İflas Etmenin Yolları Kişisel Değişim Serisi 3

7,7/10  (43 Oy) · 
165 okunma  · 
35 beğeni  · 
1.492 gösterim
'Dünyanın En Akıllı İnsanı' Erdal Demirkıran'dan %100 Garantili İflas! ...

'Zekasına Güvenmeyen Okumasın'

Elini her istediğinde kımıldatabiliyorsan; emin ol ki tüm kontrol sendedir. Kazanmak istediğin halde kaybediyorsan; sen asla kazanmak istememişsindir!

(Arka Kapak)

Burayı Okumak Kesinlikle Yasaktır! ..

İnsan var oldu olalı, hep kazanmak istedi; ama çoğunlukla hep kaybetti. Kazananlar daima sırlarını bizimle paylaştılar, kitaplar yazdılar, seminerlerverdiler, neler neler ettiler. Kaybedenlerden hiç ses çıkmadı!

(Kitabın İçinden)

Lise yıllarımda arkadaşımın hediye ettiği bir kitaptı. Yazarın "Ben Dünyanın En Akıllı İnsanıyım" adlı kitabından sonra okumuştum. Üzerinde zekasına güvenmeyen okumasın yazıyordu. Çünkü yazar neyi doğru buluyorsa, tam tersini söyleyerek, kinaye yaparak okurun zekasını sorguluyordu. İçinde anlattığı kısa hikayeler eğlendiriciydi ama sanırım bu duygum o yıllar için geçerli. Sanırım o da şu sıralar çok popüler olan dini-kişisel gelişim furyasına kapılmış.
Kitabın arka kapağında yazıyordu sanırım: "Elini her istediğinde kımıldatabiliyorsam tüm kontrol sendedir, kazanmak istediğin halde kaybediyorsan sen hiç kazanmak istememişsindir..."

Böyle iddialı, cafcaflı cümlelere kanmayacak kadar büyüdük artık. Elbet öğreneceklerimiz bitmeyecek hayattan ama bu kadar büyük cümleler kurarsanız ya da sözde hayat felsefeniz bu yönde olursa bir gün tükürdüğünüz her şeyi yalamak zorunda kalırsınız. Velhasıl kişisel gelişim, özellikle de dini-kişisel gelişim artık midemi bulandırıyor. Zengin olmanın 20 yolu, birini 8 dk da nasıl etkilersiniz vs. tarzı kitaplar bana göre sadece para tuzağı...
Yine de yazarı kötülemek istemem, kıvrak ve esprili bir dili var. Gereksiz ve milletin gözüne sokar gibi sergilenen özgüven bana itici gelir. Notere gidip kendini dünyanın en akıllı insanı diye tescil ettirmek sizin çok akıllı olduğunuzu değil, piyasaya çıkacak kitabınızın çok iyi reklamını yaptığınızı gösterir. Bu şöhret ve para arzusu kokan hareketler, yani insanın(varsa eğer) dehasını böyle ucuz şeylere harcaması zeka göstergesi değil, kurnazlık göstergesidir...