İFA: İnsanın Fabrika Ayarları 2. Kitap (İlişkiler ve Stres)

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.071
Gösterim
Adı:
İFA: İnsanın Fabrika Ayarları 2. Kitap
Alt başlık:
İlişkiler ve Stres
Baskı tarihi:
31 Ocak 2020
Sayfa sayısı:
192
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059218627
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Tuti Kitap
Hepimiz “daha doğru yaşamaya” çalışıyoruz. Sürekli öğrenme peşindeyiz ama gittikçe genişleyen bilgi havuzundan çoğu zaman doğruları seçemiyoruz. Uzmanlar da sıklıkla görüş ayrılığına düşüyorlar. Konu “insan” iken, bilim de bu kadar açık ve net bir araçken bu kadar anlaşmazlık nereden geliyor?
 
Elinizdeki kitap, bir üçlemenin ikinci kitabıdır. İnsanın Fabrika Ayarları serisi bir bütün olarak insanlığın gereklerini İFA edebilmek için, bilimsel gerçeklere farklı bir çerçeve öneriyor. İnsanın Fabrika Ayarları, kendinizi başka bir bakış açısından bir kez daha anlamaya davet ediyor.
 
• İnsan neden bu kadar çıplak ve aciz?
• Bedensel ihtiyaçları karşılanan insan neden mutlu olamıyor?
• Yüz yıl önceki insanların bilmediği bunca yeni “ölüm nedeni” nereden çıktı?
• Neden hareketsiz kalınca hastalanıyoruz?
• Fazla yemek bize neden iyi gelmiyor?
• Yalnız kalınca neden erken ölüyoruz?
• Bedenin stres tepkileri, tüm hayvanların hayatta kalmasına yardımcı olurken, bizi neden bu kadar yoruyor hatta hasta edip öldürebiliyor?
• Sınırlarını aşamayan, zihnini ve bedenini zorlamayan insanlar neden bunalıma giriyor?
• Yaratılışımıza uygun bir yaşam kurmak ve bunu sürekli hale getirmek bu kadar zor mu?
 
Bu kitap, bu ve benzeri soruların cevaplarını vermekten ziyade kendiniz için en doğru cevapları bizzat sizin bulabilmeniz için yazıldı. Bundan sonrası ise size kalıyor.
 
Kendinize iyi bakın, göreceksiniz…
Okumamaratonum
Okumamaratonum İFA: İnsanın Fabrika Ayarları 2. Kitap'ı inceledi.
192 syf.
·7 günde·Beğendi·Puan vermedi
İnsanın fabrika ayarları çok sevgili, namı diyar Bir bilim bulaştırıcısı olan @sinancanan tarafından kaleme alınmış bir kitap serisi. Bu seride Sinan Hoca insanoğlunun şehir hayat ve modern yaşam ile birlikte, aslında var olan hayat bilgisini unutmasından, hayatı biyolojisine ters kendine uygun olmayan bir şekilde yaşamasından dert yanıyor. Öncelikle bize biyolojimizi anlatıyor, sonrasında biyolojimize aykırı yaşadığımız bu hayatın bize mal olduğu faturasında bahsediyor. Son olarak ise bu durumu düzeltmek için neler yapabileceğimiz ile ilgili küçük bilgileri veriyor. Yanlız bu kitap bir reçete değil. Zaten size hayatla ilgili bir reçete sunan birisi varsa mutlaka oradan koşarak uzaklaşın. Hayat Sinan Hoca'nın da üstüne basarak söylediği gibi hayat çok kaotik ve bilinemezlerle dolu. Bu sebeple bu kitap şunu şunu yapın herşey on numara gitsin gibi bir reçeteye sahip değil. Daha çok okuyucuya bir hayat felsefesi, hayata bakış açısı fikri aşılıyor. Sinan Hoca bilimsel bilgilerin yanında kendi hayatından deneyimleri, etrafından gözlemlediklerini de işin içine katıyor. Özellikle kendi içimize kapandığımız şu günlerde, kendimizi tanıma, beden ve zihnimizin bize anlattıklarını anlama konusunda çok sade çok güzel bir rehber. 


1.Kitap beden; insan vücudu hakkında bilgiler veriyor. Beslenme düzeni ve hareket birincil başlıklar.

2.Kitap ise ilişkiler ve stres; insanın sosyallik ihtiyacı, altında yatan nedenler ve stresin neden gerekli olduğu, nerelerde neden sıkıntı çıkardığı.

3. Kitap ise sınırlarını aşmak başlıklı olacak
192 syf.
·5 günde
Sosyal yönümüz, biyolojik evrimimizi en belirgin biçimde şekillendiren ihtiyaçlarımızın ortak bir sonucu. "Hemhal olmak" belki de bir insanda aradığımız.
Beynimizde 2000 parça çikolata yemek ya da 25 bin dolar kazanmakla eş değer miktarda ödül uyarımı sağlayan eylemimiz : Sadece bir gülümseme :)))
Farklılıklarımız hayatı sıkıcılıktan kurtaran.
Zamanda zıplayan bir zihinle yaşıyoruz. Sürekli geçmişte ya da gelecek endişesiyle yaşayıp, "şimdi" nin farkına varamayan. Bu durumun en büyük zararı "stres" oluşturması. Modern insanın temel problemi, hastalıkların en yakın dostu "stres". Elimizdeki en önemli silahımız ise onu yönetebilmek, anda kalabilmek ve anda kaldığımız anda da yaratıcı olabilme becerimiz. An farkındalığı yaşamın paha biçilemez her anının tadını çıkarmak :) tam tersi ise ömürden kaybolmuş, aslında yaşanmamış zamanlarımız :( Geleceğe yönelik planlarımızın başarılı olabilmesi de büyük oranda "Anda Kalma" becerimizin gelişmişlik düzeyi ile doğru orantılı.
Her bir anın farkında olarak yaşamaya devam ettikçe "kaderimizin direksiyonu" bizim elimizde.
Anda kal, hayatını sadeleştir(minimalizm :"az çoktur."), dur bir süre aylaklık yap, dinlen, teknolojiyi kullan! kullanılma, kendine iyi bak, ömrünüzü aşacak hayalleriniz olsun, akışa geçirecek uğraşların olsun, inandığın gibi yaşa, "mış" gibi yapma, iyilik yap, düşün ve bolca şükret...
192 syf.
·7 günde·7/10 puan
İnsan doğanın bir parçası. Bütün varlıklar arasında sistem dışı olabilen, kendini ve doğasını bozabilen tek canlı! Bizim fıtratımız, bedenimiz, yapımız nasıl bir doğallığa sahip? Bilim doğrultusunda şimdi ki insanın “hayat standartlarına” bir göz atma yoluna giren yazar bu IFA2 adlı kitabında sosyalleşmeyi ve cağımızın en önemli hastalığından bir olan stres noktasını ele almış. Stres ile alakalı bölüm bana göre çok az yer almakta. Sosyalleşme meselesine çok yer verilmiş. Yer yer çok bilimsel olmuş ve bu bölümler biraz sıkıcı geldi bana. Ama genel itibariyle sürükleyici bir dile sahip olan Sinan Canan okunmaya değer.
192 syf.
·15 günde·Puan vermedi
Kitap inceleme işi biraz zahmetli ve sırf kendi düşüncelerimi aktarmak olduğu için yazmaktan kaçtığım bir şey sanırım. Ama bu kitapla bunun üzerine de düşünme fırsatı buldum.
Sinan Canan benim daha önce öğrendiğim bir çok bilgiyi tekrar hatırlamama ve hal edinebilmenin önemini düşünmeme vesile oldu.
Hepimiz kendi şartlarımızda bu hayatı doğru yaşamaya çalışıyoruz. Fakat kendimiz de dahil bir çok etken tarafından sürekli manipüle ediliyor ve yolumuzdan, doğal akışımızdan sapıyoruz. Kitabın "düşük stresli bir yaşam
" bölümünün sonunda önerdiği bir çok yöntemi aylar öncesinden deneyip bir kaçını hayata geçirmiş bir insan olarak yorumum bu kitabı okuyun ve deneyin.
192 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Kendimizi fark etmenin karmaşıklığını ama bir o kadar da gerekli olduğunu güzelce anlatan bir kitap olmuş. Yalnız değilmişiz bir çok insanin ortak problemiymiş yaşadıklarımız. Farkındalık hiç bu kadar keskin ama rahatlatıcı olmamıştı.
192 syf.
·11 günde·7/10 puan
Başlarda çok sıkıldığım ve yazılanlara odaklanmakta aşırı zorlandığım bir kitap oldu. Fakat sonrasında okudukça benim ilgimi çeken ve beni meraklandıran bir kitaba dönüştü. Eğer sizde stresle baş edemediğinizi düşünüyorsanız; okuyun derim. Tamamen stresinizi ortadan kaldırması mümkün değil ama bunun için size bir kapı araladığını söyleyebilirim. İyi okumalar.
Atilla Oral
Atilla Oral İFA: İnsanın Fabrika Ayarları 2. Kitap'ı inceledi.
192 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Sinan Hoca bir kitap çıkardı ve biz okumadıysak, çok şey kaybediyoruz demektir. Her kitabında aslında "titre ve kendine gel" diyen Sinan Canan, bu kitabında da sayfa sayfa düşündürmeye devam ediyor.
2 de bitince '3 nerede acaba' demeden edemedim ama hala yazılmamış ne yazık ki :((
İnsanlığımızı yeniden keşfetmek için çok gerekli bir kılavuzdur bu kitap.
Filiz Çakır
Filiz Çakır İFA: İnsanın Fabrika Ayarları 2. Kitap'ı inceledi.
192 syf.
·Puan vermedi
Merhaba dostlar

