Adı:
İhyau Ulumi'd-Din
Alt başlık:
4 Cilt
Sayfa sayısı:
2248
Format:
Karton kapak
ISBN:
9752906435
Kitabın türü:
Çeviri:
Abdulhalık Duran
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Hikmet Neşriyat
3600 syf.
·Beğendi·10/10
İlim deryasına dalmaya niyet etmiş herkesin bu kitabın başına geçip oluk oluk su içmesi gerek diye düşündüm okurken.Ve suya doydum derken kitap bittiğinde asıl susuzluğunuzun yeni başladığını fark edeceksiniz.Hayırlı okumalar...
3600 syf.
·9/10
Öncelikle şunu belirtmek istiyorum ki gerçekten İmam Gazali Hüccetül İslam ( İslamın Delili)..4 ciltlik eserinin muhtasarını okudum.Asırlara ışık tutan bir eser adeta.Daha çok genelleyecek olursak gönüllere hitap eden bir çalışma.Özellikle manevi hastalıklardan nasıl kurtulurum,ALLAH sevgisi nasıl olur gibi sorulara cevap bulmak istiyorsanız şiddetle tavsiye ediyorum..
3600 syf.
·43 günde·10/10
Büyük İslam düşünürü İmam Gazali'nin okuduğum ilk eseri budur. Aslında 3 ciltten oluşan bu kitabın, özetlenmiş halini bir halk kütüphanesinde buldum ve okudum. Gazali bu eserinde birçok konuya değinmiş. Bu kitabıyla insan davranışlarını dine göre şekillendirip, kendisine en faydalı olan hale getirmeye çalışmıştır.
Dünyevi endişelerimiz karşısında nasıl bir tutum sergilemeliyiz veya bu endişeleri nasıl yok edebiliriz?
Şeytan kılığına bürünmüş insanların kötü hasletleri karşısında nasıl bir yaklaşımla hareket etmeliyiz? Bunlardan etkilenmemek veya en az tesirle kurtulmak için neler yapabiliriz?
Kendi nefsimizin bize hükmetmesine nasıl engel olabiliriz? Mevcut olan kötü hasletleri nasıl iyi hasletlerle değiştirebiliriz? gibi birçok mühim sorunun cevabını veriyor. Hayatı anlamlı kılabilmek ve doğru hedeflerle idame ettirebilmek için Kuran ın rehber olduğu bir kılavuz gibidir. İbadetlerin ruhu gibi önemli konulara değinmiştir. Şekil ve hareketten ibaretmiş gibi görünen namazın, mali ibadet olan zekat ve haccın, bedeni ibadet olan orucun insan bedenine ve ruhuna olan tüm faydalarından bahsedilerek Allah ın farz kıldığı ibadetlerin insan ve yaşam için ne kadar mühim, eksikliğinin ise ne kadar acı olduğunu göstermiştir.
Yine ibadetler ve zikir konusunda pratikte başarı sağlayabilmemiz için yönlendirmelerde bulunmuştur.
Böylesi yüksek zatın böyle bir şaheserinin incelemesini yapmak benim için de zor. Sadece okumaya sizi de teşvik etmek için bu incelemeyi yapıyorum. Yoksa bu eserin yanında sözlerim mutlaka eksik kalacaktır. Mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum.
3600 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Belirli bir alt yapı olmadan okuyup, anlamak pek mümkün değil açıkçası. İlk defasında "inatla bitirebilmek adına" okudum. İkinci kez okuduktan sonra çok daha fazla istifade ettim. Bu koca kitaptan bir cümle hayat felsefeme doğrudan yansıdı! İmam Gazali hazretleri şöyle diyordu: "Kim ki sultanın eteğine yakındır, Allah'tan da o kadar uzaktır."
3600 syf.
·18 günde·10/10
Çok etkilenerek okuduğum ve geniş perspektifte yazılmış muazzam bir külliyat. Herkesin ömründe en az bir kez okuması gerektiğine inandığım güçlü bir eser. İmamı Gazali Hazretleri zaten söylenmesi gereken her şeyi söylemiş ve sözlerini ayet ve hadislerle de desteklemiş, başka söze hacet yok.
İhyâ’ü ‘Ulûmiddîn (Din ilimlerinin ihyâsı), İmâm-ı Ğazâlî (Rahimehullâh) Hazretleri’nin bütün bu alanlara vukûfiyet kesbettikten sonra kaleme aldığı müthiş bir dirâyet ürünü, ehlinin beyanı veçhiyle: ‘misli yazılmamış’ bir eserdir. Bütün zamanlarda, en çok okunan eserlerden biri haline getirerek ümmet de bu mübârek esere vermiş olduğu kıymeti böylece izhâr etmiştir.
İhyâ’ü ‘Ulûmiddîn, İslâm dünyası kadar batıda da kendisine, yaygın olarak başvurulan eserlerin başında gelmektedir. Pek çok dile tercüme edilmiştir. Ümmetin: ‘İslâm’a dair bütün kitaplar kaybolup sadece İhyâ’ kalsaydı, diğerlerini aratmazdı‘ diyerek taltif ettiği, -kimi bölgelerde- vird edindiği bu eserden Müslümanlar, kıyamete kadar istifâde etmeye devam edeceklerdir inşaAllâh…
9298685 syf.
·138 günde·1/10
İbadet, takva zikir ve daha sayamadığım bir çok konuyu güzel bir şekilde anlatan, sıra kadına gelince

