İki Yabancı Olmadan Önce

·
Okunma
·
Beğeni
·
5bin
Gösterim
Adı:
İki Yabancı Olmadan Önce
Baskı tarihi:
Aralık 2015
Sayfa sayısı:
368
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059144278
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Before We Were Strangers
Çeviri:
Eda Aksan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İndigo Kitap
Baskılar:
İki Yabancı Olmadan Önce
Before We Were Strangers
Aşkın ikinci şansı olur mu?

İki Yabancı Olmadan Önce - Renée Carlino

15 Yıl
5478 gün
Karşılığında ise birkaç dakika...

Ayrılık zordu ama kavuşmak da bir o kadar imkânsızdı bizim için. Aradan geçen onca yıl, yaşanmışlıklarımız, yitirdiğimiz heveslerimiz vardı...

Hayatın bilinmeyen denklemleri, tesadüfleri derken Matt'in çocukluk aşkını görmeyeli on beş yıl olmuştu, tam 5478 gün. Sonra bir çarşamba akşamı, sayısız günlerin içinden bir çarşamba akşamı, yeşil gözlerini hiç unutamadığı ilk göz ağrısıyla karşılaştı. Hayat adil değildi, "On beş yıla karşılık en azından bir selam verebilseydim," diye isyan etti. Ve dünyaya, dünyayı da aşıp evrene bir mektup yazdı:

"Seni gördükten sonra tüm hayallerim, çocukluk anılarım geldi gözümün önüne. Biliyorum, çılgınca gelecek sana, belki de mektubumu okumayacaksın. Yine de her zaman ikinci bir şans vardır, bunu sen de biliyorsun. Haydi bir çılgınlık yapıp on beş yıllık kaybımızı arayalım..."
Matt

"İki Yabancı Olmadan Önce duygularınızı canlandıracak, güzel bir hikâye, daha da ileri gidip ?en iyi ikinci şanslar romanım' diyeceğim. Tesadüf aşklar, tutkulu anlar, ruh eşleri... Bu kitap 5 yıldızla dolu!"
A Bookish Escape

"Güçlü ve dokunaklı bir hikâye...
İki Yabancı Olmadan Önce büyüsüyle sizi ilk sayfada dünyasına alıp ilk aşkların acısını yeniden hissetmenize sebep oluyor, kitabın sonuna ulaşmak için sayfaları ne kadar hızlı okuduğumu hatırlamıyorum bile!"
Tracey Garvis-Graves
368 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Okurken hoş vakit geçirmenizi sağlayan zamanı unutturan keyifli bir kitap iki aşık anlatan bir kitap okumanızı tavsiye ederim . :) Teşekkürler ......
368 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10 puan
Bir sevgili düşünün. Bir gün bir iş fırsatını değerlendiriyor ve sizi bırakıp gidiyor. 15 yıl süre boyunca kendisinden asla haber alamıyorsunuz. Aşk kalır mı? O kadar uzun süreden sonra tuttu ki döndü. Kollarınızı açıp onu bekler misiniz? Hiç sanmıyorum ben şahsen

