Adı:
İhanetin 5 Yüzü
Baskı tarihi:
Haziran 2015
Sayfa sayısı:
448
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053487142
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Gone for Good
Çeviri:
Derya Engin
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Martı Yayınları
Will ve ağabeyi Ken'in hayatı ılık, sakin bir gecede Will'in sevgilisi Julie'nin vahşice öldürülmesiyle altüst olur. Bu cinayetin baş şüphelisi de Ken'dir. Aleyhine onlarca kanıt olmasına rağmen ortadan kaybolan Ken, arkasında birçok soru işareti, parçalanmış bir aile ve büyük bir gizem bırakır. Ondan uzun süre haber alamayan Will ise ağabeyinin öldüğüne inanır.Şimdi, on bir yıl sonra Will, Ken'in hayatta olduğuna dair bir iz bulur. Bu, Will'in ağabeyi ve kendisiyle ilgili sarsıcı gerçekleri öğreneceği olaylar zincirinin başlangıcıdır. Etrafını saran şiddet dolu gizem çözüldükçe, Will kendini sonuna kadar gitmek isteyeceği soluk soluğa bir maceranın içinde bulur. Üstelik en büyük sürprizi daha öğrenmemiştir.

"Coben gaza basıyor ve ayağını hiç kaldırmıyor… Aksiyon kusursuz ve sürükleyici."
-People-

"Coben ödül alacak, okuyucularını tüm gece uykusuz bırakacak bir kitap daha yazmış... Karmaşık ve öngörülemez bir roman."
-Library Journal-

"Son zamanlardaki en orijinal ve insanı alıkoyan gizemli romanlardan biri... Heyecan durmadan artıyor ve çözümlendiğinde en iyi okuyucuyu bile şaşırtıp sarsıyor. Bir oturuşta okumak için yeterince zaman ayırın!"
-BookPage-
448 syf.
·10/10
Annesi Sunny ona ölüm döşeğinde on bir yıl önce bir cinayet işleyen abisinin ölmediğini söyleyip ölmüştü.Bu bilgi Will için çok büyük bir sürpriz olmuş ve araştırmaya karar vermişti.Yıllar önce abisi Ken eski kız arkadaşını öldürmekle suçlanmış ve ortadan kaybolmuştu.Uzun yıllar ondan haber alamayan aile ve Will onun ölmüş olduğunu varsayıp yaşamaya devam etmeye çalışıyordu. Will için abisi kurtarıcısıydı. Ne zaman başı sıkışsa abisi onu korurdu.İş arkadaşı Kare'ye bu olayı anlattığında araştırma yapmaya başladılar. Araştırma derinleştikçe abisinin çocukluk arkadaşları ile ilgili gerçeklerde gün yüzüne çıkmaya başlamıştı.Kız arkadaşı Sheila da bir şekilde arada bağlantı olmamasına rağmen olayların içine çekilmiş görünüyordu....
Son sayfasına kadar tempo hiç düşmüyor ve sizi şaşırtmaya devam ediyor.Hani yazarların en iyi kitabı dediğimiz kitap vardır ya , gizem ve çözümlenmemiş olayların yazarı Harlan Coben adına kesinlikle o en iyi kitabı bu...Kitap bittiğinde de kurgu ve olaylar üzerine düşünmeye devam edeceksiniz...
448 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Yazar yine hayal kırıklığına uğratmadı beni... Çok fazla polisiye okuyunca okur doğru tahminlerde bulunabiliyor,ancak bu hikayede tüm tahminleri unutun. Son sayfayı bitirdiğinizde "yok artık" diyeceğiniz garanti.
448 syf.
·8 günde·Beğendi·9/10
▪ Okuduğum 19. Harlan Coben romanı. Kitaplarından birinde bile sıkılmadım , hepsinde şaşırdım ve fazlasıyla zevk aldım. İhanetin 5 Yüzü de birçok olayın ve kişinin birbirine ustaca bağlandığı ve bazı karakterler adına üzüldüğüm bir kitap oldu. Kötü bir olay yıllar önce yaşanmış olsa da etkilerinin asla silinemeyeceğini gösteren bir kitap İhanetin 5 Yüzü. Başları biraz durağan gelebilir ancak kısa sürede olayın akışına kendinizi kaptırıyorsunuz ve özellikle son 100-150 sayfada adrenalin tavan yapıyor.

