İhaneti Gördüm

8,4/10  (21 Oy) · 
57 okunma  · 
15 beğeni  · 
752 gösterim
Türk yakın tarihini anlamak için o dönemi yaşayanların anılarını objektif bir şekilde yazmaları gerekir. Askerler, siyasiler, üst düzey bürokratlar başından geçenleri genç kuşaklara aktarırsa gelecekteki yaşanması muhtemel sorunların önüne geçilebilir.
Ülkemizde başından geçenleri objektif bir şekilde anlatan ve yazanlardan biri de emekli albay Erdal Sarızeybek'tir. Bir önceki kitabı "Ya Gazi Paşa Duyarsa" ile tüm şimşekleri üzerine çeken ve yazılamayanları yazan Sarızeybek bu kez ihaneti sorguluyor.
PKK terör örgütünün 1980'lerden günümüze kadar sarmaşık gibi nasıl boy attığını ve ona bilmeden (!) de olsa yardım eden siyasi, askeri tüm yetkilileri mercek altına alıyor. Turgut Özal'dan Tayyip Erdoğan'a, askeri bürokrasiden diğer yetkililere bu sürece dahil olmuş herkes Sarızeybek'in kaleminden nasibini alıyor.

Kitabın bir diğer çekici noktası da Cem Ersever olayı. Ersever'i eroin işine kimlerin soktuğu, kimler tarafından öldürüldüğü, Doğu Anadolu'daki rantın nasıl ve kimler tarafından bölüşüldüğü ve kaçakçılık faaliyetlerinin nasıl organize edildiği kitapta ayrıntılı bir şekilde anlatılmış.
"İhaneti Gördüm" yakın tarihin kirli sayfalarını gösteren, PKK olgusunun perde arkasındaki isimleri yansıtan, bu ülkeye ihanet edenleri resmeden çarpıcı bir çalışma.
(Tanıtım Yazısından)
Emekli Harbiyeli 
13 May 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bir komutanın gözünden Pkk sorunları ve şehit düşen 100lerce ana kuzusu maalesef bazı hatalar , ülkenin Pkk dan kurtuluşunun artık zora sokulduğunu gösteriyor .

Serdar Poirot 
15 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Oldukça güzel bir araştırma eseri. 1992 yılında tabur komutanı olarak Şemdinli'ye tayini çıkan ve orada yıllarca PKK terörü ile mücadele eden yazar kitabı dört bölüme ayırmış. İlk bölümde Şemdinli'yi ve nasıl pusuya düştüklerini anlatıyor. İkinci bölümde terör ve kaçakçılık arasındaki ilişkiden bahsediyor. Üçüncü bölümde 1 ve 2. Körfez Savaşında yer alan aktörlerimiz Özal ve Erdoğan'ın politikaları sonucu PKK, Barzani ve Talabani'nin Kuzey Irak'ta ne denli etkin oldukları, bunun İsrail ile olan ilişkisi, ABD ile girilen ilişkiler sonucu sınırımızın hemen ötesinde denetimin tamamen elimizden çıkması anlatılıyor. Son bölümde de yönetimin terörle mücadele konusundaki isteksizliği, AB sebebiyle polis ve jandarmanın yetkilerinin tırpanlanması, olayı Kürt sorunu olarak indirgemeye çalışmak ve ihanetin ne şekilde ne yaparak olacağı anlatılıyor. Güneydoğu bölgemizi ve PKK terörünü merak edenlerin mutlaka okuması gereken kitaplardan biri.

Yunus Emre ZEVNE 
11 Mar 02:47 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Günümüzün ve yakın tarihimizin en çetrefilli sorunlarından hatta en çetrefillisi diyebiliriz terör için. Ve o dönemi iyi anlayabilmek için o dönemi yaşamış insanların anılarına ihtiyacımız vardır. Bunlardan biri de Erdal Sarızeybek. Neler anlatmıyor ki... Pkk nın nasıl sınır boylarında sözde gümrük kurup burdan milyonlarca dolar kara para kazandığını,93 deki büyük harekat ve pkk nın bitirilmesine ramak kalmışken Özal'ın nasıl pkk yla ateşkes yaptığını,Tayyipin nasıl jandarma ve polisimizin yetkilerini elinden aldığını ve terörle mücadelede herhangi bir hatrı sayılır icraatının olmadığını.... ve neler neler
Pkk nın yıllık gelirinin 250 milyon dolar olduğu bir teröristle mücadelede 7 milyon dolar harcandığı kizey ırakda pkk nın yuvalanmasına nasıl ozin verildiģi pkk nın avrupadaki kasasının yerinin bikindiği fakat hiçbir şey yapılmadığı yi e örgütün arşivinin suriyede kapı kapı dolaştığı vs vs.
Okuyun hem de sindire sindire ki ne dolaplar dönmüş anlayın
Sevgilerle...

bilal kazanç 
31 Oca 15:55 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Efsane komutan sayın Erdal SARIZEYBEK in değerli tecrubelerınden uyarladığı bu kitap oldukça akıcı bır kıtap.Teror sorununu detaylarıyla ele alıyor,özellikle kaçakçılık...Şiddetle tavsıye edılır

Kitaptan 1 Alıntı

Biz bilmiyor muyuz, para kaynakları kesildiği ve arşivlerine el konulduğu zaman, örgütün hareket edemeyeceğini. Soralım o zaman; öcalan 99'da teslim alındı, sorgulandı, peki, hani örgütün kasası ? Yok. Neden ? Korkuyorlar; biliyoruz ki bu kasa ortaya çıkarsa, kimin PKK'yı beslediği ortaya çıkacak, ondan korkuyorlar, istemiyorlar bilinsin. Peki, hani PKK'nın arşivleri ? Yok. Neden ? Biliyoruz ki bu arşivler ortaya çıkarsa, kimin PKK'lı olduğu ortaya çıkacak, kimlerin desteklediği ortaya çıkacak, ondan korkuyorlar, bunu da istemiyorlar bilinsin. Kolay değil tabi, otuz yıldır yaşayan bir örgüt bu; kimler gelmiş, kimler geçmiş, kimler PKK'ya destek vermiş, kimler siyasi iş birliği yapmış, kimler beslemiş, kimin kızı gitmiş örgüte kimin oğlu, istemiyorlar ortaya çıksın tüm bunlar. İstemedikleri için zaten bu terör bitmiyor.

İhaneti Gördüm, Erdal Sarızeybekİhaneti Gördüm, Erdal Sarızeybek