Kitap günümüz ile başlıyor. Matt National Geographic'te fotoğrafçı. Evlenip boşanmış. Bir gün metro istasyonunda kapılar kapanmadan hemen önce eski aşkını görüyor. Bu bizim kızımız Grace. Birden bire onca sene film şeridi gibi gözlerinden geçmeye başlıyor ve biz geçmişe gidip onunla birlikte yaşadıklarını okuyoruz. Sonrasında tekrar günümüze dönüyor ve büyük bir sırrın peşine düşüyoruz.
Kitap inanılmaz akıcı. Zaten kocaman puntoları olan bir kitap. Bir yere kadar oldukça sevdim de sayılır. Ama bir yerden sonra erkek karakterimize uyuz olmaya başladım. Sonra büyük sır ortaya çıktıktan sonraki halleri ile beraber bu nefretim tavan yaptı. Eh ben adam. Bunca sene git gelme sonra gel değişik triplere gir. Ne hakkın var acaba?! Ben o kızın yerinde olsam seni zaten çoktan tekmelemiştim ve daha önce gittiğim Afrikalara kadar yeniden ziyaretine sebep olmuştum Sen dua et Grace çok insaflı kadınmış.
Bunlara rağmen kitabı sevmediğimi söyleyemem. Ben böyle uzun dönemlere yayılan aşk hikayeleri okumayı severim. Çocuğumuz fotoğrafçı kızımız Çello çaldığı için kitabımızın içinde bol bol bunlara da yer verilmiş. Kesinlikle geçmişteki karakterleri çok daha fazla hoşuma gitti. Her aşk kitabında olan klişelerden bol bol olmasına rağmen biliyorsunuz ben klişe severim diyorum ve sözlerime son veriyorum :)
368 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10 puan
Çocuklugundan beri fotoğraf tutkunu olan Matt ile müzik konusunda başarılı, çello çalan Grace in hikayesi.
Sıkı bir dostlukla başlayan ve daha sonra aşka dönüşen bir ilişki.
Aradan 15 yıl geçmesine rağmen metro istasyonunda karşılaşarak birbirlerini hâlâ unutmadıklarını görürler.Fakat hayat işte onları yerlere sürüklemiş.
Peki yeniden bir araya gelebilicekler mi?
Duygusal,romantik,heyecanlı,eğlenceli,aşk dolu ve biraz da hüzünlü bir kitap.
368 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10 puan
Ve kitabım iki gecede bitti :) şahane bir anlatım, akıcı bir kurgu...
Üniversite yıllarında tanışıp, önce çok iyi dost sonrasında iki deli aşık olan ve birlikte çok şey yaşayan Grace ve Matt’in hikayesi anlatılıyor. Matt’in fotoğraf tutkusu ve Grace’in çello tutkusu bu aşkı daha da güzelleştiriyor ....
Çok sıradan bir hikaye gibi duruyor ancak yazarımız çok güzel harmanlamış olayları ve anlatımı benim kitabı iki gecede bitirmemi sağladı :)
Kitap günümüzle başlıyor. Matt’in evliliği bitmiş ve hayatıyla ne yapacağını bilemez halde, umutları tükenmiş ve çok mutsuz bir anda iken bir Metro İstasyonunda 15 yıldır görmediği ancak ilk aşkı olan Grace görmesi ile başlıyor.
15 yıl önce onu kaybetmenin acısını yaşarken metronun hareket etmesi ile onu yeniden kaybeder ve onu her yerde aramaya başlar....

Sonrasında 15 yıl önce Üniversite yıllarında nasıl tanışmışlar, neler yaşanmış onları anlatıyor. O kadar sıcak bir hikaye ki ben çok sevdim...

Ne oldu da bu kadar çok seven bir çift ayrıldı? Onları kim ayırdı, bu süre içinde neler oldu ? Bilinmeyen sırlar neler?

Bazen olaylar göründüğü gibi olmayabiliyor.. Bazı şeylere inanıp hemen pes etmemek gerek. Öncellikle iyice emin olmalı insan... Bunu çok güzel işlemiş yazarımız.

Derken yine günümüze dönüyoruz. Peki 15 yıl sonra neler değişti? Kaldıkları yerden devam edebilecekler miydi? Bilinmeyen sırlar gün yüzüne çıktığında ne yapacaklardı? Hepsinin cevabı kitap da :)
Süpriz bir gelişme ve harika bir final ile bitiyor :) bu tür finallere bayılıyorum ....

Çok güzel ama bir o kadar da hüzünlü bir aşk hikayesi. Bu tür kitapları sevenlere tavsiye ediyorum.
368 syf.
·4/10 puan
Kitabı bir indirim sırasında, aslında arka kapağındaki tanıtım yazısını yanlış anlayarak aldım. Konusunu doğru bir şekilde anlamış olsaydım alır mıydım; hayır. Klasik bir konu, basit bir anlatım... Sonunu yazarken yazar şaşıracağımızı düşünmüş herhalde, anlatımından öyle bir sonuç çıkardım, ama sonu da oldukça belli ve sıradandı. Yeşilçam filmlerinden bir farkı yoktu. Tipik Amerikan gençliğini anlatan bir bölüm, bir de günümüzde devam eden bir bölüm şeklinde anlatılmıştı kitap. Ben okurken oldukça sıkıldım, aynı tarzdaki diğer kitaplardan farklı bir yanını da bulamadım. Sözün özü sevmemiştim.
368 syf.
·Puan vermedi
HAYATIMDA OKUDUĞUM EN GÜZEL AŞK ROMANI ..
.
.
Duyulmamış bir yazarın duyulmamş eseri olması şaşırtıcı..#1000k uygulamasında yaklaşık 300 okur sayısına sahip,bu kadar güzel bir kitap nasıl bu kadar az bir okurla kalmş..
.
.
Elimden her bıraktığımda sevdiğim bir dizinin ertesi güne kalmş bölümünü merak ediyor gibi hissetmek..kitap evin bir köşesinde dururken işlerimin arasında ona bakıp "ah bi okuyabilsem,devamını" diye hayıflanmak..
.
.
İliklerine kadar Aşkı hissetmek istediğn zaman diliminde eline alıp 2 günde bitirebileceğin bir kitap BA-YIL-DIM...
Grance ve Mat üniversitede kısa zamanda tanışır,okudukları alanlarda her ikiside çok başarılıdır.Matt iyi bir iş teklifi almıştır.İş bitince olmaları gereken yerde olacaklarına söz verirler ve geri göndüklerinde farklı hayatlar kendilerini bekleyecektir..Birbirlerine ulaşamadıkları 15 yıl boyunca birbirlerini asla unutmadıkları yeni yaşamlar kurarlar ..Sonrasındaki süprizler ağlatıcı ...ve muhteşem..Konu anlamıyla çok ta aman aman farklı değil,klasik bir kurgu ama anlatış tarzı tamda benim ruhuma göre..
Haaaa unutmadan Ortaokul çocuklarına asla tavsiye etmiyrum...
.
.

