İffet- i Kalp Hz. Meryem

9,2/10  (41 Oy) · 
117 okunma  · 
47 beğeni  · 
1.450 gösterim
İffeti Kalp
Vakit akşam...
Gün, gecenin eteklerine tutunma deminde. Akşam, İsa’mın vakti. Akşam çarmıhın kurulduğu vakit. İlk akşam namazını kılan İsa’m.
Vakit akşam...
Gözümde “Geleceğin Nuru”nun aydınlığı... Tüm âlem gibi kalbim mahzun ve beklemede... Varlık onun duasında. İsa’mın müjdesi kulaklarımda:
“Ben gidiyorum, Faraklit gelsin! Faraklit gelsin! Ahyet gelsin! Ahyet gelsin!”
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2012
 • Sayfa Sayısı:
  219
 • ISBN:
  6051312392
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Kübra Nur 
21 Kas 2017 · Kitabı okudu · 16 günde · Beğendi · 9/10 puan

Nuriye Çeleğen öyle güzel oynamış ki kelimelerle bir cümle daha okumak, aynı cümleyi defalarca tekrar etmek istedim. Betimlemelere, tamlamalara insan hayran kalıyor.
Hazreti Meryem'in hayatını yine Hazreti Meryem'den dinliyormuşsunuz gibiydi.
İffetin en parlak güneşi olan Hz. Meryem hayaline dahi namahrem almamıştı. Gözünü, kalbini, hayalini hep korumuş iffetini muhafaza etmişti.

Örnek alınacak ve altı çizilecek, hayata geçirilecek her satır; değerli ve güzeldi.

Nuriye Çeleğen okunur, okutturulur!

Çeşm-i Siyah 
18 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İffeti Kalp
Vakit akşam...
Gün, gecenin eteklerine tutunma deminde. Akşam, İsa’mın vakti. Akşam çarmıhın kurulduğu vakit. İlk akşam namazını kılan İsa’m.
Vakit akşam...
Gözümde “Geleceğin Nuru”nun aydınlığı... Tüm âlem gibi kalbim mahzun ve beklemede... Varlık onun duasında. İsa’mın müjdesi kulaklarımda:
“Ben gidiyorum, Faraklit gelsin! Faraklit gelsin! Ahyet gelsin! Ahyet gelsin!”

Zeynep Çetin 
24 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Okuduğum en iyi kitaplardan birisi diyebilirm. Bir kadının sahip olması gereken terbiyeyi, iffeti, sadakati, saygıyı ve sabrı en iyi anlatan kitap bence. Genç kızlara tavsiyemdir mutlaka okunması gerekir..

Fırsat yoksulu 
15 Oca 16:35 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitabı ailecek okuduk ve annem o gün yemek yapmamıştı, kitapla doymuştuk. Harkulâde bir kitap ve yazarın uslûbû bana hitap ediyordu. Okuduktan sonra yazarı araştırdım gerek sosyal medyadan gerekse cromdan. Cromda bi gazete kağıdını çekip koymuşlar. Okudum yazar hiçbir yere fotoğraf koymuyordu hatta yakın akrabalarıyla da fotoğraf çekilmiyordu o kadar dikkat eden biri. Bilirsiniz hatta denk gelmişsinizdir. Hanım sahabelerden bahseden ya da bu kitaptaki gibi iffetten bahseden yazarları ama bahsettikleri şeylerin tam tersini yaparlar. Bu yazar dediğini uygulayan ve tersini yapmadığı gibi bana örnek olduğu için kendisine teşekkürü borç bilirim. Canı gönülden kendisine hayranlığım vardır.

TAYFUN MENGÜ 
25 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

NURİYE ÇELEĞENİN KİTAPLARINI ÖZELLİKLE BU KİTABINI BÜTÜN KADINLARIN MUTLAKA OKUMASINII ŞİDDETLE ÖNERİYORUM. ÇOK İYİ BİR YAZAR AYRICA. KADINLARLA DİNİ ÇOK İYİ ANLATIYOR. KADINLAR BU KİTAPLARI ELİNDEN YASTIĞININ ALTINDAN KAYBETMEMELİ

Smy 
 08 Oca 20:33 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Nuriye Çeleğen'in dili çok güzel.. İnsanın okudukça okuyası geliyor. Olayları işleme şekli, bakış açısı, sunuşu her şeyini ben çok beğendim. Hz. Meryem'in iffetini, edebini hissettikçe kendimi fazlasıyla eksik gördüm.. Eminim sizlerde okuyunca eksiklerinizi hissedeceksiniz..

Kitabı okuması için birisine verecektim bana dedi ki uzun sürer okumam geç veririm.. ee vaziyet böyle olunca dedim ki ben sana yenisini alayım o zaman ve hemen kitabımı geri aldım çünkü an geliyor dönüp dönüp altını çizdiğim yerlere bakmak istiyorum o kadar uzun süre ayrı kalamam kitabımdan.. işte bu kadar güzel bir kitap..

