Kitap
İki Şehrin Hikayesi

İki Şehrin Hikayesi

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.5
7,9bin Kişi
28,9bin
Okunma
7,9bin
Beğeni
211bin
Gösterim
272 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 7 sa. 42 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Altınpost Yayıncılık · 2018 · Karton kapak · 9789752445185
Diğer baskılar
Dickens, yaşamı çizip araştırırken ve kapitalizmin nesnel çelişkilerini gözönüne sererken, burjuva toplumuna karşı kaçınılmaz bir biçimde eleştirel bir tavır almış olan 19. yüzyıl gerçekçi yazarlarının başta gelenlerindendir. Toplumu çatışan insan çıkarlarının arenası sayan Dickens meseleyi olduğu yerde bırakmamış, toplumsal mücadele kavramına kendi gerçek sınıfsal içeriğini de katarak kapitalist toplumsal ilişkilerin tümünün eleştirisine yönelmiştir. İngiltere'de olgunluk dönemini yaşayan burjuva demokrasisi ile kapitalist gelişmenin içerdiği olumsuz yanların bilincine vardıkça, Dickens'ın başlangıçtaki iyimserliğini kararmaya başlamış; alayın yerini ise öfkeli bir yergi almıştır. İki Şehrin Hikayesi, sürükleyici gerilimi ve güçlü lirizmiyle, okunması gereken Dickens romanlarının en önemlilerinden biridir.
5 mağazanın 233 ürününün ortalama fiyatı: ₺17,3
8.5
10 üzerinden
7,9bin Puan · 1226 İnceleme
Halil Vural
İki Şehrin Hikâyesi'ni inceledi.
464 syf.
·
4 günde
·
9/10 puan
Her şeyin hikâyesi
Bu kitap, bizlere devrimden önce ve devrimden sonra olanları anlatan bir hikaye. Tabii bu bir grup insanın hayatına odaklanılarak anlatılıyor. Aslında bu incelemeyi devrimden önce ve sonra diye bölümlere ayırabilirdim ama baktım ki öncesi de sonrası da Fransa'da hep aynıydı. Zulüm var, baskı var, eziyet var, kölelik var, yoksulluk var ve ölüm var... Devrimden sonra da olanlar hep aynı, yine ölüm yine ölüm ve yine ölüm.  "Devrim o kadar fazla kelle uçurmuştu ki, hem kendi hem de kirlettiği toprak kıpkırmızı olmuştu artık." Peki o zaman neden bu Fransız Devrimi? Sadece bazı güçlüler, bazı güçlüleri devirdi ve olan yine güçsüz insanlara oldu. Ve ilk insanlıktan bugüne dek yine günah keçisi onlar seçildi, "çünkü onlar güçsüz çünkü onlar savunmasız." -------------- Kitapta geçen Fransız Devrimi şarkısının linki; youtu.be/u-tqxx2VrpI -------------- Tabii ki sadece Fransız Devrimini anlatan bir kitap dersek haksızlık yapmış sayılırız. Aslında bu kitap her şeyin hikâyesi. Uğruna ölünecek kadar aşk var, dibine kadar yoksulluk var, sevgi var, intikam var, fedakârlık var, dostluk var. İnsana dair her şeyi arıyorsanız, doğru bir kitap bu. Kitabın başından sonuna kadar 'Çakal' olarak yaşayıp, kitabın sonunda 'Aslan' kesilen Sydney Carton'a selamlar.
İki Şehrin Hikâyesi
8.5/10
· 28,9bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
49
Elif Kimya S.
İki Şehrin Hikâyesi'ni inceledi.
464 syf.
