If I Stay

·
Okunma
·
Beğeni
·
4.929
Gösterim
Adı:
If I Stay
Baskı tarihi:
2010
Sayfa sayısı:
272
Format:
Karton kapak
ISBN:
9780552775459
Dil:
İngilizce
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Black Swan
Baskılar:
Eğer Yaşarsam
If I Stay
On a day that started like any other…
Mia had everything: a loving family, a gorgeous, adoring boyfriend, and a bright future full of music and full of choices. Then, in an instant, almost all of that is taken from her. Caught between life and death, between a happy past and an unknowable future, Mia spends one critical day contemplating the one decision she has left—the most important decision she’ll ever make.
Simultaneously tragic and hopeful, this is a romantic, riveting and ultimately uplifting story about memory, music, living, dying, loving.
Fazlasıyla dokunaklı, içinizi ısıtacak, samimi ve hüzünlü bir roman... Hüzünlü olmasına rağmen huzur veren ve okuduğunuz ilk satırdan itibaren sizi etkisi altına alan bir anlatımı var. Kelimeleri sade ve süsten uzak ama içten. Aile kavramının sadece kan bağıyla olmadığını tekrardan hatırlatıyor ve gerçek dostluğun hayatınızda nasıl bir etki yaratabilceğini güzel bir şekilde gösteriyor yazar. Eğer Yaşarsam'ı okuduktan sonra isminin neden böyle olduğunu ve hikayenin ardındaki hikayeyi anlamış oluyorsunuz. Kitap bittiğinde geriye size hissettirdiği duygular ve kendinizi sorgulama isteği kalıyor. Etrafınızda sevdiğiniz insanların her zaman yanınızda olamayacağını ve bu yüzden henüz vakit varken, pişman olmamak için bu fırsatı güzel değerlendirmemizle ilgili bir sorgulama. Okumanızı isterim. Size kesinlikle birşeyler kazandıracaktır.
Bir genç kızın yaşam ve ölüm arasındaki ince çizgide verdiği mücadelenin acıklı hikayesi..Düşündüren ve aynı zamanda insanın içine dokunan güzel bir roman.
Bu kitabı çok duygusal sanıyordum, okurken pek de öyle olmadığını gördüm. Yine de dokunaklı bölümler vardı tabi. Kitabın dilini basit buldum, açıkcası kitap biraz hayal kırılığı oldu benim için. Ben çok daha başka hayal etmiştim.
Mia sevdiğim bir karakter oldu, ikinci kitapta Mia'yı neler bekliyor merak ediyorum. Umarım Eğer yaşarsam da yaşadığım hayal kırıklığını onda yaşamam.
Kitap kötüydü demiyorum, aksine güzeldi. Fakat ben çok çok başka hayal ettiğim için bana basit geldi.
Kitabın daha iyi olmasını beklemiştim ama bana o kadar da iyi gelmedi. Sonları kitabın geneline göre daha iyiydi tabii. Fakat maalesef kitap elimde süründü.
Şimdi kimse gücenmesin kızmasın ama ben bu kitaba biraz giydiricem! Bu kadar şişirilip abartılmış kitapları okumam normalde ama ev taşırken kolay okunabilsin diye başladım. Olay duygusaldı evet, ama bir geçmiş bir şimdiki andan bahsetmesi sizi olaydan koparıyor, hele ki işler en kötüye gittiğinde bir anda saçma sapan eski mangal günlerine dönmesi cinnet geçirtti. Kitap bitmedi yahu. Okumaktan soğuttu. 2. Kitabı da yanımda ama hiç içimden gelmiyor. Pohpoh kitaplar ölsün artık!
Mia ve Adam'ın aşkıyla tanıştığım beni alıp sürükleyen bir kitap. Okuyalı uzun zaman oldu fakat bu gün 2. kitabı ellerimde. O geçen uzun zamandan sonra yine aynı şefkati bekliyorum. 3. kitabının da çıktığını duyunca seriyi hızlandırmaya karar verdim. Kitap mia'nın uyanmasıyla son bulduğunda benim de kitap hakkında hayallerim son bulmuştu fakat sen gittiğinde ile yeniden canlandı.
Umarım beni hayal kırıklığına uğratmaz =)
Bu kitap çok farklıydı. Hemen bitti.

Konusu o kadar gerçekçi ki... Hayatları gayet güzel olan bir aile trafik kazası geçiriyor. Ansızın Mia sevdiklerini kaybediyor.

Çok fazla ağlattı. Çok fazla...

Adam mükemmel bir karakterdi. O son sahne neydi yahu?! Adam'ın açtığı şarkıyı bende açtım. Satırları okurken çok fazla ağladım. Teddy'i, annesini, babasını kaybetmesi... Gördüğü anılar.

Eğer kitaptaki gibiyse yani ölümün döşeğindeki insanların ruhları onlar pes edene kadar dolaşıyor ve etrafı gözlemliyorsa, şunu öğrendim: Moral çok önemli. İnsanların yanına gidip fazladan bir cümle bile onların duygularını etkiliyor.

Filmin fragmanını izlediğimden dolayı olacak her şeyi biliyordum. Filmini de en yakın zamanda izleyeceğim.

Kitabın gerçek kahramanlardan alınması diğer ağlatan cümlelerdendi.

Ya o kadar güzeldi ki, yorum yapamıyorum. Her şeyiyle, her sahnesiyle, her duygusuyla büyüledi.

