Kitap
İki Şehrin Hikayesi

İki Şehrin Hikayesi

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.5
7,8bin Kişi
28,8bin
Okunma
7,8bin
Beğeni
210bin
Gösterim
410 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 11 sa. 37 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Dorlion Yayınevi · 2019 · Karton kapak · 9786052494332
Diğer baskılar
Charles John Huffam Dickens (7 Şubat 1812 – 9 Haziran 1870) İngiliz yazar ve toplumsal eleştirmen. En unutulmaz kurgusal karakterlerden bazılarını yaratmasının yanında Victoria devrinin en iyi romancısı olarak kabul edilir. Yaşadığı sürede eserleri benzeri görülmemiş bir üne sahip oldu ve yirminci yüzyılda edebi dehası eleştirmenler ve ilgili kişiler tarafından kabul gördü. İngiltere´nin Portsmouth şehrinde doğan Dickens babasının borçları yüzünden hapishaneye düşmesi sonrasında fabrikada çalışabilmek için okuldan ayrıldı. Düzgün bir eğitim almamış olsa da erkenden yoksullaşması ona başarıya giden yolda yardım etti. Kariyeri boyunca 20 yıllık bir süre içerisinde haftalık olarak çıkan bir gazeteyi yönetti, 15 roman, 5 uzun öykü, yüzlerce kısa öykü ve kurgu dışı makale yayınlayıp yorulmak nedir bilmeden çalıştı ve çocuk hakları, eğitim ve diğer toplumsal konularda yenilikler için mücadele verdi.1836´da yayınlanan The Pickwick Papers romanı ile şöhrete kavuştu. Dizi olarak çıkan eserler Dickens´a okuyucuların tepkisini iyi değerlendirme fırsatı verdi ve o da sık sık konuları ve karakterlerin gelişimini aldığı yorumlara göre şekillendirdi. Örneğin eşinin pedikürcüsünün David Copperfield´taki Bayan Mowcher´ın kusurlarının fazla ön planda olduğu konusundaki ifadelerinden sonra karakterin iyi özelliklerini geliştirdi. Görünüşe göre Oliver Twist´teki Fagin için ünlü suçlu Ikey Solomon´dan esinlenmişti.Dickens kendi çağının en önemli edebiyatçılardan biri olarak görülür. 1843 tarihli romanı A Christmas Carol yazılan en etkili eserlerden biridir. Her zaman popüler kalmıştır ve hala her sanat tarzında uyarlanmaya devam ediyor. Gerçekçiliği, mizahı, yazım şekli, benzersiz karakterleri ve toplumsal eleştirileri sayesinde yaratıcı dehası Leo Tolstoy´tan G. K. Chesterton ve George Orwell´a kadar pek çok yazar tarafından övülmüştür. Fakat Oscar Wilde, Henry James ve Virginia Woolf ise psikolojik derinlik eksikliği, gevşek yazım tarzı, duygusal mizacından şikayet etmişlerdir.
5 mağazanın 233 ürününün ortalama fiyatı: ₺17,37
8.5
10 üzerinden
7,8bin Puan · 1222 İnceleme
Halil Vural
İki Şehrin Hikâyesi'ni inceledi.
464 syf.
·
4 günde
·
9/10 puan
Her şeyin hikâyesi
Bu kitap, bizlere devrimden önce ve devrimden sonra olanları anlatan bir hikaye. Tabii bu bir grup insanın hayatına odaklanılarak anlatılıyor. Aslında bu incelemeyi devrimden önce ve sonra diye bölümlere ayırabilirdim ama baktım ki öncesi de sonrası da Fransa'da hep aynıydı. Zulüm var, baskı var, eziyet var, kölelik var, yoksulluk var ve ölüm var... Devrimden sonra da olanlar hep aynı, yine ölüm yine ölüm ve yine ölüm.  "Devrim o kadar fazla kelle uçurmuştu ki, hem kendi hem de kirlettiği toprak kıpkırmızı olmuştu artık." Peki o zaman neden bu Fransız Devrimi? Sadece bazı güçlüler, bazı güçlüleri devirdi ve olan yine güçsüz insanlara oldu. Ve ilk insanlıktan bugüne dek yine günah keçisi onlar seçildi, "çünkü onlar güçsüz çünkü onlar savunmasız." -------------- Kitapta geçen Fransız Devrimi şarkısının linki; youtu.be/u-tqxx2VrpI -------------- Tabii ki sadece Fransız Devrimini anlatan bir kitap dersek haksızlık yapmış sayılırız. Aslında bu kitap her şeyin hikâyesi. Uğruna ölünecek kadar aşk var, dibine kadar yoksulluk var, sevgi var, intikam var, fedakârlık var, dostluk var. İnsana dair her şeyi arıyorsanız, doğru bir kitap bu. Kitabın başından sonuna kadar 'Çakal' olarak yaşayıp, kitabın sonunda 'Aslan' kesilen Sydney Carton'a selamlar.