İki Şehrin Hikayesi, dünyada tüm zamanların en çok satan kitabı (200 milyonun üzerinde) Lisedeyken okumuş olmama, sonunu bilmeme rağmen tekrar heyecanla okudum. Kitap 1700 lü yılları, Fransız İhtilali' ' ni ve öncesini anlatıyor. İhtilal öncesi ezilmiş, sömürülmüş, sefalete sürüklenmiş halk, sefa içinde yaşayan asilzadelere, adaletsizliğe başkaldırmış ve devrimle birlikte yeni bir dönem başlatmıştır. Fakat yıllarca ezilip, sömürülen halk, bundan kaynaklı bir kin ve öfke biriktirmiştir. Bu öfke onları aslında asilzadelerden daha acımasız yapmış ve suçlu, suçsuz pek de ayırt etmeksizin yüzlerce insanı giyotinle idam ettirmiştir. Haksız yere hapsedilmiş ve 18 yıl hapishanede kalmış, bundan dolayı da çıldırmış Dr. Manette, Dr Manette'nin kızı Lucie ve Lucie'nin eşi asilzadelerinden olan Charles Darnay, Dr. Manette' nin eski uşağı Defarge ve karısı, Dr. Manette' nin sadık dostu banka müdürü Lorry ' in Paris ve Londra arasında yaşanan hikayesi. Ama benim için bu kitabın en önemli karakteri Lucie ' ye platonik şekilde aşık olan Avukat Sydney Carton ' dur. Gerçekten kitabın seyrini değiştiren ve muhteşem bir finale sebep olan Carton, bu romanın olmazsa olmazı bana göre. Bunca vahşete ve zulme tanık olmuş insanların ruhsal değişimlerini ele almış yazar. Aynı zamanda kitaptaki tarihi bilgilerden de faydalanabilirsiniz. Ama kitapta İngiltere ve İngilizler bir tık üstün tutulmuş gibi. Bu da sanırım yazarın İngiliz ve biraz da milliyetçi olmasından kaynaklı. Kısacası dünyada en çok satan kitap ünvanını sonuna kadar hakkeden bir roman ve tavsiye ederim.
İki Şehrin Hikâyesi
8.5/10
· 28,9bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
10
329
Orçin Uşak
İki Şehrin Hikayesi'ni inceledi.
508 syf.
·
6 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Bu zamana kadar birçok kitap okudum. İlk kez inceleme yazıyorum. Okuduğum kitaplar arasında Suç ve Ceza, Oblomov, Yeraltından Notlar, İnsan Neyle Yaşar? gibi kitaplar ve birçok ünlü yazarlar var. Bu kitaba başlamadan önce Fransız Edebiyatına karşı biraz önyargılıydım. Nitekim kitaba başladıktan sonra yaklaşık 200. sayfasına kadar da kendimi haklı çıkarıyordum. Ama ne olduysa ( kitabın içinde 1-2 ve 3. olmak üzere kitap var) 2.kitabın ortasından itibaren oldu. Yazar öylesine olayları tahmin edilemeyecek şekilde kurgulamış ki kesinlikle bir de kitap okumayı sev(e)meyenler için filmi çıkarılmasıni istedim. Yazıldığı dönemi de çok iyi betimleyen yazarın bu kitabına hayran kaldım. Lütfen sıkılmadan kitabın sonunu getirin.
İki Şehrin Hikayesi
8.5/10
· 28,9bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
15
Kevser Akyol
İki Şehrin Hikâyesi'ni inceledi.
464 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
7/10 puan
En çok satan kitaplar arasında yer alan en iyi tarihi roman gibi bir çok üne sahip bir klasik olan kitap benim de yazardan okuduğum ilk eserdi. Kitabın ilk cümlesi beni çok etkiledi. İlk cümle böyleyse gerisi nasıldır dedim kendi kendime ve sanırım büyük bir beklentiye girdim ancak devamında anlatım çok durgun geldi ilk yarıda. Olayların ve karakterlerin bağlanmasıyla ikinci yarıda daha akıcı hale geldi. Fransız İhtilali dönemlerinde Londra ve Paris arasında gidip gelen talihsiz denilebilecek karakterlerin hayat hikayelerine tanık oluyoruz. Devrim günlerinin anlatıldığı sahneler çok etkileyiciydi gerçekten yaşıyormuş gibi hissettirdi. Hem dilinin sadeliği hem de kurgusuyla herkesin okuyabileceği güzel klasiklerden. keyifli okumalar...
İki Şehrin Hikâyesi
8.5/10
· 28,9bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
13