İki Yeşil Susamuru (Anneleri, Babaları, Sevgilileri ve Diğerleri)

·
Okunma
·
Beğeni
·
4.280
Gösterim
Adı:
İki Yeşil Susamuru
Alt başlık:
Anneleri, Babaları, Sevgilileri ve Diğerleri
Baskı tarihi:
Haziran 2013
Sayfa sayısı:
300
Format:
Karton kapak
ISBN:
9799752890007
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Baskılar:
İki Yeşil Susamuru
İki Yeşil Su Samuru
Mutluluğu ve huzuru hiçbir yerde ve hiçbir kimsede bulamayan, kimseye güvenemeyen genç bir kadın: Nilsu.
Terk edilmekten korktuğu için hep kendisi terk ediyor.
Annesine olan hayranlığı ve bağlılığı kendi yaşamını kurmasına engel olan, duygusal ve ütopik bir çevreci: Teoman.
Annesinin gizemli intiharıyla yaşamı altüst oluyor.
Buket Uzuner'in artık bir klasik olan İki Yeşil Su Samuru romanı çağdaş bir kadının portresi etrafında çok katmanlı olarak insan durumlarını sorguluyor. Yazar mizah dolu, çarpıcı ve gerçekçi üslubuyla 80'li yılların toplumsal ve siyasal ortamını ustaca anlatırken romanın kahramanları kimi zaman modernizmin altında ezilerek yaşamla ölüm arasında gelgitler yaşıyorlar.
İki Yeşil Susamuru, Anneleri, Babaları, Sevgilileri ve Diğerleri yaşadığımız dünyaya, aşka, çevre sorununa alternatif çözümler arayan aydın ve farklı bir çiftin hikayesi, bir modern zamanlar romanı.
(Tanıtım Bülteninden)
Kitabın arka kapağında mizah dolu üslupla yazılmış çağdaş bir roman yazıyor. Okurken bir kere gülümsediğimi hatırlamıyorum. Başkasının yazıp yazara verdiği romanı yayımlamakta çağdaşlık sayılmaz heralde. Bu yazanın çağdaşlığıdır, yayıncısına yayınlattıranın değil.

Kitabın sonunda kim kimin gerçekte neyiymiş anlamak çok zor ve karışık.

İntihar, en çok kullanılan kelime sanırım.
Aile içindeki dağılmalar, evlilik kurumunu ayaklar altına alan kişiler, ölümü yüceltenlere çokca yer verilmiş romanda. Tıpkı yeni dönem zengin dizilerindeki gibi.

Bu romanı-sözde onun- yüzünden Buket Uzuner'e karşı bir önyargı oluştu. Diğer kitapları biraz beklemek durumunda kalacak bu yüzden.
Günümüz kadın yazarların kalemi o kadar benzer işler taşır oldu ki birbirinden ayırt etmek güçleşti. Aynı tarz kadın karakterler biraz feminen, güçlü ama yalnız ve kırılgan yapıda kadınlar, haliyle karakterler ortalama aynı olunca olay örgüleri ve romandaki diğer karakterilerin de ortalama rolleri aynı oluyor.

Birçok ruhu içinde barındıran,inişli çıkışlı yoğun duyguları hissettiren bir roman İki Yeşil Susamuru... Nilsu'nun hayata ve insanlara olan güvensiz yapısı, Mike' ın intihar eyilimi ve bunun çok güzel alıntılarla bize yansıtması, Selen'in güçlü ve sağlam duruşu ancak içerisindeki zayıf yanları, Teo gibi zengin bir karakterin varlığı zevkle okuttu kendini bana. Zaman Zaman sıkılmadım değil tabi bunu da not olarak geçmek isterim.

