İhsan Süreyya Sırma Kitabı Pervari'den Paris'e

·
Okunma
·
Beğeni
·
517
Gösterim
Adı:
İhsan Süreyya Sırma Kitabı Pervari'den Paris'e
Baskı tarihi:
Mart 2018
Sayfa sayısı:
544
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754738063
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Beyan Yayınları
"Beni hayata hazırlayan, üzerimde hakkı olan birçok Hocam var. Kuşkusuz bunların başında üniversitedeki İslâm Tarihi Hocam Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma gelir. Sadece dersimize girdiği ve bize İslâm Tarihi'ni bize anlattığı için değil, kişiliğiyle, kitaplarıyla ve konferanslarıyla ülkemizde birçok insanın üzerinde çok hakkı vardır. İhsan Süreyya Hoca, kendisi gibi az sayıdaki hocalaradan biri olarak ayrı bir yere sahipti gönlümüzde..
O, ilkeli duruşuyla ve İslâmî hassasiyetiyle öne çıkmıştı. Bir de ateşli hitabeti ve sürükleyici ders anlatımıyla.."

Prof. Dr. Adnan Demircan
544 syf.
·29 günde
İHSAN SÜREYYA SIRMA KİTABI
PERVARİDEN PARIS'E
Kitap isminden de anlaşılacağı üzere İhsan hocanın hayatını anlatmak için öğrencisi Adnan Demircan tarafından kaleme alınmış.
Ihsan hoca Pervarili(Siirt),kürt olduğu için bir çok haksızlığa uğramış,doktorayı bitirdiği halde arkadaşlarına sunulan imkanlar ona sunulmamış,kazandığı haklar elinden alınmış, buradan da o dönemin siyasetinin ne kadar çirkin olduğunu anlıyoruz.
Okumayı bitirdiğimizde Türkiye'nin yakın tarihine dair pek çok şey öğrenmiş oluyoruz. Kitap hocanın çektiği görsellerle zenginleştirilmiş bu da okumayı kolay hale getiriyor .Kalın görünse de çabucak bitiyor.
Benim kitaba başlamam da şu şekilde olmuştu:
Necip Fazıl konferanslarının birinde Ahmet Karataş hoca kendi dönemlerini anlatırken bir arkadaş "Hocam, sizin döneminiz şanslıydı,Necip Fazıllar,Cemil Meriçler vardı, biz ise şuan bu fikir adamlarının yokluğunun ızdırabını çekiyoruz"demişti.Hoca da bize sık sık anı,hatırat kitapları okumamızı tavsiye etmişti ki bunun hakikaten çok faydalı olduğu düşünüyorum.Dönemin imkânsızlıklarına rağmen bu kadar çalışma yapmış kişileri görmek heyecanlandırıyor.
Özellikle İhsan hocanın zaman konusundaki hassasiyeti,milletvekili de olsa randevusuna geç kalanla bir daha konuşmaması,olayları güncel olaylarla ilişkilendirmesi,çalışma disiplini örnek almamız gereken hususlardan.
Ayrıca kitapta gençler için bir çok tavsiye yer alıyor.
Kitap bittiğinde hocayla sohbet ediyormuşuz ve artık ayrılmamız gerekiyormuş gibi tatlı bir his kalıyor geride...
Afife
Afife İhsan Süreyya Sırma Kitabı Pervari'den Paris'e'yi inceledi.
544 syf.
·4 günde
Siirt'in Pervari ilçesinin mütevazı bir köyünde dünyaya gelen Türkiye'nin ve dünyanın İslam Tarihi alanında mühim isimlerinden biri olan İhsan Süreyya Sırma Hoca'nın hayatını tüm yönleri ile kendi ağzından cümlelerle okuyoruz bu kitapta. Öğrencisi Prof.Dr. Adnan Demircan Hocamızın kendisi ile yaptığı söyleşisi İhsan Hoca'yı tanıyan, eserlerini okuyan ve tanımak isteyenler için çok güzel bir vesile aracı.. Pervari'den Paris'e uzanan bazen zorlu, yoğun tempolu, pek maceralı hayat hikayesi ile renkli kişiliği ve bol altı çizilmeli bu rehber