" kadın, bir çeşit kölelik ve esirliktir ve kadın bütünüyle efendisinin emri altına girmıştir.... Cilt 2, sayfa 1254"

kadını köle ve esir, erkek ise efendisi, burada birincisi islam kadına değer vermiş ve kadının ayakları altına cenneti sermiştir, öte yandan kadının esir ve köle olduğu yazmış bir islam alimi olabilir mi? Aslında konu kadın olduğunda hemen eğip büken, kadınları hakir görüp ikinci sınıf muamelesi yapan bir zihniyetin eseri.
Merhabalar Allah izin verirse imamı gazali hazretlerinin bu kitap serisini okumaya niye ettim. Yaklask 1-2 senedir okumak istiyordum nasip bu guneymis.
4846 syf.
·26 günde·Puan vermedi
Gazalinin okuduğum her kitabı ile kendimi biraz daha geliştirip ilmimi arttırıyorum, çok şükür. İslam hususunda gerçekten öğrenmek isteyenlere kesinlikle öneriyorum. Her eseri ile biraz daha değiştiğimi hissediyorum, biraz daha huzur duyuyorum. Basmakalıp cümlelerle değil, islamın derinliğine cümleleriyle o kadar güzel dalmış ki, etkilenmemek mümkün değil. Doğru bildiğim birçok yanlışı fark ettim. Sizin de aynı huzuru bu eşsiz eserde bulmanız dileğiyle, keyifli okumalar.
3600 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Ölmeden once okunmasi gerekn bir kitap bnce
Bu kitap serisine bayildim. ama hepsini tamamiyla okuyamadim 1 2 ve 3 un nerdeyse tamamini okudum.tam bir ilim deryasi fikih,sunnet,ibadet ile ilgili her şeyi bulabilirsibiz
Ve beni baya aydinlatti.mekanin cennet olsn ûstad Gazali okumanizi siddetle tavsiye ederim
3600 syf.
·Puan vermedi
Çelik yayınları'nın cep boy, 8 cilt halinde neşrettiği İhya u Ulumiddin nam güzide eserin ilk 3 cildini okuyabildim. Din psikolojisi, Din sosyolojisi, din felsefesi, Kelam, hadis, tasavvuf gibi pek çok disiplini muhtevî olan eser demir leblebi meseleleri ayrıntılı ve gayet de anlaşılabilir şekilde anlatmış. Selçuklu ve Osmanlı entelektüel geleneğinin ve din tasavvurunun temeli olan bu eserin kıymeti kendiliğinden ortaya çıkıyor. İsmet İnönü'nün "irtica'dan kurtulmak için evvelen Gazali'den kurtulmak gerek" mealindeki sözleri bir yana, Fatih Şeker Hoca'nın geleneği oluşturan mühim şahsiyetlerden Kutadgu Bilig Müellifi Yusuf Has Hacib ve Kitabüt Tevhid Müellifi Maturidi'yi Gazali'nin halefi sayıp, ihya müellifini bu iki mühim şahsın açtığı vadide ilerlediğini ve onlardan aldığı mirası genişlettiğini söylemesi de yabana atılacak bir yorum değil. Bu eserin henüz 3 cildini okumama rağmen oryantalistlerin ve onların ülkemizdeki şubeleri olan "aydınların" bizleri adeta kandırdığını hayretle müşahede ettim. Klasik bir eser üzerine yazılan araştırma eserler genellikle kendi lokmamızı başkasına çiğnetmek ve onun ağzından yemek gibi birşey oluyor. Ol sebepten klasikleri bizzat okuyup sonra bunlar üzerine yazılanları okumak lazım geliyor kanaatindeyim. Çelik yayınları'nın bu neşri gayet güzel bir tercüme ve üslupla okurlarını bekliyor.
9298685 syf.
·Puan vermedi
Kuran ve hadislerle ilgili en yardımcı olan kitaplardan biriydi benim için.şunu söylemeliyim ki 4 cildini de okuduğum bu kitap bana dinim hakkında daha çok bilinçlenme ve irade şansı verdi...
Cahillik hastalığı, öğrenmekle tedavi olunur.
Cimrilik hastalığı cömertlikle, gurur hastalığı tevâzu ile, oburluk hastalığı zoraki bir şekilde yemeği kesmekle tedavi olunur. Nasıl ki ilacın acılığına ve iştahın çektiği şeylere sabretmenin şiddetine, hasta bedenleri tedavi etmek için katlanmak gerekiyorsa, tıpkı onun gibi hasta kal-bin tedavisi için de sabır ve mücâhedenin acılığına katlanmak lâzımdır.
''bu ümmet hakkında en çok korktuğum münafık ilim sahibidir''
-diliyle alim , kalbi ve ameliyle cahil -

hz Ömer
İmam Gazali
Sayfa 38 - ışık yayınları
Hz. Peygamber (a.s) şöyle buyurmuştur: `Pişmanlık tevbedir`. Zira pişmanlık, hiçbir zaman, pişmanlığı gerektiren ilimden ve ondan sonra gelen azimden hâli değildir. Bu bakımdan pişmanlık, bu iki şeyle sarılmış vaziyettedir. Bu iki şeyden kasdım, pişmanlığın meyvesi olan azim ve azmi gerektiren ilimdir.
“Eğer insanlar, soy ve asıllarına övünme vesilesi arıyorlarsa bilsinler ki, asılları çamur ve sudan ibarettir.”
Hz.Ali
Hz. Ali şöyle demiştir: `Kalplerinizi arasıra dinlendiriniz; zira kalpler, usandıklarında körleşirler`.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İhyau Ulumi'd-Din
Alt başlık:
4 Cilt
Sayfa sayısı:
2248
Format:
Karton kapak
ISBN:
9752906435
Kitabın türü:
Çeviri:
Abdulhalık Duran
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Hikmet Neşriyat

Kitabı okuyanlar 212 okur

  • Sedat B
  • Ersin demirci
  • Şeyda Ateş
  • Esra kumru
  • PORÇÖZ

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%2.2 (2)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları