İhtiyar Balıkçı

8,2/10  (167 Oy) · 
748 okunma  · 
124 beğeni  · 
2.017 gösterim
Mutlak tutkusuyla yarışırcasına, dünyanın dört bir yanında, kendini serüvenden serüvene atan Hemingway fırtınalarla dolu yaşamına yön veren karakterini, bir bakıma bu romanıyla özetlemiş gibidir. Büyük yazar, sert, amansız, fakat bir o denli dokunaklı bir yazgıyı, İhtiyar Balıkçı'nın okyanusta geçen birkaç günüyle özdeşleyerek, yalın, yoğun ve çarpıcı bir başyapıt koymuştur ortaya. İlk yayımlandığından bu yana, bütün ülkelerde artan bir ilgiyle okunan İhtiyar Balıkçı, yazarın Nobel Ödülü kazanmasında birinci etken sayılmaktadır. Roman filme de alınmış, ünlü aktör Spencer Tracy'nin oyunuyla dünya sinemalarında olay yaratmıştır./
 • Baskı Tarihi:
  2001
 • Sayfa Sayısı:
  136
 • ISBN:
  9789754942927
 • Orijinal Adı:
  The Old Man And The Sea
 • Çeviri:
  Orhan Azizoğlu
 • Yayınevi:
  Bilgi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Emre Ö. 
19 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"biriyle konuşmanın, kendi kendine konuşmaktan, denizle konuşmaktan çok daha güzel olduğunu farketti." diyor kitapta. ve roman kahramanı kendi kendine " keşke açılmasaydım, keşke çocuk yanımda olsaydı, keşke balığı yakalamasaydım" diye sayıklayıp duruyor. ama artık herşeyin çok geç olduğunu anlıyor.bir hedef uğruna neleri kaybediyor insan? sıcak bir yatak konuşacak bir insan ve daha niceleri. az'lığımızla yetinmeliyiz . çok açılırsak zira...boğuluruz..
eğer siz de çalışıp didinip hiç bir hayalinizi gerçekleştiremediyseniz.evet siz ide htiyar balıkçısınız.

Bekir İstanbul 
02 Şub 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

İhtiyar adam kendi kendine konuşuyordu. İhtiyar adam koskoca okyanusta yapayalnızdı. İhtiyar adam denizle, kuşlarla, balıkla, geceyle konuşuyordu. İhtiyar adam uçsuz bucaksız denizle, devasa, inatçı balıkla ve kendi yalnızlığıyla hiç pes etmeden mücadele ediyordu. Keşke çocukta yanında olsaydı. Keşke hayır demeseydi çocuğa. Keşke bu kadar açılmasaydı...

Bütün bir hikaye küçük bir teknede geçiyor ama okuyucuyu hiç sıkmıyor. İşte bu hikayeyi bukadar ünlü yapan yazarın bu başarısı bence. Okunması elzem olan kitaplardan...

Nurhan Işkın 
10 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yıllar önce okuyupta tadı belleğimde kalan ender kitaplardan bir tanesi...
Yaşlı balıkçının kendi ile olan konuşma dialogları ve bir balığı yakalamak için günlerce peşinden gitmesi, amaçına ulaşmak için verdiği sabırlı ve azimli hikayesi...
Henüz okumamış olanların mutlaka okumasını tavsiye ederim...

HÜLYA BİLGİN 
22 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çok bilindik gibi görünse de yazarın şahane anlatımıyla çok güçlü bir hikayeye dönüşüyor...Etkileyici bir kitap...Herkesin sevebileceği yaşlı bir adamın ilginç öyküsü ..Çok sevdim ..

Nazan gercek 
08 Şub 23:16 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi

Yazarla ilk tanışmam ve iyiki bu kitabı seçmişim yazarın kalemi o kadar iyiki şu gibi akıp gidiyor kitap yazar amacı uğruna koskoca deniz ve kendisiyle savaş içine giriyor. Acaba kim kazanacak okunmaya değen super bir kitap iyi akşamlar kitap dostlari. ........

KeMâL 
03 Oca 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Merhaba 1000Kitap Üyeleri

Yaşlı Adam ve Deniz, Ernest Hemingway'in Nobel Edebiyat Ödüllü eseri. Ayrıca 100 Temel eserin içerisinde olan bir kitap. Hikâye yaşlı balıkçının Gulf Stream'in (Meksika açıkları) açıklarında büyük bir yelken balığı (kılıç balığı) ile karşılaşması ve onunla 5 gün süren mücadelesini anlatır. Bir Martı veya Küçük Prens tadı, verimi olmasa da onlara benzer bir hikaye. Kısa bir kitap. Bir günde okuyabilirsiniz. Benim ilk Hemingway kitabımdı yazarın üslubu ve betimlemeleri mükemmel. Edebi açıdan çok beğendim

Konusuna gelirsek hayata tutunabilmek için yapılan bir savaş, zorluklar karşısında yılmama, sabır ve azim öyküsü. Yazarın kendini denizde motive edişi, denizde balıkla konuşması çok iyi şekilde anlatılıyor. Emeğinin boşa gideceğini bilse bile kendi namı için teknesini karaya getiriyor. En sonunda minik bir konu daha var. Çocuğun balıkçının geri gelmesi ile onun kıymetini anlaması da benim için çarpıcı olmuştur.

Okunulabilir bir eser. Bir çırpıda bitireceğinize inanıyorum. En azından konular ve verdiği mesajlar dolayısıyla sizlere tavsiye ediyorum. İnternette araştırırken bulduğum şu bilgileri sizinle paylaşmadan edemedim. Spoiler içeriyor bu kısım ama çok çarpıcı.

