İki Yeşil Susamuru Anneleri, Babaları, Sevgilileri ve Diğerleri

7,5/10  (181 Oy) · 
841 okunma  · 
125 beğeni  · 
2.614 gösterim
Mutluluğu ve huzuru hiçbir yerde ve hiçbir kimsede bulamayan, kimseye güvenemeyen genç bir kadın: Nilsu.
Terk edilmekten korktuğu için hep kendisi terk ediyor.
Annesine olan hayranlığı ve bağlılığı kendi yaşamını kurmasına engel olan, duygusal ve ütopik bir çevreci: Teoman.
Annesinin gizemli intiharıyla yaşamı altüst oluyor.
Buket Uzuner'in artık bir klasik olan İki Yeşil Su Samuru romanı çağdaş bir kadının portresi etrafında çok katmanlı olarak insan durumlarını sorguluyor. Yazar mizah dolu, çarpıcı ve gerçekçi üslubuyla 80'li yılların toplumsal ve siyasal ortamını ustaca anlatırken romanın kahramanları kimi zaman modernizmin altında ezilerek yaşamla ölüm arasında gelgitler yaşıyorlar.
İki Yeşil Susamuru, Anneleri, Babaları, Sevgilileri ve Diğerleri yaşadığımız dünyaya, aşka, çevre sorununa alternatif çözümler arayan aydın ve farklı bir çiftin hikayesi, bir modern zamanlar romanı.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2013
 • Sayfa Sayısı:
  300
 • ISBN:
  9799752890007
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Murat Sezgin 
19 May 2016 · Kitabı okudu · 10 günde · 5/10 puan

Kitabın arka kapağında mizah dolu üslupla yazılmış çağdaş bir roman yazıyor. Okurken bir kere gülümsediğimi hatırlamıyorum. Başkasının yazıp yazara verdiği romanı yayımlamakta çağdaşlık sayılmaz heralde. Bu yazanın çağdaşlığıdır, yayıncısına yayınlattıranın değil.

Kitabın sonunda kim kimin gerçekte neyiymiş anlamak çok zor ve karışık.

İntihar, en çok kullanılan kelime sanırım.
Aile içindeki dağılmalar, evlilik kurumunu ayaklar altına alan kişiler, ölümü yüceltenlere çokca yer verilmiş romanda. Tıpkı yeni dönem zengin dizilerindeki gibi.

Bu romanı-sözde onun- yüzünden Buket Uzuner'e karşı bir önyargı oluştu. Diğer kitapları biraz beklemek durumunda kalacak bu yüzden.

Kitap yalnızca 
09 Ara 2015 · Kitabı okudu · 14 günde · 7/10 puan

Günümüz kadın yazarların kalemi o kadar benzer işler taşır oldu ki birbirinden ayırt etmek güçleşti. Aynı tarz kadın karakterler biraz feminen, güçlü ama yalnız ve kırılgan yapıda kadınlar, haliyle karakterler ortalama aynı olunca olay örgüleri ve romandaki diğer karakterilerin de ortalama rolleri aynı oluyor.

Birçok ruhu içinde barındıran,inişli çıkışlı yoğun duyguları hissettiren bir roman İki Yeşil Susamuru... Nilsu'nun hayata ve insanlara olan güvensiz yapısı, Mike' ın intihar eyilimi ve bunun çok güzel alıntılarla bize yansıtması, Selen'in güçlü ve sağlam duruşu ancak içerisindeki zayıf yanları, Teo gibi zengin bir karakterin varlığı zevkle okuttu kendini bana. Zaman Zaman sıkılmadım değil tabi bunu da not olarak geçmek isterim.

Özetleyecek olursak roman anneler, babalar,sevgililer,boşanmış ailelerin çocukları...İntihar,terk edilme,yalnızlık,aşk gibi birçok temayı içinde barındıran, Nilsu gibi bir karakterin zorlu olgunlaşma dönemini anlatıyor.

Fazilet KURT 
13 Haz 18:17 · 6/10 puan

Nilsu ve Teo kitabın ana karakterleri... İkisinin de geçmişinden kesitler anlatılarak ilerliyor.Her ikisinin de geçmişinde boşanma,terk edilme,intihar,aile içi olaylar yer alıyor.Nilsu hayatına giren sevgililerini terk eden taraf katlanamıyor bir süre sonra.İkisi tanıştıktan sonra ise merakla Nilsu yine terk edecek mi sorusunun cevabı aranıyor ancak kitabın sonu hiç de beklenildiği gibi değil son kısım farklı bir sürece bağlanmış.Güçlü betimlemeleri ve akıcı bir anlatıma sahip ancak herkesin beğenmesi gerekmiyor tabi ki ilgi alanına hitap edenler okuyabilir..