#ikiyabancıolmadanönce #reneecarlino
368 syf.
·13 günde·10/10 puan
Cok severek okudum. Zaman her şeyin ilacı mı yoksa baş düşmanımız mı. Aşk küllenir mi? Yeniden diyebilmek mümkün mü? Grace ve Matt in ilişkisini okuduktan sonra, eski aşklarına ulaşmaya çalışan keşke çok olsa :)))
368 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
Başlarken hafif, vıcık vıcık bir aşk hikayesi ve vasat bir kitap okuyacağımı sanmıştım. Nasıl da yanılmışım! Hepimizin hayatında bir şeylerin mükemmel ilerlerken nasıl olup da işlerin sarpa sardığını anlamadığımız zamanlar olur. Bu kitap onlarla ilgili. Kaçırılan fırsatlarla, düzeltmeye geç kalınmış yanlışlarla, gidenlerle, bekleyenlerle, gittiğini sananlarla ilgili. En yakınımızdaki insanların nasıl yılan olabildiğiyle ilgili. Yanlış anlaşılmalarla, entrikalarla bir insanın hayatından on beş yılın nasıl çalınabildiğiyle ilgili.

Kitap, Matt ve Grace'in üniversite yurdunda tanışmalarını ve bir şekilde ayrı düşmelerini anlatıyor. Matt'in eski aşkını 15 yıl sonra metro istasyonunda görmesinden sonra 15 yıl geriye gidiyor ve o yıl neler olduğunu öğreniyoruz. Bazı bölümler Matt'in, bazı bölümler de Grace'in ağzından anlatılıyordu ve bölüm isimleri de çok güzeldi. Matt'i çok sevmiştim. Ta ki kitabın ortalarını geçinceye kadar. Oralarda Matt'e aşırı kozdım. Kitaba bir puan vermeye karar vermiştim ki biraz daha ilerde her şeyin açığa çıkmasıyla şok oldum. Hele bir sayfa vardı ki orada artık duygularım taştı. En sevdiğim karakter Ash'ti. Bu kitapta kendimden öyle çok şey buldum ki şaşırıp kaldım. O kadar hayattan ve o kadar gerçekti.

Kitap bir gecede okunacak kadar akıcı. Birkaç saatte bitiyor. Yazıları nispeten büyük ve dili aşırı akıcı. Kapağını da sevdim. Sizin de geçmişte çalınan yıllarınız olduysa bu kitabı okuyun. Kendinizden çok şey bulacaksınız.
368 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10 puan
Bu kitabı 2016 yılında bir gün DR’de dolaşırken tesadüfen gördüm ve nedense kitaba doğru çekildiğimi hissederek aldım. Aynı günün gecesi dışarıda yağmur yağarken başlamıştım. Kitap gayet güzel ve yazarın dilinin sade ve yorucu olmaması ile akıp bitmişti… Yıllara yayılmış bir aşk hikayesi mi arıyorsunuz ? Bir Gün kitabını da seviyorsanız eğer o zaman bu kitap tam size göre. :)

Kitabımızın baş karakterleri olan Matt çocukluğundan itibaren fotoğraf çekme tutkusu olan bir kişiyken, Grace ise Çello aşığı bir karakter. Önce arkadaşlık olarak başlayan ilişkileri zamanla aşka dönüşmüş ve bir gün bu deli gibi aşık olan çiftimiz ayrılır…

Kitapta tam bu olayların üzerinden 15 yıl geçtikten sonra başlıyor. Günümüzde Matt’in evliliği bitmiş ve hayatının gidişatıyla ne yapacağını bilmediği bir dönemdeyken birden karşısında ve tam 15 yıldır görmediği ve hala unutamadığı Grace i görmesi ile hikayemiz başlıyor. 15 yıl önce onu nasıl kaybettiğini düşünüp hayıflanırken metro’nun tekrar haraket etmesi ile tekrar onu kaybediyor ama bu defa peşini bırakmıyor.

