İki Kişilik Yalnızlık

7,1/10  (48 Oy) · 
268 okunma  · 
29 beğeni  · 
1.681 gösterim
İki kişilik yalnızlık...
Yaşanmış bir öykü...
O öyküden yola çıkılarak yazılmış bir roman...
Sözleri bitmiş bir çift...
"İlk yıllar ne güzeldi!" diye düşünen, mutsuz bir kadın...
"Yalvarırım beni dinle!" diyen bir adam...
Karı kocanın arasına giren kara bir gölge...
Birbirine yabancılaşan, karanlığın dehlizlerinde birbirini kaybeden iki insan...
Ve yavaş yavaş çöken, "iki kişilik yalnızlık"...

Okudukça yazılanların gerçekten yaşanmış olduğunu tekrar tekrar düşünmekten, hüzün ve öfkenin sınırlarında gidip gelmekten ve "Bunlar gerçek olmamalı!" demekten kendinizi alamayacaksınız.

"Yaşadığım gerçekler beni sevdiğim erkeğin peşinden sürükledi.

Peşinde sürüklendiğim sevgim ise bana ihanet etti. Birçok evli kadına ihanet ettiği gibi. İçimdeki o güzelim neşeli kız çocuğu genç bir kadına dönüşemeden, çok bilmiş bir kadın oldu.

Çoğu zaman bu bilmiş kadından nefret ettim. Çünkü o neşeli kız çocuğunu her defasında susturmasını bildi o çok bilmiş kadın. Sevdiğim erkeği, onunla birlikte çıktığım bir yolculukta bir süre sonra kaybettim. Daha sonra ona kızgın oldum hep. Ona defalarca söylemiştim; ne olursa olsun elimi bırakma diye. Sensizlikten korkarım diye..."
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  215
 • ISBN:
  9789752978492
 • Yayınevi:
  Alfa Yayınları
 • Kitabın Türü:
HANİFE TAŞCI 
 28 Nis 15:42 · Kitabı okudu · 1 günde · 7/10 puan

Sinan AKYÜZ yazmış yine gözlerim doldu. Bu kadınların çilesi nedir ya dram dolu. Kendimi hemen Zehra karakterine koydum hiç zorlanmadan. Nasıl bir insanoğlu bu kadar acıya dayanabiliyor diye düşünmeden edemiyorum. Yaşanmış bir öykü... İncir Kuşları, Şam'da bir Türk Kızı Firuze kadar olmasa da beğendim.

Nurten Ulaba 
18 Tem 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Yine bir Sinan Akyüz klasiği .Bir solukta okudum bazen çok kızdım bazen çok üzüldüm. bazen mesajlar direk verilmez satır aralarında gizlidir almasını bilen alır. Ama bizim toplum daha bu seviyeye gelmedi, mesajlar açık ve net verilmeli
Kadın kocasının yaptığı her türlü yanlışı gördü ama hala takip ediyor yakalıyor bir türlü ayrılık kararı veremiyor. Bu bizim kadınlarımıza doğru verilen mesaj değildir .Sonunda kadın hayatıyla ödedi yaptığı yanlışları. Bir bilim adamına yakıştıramadım hurafenin peşinde koşmayı .İnsanların sıkıntılar karşısında ne olursa olsun sağlam bir duruşu olmalı. burada kadında erkekte kendilerini selin sularına kaptırmaları gibi hayatın yanlışlarına kaptırdılar bedelini de ağır ödediler .Alt yapısı donanımlı insan okursa doğru mesajları alır .Alt yapısı sağlam olmayanlar ise olduğu gibi yaşamaya kalkarsa hayatı onlarda bedel öderler.

Irem 
08 Ara 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Sinan Akyuz'un kitaplarini okumayi seviyorum. Dili cok sade ve akici, insani bunaltmiyor ve anlatmak istedigini cok net ifade ediyor. Bu kitapta kadin ve erkek iliskilerine deginilmis, evli bir ciftin yillar icinde degisen ve yozlasan iliskisi anlatiliyor, sonu daha farkli olabilirdi fakat yazar boyle bir son uygun gormus. Hafif Turk filmi tadinda oldugunu da soylemeden gecemeyecegim. Kadin ve erkegin olaylara bakis acisi, farkliliklari ve kisilerin kendi egolari ugruna sevgileri nasil tukettileri cok iyi anlatilmis. Herkese keyifli okumalar diliyorum.