İki Şehrin Hikâyesi
8.5/10
· 28,8bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
46
Elif Kimya S.
İki Şehrin Hikâyesi'ni inceledi.
464 syf.
İki Şehrin Hikayesi, dünyada tüm zamanların en çok satan kitabı (200 milyonun üzerinde) Lisedeyken okumuş olmama, sonunu bilmeme rağmen tekrar heyecanla okudum. Kitap 1700 lü yılları, Fransız İhtilali' ' ni ve öncesini anlatıyor. İhtilal öncesi ezilmiş, sömürülmüş, sefalete sürüklenmiş halk, sefa içinde yaşayan asilzadelere, adaletsizliğe başkaldırmış ve devrimle birlikte yeni bir dönem başlatmıştır. Fakat yıllarca ezilip, sömürülen halk, bundan kaynaklı bir kin ve öfke biriktirmiştir. Bu öfke onları aslında asilzadelerden daha acımasız yapmış ve suçlu, suçsuz pek de ayırt etmeksizin yüzlerce insanı giyotinle idam ettirmiştir. Haksız yere hapsedilmiş ve 18 yıl hapishanede kalmış, bundan dolayı da çıldırmış Dr. Manette, Dr Manette'nin kızı Lucie ve Lucie'nin eşi asilzadelerinden olan Charles Darnay, Dr. Manette' nin eski uşağı Defarge ve karısı, Dr. Manette' nin sadık dostu banka müdürü Lorry ' in Paris ve Londra arasında yaşanan hikayesi. Ama benim için bu kitabın en önemli karakteri Lucie ' ye platonik şekilde aşık olan Avukat Sydney Carton ' dur. Gerçekten kitabın seyrini değiştiren ve muhteşem bir finale sebep olan Carton, bu romanın olmazsa olmazı bana göre. Bunca vahşete ve zulme tanık olmuş insanların ruhsal değişimlerini ele almış yazar. Aynı zamanda kitaptaki tarihi bilgilerden de faydalanabilirsiniz. Ama kitapta İngiltere ve İngilizler bir tık üstün tutulmuş gibi. Bu da sanırım yazarın İngiliz ve biraz da milliyetçi olmasından kaynaklı. Kısacası dünyada en çok satan kitap ünvanını sonuna kadar hakkeden bir roman ve tavsiye ederim.
İki Şehrin Hikâyesi
8.5/10
· 28,8bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
10
324
Kevser Akyol
İki Şehrin Hikâyesi'ni inceledi.
464 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
7/10 puan
En çok satan kitaplar arasında yer alan en iyi tarihi roman gibi bir çok üne sahip bir klasik olan kitap benim de yazardan okuduğum ilk eserdi. Kitabın ilk cümlesi beni çok etkiledi. İlk cümle böyleyse gerisi nasıldır dedim kendi kendime ve sanırım büyük bir beklentiye girdim ancak devamında anlatım çok durgun geldi ilk yarıda. Olayların ve karakterlerin bağlanmasıyla ikinci yarıda daha akıcı hale geldi. Fransız İhtilali dönemlerinde Londra ve Paris arasında gidip gelen talihsiz denilebilecek karakterlerin hayat hikayelerine tanık oluyoruz. Devrim günlerinin anlatıldığı sahneler çok etkileyiciydi gerçekten yaşıyormuş gibi hissettirdi. Hem dilinin sadeliği hem de kurgusuyla herkesin okuyabileceği güzel klasiklerden. keyifli okumalar...
İki Şehrin Hikâyesi
8.5/10
· 28,8bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
12