İki Şehrin Hikayesi

·
Okunma
·
Beğeni
·
201,3bin
Gösterim
Adı:
İki Şehrin Hikayesi
Baskı tarihi:
Temmuz 2018
Sayfa sayısı:
192
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059583350
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Yayınevi:
Maviçatı Yayınları
Charles Dickensin bu ünlü romanı en çok okunan kitaplar arasında hep ilk sıralarda yer almıştır.

1789 Fransız Devrimini konu alan bu roman tarihi ve dönem romanı olma de özelliği taşır.

Dickens, bu romanında Fransız ihtilali öncesi ve sonrasında burjuva ve aristokrasi arasındaki kanlı çatışmaları ve olayların görünmeyen diğer bir yüzünü etkileyici bir dil ve gerçekçi bir kurgu ile anlatır.

Roman Charles Dickens tarafından 1859 yılında gazetelerde tefrika edilmek ve haftalık olarak bir bölümünü yayımlamak üzere yazılmıştır. Önceleri gazetelerde tefrika edilen bu roman daha sonra basılmış ve haklı bir üne kavuşmuştur.
464 syf.
Charles Dickens'ın yazdığı kitap Fransız Devrimi esnasında ve öncesinde Paris ve Londra'da geçen romandır.

Tüm zamanların en meşhur edebiyat eserleri arasındadır.

Kitapta suçsuz yere Paris'teki bir hapishanede 18 yılını geçirdikten sonra, eski bir dostunun yardımı ile kurtulan Dr. Manette'in tesadüfen Londra'ya dönüşü sırasında tanıştıkları bir Fransız olan Charles Darnay ile kızının yapacakları evlilik ve bunun ardından meydana gelen Fransız İhtilali'nin hayatlarına etkileri anlatılır. Bu insanların ruhsal değişimlerini ele alan kitapta birçok tarihi izlere de rastlayabiliriz.

