İki Kişilik Yalnızlık

7,3/10  (60 Oy) · 
301 okunma  · 
41 beğeni  · 
1.840 gösterim
İki kişilik yalnızlık...
Yaşanmış bir öykü...
O öyküden yola çıkılarak yazılmış bir roman...
Sözleri bitmiş bir çift...
"İlk yıllar ne güzeldi!" diye düşünen, mutsuz bir kadın...
"Yalvarırım beni dinle!" diyen bir adam...
Karı kocanın arasına giren kara bir gölge...
Birbirine yabancılaşan, karanlığın dehlizlerinde birbirini kaybeden iki insan...
Ve yavaş yavaş çöken, "iki kişilik yalnızlık"...

Okudukça yazılanların gerçekten yaşanmış olduğunu tekrar tekrar düşünmekten, hüzün ve öfkenin sınırlarında gidip gelmekten ve "Bunlar gerçek olmamalı!" demekten kendinizi alamayacaksınız.

"Yaşadığım gerçekler beni sevdiğim erkeğin peşinden sürükledi.

Peşinde sürüklendiğim sevgim ise bana ihanet etti. Birçok evli kadına ihanet ettiği gibi. İçimdeki o güzelim neşeli kız çocuğu genç bir kadına dönüşemeden, çok bilmiş bir kadın oldu.

Çoğu zaman bu bilmiş kadından nefret ettim. Çünkü o neşeli kız çocuğunu her defasında susturmasını bildi o çok bilmiş kadın. Sevdiğim erkeği, onunla birlikte çıktığım bir yolculukta bir süre sonra kaybettim. Daha sonra ona kızgın oldum hep. Ona defalarca söylemiştim; ne olursa olsun elimi bırakma diye. Sensizlikten korkarım diye..."
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  215
 • ISBN:
  9789752978492
 • Yayınevi:
  Alfa Yayınları
 • Kitabın Türü:
Güler Bilkay Aygün 
19 Haz 23:04 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sinan Akyüz sevdiğim bir yazar. Kitabın konusuna gelince; Mutlu başlayıp zamanla iki tarafında mutsuz olduğu bir evlilik hikayesi. Güzel bir kitap.

HANİFE TAŞCI 
 28 Nis 15:42 · Kitabı okudu · 1 günde · 7/10 puan

Sinan AKYÜZ yazmış yine gözlerim doldu. Bu kadınların çilesi nedir ya dram dolu. Kendimi hemen Zehra karakterine koydum hiç zorlanmadan. Nasıl bir insanoğlu bu kadar acıya dayanabiliyor diye düşünmeden edemiyorum. Yaşanmış bir öykü... İncir Kuşları, Şam'da bir Türk Kızı Firuze kadar olmasa da beğendim.

Nurten Ulaba 
18 Tem 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Yine bir Sinan Akyüz klasiği .Bir solukta okudum bazen çok kızdım bazen çok üzüldüm. bazen mesajlar direk verilmez satır aralarında gizlidir almasını bilen alır. Ama bizim toplum daha bu seviyeye gelmedi, mesajlar açık ve net verilmeli
Kadın kocasının yaptığı her türlü yanlışı gördü ama hala takip ediyor yakalıyor bir türlü ayrılık kararı veremiyor. Bu bizim kadınlarımıza doğru verilen mesaj değildir .Sonunda kadın hayatıyla ödedi yaptığı yanlışları. Bir bilim adamına yakıştıramadım hurafenin peşinde koşmayı .İnsanların sıkıntılar karşısında ne olursa olsun sağlam bir duruşu olmalı. burada kadında erkekte kendilerini selin sularına kaptırmaları gibi hayatın yanlışlarına kaptırdılar bedelini de ağır ödediler .Alt yapısı donanımlı insan okursa doğru mesajları alır .Alt yapısı sağlam olmayanlar ise olduğu gibi yaşamaya kalkarsa hayatı onlarda bedel öderler.

Tuğçe Gökalp 
20 Tem 16:39 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Gerçek bir yaşam öyküsü... Kitabın sayfalarını açtıkça hiç şaşırmadığım kadar şaşkına uğradım. Sinan Akyüz, kitabını okuyan okuyucuyu şaşırtmayı çok iyi biliyor. Her zamanki gibi sıkılmadan bu kitabını da an itibariyle bitirmiş bulunmaktayım. Yazarın akıcı bir üslubu, gerçekçiliği fazlasıyla kaleme alan bir ilhamı var. Klasik bir Sinan Akyüz kitabı ya da sürekli kadın-erkek ilişkilerini kaleme alıyor diye düşünebilirsiniz fakat, ben Sinan Akyüz'ün işleyiş biçimini konuları aynı tarzda olsa akıcı, etkileyici ve başarılı buluyorum. Siz de benim gibi düşünüyorsanız okumalısınız.

Irem 
08 Ara 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Sinan Akyuz'un kitaplarini okumayi seviyorum. Dili cok sade ve akici, insani bunaltmiyor ve anlatmak istedigini cok net ifade ediyor. Bu kitapta kadin ve erkek iliskilerine deginilmis, evli bir ciftin yillar icinde degisen ve yozlasan iliskisi anlatiliyor, sonu daha farkli olabilirdi fakat yazar boyle bir son uygun gormus. Hafif Turk filmi tadinda oldugunu da soylemeden gecemeyecegim. Kadin ve erkegin olaylara bakis acisi, farkliliklari ve kisilerin kendi egolari ugruna sevgileri nasil tukettileri cok iyi anlatilmis. Herkese keyifli okumalar diliyorum.

Banu Belkıs ORKAN 
24 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sinan Akyüz bence bir efsane ;hiçbir kitabında sıkıldım diyemem ama sıralama yapmak gerekirse bu kitap kesinlikle 1 numara;1 gecede biten bir solukta okunan kadın erkek ilişkini;dergahlar,tekkeler,son derece eğitimli ve kariyer sahibi bir çiftin süreklendiği yaşamm...
tavsiye ettiğim herkesin tek gece de tek solukta okuduğu bu kitabı gönül rahatlığı ile herkese tavsiye ediyorumm..

ragbiii 
04 Tem 2015 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Normalde ikili ilişkiler üzerine kitap okuyan biri değilimdir.Sinan Akyüz'ü tavsiye üzerine okudum bir kez olsun denemek istedim fakat aradığımı bulamadım.Gayet açık ve net olarak günlük yaşanan etrafımızdan defalarca duyduğumuz,şahit olduğumuz ilişki türlerinden biri anlatılmış.Bir sonuç çıkaramadım açıkçası kitaptan.

Esma Meral 
19 Tem 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitabı okuyup sinirlenmemek elde değil normalde kitap fırlatan biri değilim ama bi insan bu kadar düşüncesiz olamaz ya hadi onu geçtim bi falcı ya bi erkek kendini nasıl bu kadar kaptırabilir gerci memleketim erkeği beklenir.. Aman olan Kadınlara oluyo işte sevgisi peşine neler yapıyo..

Bircan Demir 
30 May 15:51 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Yazar kadin karakterin duygularini bazi yerlerde gercekten cok guzel anlatmis. Hissederek okudum. Ancak kitabi okurken yasanan olaylari gordukce yok artik diyorsunuz. Ben konuyu cok sevmedim. Yinede okurken nerak uyandiriyor.

Ceren Acer 
29 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kadın erkek arasındaki ilişkileri en derinlerine kadar akıcı bir üslupla anlatabilen yazarlardan SİNAN AKYÜZ. İki günde bitirmiştim. Hüzünlü roman olan İKİ KİŞİLİK YALNIZLIK erkek ve kadın arasındaki ihtiyacı aynı zamanda da, iletişimsizliği anlatıyor. İlişkiler üzerine kitap okumak istiyorsanız; adresiniz: Sinan Akyüz- İki Kişilik Yalnızlık biraz buruk ama tam size göre.

2 /

Kitaptan 23 Alıntı

Sevda 
07 Ağu 21:01 · Kitabı okudu

"...Zikir, kalbin fırçasıdır. Kalpten her şeyi süpürür ve onu temiz kılar. Aksi takdirde şeytan kalbe hâkim olur."

İki Kişilik Yalnızlık, Sinan Akyüz (Sayfa 128 - Alfa Yayınları 9.Baskı: Mart 2007)İki Kişilik Yalnızlık, Sinan Akyüz (Sayfa 128 - Alfa Yayınları 9.Baskı: Mart 2007)
Kadriye Kaya 
31 Eki 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İki kişilik yalnızlık…
Yaşanmış bir öykü…
O öyküden yola çıkılarak yazılmış bir roman…
‘Sözleri bitmiş’ bir çift…
“İlk yıllar ne güzeldi!” diye düşünen, mutsuz bir kadın…
“Yalvarırım beni dinle!” diyen bir adam…
Karı kocanın arasına giren kara bir gölge…
Birbirine yabancılaşan, karanlığın dehlizlerinde birbirini kaybeden iki insan…
Ve yavaş yavaş çöken, “iki kişilik yalnızlık”…

