İhyau Ulumi'd-Din 4 Cilt Takım

9,6/10  (38 Oy) · 
87 okunma  · 
66 beğeni  · 
2.382 gösterim
İnsanın hem dış hem de iç dünyasına seslenen bu eser, zâhir ve bâtın ilimleri uzlaştıran, fıkıh ile tasavvufu kaynaştıran eşsiz bir örnektir. Eserde şer'î ilimlerin arka planları üzerinde durulur.

Klasik fıkıh kitaplarında yer alan bilgilerin ötelerine geçilir. İçerdikleri ruha, taşıdıkları manaya, vermek istedikleri mesajla dikkat çekilir. Fertten aileye, aileden çevreye, çevreden millete, milleten de ümmet ve insanlık câmiasına yansıması gereken etkileri değerlendirilir. Abdestin-namazın, zekatın-haccın, orucun-evlenmenin, alış-verişin, helâlin-haramın, yemenin-içmenin, özetle genelde maddi hayata yönelik kişiye ve sosyal hayatı ilgilendiren her olayın bir arka planı olduğu özenle yansıtılır.

Bu dört ciltlik eserin her birinde 10 kitap olup toplam 40 kitaptan oluşmaktadır.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  3600
 • ISBN:
  9944506670
 • Yayınevi:
  Huzur Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Kübra karakaş 
08 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İlim deryasına dalmaya niyet etmiş herkesin bu kitabın başına geçip oluk oluk su içmesi gerek diye düşündüm okurken.Ve suya doydum derken kitap bittiğinde asıl susuzluğunuzun yeni başladığını fark edeceksiniz.Hayırlı okumalar...

Slh TRHL 
31 Tem 2016 · 9/10 puan

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum ki gerçekten İmam Gazali Hüccetül İslam ( İslamın Delili)..4 ciltlik eserinin muhtasarını okudum.Asırlara ışık tutan bir eser adeta.Daha çok genelleyecek olursak gönüllere hitap eden bir çalışma.Özellikle manevi hastalıklardan nasıl kurtulurum,ALLAH sevgisi nasıl olur gibi sorulara cevap bulmak istiyorsanız şiddetle tavsiye ediyorum..

İhyau Ulumi'd-Din benzeri kitaplar

Yüsra 
22 Oca 17:54 · Kitabı okudu · 43 günde · 10/10 puan

Büyük İslam düşünürü İmam Gazali'nin okuduğum ilk eseri budur. Aslında 3 ciltten oluşan bu kitabın, özetlenmiş halini bir halk kütüphanesinde buldum ve okudum. Gazali bu eserinde birçok konuya değinmiş. Bu kitabıyla insan davranışlarını dine göre şekillendirip, kendisine en faydalı olan hale getirmeye çalışmıştır.
Dünyevi endişelerimiz karşısında nasıl bir tutum sergilemeliyiz veya bu endişeleri nasıl yok edebiliriz?
Şeytan kılığına bürünmüş insanların kötü hasletleri karşısında nasıl bir yaklaşımla hareket etmeliyiz? Bunlardan etkilenmemek veya en az tesirle kurtulmak için neler yapabiliriz?
Kendi nefsimizin bize hükmetmesine nasıl engel olabiliriz? Mevcut olan kötü hasletleri nasıl iyi hasletlerle değiştirebiliriz? gibi birçok mühim sorunun cevabını veriyor. Hayatı anlamlı kılabilmek ve doğru hedeflerle idame ettirebilmek için Kuran ın rehber olduğu bir kılavuz gibidir. İbadetlerin ruhu gibi önemli konulara değinmiştir. Şekil ve hareketten ibaretmiş gibi görünen namazın, mali ibadet olan zekat ve haccın, bedeni ibadet olan orucun insan bedenine ve ruhuna olan tüm faydalarından bahsedilerek Allah ın farz kıldığı ibadetlerin insan ve yaşam için ne kadar mühim, eksikliğinin ise ne kadar acı olduğunu göstermiştir.
Yine ibadetler ve zikir konusunda pratikte başarı sağlayabilmemiz için yönlendirmelerde bulunmuştur.
Böylesi yüksek zatın böyle bir şaheserinin incelemesini yapmak benim için de zor. Sadece okumaya sizi de teşvik etmek için bu incelemeyi yapıyorum. Yoksa bu eserin yanında sözlerim mutlaka eksik kalacaktır. Mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum.

Metin Yılmaz 
 16 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Belirli bir alt yapı olmadan okuyup, anlamak pek mümkün değil açıkçası. İlk defasında "inatla bitirebilmek adına" okudum. İkinci kez okuduktan sonra çok daha fazla istifade ettim. Bu koca kitaptan bir cümle hayat felsefeme doğrudan yansıdı! İmam Gazali hazretleri şöyle diyordu: "Kim ki sultanın eteğine yakındır, Allah'tan da o kadar uzaktır."