@sinancanan hocamızın "Bir bütün olarak insanlığın gereklerini İFA edebilmek için, bilimsel gerçeklere farklı bir çerçeve öneren" kitap serisinin ikincisini, sevgili Vildan Yakut ve kader mercan ile birlikte okuduk.

İlk kitap, İnsanın Fabrika Ayarları'nın (İFA) ilk ikisi olan hareket ve beslenmeyi ele almıştı. Bu kitap ise ilişkiler ve stres konularını aydınlatıyor. İnsanın sosyal bir canlı olması ne demek? Neden başka insanlarla ilişkide olmaya ihtiyaç duyarız? Güvende kalabilmemiz için tasarlanmış stres faktörü hangi özelliğimiz nedeniyle başımıza dert oluyor? Anda kalmak ne demek, neden önemli, nasıl başarabiliriz? Bu sorulara detaylı ve anlaşılır cevaplar buluyoruz.

Kendi doğamıza uygun şekilde yaşamanın anahtarlarını gösteren bu kitapları okumanızı tavsiye ediyorum. Serinin üçüncüsü de 22 Kasım'da çıkıyor. Heyecanla bekliyoruz

Sevgiyle kalın
192 syf.
·6 günde·Beğendi·9/10 puan
İFA serisinin ilk kitabında olduğu gibi ikinci kitabı olan İlişkiler ve Stres de özellikle insanın sosyal davranışları konusunda bakış açımıza, zihnimizin arka planında kalmış, kullanımı unutulmuş farkındalık duygumuza atıfta bulunuyor ve bize bildiğimiz bir çok şeye bilimsel bilginin sunduğu imkanlar penceresinden "bir de böyle" bakmayı sağlıyor . Sinan Canan'ı sosyal mecralarda gördüyseniz eğer, aslında bahsettiği konuların çoğumuz tarafından bilindiğine vurgu yaptığını duymuşsunuzdur. Yazar, bilimsel bilgiyi kendi deneyimleri ve yorumu ile o kadar anlaşılır, ilgi çekici ve akıcı bir şekilde anlatmış ki, okuduktan sonra bu kitabın hayatınıza hiç dokunamamış olması imkansız diyebilirim. Kutu kolanın kapağındaki iki delikten birinin aslında pipeti sabitlemek için kullanıldığını öğrendiğiniz ilk anı düşünün, bu kitabı okurken fark ettiğim ve öğrendiğim her şey işte tam olarak böyle bir etki yarattı bende:)İnsan davranışlarının nedenselliğine yönelik merakınız, hem kendinizle hem çevrenizle ilgili olarak cevabını bulmakta zorlandığınız sorularınız varsa, bu kitap cevaplara açılan yolların haritası niteliğinde, kesinlikle tavsiyemdir.
192 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Sinan Canan/ İFA 2. Kitap

Sinan Canan'ın heyecan ve sürükleyici bir dil ile anlattığı İFA 2. Kitap ilişkiler ve stres üzerine yoğunlaşmıştır.

Kitap iki bölümden meydana geliyor. Daha çok sosyolojik değerlendirmelerin yapıldığı ilk bölüm ile olumlu. zengin sosyal ilişkilerin anlatıldığı ve psikolojik değerlendirmelerin yapıldığı düşük stresli bir yaşam adıyla ikinci bölüm. 1. bölümde insanın duygudaşlık kurma ihtiyacının nedenleri ve insan denen varlığın atası üzerinden yapılan değerlendirmelerde bazı tespitler öne çıkıyor. Mesela; "okulda başarı için yapılmadık", "sanal dünyayı gerçek dünyaya tercih ediyoruz" gibi. Teknolojinin geldiği nokta ile ilgili olarak da 'telefonun dijital bir amel defterine dönüşmesi' tespiti de çok ilginç.