Charles Dickens bu romanı yazdığı sırada tıpkı Charles Darnay'ın evliliğindeki gibi sorunlar içindedir ve karakterle isimlerinin aynı harflerle C.D. başlaması bununla ilişkilendirilir.
540 syf.
·168 günde·Beğendi·9/10 puan
Çok uzun sürdü yine benim yüzümden. Ama öyle güzeldi, öyle içindeydim ki. Yıllarca tutsak tutulduğum yerde ayakkabılar yaptım, özgürlüğe ayak uydurmaya çalıştım, babama kavuştum, bir adamdan etkilendim, onu haksız bir davadan kurtardım, aşık oldum, evlendim, aşk acısı çektim, insanların nefreti karşısında şok geçirdim, benim yüzümden çok sevdiğim bir insan ölecek diye vicdan azabı çektim, ellerimde büyüyen bir kızı korumak istedim bu uğurda sağır oldum, birisi sevdim öyle çok sevdim ki onun için ölüm bir hiç olan ömrüme ödül oldu ve daha bir sürü şey.
Adını duyduğum andan itibaren hiç sevilmemişliğinden emin olan Sydney Carton seni herkes için çok sevdim.
Kesinlikle tekrar ve farklı bir yayın evinden daha uzun şekliyle çıkmış haliyle yeniden okuyacağım.
Birazda kitaptan bahsetmek gerekir.
Parisli Doktor Manette tamamen haksız nedenlerle 10 yılını tutsak olarak geçirir. Yıllar sonra onu bulan ve kızına kavuşturan Londralı banker Jarvis Lorry olur. Kızı Lucie babasının geçirdiği acı dolu on yılı unutturmak için babasını Londra'ya götürür, canla başla babasıyla yeni bir hayat kurmaya çalışırken bir dava sırasında tanık olur ve masum bir genç olan Charles Darnay'ı kurtarır. Zamanla bu gençle birbirlerine aşık olurlar evlenir ve tatlı bir kızları olur. Bu sırada Fransa'da durumlar karışmaya başlamıştır. İngiltere'de Charles Darnay, Fransa'da Evremonde ailesine mensup bir soyludur. Ve bu karışıklıkta halkının zarar görmemesi için Fransa'ya gelir. Ve burda olaylar iyice karışmaya başlar. Ardından ülkeye gelen doktor Manette, Lucie, banker Jarvis Lorry ve Charles'ın tüm sevdikleri Fransadaki soylulara duyulan nefretin ve kana susamışlığın acısını en derinde hissederler. Hepsinin ve herşeyin dışında Lucie'nin yardımcısı Pross ve en çokta Sydney en çok sizi sevdim.
 • Beyaz Diş
  8.6/10 (9,9bin Oy)9,6bin beğeni40,1bin okunma17,6bin alıntı297,4bin gösterim
 • Yüzyıllık Yalnızlık
  8.3/10 (6,4bin Oy)6,5bin beğeni22,5bin okunma16,8bin alıntı157,7bin gösterim
 • Denemeler
  8.7/10 (7,5bin Oy)8bin beğeni31,1bin okunma99,5bin alıntı143,8bin gösterim
 • Beyaz Zambaklar Ülkesi
  8.8/10 (15bin Oy)14,7bin beğeni51,3bin okunma50,2bin alıntı314,2bin gösterim
 • Babalar ve Oğullar
  8.1/10 (6,2bin Oy)5,6bin beğeni23,8bin okunma24,8bin alıntı221,3bin gösterim
 • Dava
  7.7/10 (7,6bin Oy)7,1bin beğeni32,7bin okunma19,2bin alıntı176,3bin gösterim
 • Beyaz Geceler
  8.2/10 (9,3bin Oy)8,5bin beğeni34,6bin okunma50,6bin alıntı202bin gösterim
 • Saatleri Ayarlama Enstitüsü
  8.6/10 (7bin Oy)7,5bin beğeni24bin okunma61,7bin alıntı170,6bin gösterim
 • Sefiller
  9.2/10 (13,2bin Oy)15,4bin beğeni53,1bin okunma80,7bin alıntı354,9bin gösterim
 • Sofie'nin Dünyası
  8.6/10 (6,1bin Oy)6,7bin beğeni23bin okunma32,8bin alıntı167,4bin gösterim
464 syf.
·7 günde·8/10 puan
Kitabı büyük bir merakla okumaya başlamıştım başta pek anlayamamış olsam da kitabın sonuna yaklaştıkça bütün olay örgüsü oturmaya başladı. Gerçekten kitap merakımı diri tuttu ve sayfalar akıp gitti. Kitabın da konusu olan Fransız ihtilali gerçekten bir aile üzerinden toplumda nasıl bir etki bıraktığını yazarın yaratıcılığı ile çok güzel anlatmış.
464 syf.
·Puan vermedi
İki şehrin hikayesi...
Bu kadar sevilen ve çok okunan bir kitap olmasına şaşmamak gerek. Az önce bitirdim kitabı. Her karakter ayrı ayrı kendine has özellikler taşıyor. Olaylarda birbirleriyle o kadar bağlantılı ki.. Kitabı okurken " aa bu o muymuş" " hee şimdi oldu" " vaay bee" gibi tepkiler verdim.. Ama bu hikâyenin en sevdiğim karakteri Carton oldu... Son olarak Miss Pross sana çok teşekkür ediyorum.
320 syf.
·9 günde·Beğendi·10/10 puan
Uzun zamandır böylesine yüreğimin dağlandığı, böylesine derinlemesine etkilendiğim bir kitap olmamıştı. Dünya klasikleri hep büyür gözümde, korkarım sayfalarında kaybolmaktan. Ama bu kez bambaşkaydı, kaybolmak bile anlamlandı. Ve sen sevgili Sydney, yüreğimin bir köşesinde seni her daim hatırlayacağım.. İki Şehrin Hikayesi, hikayelerin hikayesi tadındaydı. Haydi gelin beraber kaybolalımm.
464 syf.
·8 günde·Puan vermedi
İlk 200 sayfa çok durağan ve kopuk geldi bana ama yazar ikinci yarıda her şeyi yerli yerine oturttu. O birbirinden alakasız görünen parçalar kusursuz bir şekilde birbirini tamamladı.

İki Şehrin hikayesi Fransız devrimi sırasında Fransa'da bulunan İngiliz bir aile özelinde dönemin toplumsal çöküşünü ve acımasız şartlarını anlatıyor. Güç ister sömürüyü yaşam haline getirmiş soylu kesimin elinde olsun, isterse yıllarca bu sömürünün altında ezilen halkın, güçlü olan diğerini acımasızca eziyor ve bu hikayede olduğu gibi masumların da canı yanıyor.

Dönemin şartları öyle hukuktan uzak ki böyle korkunç bir ortamda yargılanma fikri bile insanın tüylerini ürpertiyor. insanlar bunu 1700lerin sounda yaşamış, biz ise şunun şurasında 30 yıl önce.