kitap okuyucuyu sıkmak şöyle dursun elinden bıraktırmıyor. Planladığımdan çok daha kısa sürede bitirdiğim bu nadide eserin kendimde bulduğum bir çok yönü oldu. Örnek aldığım şahsiyeti ile İhsan Süreyya Sırma hocamın hayatını okurken bir İHSAN SÜREYYA SIRMA kolay yetişmiyor dedirttirdi bana. Zira inandığı değerlerle adım attığı eğitim hayatının zirvesine ulaşınca dahi aynı değerlerin kendisinde akis bulduğunun farkında varmak pek zor olmuyor.. Yazdıklarım kitabı anlatmak değil bende bıraktığı intibadır
M. Nusret Oflu
M. Nusret Oflu İhsan Süreyya Sırma Kitabı Pervari'den Paris'e'yi inceledi.
544 syf.
·Beğendi·10/10
İhsan hoca ülkemizin yetiştirdiği çok onemli bir ilim adamı. Bu kitapta yine cok degerli bir ilim adami olan öğrencisi Adnan Demircan ile söyleşi yapiyor.
Kitabı okurken sanki ihsan hocayla sohbet ediyormusum gibi hissettim. Gercekten dolu dolu mukemmel bir hayat anlattiklari fikirleri gercekten muazzam. Kitabi bitirmemek icin yavas yavas okudum. Keske diger kiymetli hocalarimizin da boyle soylesileri olsa.
Aayat
Aayat İhsan Süreyya Sırma Kitabı Pervari'den Paris'e'yi inceledi.
544 syf.
·8 günde·Beğendi
Bu kitap konusunda şunu belirtmek isterim.İhsan Hoca'nın öğrencisinin yaptığı bir röportaj gerçekten beni birçok konuda etkiledi.Röportaj desem de benim nazarımda sıradan bir röportaj değil.Çünkü kendisine birçok konuda samimi duygular beslediğim İhsan Hoca yöneltilen sorulara güzel ve içten cevaplarla karşılık vermiş.Hayatı yıllar boyunca duraksamadan Allah'ın izniyle salih bir niyetle devam etmiş ve anlaşılan hâlâ devam etmektedir.
Kitap şahsen bana kazandırdıklarıyla hayatımda yer edenlerden oldu.Okumak gerektiğine inanıyorum.
Ehl-i Sünnet çizgisinde ,hayatı boyunca birçok kesimden insana hitap etmiş ,azimli,ilim peşinde koşmaktan yorulmamış ,bildiklerini ve araştırdıklarını usanmadan bir nebzede olsa birilerine faydam dokunur diye sürekli yazıya geçirmekle meşgul, yazı yazmayı ve ümmet için çalışmayı öğütleyen ,Allah'ın rızası doğrultusunda yaşamaya çalışan birisini tanımak isteyene tavsiye edilebilecek güzel kitaplardan biri..
544 syf.
·3 günde·Puan vermedi
"..1948'de ne oldu? Birleşmiş Milletler diye bir şey kurdular. Ne için kurdular, kim kurdu onu? Artık birileri araştırsın bunu, bizim ömrümüz kalmadı. Aynı sene İsrail'i ilan ettiler. Kim? Birleşmiş Milletler..." Dün hikayemde Çin'deki Müslüman sayısından bahsettiği kısmı paylaşmıştım İhsan Süreyya hocanın. Kitabın ismini soran kardeşlerim için-henüz bitirmemiş olsam da- hemen şuracığa iliştirmek istedim görseli.

Herkesin belli konulara ilgisi daha fazladır. Neden bu kız sürekli tarih okuyor diye düşünebilirsiniz. Aslında yalnızca tarih okumuyorum İhsan Süreyya hocayı okurken. İslâm'ın neden bu kadar çok düşmanı olduğunu okuyorum, şimdiki ahvalimize neden olan olayları okuyorum. Daha önce bir benzetme yapmıştım; kendimi bu alanda fazlasıyla susuz bırakılmış hissettiğimle ilgili. Ne kadar okusam da(belki de bazı gerçekleri kabul etmek istemediğimden) yeterli gelmiyor. Devamlı okumak,öğrenmek istiyorum bu konuları. Aklıma kazınması gerektiğini düşünüyorum.

