İki Denizin Birleştiği Yer

·
Okunma
·
Beğeni
·
10
Gösterim
Adı:
İki Denizin Birleştiği Yer
Baskı tarihi:
1987
Sayfa sayısı:
200
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Nehir Yayınları
Kitaba henüz inceleme eklenmedi.
Batı kültürünün bir alarm halinde olduğu gözönüne alınırsa Snow diye birinin çıkıp <İki Kültür> diye bir kavramı ortaya atmasıyla birlilte ortalığın karışmasını doğal karşılamak gerekir. Çünkü çağdaş Batı kültürü öylesine temelsiz bir kavram sistemi üstünde oturuyor ki, bir yerde verilen bir konferans, bütün tanımların yeniden gözden geçirilöesini gerektiriyor.
Bu yolda ümmetin önünde duran temel görev, eğitim meselesinin halledilmesidir. Zira bugün Müslümanların eğitim kurumlarında bir düalizm hüküm sürmektedir. Bir taraftan İslâmı temel bilimler okutulmakta diğer taraftan din dışı bir eğitim sürdürülmektedir.
Şiir, bir nesneyi hoşça fehmedip, zekâ, zihin ve fetanetle zaviye ve inceliklerine varıp iyice idrak etme anlamına gelir.
Öyle bir varlık var ki <Kâim binefsihi> bir varlıktır. Vücud'un kendisi. Tüm mevcutların kendisiyle açıklandığı vücut... Ben de mevcudum, varım, çünkü Allah var. Allah var öyleyse varım...
Çünkü Müslümanın öz kültürel değerleri içinde bilim-edebiyat ve bilim-din bir karşıtlığı değil, tek bir dinî alan içinde kültürel bir bütünlüğü ifade eder. Bu bütünlük içinde bilimin karşısında olan sanat, sanatı unmursamayan bilim, dinin işlevini yüklenen sanat, dinle çatışan bilim diye bir şey yoktur.
Müslümanların enfüsi planda gerçekleştirecekleri olumlu nitel değişimler, bir gün <Garb'ın afâkı>nda da önemli değişikliklere neden olabilir. Çünkü birey olarak girişilecek her dirilme etkinliği, tüm insanlığın diriltilmesi yolunda atılmış somut bir adım demektir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İki Denizin Birleştiği Yer
Baskı tarihi:
1987
Sayfa sayısı:
200
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Nehir Yayınları

Kitabı okuyanlar 1 okur

  • Ömer

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%100 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0