OKUYUN,OKUYUN,OKUYUN...
kitap aşırı sıkıcı. yazar ve okur arasında olan muhteşem ilişki bu kitapta maalesef yok. yazar kendi kafasına göre takılmış. konu çok hoş ve orjinal ama anlatım konuyu berbat etmiş diyebilirim.
⭐️⭐️"cenaze törenlerinin de aynen ölüm gibi beklenmedik olduğunu düşünüyorum. İsteklerin, arzuların, planların vardır ama bir gün, bir anda her şeyin kontrolünün dışında kaldığını görürsün."⭐️⭐️
Merhabalar Eğer Yaşarsam tuhaf bir şekilde okumak istemediğim bir kitaptı neden bilmiyorum ama kitaba ayrı bir önyargım vardı evet bundan sonra gelen bir "vaov, bayıldım!" Cümlesi vardır ama öyle olmadı gel önce sevmediğim yerleri söyleyim.
1- kitabın puntoları aşırı derecede büyüktü benim için gerçi bu yayınevinden kaynaklanan bir şey ama olsun
2- kitap beni bir türlü içine çekmedi anlatımın biraz donuk olduğunu düşünüyorum.
Ve bu kadar! Bu iki şey benim kitaba girmemi zorlaştırdı ama onun dışında çok sevdim sonunu daha farklı bekliyordum ama beni birazcık şaşırttı.
Konusunu herhangi bir siteden okuyabileceğini düşündüğüm için buraya uzun uzun yazmıyorum ama bazı sayfalar tramvayda gözlerimin dolmasına sebep oldu tavsiye ederim
Kitaba puanım: 3,5/5⭐️⭐️
bir de bu kitabın filmi varmış bu sabah onu izledim ve kitabından çok çok daha beğendim daha çok yerde ağladım ve filmini izlediğimden dolayı görüşlerimin değişmesine izin vermeden yazayım dedim. Ama bence ikisinin birbirine bağlı olduğunu düşünüyorum yani kitabını okumadan film tam anlaşılmaz diye düşünüyorum. Nedense filmi "La la land" filmine benzettim ikisinin arasında ki uyum aile bağları çok güzel yansıltılmış özellikle ailevi duygular ama Mia'nın Kim ile olan arkadaşlığından çok üstün körü bahsedilmiş o biraz eksikti yani sadece Mia ve Adam'ın birlikteliklerine daha çok önem verilmiş gibi ama dediğim gibi filmi daha çok beğendim.
Filme puanım: 4/5
.
.
.
.
.
#book#booklove #kitapyorumu #like4like #bookaholic #bookish #reading #booklover #dasbuch #instabook #bookstagramfeatures #bookstagram #vscoblog #bookaddict #bookneed #bookworm #booknerd #kitap #kitapsevgisi #kitaplar #eğeryaşarsam #ıfıstay
Kitabın ilk olarak filmini izlemiştim ve hoşuma gittiği için kitabını almaya karar verdim.
Fakat kitap beklentimi karşılayamadı. Bunun sebebiyse yazarın duyguyu verememiş olmasıydı.
Sevdiğim kısımsa yazarın beni çello ile tanıştırması oldu. Harika bir enstrüman.
Gayet dokunaklı, hüzünlü bir romandı ve kesinlikle tavsiye edilebilirdi. Daha ilk sayfasından sizi büyüleyen bir kitaptı. İdefix'ten almıştım, indirimdeydi. Pegasus'a da güvenerek tattım bu kitabı ve iyi ki de tatmışım demeden duramadım.

İçimden bir ses bu ponçik öykü, 2. kitapta batabilir diyor, umarım öyle olmaz.
'Sence insanlar iyi bir insan olarak doğup sonradan ırkçılık gibi hasta bir fikre saplanarak mı kötü oldular, yoksa zaten doğuştan kötü olup sadece iyi olabilmek için fazlasıyla çaba mı harcadılar?'
"- Yazar olmak isteyenlere tavsiyeniz var mı?
- Yazın. Yazın. Ve biraz daha yazın. Ve okuyun. Siz farkında olmasanız da okuduğunuz her şeyi içinize alırsınız. Bence ne kadar çok yazarsanız ve size ilham veren ne kadar çok hayat görürseniz o kadar iyi hale gelirsiniz. Yayınevleri konusunda endişelenmeyin. Yazmaktan keyif almaktan, denemekten, onunla oynamaktan endişelenin. Gazetecilik hocam şöyle derdi: Gerçek yazar, yazan kişidir."
"Korkma kadınlar en şiddetli acıları bile kaldırabilecek güçtedirler bir gün bunu anlayacaksın."
"... Aslında bir şekilde yanımdaydılar, beni hiç yalnız bırakmadılar. Ama işte böyle oluyor, değil mi? Kaybımızdan sonra bu şekilde hayata tutunmaya çalışıyoruz. Çünkü sevgi, ona tutunduğunuz sürece asla ölmez, sizi terk etmez ve bitmez. Sevgi sizi ölümsüz kılar."
"Kız arkadaş kelimesini çok aptalca bulduğunu söylemişti. 'Onu bu şekilde çağırmaya tahammül edemiyordum. O yüzden onunla doğrudan evlendik, böylece ona karım dedim. '"

Kitabın basım bilgileri

Adı:
If I Stay
Baskı tarihi:
2010
Sayfa sayısı:
272
Format:
Karton kapak
ISBN:
9780552775459
Dil:
İngilizce
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Black Swan
Baskılar:
Eğer Yaşarsam
If I Stay
On a day that started like any other…
Mia had everything: a loving family, a gorgeous, adoring boyfriend, and a bright future full of music and full of choices. Then, in an instant, almost all of that is taken from her. Caught between life and death, between a happy past and an unknowable future, Mia spends one critical day contemplating the one decision she has left—the most important decision she’ll ever make.
Simultaneously tragic and hopeful, this is a romantic, riveting and ultimately uplifting story about memory, music, living, dying, loving.

Kitabı okuyanlar 550 okur

  • Nisa

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları