II. Abdülhamid ve Jön Türkler Mutlakiyetten Meşrutiyete

9,0/10  (2 Oy) · 
2 okunma  · 
1 beğeni  · 
303 gösterim
II. Abdülhamid'in hükümdarlık yılları, gerek Osmanlı gerekse Avrupa tarihinin en kritik olaylarının ve hesaplaşmalarının yaşandığı bir süreçtir.

Başta Meşrutiyet olmak üzere modern özgürlükçü fikirleri savunan Jöntürkler, bu özgürlüklerin hayat geçirilmesi için II. Abdülhamid ile yoğun bir mücadeleye girişmişlerdi.

1908'deki Jöntürk ihtilaline kadar geçen dönemde II. Abdülhamid bütün imkanlarını kullanarak Jöntürk hareketine göz açtırmamaya gayret etmiştir. Bu siyaset kapsamında Sultan Abdülhamid, idam, sürgün, işkence, sansür gibi çeşitli yasaklarla yahut makam ve para teklifiyle karşıt olanları etkisiz hale getirmeye çalışmıştır.

Öte yandan her ne kadar Fransız ihtilalinden devşirme "özgürlük, kardeşlik, eşitlik" sloganlarıyla modernleşme yanlısı bir hareket olarak gösterilse de, Jöntürkler, Batılıların Osmanlı Devleti üzerindeki hesaplarının kesişme noktasındadırlar. Bu yönüyle sorgulanmaya açılmaktadır.

Bu kitapta Jöntürklerin ilk boy göstermeye başladığı 1889 yılından, Abdülhamid'i devirdikleri 1908 ihtilaline kadar geçen süreçte yaşananlar bütün yönleriyle incelenmektedir.

Tanıtım Yazısı'ndan
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2009
 • Sayfa Sayısı:
  339
 • ISBN:
  9786055927141
 • Yayınevi:
  Selis Yayınları
 • Kitabın Türü:
Murat ÇALIK 
13 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Tarihçi Necmettin Alkan'ın II.Abdülhamid'in karşısına "ihtilalci" bir güç olarak ortaya çıkan JönTürklerin hangi kaynaklardan beslendiğini ve 1908 ihtilalini nasıl gerçekleştirdiğini okuyucuya yalın ve anlaşılır bir dille anlattığı kitap. Jön Türkler'in çıkışını merak edenler için okunası bir eser.