Banu Belkıs ORKAN 
24 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sinan Akyüz bence bir efsane ;hiçbir kitabında sıkıldım diyemem ama sıralama yapmak gerekirse bu kitap kesinlikle 1 numara;1 gecede biten bir solukta okunan kadın erkek ilişkini;dergahlar,tekkeler,son derece eğitimli ve kariyer sahibi bir çiftin süreklendiği yaşamm...
tavsiye ettiğim herkesin tek gece de tek solukta okuduğu bu kitabı gönül rahatlığı ile herkese tavsiye ediyorumm..

ragbiii 
04 Tem 2015 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Normalde ikili ilişkiler üzerine kitap okuyan biri değilimdir.Sinan Akyüz'ü tavsiye üzerine okudum bir kez olsun denemek istedim fakat aradığımı bulamadım.Gayet açık ve net olarak günlük yaşanan etrafımızdan defalarca duyduğumuz,şahit olduğumuz ilişki türlerinden biri anlatılmış.Bir sonuç çıkaramadım açıkçası kitaptan.

Esma Meral 
19 Tem 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitabı okuyup sinirlenmemek elde değil normalde kitap fırlatan biri değilim ama bi insan bu kadar düşüncesiz olamaz ya hadi onu geçtim bi falcı ya bi erkek kendini nasıl bu kadar kaptırabilir gerci memleketim erkeği beklenir.. Aman olan Kadınlara oluyo işte sevgisi peşine neler yapıyo..

Ceren Acer 
29 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kadın erkek arasındaki ilişkileri en derinlerine kadar akıcı bir üslupla anlatabilen yazarlardan SİNAN AKYÜZ. İki günde bitirmiştim. Hüzünlü roman olan İKİ KİŞİLİK YALNIZLIK erkek ve kadın arasındaki ihtiyacı aynı zamanda da, iletişimsizliği anlatıyor. İlişkiler üzerine kitap okumak istiyorsanız; adresiniz: Sinan Akyüz- İki Kişilik Yalnızlık biraz buruk ama tam size göre.

sonay malcı 
20 Nis 14:12 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi

İçim şişti okurken.... Bu nasıl bir hikaye bu nasıl cümleler Sinan AKYÜZ yine döktürmüş. Her kitabı film olacak kadar güzel değişik konulara sahip.
Zehra ve Zaferin mutlu başlayan evlilikleri hiç beklenmedik şekilde ilerleyip sonlanacaktı. Aslında toplumumuzda yaşanan hayatlar. Kadın erkek ilişkilerin anlatıldığı güzel bir kitap kesinlikle okunmalı.

Ekrem Özkara 
21 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Türk Sineması gibi.Beklenen ve yaşanılan hayat hep aynı.Tipik bir Türk ailesi.Bir türlü içinden çıkılamayan ikilemler.Zaman zaman bu kadarı da fazla oluyor diyeceğiniz ,kızacağınız, pes doğrusu diyeceğiniz ,kısacası dört mevsimi yaşatacak bir roman.Size bir solukta okuyacagınız bu kitabı tavsiye ederim.

Günlük hayatta en sık karşılaştığımız önemli konulardan birini ele almış olan yazar, gerçek bir hikayeyi işleyerek işe başlamış. Başta çok güzel ve heyecanla başlayan bir ilişkinin günlük koşuşturma ve monoton hayatın getirdiği düzenler sonucunda tamamen değiştiğini, birbirini çok seven iki insanın (Zehra ve Zafer )yaşadıklarıyla duygu,düşünce,hal ve hareketlerindeki zıtlıkları gözler önüne seriyor. Bu tür kitapların sıkıcı veya okuyana bir şey katmadığını düşünmek çok hatalı olur. Çünkü yazar kadın erkek ilişkilerinin zaman içinde ne kadar farklı bir hal aldığını ve bunu iki tarafın hataları sonucu meydana geldiğini anlatmıştır. Hayattan birşeyler okumak isteyenlerin okuyabileceği bir kitap.