▪ Yıllar önce Will'in sevgilisi Julie evinde vahşice öldürülür ve tüm kanıtlar cinayetin faili olarak Will'in ağabeyi Ken'i işaret etmektedir. Bu olayın yaşanmasına kadar sürekli kardeşini koruyan, her zaman yanında olan Ken cinayetin ardından ortadan kaybolur ve hakkında yakalama kararı çıkarılmasına rağmen yıllarca kimse ondan haber alamaz. 11 yılın ardından Will, ağabeyinin hayatta olduğunu öğrenir. Ancak geçen 11 yıl birçok şeyi değiştirmiştir. Will kendini onlarca soru ve sayısız ihanetle karşıya bulur. Peki gerçekte neler olmuştur?
448 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Bir yazar ne kadar ustaca ters köşe yaparak, kaç defa sizi gerçekten şaşırtabilir?
Bir kitabın ''hadi canım'' dediğiniz kaç bölüm sonu vardır?
Bir karakter kaç defa yanılabilir veya aldatılabilir?
Bu kitapta sayamadım...
İhanetin 5 Yüzü yazarın tarzını konuşturduğu bir kitap olmuş. Ben kitabın konusundan ziyade, tarzı ve üslubundan bahsetmek istiyorum. Kolay anlaşılır bir kitap değil, ilk anda her şeyi yerli yerine oturtamıyorsunuz. Olaylar gizemli şekilde ilerliyor. Fakat kafa karışıklığı sinir bozacak cinsten değil, tam tersine cezbedici...
Harlan Coben, her ayrıntıyı, zorla okurun kafasına sokmaya çalışan bir yazar değildir. Bu kitapta da aynen bu şekilde oluyor. Bazen kitabı bırakıp düşündüğüm oldu. Bazı parçaları ben yerine koymaya çalıştım. Ha ne kadar başarılı oldum tartışılır :)
Arkadaşlar ben uyarımı yapayım! Gizemin kolay çözüldüğü, alışılmış polisiye okumak isteyenler bu kitaptan uzak dursun! Diyorsanız ki ''ben polisiye hastasıyım, zekice kurgulanmış, ters köşeleri sırıtmadan ustaca kurgulanmış, sürükleyici bir polisiye okumak istiyorum.'' İşte aradığınız kitap bulunmuştur.
448 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10
Anlam veremediğim bir nedenle çok güzeldi diyemedim; hikaye, sanki plansız, gelişigüzel oluşturulmuş, bir yerlere oturtulmak için fazlaca zorlanmiş gibi geldi bana. Her sayfada bir önceki okuduğum gerçekler yalanlandı ve bir noktadan sonra bu kadar da olmaz dedirtti!
Esprili, hoş bir dili vardı. Ancak çeviri kaynaklı rahatsız edici bir yanı da yok değildi sanki! :)
Polisiye gerilim severler beğenecektir...
448 syf.
·9/10
Öncelikle Cobenin tekil romanı olduğu için yine başarılıydı. Başrolde ki Will'in, annesinin ölümü esnasında oğluna ağabeyi Ken'in hayatta olduğu mesajıyla roman açılışı yapıyor. Will için önemi ise bundan 11 yıl önce eski kız arkadaşı Julie'nin Ken'le evinde buluşup esrarengiz bir şekilde ölmesinden kaynaklanıyor. Ve Will'in yeni kız arkadaşı Sheila'nın bir sabah ansızın beraber kaldığı Will'in evinden ayrılmasıyla olayların fitili ateşleniyor, yani Will harekete geçiyor. Julie'nin kız kardeşi Katy, Will'in babası ,Hayalet lakaplı Ken'in arkadaşı John, federaller ve kaliteli bağlantıları olan Mcguane'nin ihanet döngüsü içinde adeta şok oluyorsunuz. Kime inanıp kime inanmayacağınızı bilemiyorsunuz ve sayfalar ilerledikçe Harlan Coben'in güzel kurgusu ile başbaşa kalıyorsunuz....
448 syf.
·7 günde·6/10
Harlan Coben romanlarını seviyorum. Son zamanlarda üst üste spor dallarıyla alakalı gerilim romanlarını okumuştum ama bu kitap epeyce farklı. Kurguyu çok beğendim. Olayların akışı mantıksız değil. Olaydaki gizemi kitabın sonuna kadar saklı tutayım derken iş çığırından çıkıp cıvımamış yani. Akıcı rahat okunan sürükleyici bir roman.