Sabredip ilk 200 sayfayı devirirseniz beğeneceğinizi düşünüyorum.
272 syf.
·Puan vermedi
Bu ay gece uykumdan verip sabahları sersem takılma uğruna beni uykusuz bırakan kitaplar okudum bu kitapta onlardan bir tanesi. Bundan sonra ay sonu ,okuduğum tüm kitapları tekrardan masama koymaya başladım benim için verimli oldu sizlere de fikir olur belki.
Yogun bir okuma programı yapmıştım hepsini tutturamasam da en azından 7 tane bitmiş bulunuyor. Her neyse kitaba gelecek olursak, bir türlü okumak istemiyordum ilk 200 sayfaya kadar biraz iteleyerek okudum ama sonrasında aktı gitti.
Fransız ihtilali bir aşk hikayesinin seyrinde sıkmadan tarihi akışına sadık kalarak ilerlemiş baya heyecanlıydı.
Kitap dünya üzerinde en çok satan kitap olarak geçiyor(200 milyonun üzerinde)
Dikkatli okumak mühim çünkü 150 sayfa önceki mesele 350. Sayfa da karsınıza çıkabilir.
Acımasız dünya düzeni yüzyıllar öncesinde de aynıydı şimdi de aynı insanın olduğu her yerde adaletsizlik, kaos sürüp gidiyor önünü ancak isyanlar tutabiliyor.
İki şehir derken İngiltere ve Fransa kastediliyor kitapta İngiliz olmak bir meziyet olarak yansıtılmış yazarın İngiliz oluşuna bağlıyor ve size bu harika eseri öneriyorum.
464 syf.
·10 günde·Beğendi·Puan vermedi
Yaz dizisi kıvamında kitap.
Kahramanların akıllarına ilk gelen şeyi yaptıkları, sonra tüm ahalinin bunu düzeltmeye çalıştığı bununla birlikte heyecanı hiç düşmeyen bir anlatımı olan kitap.
Dıckens bu kitabı yazarken fasiküller halinde o zamanın dergi, gazete veya mecmuada (o zaman ismine ne deniyorsa) yayınlar, aynı zamanda her bölümün konferanslar şeklinde anlatımını yapar. Çok beğenilir, ilgi görür, yeni bölüm yazıldığında gazetelere konu olur.
Kitaba geçecek olursak; öncelikle dediğim gibi kahramanlar akıllarına ilk gelen hareketleri yapar, öncesini sonrasını düşünmeden. Mesela Darnay ın ülkesine geri dönmesi. bir gece aklına geliyor, hooop ülkesine gitmeye çalışıyor, ancak sınıra kadar gidebiliyor, sonra yakalanıyor ve işler karışıyor.
Sınırda ben geldim, sizi kurtaracağım vs. vs. bu sözler kurtarmıyor tabiki adamı.
Aslında olaylar bunun üzerine şekilleniyor. Sonra çoluk, çocuk Darnay'ın peşine düşüyorlarlar, son anda canlarını kurtarabiliyorlar.
Ancak olan melankonik yapılı olan ve tek kabahati fiziksel olarak ona benzeyen Darnay'a benzeyen Carton'a olmuştur(burası da dizi film gibidir).
508 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10 puan
Krallık adına çalışan soylu kesimin, halk üzerinde kurduğu tahakküm, yaptığı işkence ve eziyetlerin, artık dayanılmaz boyutlara ulaştığını kitabı okumaya başladığınızda açık bir şekilde tanık olacaksınız.

Krallık tarafından 19 sene hapiste haksız yere yatıp işkence görmüş bir doktorun, hapisten çıktıktan sonra ilk defa kızıyla buluşması ve "Paris'ten" Londra'ya gitmeleriyle, İki Şehrin Hikayesi başlamış oluyor.

Halkın ayaklanması ve 18 yy sonlarında başlayan kanlı Fransız devrimi, çok net anlatılmış.
Artık İntikam alma sırası halka geçmiş, büyük mahkemelerin kurulduğu, her gün yüzlerce Kral yanlısı ve soyluların idam edildiği bir süreç başlar.

Devrim öyle bir hal almıştır ki, artık suçlu suçsuz kimseyi tanımaz. Mahkemeden sağ çıkmak nerdeyse imkansız hale gelmiştir.
"Giyotin" soyluları sakal traşı yapmakta o kadar meşkuldür ki, başını kaşıyacak vakit bulamaz.

Doktorun ve kızın soylu olan, ama hiç bir suça karışmamış damadını kurtarmak için verdiği çaba, sevgisine karşılık alamayan bir gençin hayatı pahasına yaptığı fedakarlık.
Güzel bir aşk hikayesiyle biten DEVRİM.