İkinci bölümde bedenimiz ve iç dünyamız tanıtılırken, asrın hastalığı olan stresi yenebilmenin yolları anlatılıyor. Anda kalmak veya şimdinin değerlendirilmesinin insan psikolojisi için önemi anlaşılır hale getirilmektedir.
#Kitapşuuruinsanlıkşuuru.
192 syf.
·11 günde·Beğendi·Puan vermedi
İFA adlı serinin 2.kitabı.Birinci kitapta insanın hareket ve beslenme ayarlarına değinildikten sonra 2.kitapta ilişkiler ve stres konularına değiniliyor.Kitabın ilk kısmı olumlu ve zengin ilişkiler üzerinde durulurken ikinci kısımda düşük stresli bir yaşam için tavsiyelerde bulunuluyor.
İnsan diğer memelilerden farklı olarak beyni gelişmeden doğar ve beyin gelişimin büyük bir kısmını doğduktan sonra tamamlar.Beyin gelişimini ise etkileyen en önemli unsur diğer insanlarla birlikteliği ve öğrendikleridir. Gelişimin temel basamağı ise anne ilgisi ve bakımıdır.Yalnızca karnımız doyunca, tehlike içinde olmayınca ihtiyacımız bitmiyor. Sevilmek,dokunulmak,konuşmak,paylaşmakta temel ihtiyaçlarımız arasında.Günümüz dijitalleşme çağında insanlarla daha az temas ederek çoğu zaman telefonda konuşarak vakit geçiriyoruz.Bu da sosyalleşmeyi azaltıyor.Stres kısmına gelecek olursak;
İlk organizmadan evrimleşerek günümüz şehir hayatına adapte olan insanın içsel sıkıntılarınının avcı toplayıcı olan atalarınınkinden fazla.Evet uzak atalarımız kadar açlıktan ve hastalıktan ölme endişemiz yok fakat şehir hayatı ve dijitalleşmenin getirdiği yüksek stresimiz var .Bu yüksek stres bizlerde farklı farklı hastalık ve ruh halinin oluşmasına neden olmakta.Günümüzde dijitalleşmenin etkisiyle binlerce düşünce ve kaygı arasında sıkışıp kalan insan geçmiş ve gelecek kaygısını yoğun bir şekilde yaşamakta. Gerçekten de geçmişe saplanıp kalındığında veya gelecek kaygısı içerisinde geçirdiğimiz her an stres seviyemiz yükselmekte ve yaşam kalitemiz düşmektedir. Bunu önlemek için ne yapmalıyız.Anda kalmaya gayret ederek ve rutin olarak yapmış olduğumuz işleri farkında yaparak stresimizi azaltabiliriz.Evet hayatta hep stres olacaktır ama stresimiz yönetebilirsek yaşam kalitemizi de yükseltebiliriz. Gelecek kaygısı kısmında ise kader açıklaması gerçekten çok tatmin edici. Kader ve insan ilişkisi tatmin edici bir şekilde öğrenildiğinde gelecek kaygısı bir nebze azalıyor.Kitap bu yönüyle de gerçekten öğretici .Herkese okumaya tavsiye ederim.Benimde incelememi okuduğunuz için teşekkür ederim.
Mihri Mah
Mihri Mah İFA: İnsanın Fabrika Ayarları 2. Kitap'ı inceledi.
192 syf.
·4 günde·9/10 puan
İFA serisinin ikinci kitabı an itibariyle bitmiş durumda.

İlk kitapla ilgili yorumum bu kitap içinde geçerli. Sanırım benzer kitaplar okuduğum için bu kitapta ilk defa duyduğum bir şeyle karşılaşmadım.

Bu elbetteki kitabın boş olduğu anlamına gelmiyor. İki kitapta da Sinan bey, öncelikli olarak bir beden farkındalığı sunuyor. Bu farkındalık biyolojik düzeyde bir farkındalık. Bizim haberimiz yokken beden makinamızın içerisinde neler olup bittiğinden, doğuştan getirdiğimiz koruma mekanizmalarından bahsediyor. Bu tür okumalar yapmayı seviyorsanız sizin için çok eğlenceli bölümler olacağından eminim. Çünkü oldukça sade ve anlaşılır bir şekilde anlatılmış.

Son minvalde ise, aslında biyolojik varlığımız için çok hayati bir durum olan "stres" i nasıl kontrol edebileceğimize dair öneriler sunuyor. Basit gibi görünen bu öneriler, kişisel farkındalığımız ve anda kalma becerimizi arttırmamız açısından oldukça önemli.