Çok şükür 2.cilt bitti ((: ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

Mahruu Hafsa 
26 Nis 00:12 · Kitabı okuyor · Beğendi · 9/10 puan

Kitap büyük bir ilim deryası,okyanusu..
Daha en başında olmama rağmen beni derinden etkileyen Müslüman kişinin sahip olması gereken bir çok konuya ışık tutmuştur.Özellikle fıkhı anlamda bize yol gösteriyor.İlim konusunda olmama rağmen bir çok konu da bilgi sahibi olmaya başladım.Kitabın her sayfasında altını çizecek bir şeyler buluyorum.Herkese tavsiye ederim.Çelik Yayınları’ndan çıkan sekiz cilt küçük boyunu tavsiye ederim. Bende o yayınevinden çıkanı okuyorum ve sade,güzel,anlaşılır bir dil mevcuttur..
İbn Kayyım El Cevziyye’nin İnsan Yayınları’ndan çıkan ‘Medaricu’s Salikin kitabını da üstüne pekiştirme olarak okuyabilirsiniz..
Herkese şimdiden iyi okumalar..

Ebru Burcu Şahmutoğlu 
25 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 149 günde · Beğendi · 10/10 puan

Müslümanlar yüzyıllardır bu eserle hayat buldular. Elden ele gezdirilen, dilden dile konu alan, gönülden gönüle hissedilen eser.. İbadetler, adetler, insanı alçaltan ve yücelten hal ve hareketler... Hayatın beşeri ve ferdi bütün cephelerini kapsayan dost bir kaynak...İmam Fahreddin Razi, İmam Gazali iin şöyle der:
"Hak Teala bütün ilimleri bir kubbe içinde toplamıştı. Gazali'yi buna vakıf ve muttali kıldı.

Bilal(kendine yazar) 
24 Nis 23:00 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Ölmeden once okunmasi gerekn bir kitap bnce
Bu kitap serisine bayildim. ama hepsini tamamiyla okuyamadim 1 2 ve 3 un nerdeyse tamamini okudum.tam bir ilim deryasi fikih,sunnet,ibadet ile ilgili her şeyi bulabilirsibiz
Ve beni baya aydinlatti.mekanin cennet olsn ûstad Gazali okumanizi siddetle tavsiye ederim

Serhat Demir 
13 Şub 14:39 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çelik yayınları'nın cep boy, 8 cilt halinde neşrettiği İhya u Ulumiddin nam güzide eserin ilk 3 cildini okuyabildim. Din psikolojisi, Din sosyolojisi, din felsefesi, Kelam, hadis, tasavvuf gibi pek çok disiplini muhtevî olan eser demir leblebi meseleleri ayrıntılı ve gayet de anlaşılabilir şekilde anlatmış. Selçuklu ve Osmanlı entelektüel geleneğinin ve din tasavvurunun temeli olan bu eserin kıymeti kendiliğinden ortaya çıkıyor. İsmet İnönü'nün "irtica'dan kurtulmak için evvelen Gazali'den kurtulmak gerek" mealindeki sözleri bir yana, Fatih Şeker Hoca'nın geleneği oluşturan mühim şahsiyetlerden Kutadgu Bilig Müellifi Yusuf Has Hacib ve Kitabüt Tevhid Müellifi Maturidi'yi Gazali'nin halefi sayıp, ihya müellifini bu iki mühim şahsın açtığı vadide ilerlediğini ve onlardan aldığı mirası genişlettiğini söylemesi de yabana atılacak bir yorum değil. Bu eserin henüz 3 cildini okumama rağmen oryantalistlerin ve onların ülkemizdeki şubeleri olan "aydınların" bizleri adeta kandırdığını hayretle müşahede ettim. Klasik bir eser üzerine yazılan araştırma eserler genellikle kendi lokmamızı başkasına çiğnetmek ve onun ağzından yemek gibi birşey oluyor. Ol sebepten klasikleri bizzat okuyup sonra bunlar üzerine yazılanları okumak lazım geliyor kanaatindeyim. Çelik yayınları'nın bu neşri gayet güzel bir tercüme ve üslupla okurlarını bekliyor.

Yar 
29 Oca 2015 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

Benim çoğu zaman müracaat ettiğim kitaplar arasındadır

Kitaptan 288 Alıntı

Ebru Ince 
01 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

''bu ümmet hakkında en çok korktuğum münafık ilim sahibidir''
-diliyle alim , kalbi ve ameliyle cahil -

hz Ömer

İhyau Ulumi'd-Din, İmam Gazali (Sayfa 38 - ışık yayınları)İhyau Ulumi'd-Din, İmam Gazali (Sayfa 38 - ışık yayınları)

Hz. Peygamber (a.s) şöyle buyurmuştur: `Pişmanlık tevbedir`. Zira pişmanlık, hiçbir zaman, pişmanlığı gerektiren ilimden ve ondan sonra gelen azimden hâli değildir. Bu bakımdan pişmanlık, bu iki şeyle sarılmış vaziyettedir. Bu iki şeyden kasdım, pişmanlığın meyvesi olan azim ve azmi gerektiren ilimdir.