Kitapta bu noktada geçmişe dönüyoruz ve Matt ve Grace karakterlerimizin Üniversite yıllarında nasıl tanışmışlar ve nasıl bir aşk yaşamışlar ki sonunda bu ayrılık gelmiş gibi tüm olayların gidişatını okuyoruz. Sonra pek tabi tekrar günümüze dönüyor ve geçmişlerini öğrendiğimiz karakterlerimizin yeniden bir araya gelecekler mi sorusu ile aralarında bilmedikleri yanlış anlaşılmalar ve büyük sırlar’ın açığa çıkması ile nasıl tepki vereceklerini okuyoruz.

Ben kitabı okurken yer yer güldüm ve yer yer hüzünledim. Güzel ve hüzünlü bir aşk hikayesi ki finali ile yazar ufak bir ters köşe yapmıştı. :)

Puanım 10 :)
368 syf.
·27 günde·Beğendi·9/10 puan
Biraz John Green biraz Rainbow Rowell.. Sadece kapağına bakarak klasik aşk hikayesi olduğu düşünülebilir ancak hep bu "bunca yıl sonra noldu, o olaydan sonra noldu peki" sorularımıza verdiği cevaplar sayesinde sıradanlıktan çıktı benim için..
368 syf.
·Beğendi·8/10 puan
"En büyük korkularımız en sevdiğimiz ayıcığımız olmadan uyumaktan tutun hayatta bir amacımız olmadığını fark etmeye kadar uzanıyor."

Eda Aksan çevirisiyle dilimize kazandırılmış olan kitap benim için tam bir ters ķöşeydi. Yaz tatilinde sahilde okunacaklar listemdeydi çünkü yok denize gir, yok arkanı yak aman efendim mavinin her tonunu fotoğrafla tantanaları içinde çok ağır kitaplara odaklanamıyorum. O nedenle hafif ve akıcı kitaplar tercih ediyorum. Bu kitaptan da çok büyük bir beklentim yoktu anlayacağınız. Gel gör ki beni bir hayli şaşırttı. Hayatın içinde herkesin başına gelebilecek bir hikaye su gibi bir anlatımla sunulmuştu. Baya baya altını çizdiğim şeyler oldu kitapta ki cidden beklemiyordum.

Yıllar önce yolları ayrılan ve bir şekilde kendi hayatlarına savrulan iki sevgili yıllar sonra bir metroda 3 saniye için göz göze gelirse dünyaları yerinden oynar mı sizce? Olabilirmiş. Peki birbirinden habersiz geçen uzun yıllar boyunca aslında hala birbirlerinin hayatlarında olabilirler mi habersiz bir şekilde? Buna da evet diyorsanız mutlaka kitabı okumalısınız. Sımsıcak ve gerçek bir hikaye bekliyor sizi kitap kapağının altında. Ben birkaç arkadaşıma kitabı aldırmayı başardım. Bence siz de tanışmalısınız, tavsiyemdir.
368 syf.
·8 günde·Beğendi·Puan vermedi
Aşkın ikinci şansı olur mu? İki Yabancı Olmadan Önce - Renée Carlino 15 Yıl 5478 gün Karşılığında ise birkaç dakika…

Ayrılık zordu ama kavuşmak da bir o kadar imkânsızdı bizim için. Aradan geçen onca yıl, yaşanmışlıklarımız, yitirdiğimiz heveslerimiz vardı…

Hayatın bilinmeyen denklemleri, tesadüfleri derken Matt'in çocukluk aşkını görmeyeli on beş yıl olmuştu, tam 5478 gün. Sonra bir çarşamba akşamı, sayısız günlerin içinden bir çarşamba akşamı, yeşil gözlerini hiç unutamadığı ilk göz ağrısıyla karşılaştı. Hayat adil değildi, "On beş yıla karşılık en azından bir selam verebilseydim," diye isyan etti. Ve dünyaya, dünyayı da aşıp evrene bir mektup yazdı:

"Seni gördükten sonra tüm hayallerim, çocukluk anılarım geldi gözümün önüne. Biliyorum, çılgınca gelecek sana, belki de mektubumu okumayacaksın. Yine de her zaman ikinci bir şans vardır, bunu sen de biliyorsun. Haydi bir çılgınlık yapıp on beş yıllık kaybımızı arayalım…"
-Matt-
“Ben arkama yaslanıp ayaklarımı yukarı dikmiş, değişimi reddedip dünyayı görmezden gelirken ve anlamlı hiçbir şeyi umursamazken yaşam son hızla yanımdan geçip gidiyordu.”
Üç saniye çok uzun bir zaman olmayabilir. Ama birinin gözlerinin içine bakıyorsanız, sessiz bir yemin için yeterlidir.
Tanıdığınız genç ve hayat dolu biri ilk kez öldüğünde -baktığınız, aranızda bağ olan biri- sizi adeta duvara fırlatıyor. Lanet olsun, hepimiz öleceğiz ve kimse bunun ne zaman nasıl olabileceğini bilmiyor! Ve o an kaderiniz üzerinde ne kadar az kontrolünüz olduğunu fark ediyorsunuz. Doğduğunuz andan itibaren kontrolünüz yok aslında. Ebeveynlerinizi seçemiyorsunuz, intihar etmediğiniz takdirde ölüm şeklinizi de seçemiyordunuz. Yapabileceğiniz tek şey seveceğiniz insanı seçmek, diğerlerine iyi davranmak ve dünya üzerindeki acımasızca geçen kısa zamanınızı olabildiğince iyi geçirmek.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İki Yabancı Olmadan Önce
Baskı tarihi:
Aralık 2015
Sayfa sayısı:
368
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059144278
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Before We Were Strangers
Çeviri:
Eda Aksan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İndigo Kitap
Baskılar:
İki Yabancı Olmadan Önce
Before We Were Strangers
Aşkın ikinci şansı olur mu?

İki Yabancı Olmadan Önce - Renée Carlino

15 Yıl
5478 gün
Karşılığında ise birkaç dakika...

Ayrılık zordu ama kavuşmak da bir o kadar imkânsızdı bizim için. Aradan geçen onca yıl, yaşanmışlıklarımız, yitirdiğimiz heveslerimiz vardı...

Hayatın bilinmeyen denklemleri, tesadüfleri derken Matt'in çocukluk aşkını görmeyeli on beş yıl olmuştu, tam 5478 gün. Sonra bir çarşamba akşamı, sayısız günlerin içinden bir çarşamba akşamı, yeşil gözlerini hiç unutamadığı ilk göz ağrısıyla karşılaştı. Hayat adil değildi, "On beş yıla karşılık en azından bir selam verebilseydim," diye isyan etti. Ve dünyaya, dünyayı da aşıp evrene bir mektup yazdı:

"Seni gördükten sonra tüm hayallerim, çocukluk anılarım geldi gözümün önüne. Biliyorum, çılgınca gelecek sana, belki de mektubumu okumayacaksın. Yine de her zaman ikinci bir şans vardır, bunu sen de biliyorsun. Haydi bir çılgınlık yapıp on beş yıllık kaybımızı arayalım..."
Matt

"İki Yabancı Olmadan Önce duygularınızı canlandıracak, güzel bir hikâye, daha da ileri gidip ?en iyi ikinci şanslar romanım' diyeceğim. Tesadüf aşklar, tutkulu anlar, ruh eşleri... Bu kitap 5 yıldızla dolu!"
A Bookish Escape

"Güçlü ve dokunaklı bir hikâye...
İki Yabancı Olmadan Önce büyüsüyle sizi ilk sayfada dünyasına alıp ilk aşkların acısını yeniden hissetmenize sebep oluyor, kitabın sonuna ulaşmak için sayfaları ne kadar hızlı okuduğumu hatırlamıyorum bile!"
Tracey Garvis-Graves

Kitabı okuyanlar 326 okur

  • tuğba önür
  • Hilal Yılmaz
  • Esra Evcan
  • yusuf can
  • Zeynep Kaplan
  • Nisa
  • HALİDE
  • Hilal Yavuz
  • Hande
  • Sıla As

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%6.3
13-17 Yaş
%20.8
18-24 Yaş
%18.8
25-34 Yaş
%22.9
35-44 Yaş
%22.9
45-54 Yaş
%6.3
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%2.1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%94.2
Erkek
%5.8

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%32 (40)
9
%9.6 (12)
8
%22.4 (28)
7
%12.8 (16)
6
%9.6 (12)
5
%4.8 (6)
4
%4 (5)
3
%0.8 (1)
2
%0
1
%4 (5)