Kitap hakkında:
Kendisinin birçok eserini okuduğum(ne kadar beğendiğimi belirtmeme gerek var mıdır bilmem :) bir yazar olan Prof.Dr. İhsan Süreyya Sırma'nın çocukluğundan itibaren başlayan eğitim ve ilim macerasını kendi talebesi olan Prof.Dr. Adnan Demircan'a soru&cevap şeklinde anlattığı, kimi yerleri tebessüm ettiren, kimi yerleri hüzünlendiren kısımlarla okuyucuyu değişik ruh hallerine soktuğu orjinal bir eser olmuş "İhsan Süreyya Sırma Kitabı". Hocanın ilim aşkı, yaşadığı zorluklara aldırmadan yoluna bakması, doğrularından taviz vermemesi, söz konusu İslâm olunca karşısında kim olursa olsun İslâm'ın dediğini savunması.. gibi gibi birçok maddeden fazlasıyla etkilendim ben.
İhsan Süreyya hocanın hiçbir eseriyle tanışmamış olanlara ilk kitap olarak bunu tavsiye etmiyorum, çünkü okurken sıkılma ihtimaliniz var. Önce siz Tarih Şuuru'nu alıp okuyun. Sonra Müslümanlarda Yanlış Din Anlayışları'nı okuyun. İmkanınız varsa 5 ciltlik Müslümanların Tarihi eserini de okuyun :) Söyleyeceklerim bu kadar, daha fazla uzatmadan yorumumu bitiriyorum :)
Hiç unutmuyorum, Kabe’yi anlatiyor.
Kabe öyle muazzam bir şey dir ki insan , insanın kiblesiyapıyor. Dedi şaşırdım
Nerede namaz kılarsanız kılın kabe’ye dönüyorsunuz. Tam karşınızdaki adam da size dönüyor.
Şeyh Müşerref geldi ve “Benim işim zor” dedi. “Allah allah , ne iş , zor olan nedir?” Dedik. Dedi ki; bir insan ne kadar az konuşursa, kusurları o kadar az görünür.
- " (…) Zannediyorum insanları en çok harekete geçirebilecek iki duygu vardır:
Birisi iman, diğeri de aşktır.
İman mühim ama siz eğer bir şeye âşık olursanız onun yolunda gitmek çok kolay..."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İhsan Süreyya Sırma Kitabı Pervari'den Paris'e
Baskı tarihi:
Mart 2018
Sayfa sayısı:
544
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754738063
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Beyan Yayınları
"Beni hayata hazırlayan, üzerimde hakkı olan birçok Hocam var. Kuşkusuz bunların başında üniversitedeki İslâm Tarihi Hocam Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma gelir. Sadece dersimize girdiği ve bize İslâm Tarihi'ni bize anlattığı için değil, kişiliğiyle, kitaplarıyla ve konferanslarıyla ülkemizde birçok insanın üzerinde çok hakkı vardır. İhsan Süreyya Hoca, kendisi gibi az sayıdaki hocalaradan biri olarak ayrı bir yere sahipti gönlümüzde..
O, ilkeli duruşuyla ve İslâmî hassasiyetiyle öne çıkmıştı. Bir de ateşli hitabeti ve sürükleyici ders anlatımıyla.."

Prof. Dr. Adnan Demircan

Kitabı okuyanlar 36 okur

  • Ebubekir Akbulut
  • Abdulkadir Taşkın
  • To
  • Tuğba Karaca
  • Nurullah Olgun
  • Naftalinlisokak
  • Ne fark eder ?
  • Dârü’l-Muallimin
  • Sümeyya Şahin
  • Ayşe

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%64.3 (9)
9
%28.6 (4)
8
%7.1 (1)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0