İhtişam ve Sefalet (Vautrin)

·
Okunma
·
Beğeni
·
2834
Gösterim
Adı:
İhtişam ve Sefalet
Alt başlık:
Vautrin
Baskı tarihi:
1973
Sayfa sayısı:
543
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ötüken Neşriyat
Black
Black Kibar Fahişelerin İhtişam ve Sefaleti'yi inceledi.
688 syf.
·6 günde·Beğendi·9/10
"İhtişam ve Sefalet" kitabın aslında adı bu 4 bölümden meydana geliyor.
Balzac hangi konuda yazarsa yazsın, yazdıklarını ilginç bir konuya getirerek anlatmayı başarıyor.
Okuması biraz zor bir eser yani ben çok zorlandım :'(

Edebi niteliği açısından tartışılmaz derecede güzel bir kitap. Fransız kadınlarının lüks ve rahat bir yaşam için yapabileceklerine ve çektiklerine değinen yazar; Güzelliğin, Yakışıklılığın aslında her zaman iyi olmadığını anlatır.

Tutkunun, aşkın, umudun, umutsuzluğun, para ve yükselme hırsının iç içe geçtiği bir eser.
Saplantılı aşkı, aşkın insanın ruhunu ne derecede değiştirebileceği gözler önüne serilirken, insanların sorunlarının asırlara meydan okuduğu görülür. Arka planda da adaletin destanı yazılır; ayrıntıları bir kenara bıraktığınızda insanlar aynı insan, duygular aynı duygu, hayatlar aynı hayat...

Kaleminin gücünü her zaman gösteren Balzac'tan okunmaya değer bir eser.
688 syf.
·10/10
Alt tabaka ana 2 karakterimizin üst tabaka geçmek için çevirdiği entrikaları ve tesadüf üzeri çok zeki bir adamla çıkar çatışmalarını girmesi ana konu olmakla birlikte arada aşkın ve tutkunun insanlara neler yaptırabileceği incelikle anlatıyor. Balzac başka kitaplarını okuduysanız birkaç eski dostu rastlayabilirsiniz :D
688 syf.
·Beğendi·10/10
Vautrin.Ben Cemil Meriç çevirisini okudum ki bu büyük bir şanstı.Şu an bu baskıyı bulmak imkansız degil ama biraz pahalıya patlar size.Tabi biraz sabrederseniz iletişim yayınevi cemil meric tüm çevirileri dizisinde bu kitap yeniden basılacaktır.Çeviri deyip geçmeyin bir söylentiye göre bu çeviri Fransızca aslından bile daha iyiymiş.Vautrine gelirsek edebiyat tarihinin en şeytani aklı olur kendisi.
688 syf.
·13 günde·Beğendi·9/10
Aşk , entrika , cinayet bir kitapta olması gereken en yüksek kalitede var. Yalniz olurda engin yayincilik çevirisine denk gelirseniz başka bir yayınevinin uyarlamasını alin. Bu kadar hatanın olduğu başka bir çeviri denk gelmedi daha. Buna rağmen roman o kadar güzelki ,üstelik bedava tarih derside yaninda cabası.
543 syf.
·Beğendi·9/10
Tipik fransız toplumunun aynası olmuş. Balzac pornografinin dibine vururken sosyal tespitler yapmayı da unutmuyor. Sınıflar arası geçişlerin alttan yukarı doğru ne kadar zor hatta çoğu zaman imkansız olduğunu her kitabında tekrar tekrar anlatıyor. Balzac eserlerinde batının sahip olduğu kadın figürü de ortaya çıkıyor.
selma
selma Kibar Fahişelerin İhtişam ve Sefaleti'yi inceledi.
688 syf.
·8/10
Anlatım süper.. arası geçince tekrar okunacak kitaplardan.
Manastır, bir sokak yosmasından melek yaratmaz, sonuçta kibar bir fahişe çıkar kapıdan.
Tarihi değiştiren meslektaşları gibi..
Evet, onu nefsiniz için seviyorsunuz, kendisi için değil; hoşunuza giden geçici zevkler için seviyorsunuz. Buna aşk denmez! Tanrı, güzelliklerle donatmış Lüsyen'i; ona cismani arzularla bağlandığınıza göre kutsal bir ürperti duymuyorsunuz.
Seven bir kadının etrafında parıldayan ve onu o kadar kadın arasında işaret eden, o alev nereden gelir? Yerçekimi kurallarını altüst etmişe benzeyen bu hava perisi hafifliği nereden gelir? Bedenden taşan ruh mudur bu? Yoksa mutluluğun fiziksel belirtileri de mi vardır?

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İhtişam ve Sefalet
Alt başlık:
Vautrin
Baskı tarihi:
1973
Sayfa sayısı:
543
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ötüken Neşriyat

Kitabı okuyanlar 82 okur

  • Kadir Ülger
  • Ahmet Uğur
  • Jiyan Barış
  • yûsuf

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%4.3 (1)
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0