Şüheda Büşra 
22 saat önce · Kitabı okudu · 10/10 puan

Dini kitaplar okumak canınızı sıkıyorsa siz de benim gibi tarihi bilgi içeren,resmi kitapları okurken sıkılıyorsunuz demektir.. Ama burda bir hoop! diyorum.. Bu kitap okuduğum en mükemmel anlatımıyla karşımda beni sıkmadan, heyecanla kucakladı.. Bir taşta üç kuş.. Üç peygamberin hayatına göz atıyorsunuz (Hz. Zekeriya, Hz. Yahya, Hz. İsa) ve bir de Hz. Muhammed'in "Cennetin en hayrlı kadını İmran kızı Meryem!" dediği Hz. Meryem'in yaşadıklarını görüyorsunuz.. Kitap beni etkilemişti.. Öyle ki yıllar sonra fuarda görünce hemen aldım .. Ciddi manada okuyun diyeceğim dini bir kitap.. Sıkılmadan okuyacak, bilgileri hafızanızda zabt edeceksin kolayca..

Sule 
14 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

Iffet-i Kalp
Ismiyle müsemma Hz. Meryem'in hayatini şiir tadında gözler önüne seren harika kitap. Yazarin okuduğum üçüncü kitabi. Dili o kadar güzel ki okurken kelimeler akıp gidiyor. (Buna rağmen 5 günde bitirdim evet ) Diğer kitaplariyla kiyaslarsak Ask-i Hüzün ve Iffet-i Kalp, Ask-i Sükun'a göre bir adim önde benim gözümde. Tanidigimi bildigimi sandığım Hz. Meryem hakkinda ne çok eksikmisim meğer ne çok cahilmisim.
Okuyun okutun efendim
"Kalp, Allah'in mahremidir. Tüm namahremleri oradan atınca kalbin iffeti tamam olur"

kudret buray 
28 Oca 01:06 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"İffetini (muhkem bir kale) gibi koruyan Meryem i yad et."Enbia süresi ayet 91
Üslubu akıcı ve sanatsal olan eser Hz Meryem in hayatını konu almış. Kısa da olsa peygamberlerin çektikleri çileye de deginmiş. Kitapta dikkatimi çeken nokta zamanında katledildiklerini söyleyen Yahudilerin peygamberlere yapmış oldukları işkenceler. Bunlar kan donduracak tarzda...

papatya 10 
12 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

yazarın okuduğum ilk kitabı iffeti kalp idi. uslup olarak çok beğendiğim için diğer kitaplarını da hemen aldım. 'ne güzel yaşamışlar' diye özenmekten de öte 'biz neden onlar kadar iyi yaşayamıyoruz?' diye sorular yöneltmek zorunda kaldım kendi kendime. iyi insanlar yetiştirmek için önce kendimiz iyi olmalıydık..

2 /

Kitaptan 55 Alıntı

Zarif'Hanım 
07 Şub 00:41 · 9/10 puan

Muhabbet için ayrılık gerekirdi. Kalbin dil olması, kelama durması için sevdiklerinden ayrılık gerekirdi. Kavuşmak için ayrılık gerekirdi.

İffet- i Kalp, Nuriye Çeleğen (Sayfa 161)İffet- i Kalp, Nuriye Çeleğen (Sayfa 161)
Zarif'Hanım 
07 Şub 00:39 · 9/10 puan

Dil nefse bağlıydı, sükut kalbe. Kalp kelamını duymak için dil kelamını terk etmek gerekirdi.

İffet- i Kalp, Nuriye Çeleğen (Sayfa 125)İffet- i Kalp, Nuriye Çeleğen (Sayfa 125)
hudainabit 
18 Oca 02:54 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İçime hiç korku gelmedi. Ben yalnız Rabbimi üzmekten korkuyordum.

İffet- i Kalp, Nuriye Çeleğen (Sayfa 49)İffet- i Kalp, Nuriye Çeleğen (Sayfa 49)
SudeBerra 
25 Ara 2017 · Kitabı okudu

Yürüyordum.
İffetim kucağımda Kelimetullah...
Vakur ve sakindim. Kızanlara acıyarak, bağıranlara susarak, hakaret edenlere merhamet ederek, tahkir edenlere dua ederek yürüdüm.

İffet- i Kalp, Nuriye Çeleğenİffet- i Kalp, Nuriye Çeleğen
SudeBerra 
18 Ara 2017 · Kitabı okudu

Gece, örtülerini indirmişti.
Dar sokakların karanlık vurmuş taşlarında yürüdüm. Toprak evler, el ele tutuşmuş çocuklar gibiydi. Ilık bir rüzgar tenime ulaştı. Buhur kokuları tatlı bir esintiyle ruhumu sardı.

İffet- i Kalp, Nuriye Çeleğenİffet- i Kalp, Nuriye Çeleğen
Sule 
10 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"İnsan bütün varlıkların üstünde olduğu için gündüzü fikir, geceyi zikir ile geçirmeliydi. Gündüz akıl ve nefis ile zikrin zamanıydı. Gecede insanin zikir erleri kalp, ruh ve sırdı."

İffet- i Kalp, Nuriye Çeleğen (Sayfa 58)İffet- i Kalp, Nuriye Çeleğen (Sayfa 58)
Kübra Nur 
21 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Ana çocuğun manevi hayatında en önemli arka kuvvetti.

İffet- i Kalp, Nuriye Çeleğen (Sayfa 185)İffet- i Kalp, Nuriye Çeleğen (Sayfa 185)