“Hikâyedeki olay ve kahramanlar semboliktir. Son derece koyu bir katolik olan Hemingway kitabında İncilden öğeleri işlemiştir. Örneğin hikâyenin son kısmında balıkçının sereni toplayıp sırtına vuruşu İsa'nın gerilmeden önce sırtında çarmıhı taşıyışını, sonra yüzükoyun kolları uzatıp avuç içleri yukarı şekilde derin bir uykuya dalışı da çarmıhtan indirilişten sonraki tabloyu anlatır. Hikâyenin baş kahramanının adı Santiago İspanyolca'da Aziz Yakup'a verilen isimdir ve çile çekişin sembolüdür.”

Mutlu Pazarlar… İyi okumalar…

Fatoş Çetiner 
20 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Müthiş bir mücadele. İlham verici ve hüzün dolu... Asla başaramayacak demiştim okurken ama yaşlı adamın yılmadan savaşması beni oldukça etkiledi.

Küçük bir alıntı; "İnsan yenilmek için yaratılmadı. Ademoğlu mahvolur ama yenilmez."

Âmine Derya Samast 
19 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yaşam mücadelesinde, her zaman istenilen sonuç alınamasa da, mutlaka sonunda aldığımız hep birşeyler vardır. Sahip olduklarımızın kıymetini anlamak birisi mesela..
Bu kitaptan çıkardığım öz bu oldu ve
ihtiyar balıkçının azmi, cesareti, özgüveni çok hoşuma gitti.
Bir gün içinde kitabı bitirmeden edemedim.

nejla güldalı 
26 Nis 12:11 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · Puan vermedi

İhtiyar Balıkçı Hemingway’la tanışma kitabım oldu, çocuğu saymazsak nerdeyse tek kahramanlı bu kitabı heyecanla okudum. Akıcı bir anlatım ve kesinlikle hiç sıkmayan üslubuyla severek okuyacağım yazarlar arasında yerini aldı diyebilirim.

Ebru Hacıalioğlu 
18 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bir balıkçı da olsanız, önemli bir firmada yönetici de ya da ülke başkanı da derdimiz hep aynı... Hayatta kalabilmek hem de güzel bir iz bırakarak... Mesele balığı yakalayarak hayatta kalabilmek, ruhen doymak için yakalamak o balığı... Yaşlı adamın balıkla mücadelesi ve sohbeti, monologları her birimizin kafa sesleri gibi... Son derece yalın, basit ve bir o kadar doğru... Balıkla sohbet ederken beysbol maçını düşünmeye başlaması kafamızın içinde 1000 tilkinin dolaşması gibi...
Yaşlı adam hepimiziz aslında... :)

4 /

Kitaptan 29 Alıntı

Murat Sezgin 
11 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

...Borç almaktan hoşlanmam. Bir defa borca alıştın mı sonra dilenirsin.

İhtiyar Balıkçı, Ernest Hemingway (Sayfa 15 - Bilgi Yayınevi)İhtiyar Balıkçı, Ernest Hemingway (Sayfa 15 - Bilgi Yayınevi)
Aysel 
15 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"İnsan yenilmek için yaratılmadı" dedi dokunaklı bir sesle; "Ademoğlu mahvolur ama yenilmez."

İhtiyar Balıkçı, Ernest Hemingwayİhtiyar Balıkçı, Ernest Hemingway
Derya Yalınkılıç 
31 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Şans
Her gün yeni bir başlangıçtır. Elbette insanın şansa da ihtiyacı var. Ama önce gerekeni yapmalı ki, şans kapıyı çaldığında insan hazır bulunsun!

İhtiyar Balıkçı, Ernest Hemingwayİhtiyar Balıkçı, Ernest Hemingway
Muzaffer Akar 
22 Mar 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

...bunu yüksek sesle söylememişti; çünkü iyi şeyler yüksek sesle söylenirse olmayıverirdi.

İhtiyar Balıkçı, Ernest Hemingway (Sayfa 41)İhtiyar Balıkçı, Ernest Hemingway (Sayfa 41)
Bekir İstanbul 
02 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Dinlen küçük kuşum" dedi. "Dinlen de her insan, her balık, her kuş gibi kısmetinin, akıbetinin kucağına düş. Nasıl olsa ondan kurtuluş yok."

İhtiyar Balıkçı, Ernest Hemingway (Sayfa 55)İhtiyar Balıkçı, Ernest Hemingway (Sayfa 55)
Ebru Hacıalioğlu 
12 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Zaten her şey şu ya da bu biçimde başka bir şeyi öldürmekle meşgul. Mesela balıkçılık bir yandan beni geçindiriyor, bir yandan da öldürüyor."

İhtiyar Balıkçı, Ernest Hemingway (Sayfa 109)İhtiyar Balıkçı, Ernest Hemingway (Sayfa 109)
KeMâL 
29 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Ne var ki güneşi, yıldızları, ayı öldürmeye kalkmadığımıza iyi ediyoruz. Denizlere çıkıp gerçek kardeşlerimizi öldürmek yetiyor bize.

İhtiyar Balıkçı, Ernest Hemingway (Sayfa 77 - Bilgi Yayınevi)İhtiyar Balıkçı, Ernest Hemingway (Sayfa 77 - Bilgi Yayınevi)
Damla Kasapoğlu 
06 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yenildikten sonra her şey daha kolay oluyormuş. Bunun bu kadar kolay olduğunu bilmiyordum.

İhtiyar Balıkçı, Ernest Hemingwayİhtiyar Balıkçı, Ernest Hemingway
3 /