Herkese keyifli okumalar.
Çocuklarımızı büyütürken
birçoğumuz onları genellikle dikensiz bir gül bahçesinde dertsiztasasiz, karnı tok sırti pek, hiç mutsuz olmayacakları, ayaklarina
taş değmeyecek bir ortamda büyütmeye çalışıyoruz. Fakat unuttuğumuz çok önemli bir temel ayarımız var: Insan bireyleri ancak
zorluklar, travmalar, hatalar, sıkışıklıklar ve sıkıntılar deneyimle-diği takdirde gelişebilir. Sıkıntisiz bir ortam insan melekelerinin
ifâsına kadar giden bir sürece yol açabilir. Günümüzün "şımar-tilmiş çocuk modelinde karşımiza en fazla dikilen sorun; hayatın
ciddi sorunları ile baş etme becerisi olmayan, hayatını ancak aile
şemsiyesi altında idâme ettirebilen, bağımlı ve otonomi yetenegi gelişmemiş bireylerdir. Böyle bir insan modelinin 200 bin yılönceki bir ortamda hayatta kalıp kalamayacağını șöyle kısaca bir
düşünün isterseniz!
Sosyal medya ve sosyal ağlar artık her yanımızi sarmış vaziyette.internet üzerinden ilişki kurabildiğimiz binlerce insan en güzel,en mutlu, en alımlı ve en sağlıkl" halleriyle sürekli karşımızdaarz-ı endam ediyor. "Mutluluk paylaşmaktır." ilkesini biraz rayından çıkartarak, "Paylaşılmayan șey mutluluk değildir." noktasına doğru evriliyoruz. Her evde olabilecek irili ufakli tartışmalar
neticesinde "sosyal medyaya" kaçıp orada teselli arayan insanlar,gerçeği sanalından ayırt etmekte zorlanan beyinleri nedeniyle siklikla "daha iyi alternatiflerin snırsız olduğu" bir sanal dünyayı
gerçek dünyaya tercih etmeye başlayabiliyor.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İFA: İnsanın Fabrika Ayarları 2. Kitap
Alt başlık:
İlişkiler ve Stres
Baskı tarihi:
31 Ocak 2020
Sayfa sayısı:
192
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059218627
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Tuti Kitap
Hepimiz “daha doğru yaşamaya” çalışıyoruz. Sürekli öğrenme peşindeyiz ama gittikçe genişleyen bilgi havuzundan çoğu zaman doğruları seçemiyoruz. Uzmanlar da sıklıkla görüş ayrılığına düşüyorlar. Konu “insan” iken, bilim de bu kadar açık ve net bir araçken bu kadar anlaşmazlık nereden geliyor?
 
Elinizdeki kitap, bir üçlemenin ikinci kitabıdır. İnsanın Fabrika Ayarları serisi bir bütün olarak insanlığın gereklerini İFA edebilmek için, bilimsel gerçeklere farklı bir çerçeve öneriyor. İnsanın Fabrika Ayarları, kendinizi başka bir bakış açısından bir kez daha anlamaya davet ediyor.
 
• İnsan neden bu kadar çıplak ve aciz?
• Bedensel ihtiyaçları karşılanan insan neden mutlu olamıyor?
• Yüz yıl önceki insanların bilmediği bunca yeni “ölüm nedeni” nereden çıktı?
• Neden hareketsiz kalınca hastalanıyoruz?
• Fazla yemek bize neden iyi gelmiyor?
• Yalnız kalınca neden erken ölüyoruz?
• Bedenin stres tepkileri, tüm hayvanların hayatta kalmasına yardımcı olurken, bizi neden bu kadar yoruyor hatta hasta edip öldürebiliyor?
• Sınırlarını aşamayan, zihnini ve bedenini zorlamayan insanlar neden bunalıma giriyor?
• Yaratılışımıza uygun bir yaşam kurmak ve bunu sürekli hale getirmek bu kadar zor mu?
 
Bu kitap, bu ve benzeri soruların cevaplarını vermekten ziyade kendiniz için en doğru cevapları bizzat sizin bulabilmeniz için yazıldı. Bundan sonrası ise size kalıyor.
 
Kendinize iyi bakın, göreceksiniz…

Kitabı okuyanlar 708 okur

  • Kemal Emre Paksoy
  • Gulfidan Azeri
  • Pınar zorlu
  • Ayşe Tila
  • Orhun
  • Gökçen
  • R.Köse
  • Tuğba
  • zehra
  • Mine Demir

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%29.1 (64)
9
%22.7 (50)
8
%27.7 (61)
7
%12.7 (28)
6
%6.8 (15)
5
%0.9 (2)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0