Özetleyecek olursak roman anneler, babalar,sevgililer,boşanmış ailelerin çocukları...İntihar,terk edilme,yalnızlık,aşk gibi birçok temayı içinde barındıran, Nilsu gibi bir karakterin zorlu olgunlaşma dönemini anlatıyor.
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.916 Oy)19.833 beğeni45.412 okunma3.480 alıntı191.954 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.1/10 (9.979 Oy)11.765 beğeni29.521 okunma1.681 alıntı154.490 gösterim
 • Simyacı
  8.6/10 (8.219 Oy)9.207 beğeni27.483 okunma2.920 alıntı121.131 gösterim
 • Aşk
  7.7/10 (5.041 Oy)5.712 beğeni18.989 okunma963 alıntı95.579 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.883 Oy)9.422 beğeni26.499 okunma1.791 alıntı135.277 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (11.097 Oy)13.909 beğeni36.021 okunma3.754 alıntı153.073 gösterim
 • Bin Muhteşem Güneş
  8.9/10 (5.015 Oy)5.576 beğeni16.765 okunma980 alıntı79.442 gösterim
 • Olasılıksız
  8.6/10 (6.357 Oy)7.089 beğeni20.783 okunma786 alıntı116.871 gösterim
 • Serenad
  9.0/10 (5.440 Oy)6.116 beğeni16.208 okunma1.957 alıntı70.065 gösterim
 • Çalıkuşu
  8.8/10 (4.414 Oy)5.277 beğeni19.414 okunma873 alıntı80.577 gösterim
Nilsu ve Teo kitabın ana karakterleri... İkisinin de geçmişinden kesitler anlatılarak ilerliyor.Her ikisinin de geçmişinde boşanma,terk edilme,intihar,aile içi olaylar yer alıyor.Nilsu hayatına giren sevgililerini terk eden taraf katlanamıyor bir süre sonra.İkisi tanıştıktan sonra ise merakla Nilsu yine terk edecek mi sorusunun cevabı aranıyor ancak kitabın sonu hiç de beklenildiği gibi değil son kısım farklı bir sürece bağlanmış.Güçlü betimlemeleri ve akıcı bir anlatıma sahip ancak herkesin beğenmesi gerekmiyor tabi ki ilgi alanına hitap edenler okuyabilir..
Hiç mi sevmemişlerdi birbirlerini, sevdikleri ve mutlu oldukları anlar için sevdiklerimizin sevgisine sahip çıkmalı. Güzel günleri insan kendi sergilemeli. İnsan doyumsuz elindeki güzelliklerin farkında olmadan başka daha güzel şeyler aramak, insanı yolundan eder. Sevdiğine huzurlu ortam hazırlamalısın ki, huzur bulasın. Düşünmelisin bazan senin sergilediğin tavırlar dan zararlı çıkacak olan çocuklarını Düşünmelisin. Fedakarlık yapmalısınız kendi hayatınızdan. Aile biraylerinin sorumsuzluğunu ve hatasını çocuklar çekmemeli. Sürekli etrafında intihar ve aldatma gören çocuklar sevmekten ve yaşamaktan korkar hale gelmektedir.
Buket Uzuner'den okuduğum ilk kitap.Sevemedim,sürüklemedi beni. Yaşanılan hayatlar bana çok yabancı. Ama yazar hakkında kesin hüküm vermek istemem, bu haddim değil.belki diğer kitaplarını beğenebilirim.
Buket Uzuner'den okuduğum ilk kitap İki Yeşil Su Samuru'ydu. Onun yazarlığını, tek kitabıyla anlayabileceğimi düşünmek büyük ahmaklık olurdu sanırım. Kendimi bazı özellikleriyle özdeşleştirebildiğim karakter Nilsu oldu ama kitabı tam olarak benimseyebilmeme yeterli değildi. O zamanda Türkiye'de öyle rahat ve süregelen gelenek dışında yaşamak o denli kolay mıydı? Sanmıyorum. Bu kitaptan öğrendiğim (diğer kitaplardan da olduğu gibi) çok şey var.. Ama hayatımın kitabı İki Yeşil Su Samuru mu? Hayır onu gene bulamadım. Ama biliyor musunuz? Su Samurları evcilleştirilebilen canlılardanmış, kürkü de pek bi değerliymiş! Haydi hemen bir Su Samuru alalım! Sonra Teoman ve Nil'i de alıp pikniğe gideriz. Belki Selen de katılır bize.. Ah! Sevgili Buket Uzuner, ilk karşılaşmamız böyle mi olmalıydı?
Ayhhhhh okuyamadim arkadas. Ben de insanim, baydinız beni.
Buket Uzuner ile tanisma okumam hic iyi sonuçlanamadi.
Okumaya calistigim sure icerisinde tepemde kara bulutlar dolandi durdu, sanki gri günler geçtip gitti gozlerimin onunden. Tamam severim boyle gunleri havalari ama uzun sure bu sekilde maruz kalmak sıktı beni.
Normalde bu tarz, cok fazla adrenalin yasatmayan sabit ilerleyen romanlari severim fakat bu çok agir geldi bana.
Bir dahaki Uzuner okuma seansinda gorusmek uzere efenim.
Roman anneler, babalar, sevgililer ve diğerleri ekseninde, boşanmış ailelerin parçalanmış çocukları, intihar, terk edilme, aşk temalarını işleyerek bir kadının sancılı olgunlaşma sürecini anlatır. Nilsu Baran-Mike-Teoman etrafında yaşanan olaylar anlatılıyor.
Annesi ve babası boşanmış Nilsu' nun hayatını anlatıyor 'İki Yeşil Su Samuru'' . Ailesi, okulu ve çevresindekilerle yaşarken büyür ve bu kez de kendi hikayesini yaşar Nilsu.

Fakat anlatılan hikayedeki aile ve ortam sanki bir Amerikan ailesi, yani Türk aile yapısından oldukça farklı. Birde İntihar olayını çok doğalmış gibi gösteriyor.

Kitap akıcı ve güzel, okunası bir kitap.
Evet , bu kitap benim bir hayalimi gercekleştirdi herzaman için istegim olan bir gün boyunca kapanıp ortalama bir kalınlıkdaki kitabı aynı gün ara vermeden okumak isterdim ilk kez bunu başardım bugun . Kitap başlarda çok yaratıcı geldi belki yarısına kadar bu inanılmaz bir kitap diye söylene söylene okudum karakterler mükemmel anlatılmış .Ama 100 dayfafan sonra kitap oldukça karışıktı çünkü tüm karakterlerin 2. 3 . kocası, sevgilisi vardı buda beynimi allak bullak etti.
Buket Uzuner en sevdiğim yazar olmasına rağmen bu denli kişileri karıştırmasına ve sonuna çok kızdım , sonunda tüm karakterler aynı yola çıkıyor sanırım ilkkez bi sonu tam anlamıyla kavrayamadım yada birgünde okuduğum için beyin hücrelerim birbir yedi kendini son beklemeyin kitapdan çünkü son yok anlaşılmıyor . Kitapda ailesi ve sevdiklerin tarafından terkedilen ve artık sadece terkeden Nilsu ve , Annesi intihar etmiş farklı çoçuk olan Teomanın ayrı ayrı hayatlarını anlatıyor sonundada bunlar tanışıyor ve evleniyor ve çoçuklarının adını Su koyuyorlar Su Su Su Su Su .......tamam bu sonu ben buldum çünkü anlam veremedim sonuna kızdımda Yazara en azından bir açıklama yap beynim yandı belki kafamı toparladıkdan sonra soy ağacı cizip sonunu tekrar okurum...?? (ölmeden önce yapmam gerekenler listesine yazıyorum bunu) :)
"İki yeşil susamuru: Anneleri,babaları,sevgilileri ve diğerleri yaşadığımız dünyaya,aşka,çevre sorununa alternatif çözümler arayan aydın ve farklı bir çiftin hikayesi, bir modern zamanlar romanı." (Arka kapak)
Annesi babası boşanmış mimar Nilsu. Babası doktor annesi ev hanımı kardeşi cem. Nilsu nun yaşamı; boşanmış aile sendromu yaşamayla geçiyor. Anne ve babasının ayrılığını kabullenememiş babasını ve annesini başkalarıyla paylaşamamış, sırf babasının canını acıtma uğruna terk edişleri, kimseye bağlanamayışı. Teoman, babası savcı annesi edebiyat düşkünü ev hanımı ve ablası Nergis. Babasının peşinden anadoluyu arşınlamışlar. Babasının ölümünden sonra annesinin intiharı seçmesi. Teoman hayatı boyunca annesinin intiharının nedenini araştırıp duran bir mühendistir. Nilsu ve Teoman ın bir gün hayatları bir yerde kesişir ve birlikte devam eder. Kahramanlarımızın yaşamı yanında iç karışıklıklarınıda güzel dile getirmiş yazarımız . İlk defa buket uzuner kitabı okuyorum ve iyiki okumuşum dedim. İnsanın hayatında tekrar okumak için ayırdığı kitaplar olur ya benim içinde ilk defa tekrar okumak istediğim bir kitap o denli etkiledi beni. Herkese tavsiye ederim mutlaka okumalısınız
Altı çizilmiş cümleler, gülümseyerek ve biraz da kıskançlıkla okunmuş tatlı sohbetler. Nilsu'nun hayatına giren çıkan her karakter hayranlık uyandırıyor insanda. Teoman'ınkilerse umut vadetmiyor, silik kalıyor, eksik geliyor. İkisinin birbirini bulduğu o müthiş sayfalarda ise inanın keyfine diyeceği olmuyor doğrusu. Ancak bir sorun var ki finalinde terk edilmiş hissettim. Sanki aceleye getirilmiş son ana sıkıştırılmış bir sondu bu. Soru işaretleriyle biten bir kitaptı kendi adıma.
... ölüm raporuna 'yetmiş dokuz yaşında. Beyin kanaması' denildi. Bence ölüm nedeni yürek kanamasıydı. Çünkü insan mutsuzluktan ölebilir!
Buket Uzuner
Sayfa 137 - Remzi Kitapevi
Yaşam güçtür, evet yaşam güçtür. Ama bir kez bu gerçeği içtenlikle anlar ve kabul edersek, yaşam artık güç gelmeyecektir bize, çünkü bir kez kabullenilen gerçek artık sorun olmaktan çıkar...
Buket Uzuner
Sayfa 140 - Remzi Kitapevi
Mutfakta babasıyla çikolatalı pasta pişirmeyi düşünen bir genç kız... Nasıl bir düş bu?
Kendini tanımadan, ne istediğini bilmeden ciddi ilişkilere girmek, bir insanın hem kendine, hem de karşısındakine yapabileceği en büyük haksızlıktır. Çünkü ne 'istemediğini' bilmek çok kolay, fakat ne 'istediğini' bilmek çok güçtür.
Buket Uzuner
Sayfa 39 - Remzi Kitapevi
Söylediklerimiz, düşündüklerimizin zıttı olduğunda, konuşan yalnızca yüreğimiz değil midir?
Buket Uzuner
Sayfa 57 - Remzi Kitapevi

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İki Yeşil Susamuru
Alt başlık:
Anneleri, Babaları, Sevgilileri ve Diğerleri
Baskı tarihi:
Haziran 2013
Sayfa sayısı:
300
Format:
Karton kapak
ISBN:
9799752890007
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Baskılar:
İki Yeşil Susamuru
İki Yeşil Su Samuru
Mutluluğu ve huzuru hiçbir yerde ve hiçbir kimsede bulamayan, kimseye güvenemeyen genç bir kadın: Nilsu.
Terk edilmekten korktuğu için hep kendisi terk ediyor.
Annesine olan hayranlığı ve bağlılığı kendi yaşamını kurmasına engel olan, duygusal ve ütopik bir çevreci: Teoman.
Annesinin gizemli intiharıyla yaşamı altüst oluyor.
Buket Uzuner'in artık bir klasik olan İki Yeşil Su Samuru romanı çağdaş bir kadının portresi etrafında çok katmanlı olarak insan durumlarını sorguluyor. Yazar mizah dolu, çarpıcı ve gerçekçi üslubuyla 80'li yılların toplumsal ve siyasal ortamını ustaca anlatırken romanın kahramanları kimi zaman modernizmin altında ezilerek yaşamla ölüm arasında gelgitler yaşıyorlar.
İki Yeşil Susamuru, Anneleri, Babaları, Sevgilileri ve Diğerleri yaşadığımız dünyaya, aşka, çevre sorununa alternatif çözümler arayan aydın ve farklı bir çiftin hikayesi, bir modern zamanlar romanı.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 1.356 okur

 • Feyza Yüksel
 • Kitap Sever
 • Fatmagül Erçelebi
 • Ozge Catar
 • Meltem Zariç
 • Necmiye Akgün
 • ÖznurK
 • Melis Fidan
 • melisay engin
 • Zeynep gun

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3
14-17 Yaş
%3
18-24 Yaş
%10.6
25-34 Yaş
%29.5
35-44 Yaş
%37
45-54 Yaş
%14.7
55-64 Yaş
%1.7
65+ Yaş
%0.5

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%89.7
Erkek
%10.3

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%16.9 (55)
9
%13.5 (44)
8
%24.2 (79)
7
%19.6 (64)
6
%12 (39)
5
%5.5 (18)
4
%3.7 (12)
3
%1.8 (6)
2
%1.5 (5)
1
%0.3 (1)

Kitabın sıralamaları