Sevda Sevda 
16 Haz 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · 4/10 puan

Buket Uzuner'den okuduğum ilk kitap.Sevemedim,sürüklemedi beni. Yaşanılan hayatlar bana çok yabancı. Ama yazar hakkında kesin hüküm vermek istemem, bu haddim değil.belki diğer kitaplarını beğenebilirim.

Ilayda Caner 
28 Tem 2016 · Puan vermedi

Buket Uzuner'den okuduğum ilk kitap İki Yeşil Su Samuru'ydu. Onun yazarlığını, tek kitabıyla anlayabileceğimi düşünmek büyük ahmaklık olurdu sanırım. Kendimi bazı özellikleriyle özdeşleştirebildiğim karakter Nilsu oldu ama kitabı tam olarak benimseyebilmeme yeterli değildi. O zamanda Türkiye'de öyle rahat ve süregelen gelenek dışında yaşamak o denli kolay mıydı? Sanmıyorum. Bu kitaptan öğrendiğim (diğer kitaplardan da olduğu gibi) çok şey var.. Ama hayatımın kitabı İki Yeşil Su Samuru mu? Hayır onu gene bulamadım. Ama biliyor musunuz? Su Samurları evcilleştirilebilen canlılardanmış, kürkü de pek bi değerliymiş! Haydi hemen bir Su Samuru alalım! Sonra Teoman ve Nil'i de alıp pikniğe gideriz. Belki Selen de katılır bize.. Ah! Sevgili Buket Uzuner, ilk karşılaşmamız böyle mi olmalıydı?

NeRmiN KAPLAN 
 03 May 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · 7/10 puan

Annesi ve babası boşanmış Nilsu' nun hayatını anlatıyor 'İki Yeşil Su Samuru'' . Ailesi, okulu ve çevresindekilerle yaşarken büyür ve bu kez de kendi hikayesini yaşar Nilsu.

Fakat anlatılan hikayedeki aile ve ortam sanki bir Amerikan ailesi, yani Türk aile yapısından oldukça farklı. Birde İntihar olayını çok doğalmış gibi gösteriyor.

Kitap akıcı ve güzel, okunası bir kitap.

Musarra_beyit 
28 May 23:09 · Kitabı okudu · Beğendi · 5/10 puan

Roman anneler, babalar, sevgililer ve diğerleri ekseninde, boşanmış ailelerin parçalanmış çocukları, intihar, terk edilme, aşk temalarını işleyerek bir kadının sancılı olgunlaşma sürecini anlatır. Nilsu Baran-Mike-Teoman etrafında yaşanan olaylar anlatılıyor.

Kitap ve Kahve Delisi 
24 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"İki yeşil susamuru: Anneleri,babaları,sevgilileri ve diğerleri yaşadığımız dünyaya,aşka,çevre sorununa alternatif çözümler arayan aydın ve farklı bir çiftin hikayesi, bir modern zamanlar romanı." (Arka kapak)
Annesi babası boşanmış mimar Nilsu. Babası doktor annesi ev hanımı kardeşi cem. Nilsu nun yaşamı; boşanmış aile sendromu yaşamayla geçiyor. Anne ve babasının ayrılığını kabullenememiş babasını ve annesini başkalarıyla paylaşamamış, sırf babasının canını acıtma uğruna terk edişleri, kimseye bağlanamayışı. Teoman, babası savcı annesi edebiyat düşkünü ev hanımı ve ablası Nergis. Babasının peşinden anadoluyu arşınlamışlar. Babasının ölümünden sonra annesinin intiharı seçmesi. Teoman hayatı boyunca annesinin intiharının nedenini araştırıp duran bir mühendistir. Nilsu ve Teoman ın bir gün hayatları bir yerde kesişir ve birlikte devam eder. Kahramanlarımızın yaşamı yanında iç karışıklıklarınıda güzel dile getirmiş yazarımız . İlk defa buket uzuner kitabı okuyorum ve iyiki okumuşum dedim. İnsanın hayatında tekrar okumak için ayırdığı kitaplar olur ya benim içinde ilk defa tekrar okumak istediğim bir kitap o denli etkiledi beni. Herkese tavsiye ederim mutlaka okumalısınız

Ayşen BÜLBÜL 
 03 Ara 2015 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 8/10 puan

Sevdiğim renk olan yeşili daha bir sevdim bu kitabı okurken. Örgütler çevrecilikle ilgili pek çok kavram var. Nilsu Baran dağılmış ailesinin izlerini bir hayat boyu taşır. Babasının sevgilisine hem hayran hem kıskançlık dolu. Yıllar sonra ise roller değişecektir. Kitap sadece insan ilişkileri ile sınırlı kalmıyor. Okuduğunuz okumadığınız kitaplardan şiirlerden kesitler bulacak ve tatlı bir dejavu yaşayacaksınız. Şöyle bir dünya edebiyatı üzerine de dolaşmaya çıkacaksınız. Asıl can alıcı nokta ise sonu. Bir soy ağacı yaptım sonunda anlatılanlarla yeni bir soy ağacı daha yaptım. İrdeledim ve irkildim. Gerçek kurgu arası bocaladım. Ölümü,yaşamı,neler istediğinizi sorgulayacağınız güzel bir kitap.

