Kavramı
Tahkim
İptal Davası
Yürütmenin Durdurulması
Tam Yargı Davası
İdari Yargılama Usulünde Kanun Yolları
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2013
 • Sayfa Sayısı:
  704
 • ISBN:
  9789750222078
 • Yayınevi:
  Seçkin Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Ahmet G. 
19 Oca 2016 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

Ramazan Çağlayan şahsen tanımadığım namı kulağıma matuf, ve icra ettiği mesleğin hakkını veren kocaman yürekli bir hukukçudur.