İki Kişilik Yalnızlık, Sinan Akyüzİki Kişilik Yalnızlık, Sinan Akyüz
Kadriye Kaya 
03 Kas 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İLK YILLAR NE GÜZELDİ!
Yağmur çiselemeye başlamıştı. “Hadi koş,” dedi Zehra, Ayşe’ye. “Koş, yoksa sırılsıklam olacağız.”
Gülüşerek kol kola çalıştıkları bankanın kapısından içeri girdi iki genç kız. Öğle yemek saati arasının bitmesine bir dakika kala Zehra, bankonun arkasındaki masasına oturmuştu. Uç ay olmuştu Zehra bankada çalışmaya başlayalı.
Bîr altmış boylarında, sarı saçlı, mavi gözlü, güzel sayılabilecek genç bir kızdı. Aynı zamanda zekiydi ve neşeli bir yapısı vardı. Dost canlısıydı. Her şeyden önce yaşama olumlu bakmayı bilirdi. Sevdiklerine karşı aşırı bağlı ve sadıktı. Şimdilik zararsız gözüken bu huyu gelecekte karşılaşacağı savaşlarda belki de en büyük zayıflıklarından bir tanesi olacaka. Bir ay sonra yirmisine basacak olan Zehra, parıldayan gözlerle oturduğu masadan Ayşe’ye dönerek, “Ne güzel değil mi?” diye sordu. “Tam bir ay sonra yılbaşı. Sanki hayat yeni yılla birlikte en baştan başlayacak. Yeni yılın İlk günü benim doğum günüm. Bu cümleyi kaç kez duydun benden, değil mi’”
Bunun üzerine iki genç kız gülüşmeye başladı. Ayşe, Zehra geldiğinden beri ne çok eğlenmeye başladığını düşündü. Sonra kaşlarını sinirliymiş gibi çatarak, fakat dudaklarında ki kıvrılmalara engel olamayarak, “Sanırım üç aydır her gün,” dedi.
Ayşe sonra arkadaşının elini tutarak, “İnşallah bin dokuz yüz seksen bir yılı sana mutluluk, huzur ve yakışıklı bir koca getirir. Ama bankacı da olmasın. Mühendis olsun. Mavi gözlü olsun. Uzun boylu olsun.”
Zehra hafif sitemkâr bir tavırla, “Kendi hayallerine beni de dahil etme,” dedi. Hem ben evlenmeyeceğim. Aşık olmayacağım. Çünkü bu dünyada benimle aynı şekilde nefes alan tek bir erkek yok.”
“Aslında böyle diyenden korkmalı. Görünüşe bakılırsa, benden önce evleneceksin sen,” diye cevap verdi hınzırca gülümseyen Ayşe.
Tam bir hafta sonra Zafer para yatırmak için aynı bankada sırasını beklerken, o mavi gözleri gördü. O bakışmayla Zafer ve Zehra’nın kaderleri buluşmuştu.

İki Kişilik Yalnızlık, Sinan Akyüzİki Kişilik Yalnızlık, Sinan Akyüz
Sevda 
06 Ağu 14:59 · Kitabı okudu

"Büyük lokma ye büyük laf konuşma. Dünya hali bu. Her şey başımıza gelebilir."

İki Kişilik Yalnızlık, Sinan Akyüz (Sayfa 48 - Alfa Yayınları 9.Baskı: Mart 2007)İki Kişilik Yalnızlık, Sinan Akyüz (Sayfa 48 - Alfa Yayınları 9.Baskı: Mart 2007)
Sevda 
07 Ağu 17:13 · Kitabı okudu

"Mevsimler gibi değişen bir yaşam değil mi bizimkisi?"

İki Kişilik Yalnızlık, Sinan Akyüz (Sayfa 71 - Alfa Yayınları 9.Baskı: Mart 2007)İki Kişilik Yalnızlık, Sinan Akyüz (Sayfa 71 - Alfa Yayınları 9.Baskı: Mart 2007)
Sevda 
07 Ağu 20:00 · Kitabı okudu

Anne olmak başka bir duygu. Anne olmayan bu duyguyu bilemez. Çocukların için kendi hayatından vazgeçebiliyorsun.

İki Kişilik Yalnızlık, Sinan Akyüz (Sayfa 74 - Alfa Yayınları 9.Baskı: Mart 2007)İki Kişilik Yalnızlık, Sinan Akyüz (Sayfa 74 - Alfa Yayınları 9.Baskı: Mart 2007)
3 /