İki Boy Ufak Pabuç Sağlıklı Depresif Tepkiler

8,2/10  (5 Oy) · 
17 okunma  · 
3 beğeni  · 
676 gösterim
"ve Külkedisi kaçarken, pabucu ayağından fırladı. Ertesi gün Prens ayağı bu pabuca sığacak genç kızı aramaya koyuldu. Ülkenin tüm kızları, Prens tarafından beğenilmek için, ayaklarını daha ufak hale nasıl getireceklerinin çabasına giriştiler.

İşte o gün bu gündür kadınlar, ayaklarını, erkekler tarafından belirlenmiş kalıplara sıkıştırmaya çalışır, böyle yaparak erkeğin Prensesi olacağını düşler dururlar. Zaman geçtikçe topallamasının, kendini depresif hissetmesinin sebeplerini sürekli kendi eksikliklerinde arayarak... ve "Pabuç"un ne denli geçerli olduğunu hiç sorgulamadan...

Erkekler ise ellerindeki "ayakkabıya" (veya düşlerindeki kalıba) "ayağını" (kendini) sıkıştıracak kadını arar; "ayağı sıkışmış" bir kadının ne denli gerçek, ne kadar huzurlu, mutlu olup, mutlu edebileceğini bile sorgulamadan...

Ve birlikte yalınayak yaşayabilmenin özgür keyfinden habersizce...Leyla Navaro'nun İki Boy Ufak Pabuç adlı kitabını okurken yalnız içinde yaşadığımız ülkeden değil, kültürel birikimden, geleneksel değer ve düşüncelerden, toplumun, ailenin, çevremizin (hatta kendimizin) bize yüklediği cinsiyet rol beklentilerinden nasıl etkilendiğimizi görüyorum.

...

Kadın ve erkekte cinsiyet rolleriyle oluşan depresyonlar örneklerle anlatılıyor, açıklanıyor, irdeleniyor kitap boyunca.Yalnız anlayarak öğrenerek değil, müthiş bir paylaşma duygusuyla tat alarak okudum İki Boy Ufak Pabuç'u.

Zeynep Oral-Cumhuriyet

Depresyonun bu kadar gündeme geldiği bir ülkede okunması gereken bir kitap.

Duygu Asena-Cumhuriyet

(Arka Kapak)
Tuğba Yıldırım 
27 Şub 12:45 · Kitabı okudu · 7 günde · 7/10 puan

Kitabımız çağımız hastalığı depresyonu irdeliyor.Kadın-erkek farklılığında depresyon çeşitlerini,sorunlarımızı çözebilmemiz için ilk önce sorunlarımız saptamamız gerektiğini vurguluyor.Kültürel,ekonomik,günlük hayata dair yaşadığımız sıkıntıların üzerimizdeki etkilerinden bolca bahsediliyor.Günümüzde depresyon bu kadar yaygınken,her gün depresyona girdim,depresyondan çıkamıyorum cümlelerini sıklıkla duyduğumuzdan ötürü okunması gereken bir kitap.Ara ara bir kaç karikatüre de yer veren kitap akıcı.

İyi Okumalar…