2 /

Kitaptan 11 Alıntı

Kadriye Kaya 
31 Eki 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İki kişilik yalnızlık…
Yaşanmış bir öykü…
O öyküden yola çıkılarak yazılmış bir roman…
‘Sözleri bitmiş’ bir çift…
“İlk yıllar ne güzeldi!” diye düşünen, mutsuz bir kadın…
“Yalvarırım beni dinle!” diyen bir adam…
Karı kocanın arasına giren kara bir gölge…
Birbirine yabancılaşan, karanlığın dehlizlerinde birbirini kaybeden iki insan…
Ve yavaş yavaş çöken, “iki kişilik yalnızlık”…

İki Kişilik Yalnızlık, Sinan Akyüzİki Kişilik Yalnızlık, Sinan Akyüz
Kadriye Kaya 
03 Kas 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İLK YILLAR NE GÜZELDİ!
Yağmur çiselemeye başlamıştı. “Hadi koş,” dedi Zehra, Ayşe’ye. “Koş, yoksa sırılsıklam olacağız.”
Gülüşerek kol kola çalıştıkları bankanın kapısından içeri girdi iki genç kız. Öğle yemek saati arasının bitmesine bir dakika kala Zehra, bankonun arkasındaki masasına oturmuştu. Uç ay olmuştu Zehra bankada çalışmaya başlayalı.
Bîr altmış boylarında, sarı saçlı, mavi gözlü, güzel sayılabilecek genç bir kızdı. Aynı zamanda zekiydi ve neşeli bir yapısı vardı. Dost canlısıydı. Her şeyden önce yaşama olumlu bakmayı bilirdi. Sevdiklerine karşı aşırı bağlı ve sadıktı. Şimdilik zararsız gözüken bu huyu gelecekte karşılaşacağı savaşlarda belki de en büyük zayıflıklarından bir tanesi olacaka. Bir ay sonra yirmisine basacak olan Zehra, parıldayan gözlerle oturduğu masadan Ayşe’ye dönerek, “Ne güzel değil mi?” diye sordu. “Tam bir ay sonra yılbaşı. Sanki hayat yeni yılla birlikte en baştan başlayacak. Yeni yılın İlk günü benim doğum günüm. Bu cümleyi kaç kez duydun benden, değil mi’”
Bunun üzerine iki genç kız gülüşmeye başladı. Ayşe, Zehra geldiğinden beri ne çok eğlenmeye başladığını düşündü. Sonra kaşlarını sinirliymiş gibi çatarak, fakat dudaklarında ki kıvrılmalara engel olamayarak, “Sanırım üç aydır her gün,” dedi.
Ayşe sonra arkadaşının elini tutarak, “İnşallah bin dokuz yüz seksen bir yılı sana mutluluk, huzur ve yakışıklı bir koca getirir. Ama bankacı da olmasın. Mühendis olsun. Mavi gözlü olsun. Uzun boylu olsun.”
Zehra hafif sitemkâr bir tavırla, “Kendi hayallerine beni de dahil etme,” dedi. Hem ben evlenmeyeceğim. Aşık olmayacağım. Çünkü bu dünyada benimle aynı şekilde nefes alan tek bir erkek yok.”
“Aslında böyle diyenden korkmalı. Görünüşe bakılırsa, benden önce evleneceksin sen,” diye cevap verdi hınzırca gülümseyen Ayşe.
Tam bir hafta sonra Zafer para yatırmak için aynı bankada sırasını beklerken, o mavi gözleri gördü. O bakışmayla Zafer ve Zehra’nın kaderleri buluşmuştu.

İki Kişilik Yalnızlık, Sinan Akyüzİki Kişilik Yalnızlık, Sinan Akyüz
Irem 
08 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

''Bir gun saclarina beyazlar, ipek tenine cizgiler dusecek.Bundan asla korkmamalısın.Bil ki, bu cizgiler senin yasadigin yillarin ve anilarinin sahitleri olacaktir. Dolu dolu, icinden geldigi gibi yasa. Dilerim hep mutlu olursun ama acilarin da olacaktir. Acilarini yasamaktan korkma.Anilarina kusme. Iste o zaman yillar sonra gozlerinin altinda, ellerinin ustunde olusan cizgilerinden de korkmazsin. Hicbir seyi oldugu gibi icine gomup uzerini ortme.Bilesin ki, icimize attigimiz her sey, yillar sonra bile uygun ortami bulduklarinda tipki cim tohumlari gibi yeniden yeserirler. Halbuki her seyi zamaninda birakmak lazim. ''