Bir ağabey kardeşin yıllar sonra yapılan hesaplaşması diyebiliriz. Kitabın sonunda kötü karakterler aslında kötü değil gibi bir şey çıksaydı çok klişe bulacaktım. Çünkü roman boyunca acaba Ken gerçekten suçsuz mu? 11 yıldır boşuna mı kaçıp saklanıyor yazık adama falan gibi duygular oluşuyor içinizde. Ama öyle ustaca bir kıvraklıkla değiştirilmiş ki romanın yönü, beklediğiniz sonun tam tersi bir şeyle karşılaşıyorsunuz. Böyle olması benim kitabı daha çok beğenmeme sebep oldu açıkçası.

Bir takım yazım ve çeviri hatalarına rastladım. Kitabın sürükleyiciliğini sekteye uğratabiliyor bazen. Martı Yayınları kitabın ikinci baskısını yaparken, bunlar tekrardan gözden geçirilse bence iyi olur. Arka kapak yazısında bile şu çok basit anlatım bozukluğunu görememişler mesela...
"Aleyhine onlarca kanıt olmasına rağmen ortadan kaybolan Ken..."

Güzel, kaliteli, orijinal bir polisiye roman okumak isterseniz bu kitabı mutlaka okuyun derim.
Keyifli okumalar...
448 syf.
·11 günde·8/10
Will;eski sevgilisi ölen,bu cinayetin failinin kaçak olan ve ölüp ölmediği bile bilinmeyen ağabeyinin olduğu suçlamasıyla yaşayan genç bir adamdır.Olayın üzerinden geçen ve gerçeği bilememenin girdabında yaşanan 11 yıldan sonra açılan ilk düğüm,Will'i ve uğruna yaşadığı bütün değerleri altüst edecek bir ihanet örgüsüne dönüşecektir.Son sayfaya kadar Will'le birlikte birleştirilen parçalar, okuyucuyu da sürprizlerin içine çekecektir.Beklenmedik sonuyla "İhanetin 5 Yüzü" ,yine kurgusundaki sarsılmaz tutarlılık ve ustalıkla;Harlan COBEN hayranlarını hayal kırıklığına uğratmayacak bir kitap.
448 syf.
·41 günde·Puan vermedi
Ara vererek okumak zorunda kaldığım bir kitaptı. Bu nedenle bazı karakterlerin olay örgüsündeki yerini tam kavrayamadım ama bu durum kitabı anlamamı zorlaştırmadı. Çünkü dili gayet açık ve yalındı. Kitap hiç beklemediğim bir anda ve beklemediğim bir şekilde çözüldü. Yani olayı bayağı uzatıp kitabın son sayfalarında düğümü çözmesi biraz rahatsız ediciydi doğrusu. Daha önce bu tarz okuduğum kitaplar kadar etkilemedi beni ama yine de okunabilir mi denirse, evet okunabilir.
448 syf.
·9 günde·6/10
Aslında bu yazarın ortaya çıkardığı kurguyu, karakterlerin okuyucuya yansıtılabilirliğini seviyorum ama bu kitabında o beklediğim profesyonellik yoktu açıkçası. Ara vererek okuduğum romandı ondan mıdır nedir bilemedim. Karakterlerin üstlendiği kişiliği ve rolü, olayların işleyişini yerli yerine oturtamadım halen... Sonra bir anda çözdüm derken arka arkaya çözdükleriminde yalan olduğunu öğrendim. Bu kitap bana bu kadar tesadüf olmaz, abartı olmuş dedirtti. Yalanların açıklandığı sayfalar zorlama bir şekildeydi. Yazar artık roman bitsin demiş gibi bir izlenim uyandırdı bende...
448 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Abi kitap çok iyi kesin okuyun.Herşeyi tahmin ettiğinizi sanirken sonunda yazar usta bir hamleyle sizi şaşırtıyor Kitabı okurken sizi mükemmel sürükleyecek hele ki sonlarda kitabı hiç bırakmak istemeyeceksiniz
448 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Dikkat spoiler içerir.