tuba artan onat 
06 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Gerçekten çok çarpıcı bir oyku. Gerçek mi hayal mi? Ne kadarı gerçek bilinmeyen, nilsu ile selen arkadasligi-dostlugu, teoman ile arkadaşlığı ve oldukça ilginç bir hayat. Bir yandan nilsu ya alırken bir yandan öfke duyuyorsunuz okurken ve aynı duygular teoman ve annesi için de geçerli. Neyyire gomuc'un mektubu ise kafa karıştırıyor ve öykünün neresine inanacagimiz konusunda şaşırtıyor.

4 /

Kitaptan 120 Alıntı

Murat Sezgin 
12 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Belki de, dünyaya nasıl bakarsanız, öyle görürsünüz manzarayı...

İki Yeşil Susamuru, Buket Uzuner (Sayfa 82 - Remzi Kitapevi)İki Yeşil Susamuru, Buket Uzuner (Sayfa 82 - Remzi Kitapevi)
Murat Sezgin 
17 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

... ölüm raporuna 'yetmiş dokuz yaşında. Beyin kanaması' denildi. Bence ölüm nedeni yürek kanamasıydı. Çünkü insan mutsuzluktan ölebilir!

İki Yeşil Susamuru, Buket Uzuner (Sayfa 137 - Remzi Kitapevi)İki Yeşil Susamuru, Buket Uzuner (Sayfa 137 - Remzi Kitapevi)
Murat Sezgin 
 17 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Yaşam güçtür, evet yaşam güçtür. Ama bir kez bu gerçeği içtenlikle anlar ve kabul edersek, yaşam artık güç gelmeyecektir bize, çünkü bir kez kabullenilen gerçek artık sorun olmaktan çıkar...

İki Yeşil Susamuru, Buket Uzuner (Sayfa 140 - Remzi Kitapevi)İki Yeşil Susamuru, Buket Uzuner (Sayfa 140 - Remzi Kitapevi)
Mâsiva 
12 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Mutfakta babasıyla çikolatalı pasta pişirmeyi düşünen bir genç kız... Nasıl bir düş bu?

İki Yeşil Susamuru, Buket Uzunerİki Yeşil Susamuru, Buket Uzuner
Mâsiva 
15 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"İnsan annesi için şiir yazmalı; hiç değilse hayatında bir kez!"

İki Yeşil Susamuru, Buket Uzunerİki Yeşil Susamuru, Buket Uzuner
Murat Sezgin 
10 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Kendini tanımadan, ne istediğini bilmeden ciddi ilişkilere girmek, bir insanın hem kendine, hem de karşısındakine yapabileceği en büyük haksızlıktır. Çünkü ne 'istemediğini' bilmek çok kolay, fakat ne 'istediğini' bilmek çok güçtür.

İki Yeşil Susamuru, Buket Uzuner (Sayfa 39 - Remzi Kitapevi)İki Yeşil Susamuru, Buket Uzuner (Sayfa 39 - Remzi Kitapevi)
Murat Sezgin 
11 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Söylediklerimiz, düşündüklerimizin zıttı olduğunda, konuşan yalnızca yüreğimiz değil midir?

İki Yeşil Susamuru, Buket Uzuner (Sayfa 57 - Remzi Kitapevi)İki Yeşil Susamuru, Buket Uzuner (Sayfa 57 - Remzi Kitapevi)
Mâsiva 
12 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bazı insanların konuşmaya gereksinmeleri daha azdır.Onlar iç seslerle sürdürürler diyalogları.

İki Yeşil Susamuru, Buket Uzunerİki Yeşil Susamuru, Buket Uzuner
Murat Sezgin 
11 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

İnsan çok sevdiğine dokunmak ister. Dokunmak, sevgiyle yapılınca çok güzeldir!

İki Yeşil Susamuru, Buket Uzuner (Sayfa 57 - Remzi Kitapevi)İki Yeşil Susamuru, Buket Uzuner (Sayfa 57 - Remzi Kitapevi)
Murat Sezgin 
12 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Bazen ne virüsler ne bakteriler, yani insan vücuduna yabancı canlı organizmalar değil de, insanın kendi öz beyni hasta eder kişiyi. En büyük düşmanı, en acımasız muhalifi kesilir insanın başına.

İki Yeşil Susamuru, Buket Uzuner (Sayfa 71 - Remzi Kitapevi)İki Yeşil Susamuru, Buket Uzuner (Sayfa 71 - Remzi Kitapevi)