İki Kişilik Yalnızlık, Sinan Akyüz (Sayfa 58 - Alfa Yayinlari)İki Kişilik Yalnızlık, Sinan Akyüz (Sayfa 58 - Alfa Yayinlari)
Sevde 
28 Mar 18:30 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kendimiz için iyi bir gelecek planlarken hayatımıza sonradan girecek insanları bu planın dışında tutuyoruz.

İki Kişilik Yalnızlık, Sinan Akyüz (Sayfa 68)İki Kişilik Yalnızlık, Sinan Akyüz (Sayfa 68)
Ekrem Özkara 
21 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Mutlu gibi görünen ama , mutlu olmayı beceremeyen biz zavallı kadınlar ...!?

İki Kişilik Yalnızlık, Sinan Akyüz (Sayfa 78)İki Kişilik Yalnızlık, Sinan Akyüz (Sayfa 78)
ragbiii 
12 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Neden erkekler evdeki kadına sadece çocuklarının anası olduğu için saygı duyuyorlar da, bir arzu nesnesi olarak bakmıyorlar?

İki Kişilik Yalnızlık, Sinan Akyüzİki Kişilik Yalnızlık, Sinan Akyüz
sonay malcı 
19 Nis 14:26 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi

Neden erkekler evdeki kadına sadece çocuklarının anası olduğu için saygı duyuyorlar da, bir arzu nesnesi olarak bakmıyorlar? Neden evdeki kadın hiçbir zaman kocasını anlamıyor da dışarıdaki kadın benim kocamı benden daha iyi anlıyor? Bu nasıl olabilir? Bendeki kusur ne acaba?” diye sordu kendisine.
Her zamanki gibi yine çok önemli bir noktayı göz ardı etmişti. Bunu belki de bir sonraki yaşamında öğrenecekti. “Kendimiz için iyi bir gelecek planlarken hayatımıza sonradan girecek insanları bu planın dışında tutuyoruz.”

İki Kişilik Yalnızlık, Sinan Akyüz (Sayfa 77)İki Kişilik Yalnızlık, Sinan Akyüz (Sayfa 77)
Ekrem Özkara 
21 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Zikir ; kalbin fırçasıdır.Kalpten herşeyi süpürür ve onu temiz kılar.Aksi takdirde şeytan kalbe hakim olur.

İki Kişilik Yalnızlık, Sinan Akyüz (Sayfa 202)İki Kişilik Yalnızlık, Sinan Akyüz (Sayfa 202)
Ekrem Özkara 
21 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Biz de dırdır etmek ; köpeğin havlamasına denir ....

İki Kişilik Yalnızlık, Sinan Akyüz (Sayfa 146)İki Kişilik Yalnızlık, Sinan Akyüz (Sayfa 146)
sonay malcı 
 19 Nis 15:20 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi

Sonra kuşların cıvıltılarına karışan sesiyle, “Küçüğüm,” diye kulağına fısıldadı.
“Bir gün saçlarına beyazlar, ipek tenine çizgiler düşecek. Bundan asla korkmamalısın.
Bil ki, bu çizgiler senin yaşadığın yılların ve anılarının şahitleri olacaktır. Dolu dolu, içinden geldiği gibi yaşa. Dilerim hep mutlu olursun ama acıların da olacaktır. Acılarını
yaşamaktan korkma. Anılarına küsme. İşte o zaman yıllar sonra gözlerinin altında, ellerinin üstünde oluşan çizgilerinden de korkmazsın. Hiçbir şeyi olduğu gibi içine gömüp üzerini örtme. Bilesin ki, içimize attığımız her şey, yıllar sonra hile uygun ortamı bulduklarında tıpkı çim tohumlan gibi yeniden yeşerirler. Halbuki her şeyi zamanında bırakmak lazım.”

İki Kişilik Yalnızlık, Sinan Akyüz (Sayfa 96)İki Kişilik Yalnızlık, Sinan Akyüz (Sayfa 96)
2 /