Will Klein, annesi ölmeden önce ondan abisinin yaşadığını ve suç işlemediğini duyar. Abisi Kenneth yani Ken, yıllar önce Will'in eski kız arkadaşı Julie Millers'ı öldürmekten aranmaktadır ve öldüğü sanılmaktadır. Ama durum böyle değildir. Will, arkadaşı olan yoga ustası ve alnındaki gamalı haç dövmesini kareye çeviren Kare ile beraber bu işi çözmeye çalışır ama bu arada sevgilisi Shelia Rogers ortadan kaybolur. Sonradan öldüğü haberi gelir. Julie'nin kardeşi Katy de Will ile beraber bu işi araştırmaya başlar. Hikayenin kötü adamları DeGuane ve Hayalet lakaplı John Assante de Will ve Ken'in peşindedir. Sonradan Shelia'nın aslında Nora olduğu ve ölmediği ortaya çıkar. Ken de ortaya çıkacaktır ama ortada pek çok ihanet söz konusudur. Julie'yi kim öldürmüştür? Ken'in kızı Carly aslında kimdir? Nora ve Will arasındaki ilişki nasıl devam edecektir? Kare ve Wanda çocuklarının doğmasına karar verecek midir? Keyifle okunan bir roman.
Bayağılık bir hamamböceğidir. Ölmez. Yuva yapar ve gizlenir. Onu öldürebileceğinizi hiç sanmıyorum.
Üniversite insanları değiştiriyor. Evden ilk uzak kalışınız, kendi başınıza geçireceğiniz ilk zaman...
Harlan Coben
Sayfa 259 - Martı Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İhanetin 5 Yüzü
Baskı tarihi:
Haziran 2015
Sayfa sayısı:
448
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053487142
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Gone for Good
Çeviri:
Derya Engin
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Martı Yayınları
Will ve ağabeyi Ken'in hayatı ılık, sakin bir gecede Will'in sevgilisi Julie'nin vahşice öldürülmesiyle altüst olur. Bu cinayetin baş şüphelisi de Ken'dir. Aleyhine onlarca kanıt olmasına rağmen ortadan kaybolan Ken, arkasında birçok soru işareti, parçalanmış bir aile ve büyük bir gizem bırakır. Ondan uzun süre haber alamayan Will ise ağabeyinin öldüğüne inanır.Şimdi, on bir yıl sonra Will, Ken'in hayatta olduğuna dair bir iz bulur. Bu, Will'in ağabeyi ve kendisiyle ilgili sarsıcı gerçekleri öğreneceği olaylar zincirinin başlangıcıdır. Etrafını saran şiddet dolu gizem çözüldükçe, Will kendini sonuna kadar gitmek isteyeceği soluk soluğa bir maceranın içinde bulur. Üstelik en büyük sürprizi daha öğrenmemiştir.

"Coben gaza basıyor ve ayağını hiç kaldırmıyor… Aksiyon kusursuz ve sürükleyici."
-People-

"Coben ödül alacak, okuyucularını tüm gece uykusuz bırakacak bir kitap daha yazmış... Karmaşık ve öngörülemez bir roman."
-Library Journal-

"Son zamanlardaki en orijinal ve insanı alıkoyan gizemli romanlardan biri... Heyecan durmadan artıyor ve çözümlendiğinde en iyi okuyucuyu bile şaşırtıp sarsıyor. Bir oturuşta okumak için yeterince zaman ayırın!"
-BookPage-

Kitabı okuyanlar 89 okur

  • Ara Söz
  • Burcu
  • SihirliFlut
  • Gulberg
  • Elif Ercivan
  • Ozan
  • Samet Yaşar
  • Eda
  • Ayşe Alan
  • Murat Çakmak

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%0
14-17 Yaş
%2.6
18-24 Yaş
%10.3
25-34 Yaş
%12.8
35-44 Yaş
%48.7
45-54 Yaş
%20.5
55-64 Yaş
%5.1
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%69.2
Erkek
%30.8

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%34.1 (14)
9
%26.8 (11)
8
%22 (9)
7
%0
6
%7.3 (3)
5
%2.4 (1)
4
%0
3
%2.4 (1)
2
%2.4 (1)
1
%2.4 (1)