İhyau Ulumi'd-Din, İmam Gazaliİhyau Ulumi'd-Din, İmam Gazali

Dünyalık bakımından da kimseye heves etme; çünkü Allah katında dünya ve dünyada olan her şey değersizdir.

İhyau Ulumi'd-Din, İmam Gazali (Sayfa 533)İhyau Ulumi'd-Din, İmam Gazali (Sayfa 533)

Kalbin Gizli Orduları ve Misâlleri
Şehvet ve öfke orduları bazen tam mânâsıyla kalbe itaat ve inkıyad etmektedirler. Böylece kalp, onların bu itaatleri sayesinde, yürüdüğü yolda kendilerinden yardım görür ve aynı yolda onlarla güzelce arkadaşlık yapar. Bazen de kalbe karşı isyan bayrağını kaldırarak karşı gelirler. Öyle ki kalbi elde edip köleleştirirler. Bu takdirde kalbin helâk olması, ebedî saâdete kavuşmak içladığı yolculuğundan geri kalma durumu vardır.

İhyau Ulumi'd-Din, İmam Gazaliİhyau Ulumi'd-Din, İmam Gazali

Hz. Ali şöyle demiştir: `Kalplerinizi arasıra dinlendiriniz; zira kalpler, usandıklarında körleşirler`.

İhyau Ulumi'd-Din, İmam Gazaliİhyau Ulumi'd-Din, İmam Gazali

Huzeyfe b. Yeman (r.a) bir cemaata namaz kıldırdı. Selâm verdikten sonra şöyle dedi: `Siz benden başka bir imam arayınız veya tek başınıza namaz kılınız! Çünkü ben nefsimde `Bu cemaatin içinde benden daha iyisi yok` kanâatinin varlığını müşahede ettim`.
Huzeyfe gibi bir sahabî`nin bundan sâlim kalmaması sözkonusu olduğuna göre, acaba bu ümmetin zayıfları nasıl bundan sâlim kalabilir?

İhyau Ulumi'd-Din, İmam Gazaliİhyau Ulumi'd-Din, İmam Gazali

Hz. Peygamberin şu sözü delâlet eder: İyiliği emretmeyi ve kötülüğü yasaklamayı ancak emrettiği ve yasakladığı hususta şefkatli olan, emrettiği ve yasakladığı hususta hâlim olan, emrettiği ve yasakladığı hususta fakîh olan kimse yapabilir.

İhyau Ulumi'd-Din, İmam Gazaliİhyau Ulumi'd-Din, İmam Gazali

Ebu Süleyman Dârânî doyasıya yemekten doğan altı âfete işaretle şöyle demiştir: "Doyasıya yiyen kimseye altı âfet musallat olur:
1.Münâcaat zevkini kaybeder.
2.Hikmeti koruması zorlaşır.
3.Halka karşı şefkati azalır; çünkü karnı tok olduğu zaman bütün halkın da kendisi gibi tok olduğunu zanneder.
4.İbâdet kendisine ağır gelir.
5.Şehvetleri artar.
6.Diğer mü`minler mescidlerin etrafında dönerlerken, o tok olduğundan mezbeleliklerin etrafında dönüp durur".

İhyau Ulumi'd-Din, İmam Gazaliİhyau Ulumi'd-Din, İmam Gazali

İbn Mes`ud şöyle demiştir: `Kişi, beraberinde dini olduğu halde sultanın huzuruna girer. Çıkarken dinsiz çıkar`. Bunun üzerine İbn Mes`ud`a `Neden?` diye soruldu. Cevap olarak şöyle dedi: `Çünkü kişi Allah`ı kızdırmak suretiyle sultanı râzı eder`.

İhyau Ulumi'd-Din, İmam Gazaliİhyau Ulumi'd-Din, İmam Gazali

Rasûlullah`ın okunmasını çokça âdet ettiği sûreler şunlardır:
Yâsîn, Secde, Duhan, Mülk, Zümer, Vâkıa.
Eğer geceleyin böyle bir namaz kılmazsa dahi bu sûrelerin okunmasını veya uykudan evvel bir kısmının okunmasını terketmemelidir.
Üç hadîste Hz. Peygamber`in her gece okuduğu sûreler rivayet edilmiştir.(39) O sûrelerin en meşhuru Secde, Mülk, Zümer ve Vâkıa(40) sûreleridir. Diğer bir rivayette Zümer ve İsrâ sûrelerini okuduğuna ilişkin kayıt vardır. Başka bir rivayette Hz. Peygamber`in her gece Müsebbihat diye bilinen Hadîd, Haşr, Saff, Cuma ve Teğâbiin sûrelerini okuduğu bildirilmiştir

İhyau Ulumi'd-Din, İmam Gazaliİhyau Ulumi'd-Din, İmam Gazali