Charles Dickens'ın usta kaleminden çıkan, bu harkülâde kitabı kesinlikle okumalısınız.
272 syf.
·Puan vermedi
İngiliz bir yazar olan Charles Dickens’ın kitabı olan “İki Şehrin Hikayesi” okuduğum en güzel kitaplardan birisi. Kitabı okuduktan sonra yazarın kurgusuna bayıldım. Kitap Dr.Manette, Lucie , Darnay , Sdney ve Defarge ailesi arasında olaylar cereyan ediyor . Kitapta gerçekten aşık olan birinin kendi hayatını nasıl hiçe saydığını ve sırf onun için nelerden vazgeçebileceğini görüyoruz . Tüm bunların yanı sıra içimizde biriktirdiğimiz kinin günün birinde hayatımıza nasıl mal olacağı da anlatılmaktadır. İçimize kin ekmek yerine sevgi ekersek başkalarının hayatlarında kendi adımızla var olabiliriz belki ,kim bilir? . Kitapta aşk , sevgi ve kin duyguları karakterler üzerinden çok güzel bir şekilde ifade edilmiştir. Daha fazla spoiler vermeden incelememi burada bitiriyorum. Eğer okumadıysanız yazarın Büyük uMutlar kitabını da okuyabilirsiniz . Şimdiden okuyacak olan herkese keyifli okumalar dilerim :)
464 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10 puan
Dickens, 1859 yılında kaleme aldığı bu kitabında 1775 yılını anlatıyor. Mekan olarak Londra ve Paris'in seçildiği kitapta sosyolojik yapı çok güzel işlenmiş. Kitap, Fransız Devrimine daha farklı açıdan bakmamı sağladı. Başta hiçbir alt tabakadan insanı önemsemeyen soylu kesimin, devrimle birlikte hepsinin -önemsemedikleri o insanlar tarafından- giyotininden nasibini alması etkileyici bir şekilde işlenmiş. İdamın insanların tek eğlencesi olması, yere dökülen şarapları bezlerine emdirerek çocuklarına içeren insanlar, mezar hırsızları, örgü ören kadınların korkunçluğu, acımasızlıkları, bir çocuğun bile giyotine girmesini istemeleri insanların kaos, açlık, sefalet ve geçiş dönemlerinde ne kadar vahşi olabilecekleri kitapta gösterilmiştir. Özellikle cumhuriyet düşmanı ve aristokrat olanlar halk tarafından idam edilmektedir. Dickens hayatın itici taraflarını öyle bir yazıya dökmüş ki kalemine ve zekasına hayran kalmamak el değil.
Tüm bu kaosların içinde bir de aşk, ama tarifi imkansız olan bu aşkın yarattığı sonuçlar...
Kitap uzun yıllar asla aklımdan çıkmayacak özellikle son paragraflar tekrar tekrar açıp okunası.
"Benim gibi kül olmuş bir adamı ateşe çevirdiniz, ama öyle bir ateş ki hiçbir şeyi yakamıyor, yalnızca kendi yanıyor.."
Öldüğümde çok sevdiğim şu kitabın sayfalarını artık çeviremez olacağım, bu yüzden de ölmeden önce hepsini okumuş olmaya dair nafile bir umut besliyorum.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İki Şehrin Hikayesi
Baskı tarihi:
Temmuz 2018
Sayfa sayısı:
192
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059583350
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Yayınevi:
Maviçatı Yayınları
Charles Dickensin bu ünlü romanı en çok okunan kitaplar arasında hep ilk sıralarda yer almıştır.

1789 Fransız Devrimini konu alan bu roman tarihi ve dönem romanı olma de özelliği taşır.

Dickens, bu romanında Fransız ihtilali öncesi ve sonrasında burjuva ve aristokrasi arasındaki kanlı çatışmaları ve olayların görünmeyen diğer bir yüzünü etkileyici bir dil ve gerçekçi bir kurgu ile anlatır.

Roman Charles Dickens tarafından 1859 yılında gazetelerde tefrika edilmek ve haftalık olarak bir bölümünü yayımlamak üzere yazılmıştır. Önceleri gazetelerde tefrika edilen bu roman daha sonra basılmış ve haklı bir üne kavuşmuştur.

Kitabı okuyanlar 27,7bin okur

 • dilber Başboğa
 • Amine Eke
 • Nazlı B•
 • Simay Bozdoğan
 • Mehmet Kurt
 • Gizem Kahraman
 • Elis BİLGİÇ
 • Elif
 • Butterfly
 • Happyceline

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0 (1)
9
%0 (1)
8
%0 (2)
7
%0 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları