İkili İlişkilerde Duygusal Manipülasyon (Narsist Bir Partnerle Yüzleşmek)

·
Okunma
·
Beğeni
·
5,4bin
Gösterim
Adı:
İkili İlişkilerde Duygusal Manipülasyon
Alt başlık:
Narsist Bir Partnerle Yüzleşmek
Baskı tarihi:
Mayıs 2011
Sayfa sayısı:
182
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750508882
Kitabın türü:
Orijinal adı:
La Manipulation Affective Dans le Couple: Faire Face à un Pervers Narcissique
Çeviri:
Işık Ergüden
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İletişim Yayıncılık
Basit küçük manipülasyonlar çiftlerin gündelik hayatlarının bir parçası olsa da, "narsistik sapkınlık" biçimini aldığında önemli bir soruna dönüşür. Narsist partner kendi iktidarını yerleştirmek ve eşini kendi istediği kişiliğe büründürmek için baştan çıkartıcı, kurnazca yollara başvurur. Avının kanını sonuna kadar emerek kendisinde eksik olanı çekip alır ve böylece kendisini tamamlar. Günümüzde gitgide daha sık rastlanan bir ilişki modeli haline gelen narsistik manipülasyon ilişkileri bu kitabın konusunu oluşturuyor.

Narsist sapkın her şeyi birlikte olduğu kişi için yapıyormuş gibi bir hava yaratır, oysa gerçek amacı onu yok etmektir. Küçük oyunlarla partnerini ince ince işlerken, ustalıkla kendisini mağdur gibi gösterir. Partnerini sürekli eleştirerek kişiliğine yön verir, ona kendi isteklerini unutturur, özsaygısını tüketir. Bunun sonucunda depresyon, bağımlılık başlar ve mağdur kaçıp kurtulma yetisini de yitirir. En az fiziksel şiddet kadar yıkıcı olabilen bu psikolojik şiddet, çoğunlukla mağdurun kendi başına fark edemediği bir şeydir. Çünkü eleştiri darbeleriyle suçu kendinden başka yerde göremez hale gelmiştir.

Pascale Chapaux-Morelli ile Pascal Couderc, İkili İlişkilerde Duygusal Manipülasyon'da somut vakalar üzerinden giderek partnerine hayatı zehir eden narsist manipülatörü inceliyorlar ve onun ortaya çıkışında rol oynayan toplumsal ve psişik etkenleri tartışıyorlar. Ardından mağdurlara eğilerek, bu kişilerin kendilerine yeni bir hayat kurabilmeleri için içinde bulundukları bağımlılık durumundan çıkmalarına yardımcı olacak öneriler getiriyorlar.
(Tanıtım Bülteninden)
182 syf.
Manipülasyon, ikili ilişkilerimizde veya gruplar içerisinde kişilerin kendi çıkarları için uygulamaya koyduğu ufak kusurlar olarak görülebilir. O halde manipülasyonun sapkınlık haline geldiği durumu ayırt etmede hangi kriterleri baz alabiliriz? Narsistik sapkın da manipüle eder ancak onun manipülasyonu anlık değildir, sabit ve globaldir. "Bütün narsistik sapkınlar elbette manipülatördür, ancak bütün manipülatörler narsistik sapkın değildir. Cılız bir teselli olsa da bu doğrudur."

Narsistik sapkın tanısı koyulanların %80'i erkek olduğundan, kadınların bu konuda şiddetle uyarılmaları entelektüel bir duruşun yanı sıra bir görevdir. Narsistlerin kurbanı olan kadınlar artık konuşabiliyorlar. Çok değil daha birkaç on yıl önce bir kadın kocası hakkında manevi şiddetten şikayet etseydi 'histerik' olmakla suçlanırdı. 'Kim bilir o erkeğe neler yapıyordu'... Narsistik sapkınlar vardır ve hayat tüketmek için hayattadırlar. Araştırma ve gözlemlerimin sonucunda söyleyebileceğim tek şey: imkanınız varsa bu insanları tespit ettiğiniz an KAÇIN KAÇIN KAÇIN! Asla düzeltmeye, içindeki yaralı çocuğu iyileştirmeye çalışmayın kadınlar. İyileştirmek istediğiniz bir çocuk varsa kendi içinizdeki yaralı çocuğa müdahale edebilirsiniz. Sanıyorum ki onun da yaraları hiç de az değildir.

Her kadın günün birinde "bırak ben yapayım, bir işi de beceremiyorsun" dendiğini duymuştur. İşte narsistik sapkının globalliği buradan geliyor. Taktikleri her yerde aynı: Önce bağımlı hale getir sonra bu zaaftan faydalan ve öldürücü vuruşu yap. Narsizm (psikanalistlerin “ilksel narsizm” olarak tanımladıkları şey) birey kimliğinin temelidir. Her ilişki de belirli oranda narsistleşme payı içerir. Sorun şudur ki,  sapkın manipülatör ötekinden alarak kendi kendini narsistleştirir ama karşılığında hiçbir şey vermez.

Narsistik sapkının manipülasyonu ne zaman ve nasıl başarılı olur? Genellikle hayatımızın en zorlu dönemlerinde bağımlı olmaya yatkın oluruz ve bu avcılar kokuyu kesinlikle alırlar. Başlangıçta bizi yükseltiyorlar izlenimini yaratmaları kaz gelecek yerden tavuk esirgememe düsturundandır. Sonradan alacakları, verdiklerinin kat be kat üstünde olacaktır.

Birkaç örnekle anlatırsam bu tür erkeklerin gerçek hayatla ilgisi daha iyi kurulur:

-Mükemmel erkek: Tanıştığınız anda size kusursuz gelen bir erkek varsa muhakkak arkasından bir sorun çıkar. Sezgilerinize güvenin ve yolun başındayken enerjinizi tüketmekten kurtulun.

-Bir ilgili bir ilgisiz erkek: İlgi, iltifat gırla giderken bir anda hepsini keser ve soğuk duş etkisi yaratır. "Bir manipülatör konuştuğunda baştan çıkartır. Sustuğunda ise...yine baştan çıkartır." Bir derdi veya gizemli yönü olduğundan değildir bu susmalar. Esasen cafcaflı bir ambalajdan ibarettir narsist, içeride kayda değer hiçbir şey yoktur ve bundan dolayı parazit olarak var olabilir.

-Paradoksal söylem: Bir şey istediğinde hem yapmanızı hem yapmamanızı istiyordur. Yapmazsanız ilgisizlikle, yaparsanız 'o istedi diye' yapmakla suçlanırsınız. Hiçbir şekilde tatmin etme şansınız yoktur. Amacı da tatmin olmak değil benliğindeki gediğe umutsuzca yama yapmaktır.

Narsistik sapkın, ne yaparsanız yapın eleştirecek bir şey bulur. Karşılarındakinin kanını emerler adeta. Kurtulma şansınız olsa da mücadele etme şansınız yoktur bu insanlarla. Zira bu tamamen tüketici bir süreç olacaktır. İşin uzmanıyla savaşmak hiç de akıl kârı değildir. Kaçabiliyorsanız kesinlikle arkanıza bakmadan kaçın. Bu insanlar tedavi edilemezler. Terapiste gitseler muayenehanenin semtini, koltukları, terapisti eleştirirler.

Narsistik sapkın yeni bir kurban bulana kadar ayrılmaz ve bırakmaz. Sizden ayrılıyorsa bu kötüye işarettir: işiniz bitmiştir. Narsistten kurtulduktan sonra iyileşme şansı vardır. Çünkü "narsistik sapkın nitelikli bir töze ihtiyaç duyduğundan, içsel bakımdan zengin bir kadın seçmeye özen gösterir." BOŞ KASA ÇALINMAZ. Kadının terapi sürecinde bu bilgiyi aklından çıkartmamasında fayda var.

Kadınlar kültürel kodlarda başkalarına duygusal hizmet veren bir istasyon görevine zimmetlendikleri için narsistik sapkınların kurbanı olmaları maalesef ki zor değildir. Bu nedenle algıların açık tutulması çok önemlidir. Kadınlar erkeği "değiştirme, yontma, eğitme"ye verecekleri enerjiyi kendi egitimlerine harcamalıdır.

Bir öneri de topluma:
Manevi şiddetten şikayet eden kadınları ciddiye almamazlık edip onu narsistin kollarına teslim etmeyin. Narsist birçok maske takar. Evde kıyametler kopartırken dışarıya mükemmel eş izlenimi verebilir. Aman canım daha ne istiyorsun, adam melek gibi' sözlerle kurbanı daha da çıkmaza sürüklemeyin. Kurbanlar kimden destek bulup kurtulabilirler yoksa?

Unutmayın, narsisizm tanısı koyulan her 100 kişiden yaklaşık 80'i erkektir ve büyüklenmeci karakteriyle her türlü mecradan sizi yıkmaya yönelik manipülasyonu deneyecektir. Tehlikeyi erken görmek ve önlem almak ruh ve beden sağlığını korumayı sağlar. Ayrıca narsistik erkekle duygusal ilişkide olunmasa bile özelliklerinin bilinmesini şart görüyorum. Zira erkek egemen toplumda narsistik erkeklik standart hale gelmiştir ve okulda, işte, sokakta karşımıza çıkıp bizi manipüle edebilirler. Onların bundan vazgeçmesi için bir sebep yok. Benliğimizi geri kazanmak kadınlar olarak bizim sorumluluğumuzdur. Bu yüzden okuyalım, okutalım.

Notlar:
1- İletişim Yayınları'nın psikoloji serisi oldukça güzel kitaplar barındırıyor. Bu da onlardan biri.

2- Narsistik erkekle ilgili video önerileri:
Psikolog Tülay Kök
https://youtu.be/03TIkVoHHEA

3- Dişi Narsisizmi konusunda ise Barbel Wardetzki'nin 'Uçlarda Yaşayanlar' kitabını önerebilirim.
182 syf.
·7 günde·9/10 puan
Özellikle Türkiye'de narsist erkek ve bağımlı kadın ilişkilerine çok sık rastlanmakta olduğunu düşünüyorum. Kültürümüzün de etkisiyle bu ilişkiler çoğu zaman olağan karşılanmakta maalesef. Ancak artık kadınlar böyle ilişkilere maruz kaldıklarında seslerini çıkarma gücünü kendilerinde daha çok buluyorlar. Yine de tekrar tekrar böyle ilişkilerin içine düşmekten kaçamayan bir çok kadın var. Bir narsisti tanımak, yaptığı manipülasyonların farkına varmak ve böyle bir durumun içine düşmemek için alınabilecek önlemleri ve eğer böyle bir ilişkinin içine çoktan girdiyseniz nasıl içinden çıkılacağına dair ipuçları sunan güzel bir kitap. Narsist sapkın çok tehlikeli, çok çekici ve esir alan bir yapıya sahip. Başlangıçta manipülasyonlarını sizi baştan çıkarmak için ustaca kullansa da o manipülasyonları sizi yok etmek için kullanacak ve psikolojik şiddetten fiziksel şiddete kadar gidebilir bu yok etme operasyonu. Narsist sapkın sevmiyor, size sevildiğinize dair yanılgı yaşatıyor, siz onun için bir birey olarak yoksunuz, onun narsismini beslemek için kullandığı bir araçtan başka bir şey değilsiniz narsist için. Narsist sapkın değişmiyor, değişebilecek olan kişi onunla ilişki içindeki sizsiniz. Elbette narsist kadınlarla birlikte olan erkekler de olsa da, özellikle kadınlar böyle ilişkilere maruz kalıyor ve bu kitabı okumanın faydalı olacağına inanıyorum.
182 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10 puan
Farklı manipüle çeşitliliğini çok iyi kaleme alınmış, satırları okurken ben bu manipüle çeşitini yaşamışım veya istemeden yaşatmışım oluyor.
Yaşadığımız ilişkilerde o kadar çok sapkınlık ve manipüle oluyoruz ki onu normalmiş gibi algılıyoruz ama okuyunca normal ve sağlıklı bir ilişki olmadığını, bize farkettiriyor yazar.
Burçin
Burçin İkili İlişkilerde Duygusal Manipülasyon'u inceledi.
182 syf.
İkili İlişkilerde belki manipülasyona maruz kalıyoruz ve bunun farkında olamıyoruz..Duygusal altyapımız,çocukluğumuzda yeri doldurulamayan eksikliklerimiz ilişkilerimize yansıyor ve ilişkilerde bizi bağımlı kılabiliyor.Bu yüzden yapılan manipülasyonları anlayamıyoruz ..Oysa her birey değerlidir manipülasyonu değil gerçek iletişimi hakeder ..Şimdi sorgulama zamanı !Böyle bir ilişki içinde iseniz kırın zincirlerinizi derim ...
Kitap farkındalık yaratan ve böyle bir durumda nasıl bir yol izlememiz gerektiğini anlatan muhteşem bir kitap .
Deniz
Deniz İkili İlişkilerde Duygusal Manipülasyon'u inceledi.
182 syf.
·Beğendi·10/10 puan
EĞER BİR MANİPÜLATÖRLE KARŞI KARŞIYAYSANIZ, KURTULMAK İÇİN MUTLAKA BU KİTAPTAN GÜÇ BULACAKSINIZ.
Kişinin kendini ilerde karşısına çıkabilecek çeşitli manipülatör ve ruh emicilerden koruması için ileri düzeyde farkındalık oluşturan bir kitap. Yazar bu farkındalığı, hayattan örnekler vererek, manipülasyona maruz kalmış mağdurlara söz vererek yapıyor. Çeşitli ilişki türlerini ele alarak ve onlara isim vererek okuyucuya hayatında daha önce böyle bir ilişki yaşayıp yaşamadığını ve/veya şuanki ilişkisinde bu tarz sakıncalı hareketler olup olmadığını, daha önce bir manipülatörle karşılaşıp karşılaşmadığını sorgulatıyor.
Yazar, İçinden çıkılması çok zor olan duygusal ilişkilerden; sıyrılmanın, kendini kurtarmanın oldukça zor olduğu manipülatörlerden kendimizi nasıl kurtarabileceğimizi ve koruyabileceğimizi de müthiş bir incelikle anlatmış.
182 syf.
·4 günde·Puan vermedi
içerisinde bulunduğumuz modern toplum, git gide örf ve adetlerden uzaklaşıyor ve bu uzaklaşma ister istemez büyük ölçüde ikili ilişkilerimize de yansıyor. bir yandan hepimiz birbirimizin bir benzeri hâline gelirken, öte yandan benmerkezciliğe doğru evriliyoruz. yalnızca kendimizle ilgileniyor, ötekini giderek önemsizleştiriyoruz. kendine yeterli olmak kişisel gelişimin en değerli yanı sayılıyor, buna paralel olarak her şey hızlanıyor. bir sürat içindeyiz, hızlı tüketiyoruz ve dolayısıyla daha çok tüketiyoruz. bu süratte ise sürece dahil olabilmek için öteki üzerinde bir iktidar kurmaya çalışıyor, manipülasyona ortam hazırlıyoruz.

narsist birey kimdir, neyden ve kimden beslenir, kurbanlarını neye göre seçer ve nasıl manipüle eder; narsist bir ilişki içerisindeysek tutumumuz nasıl olmalı, bu durumdan nasıl uzaklaşabilir, narsist bireyle nasıl başa çıkabiliriz; kişisel düzeyde narsistlik, toplumsal düzeyde narsistlik, cinsellik de dahil olmak üzere ikili ilişkilerde narsistlik nedir, bu sorular-cevaplar ve tanımlar üzerine yoğunlaşılmış bir kitap.

kitabı okurken büyük bir farkındalık yaşadım. eminim her birimizin hayatında benzer tipte insanlar mevcut, mümkün olduğunca herkesin bu konuda aydınlanma yaşamasını isterim, psikolojiye ilgisi olanlara kesinlikle öneririm.
182 syf.
·Puan vermedi
Narsistik sapkın, her şeyi birlikte olduğu kişi için yapıyormuş gibi bir hava yaratır. Oysa tek isteği onu yok etmektir. Başlangıçta küçük oyunlarla kendini mağdur gösterir , amacı ileriki zamanlarda kurbanı üzerinde yeterince kontrol sahibi olabilmektir. Fakat roller bir süre sonra tersine döner. Onu sürekli eleştirerek, kendisinden ve yeteneklerinden kuşku duymasına , böylelikle öz saygısını kaybetmesine yol açar .Özellikle onay bağımlısı olan ve erken çocukluk dönemlerinde anne veya bakım veren kişilerle güvenli bağ kuramayan bireyler , bu tür ilişkilerin kollarına düşmeye ne yazık ki daha meyillidir. Fiziksel şiddetten daha tehlikeli olan bu durumu farketmek ve ondan kurtulmak için bir adım atmak zor ve bir o kadar da yıpratıcıdır.
182 syf.
·9 günde·Beğendi·7/10 puan
İlişkilerde manipülasyonu iyi anlatmış , narsist kişilik eşini manipüle edip ama aslında kendi masummuş gibi oyun oynaması beni derinden etkiledi.
Çiğdem
Çiğdem İkili İlişkilerde Duygusal Manipülasyon'u inceledi.
182 syf.
·Beğendi·10/10 puan
İkili ilişki içerisinde olan olmayan olma yoluna giren herkes ama herkes bu kitabı okumalı. Narsist bir partneri tanımak hayat kurtarıcıdır çünkü. Eğer narsist bir partnerle beraberseniz ve bunun farkına varamamışsanız hayat zindan olur en karanlığından . Hayatınız enerjiniz yavaş yavaş biter değersizlik duygusu işler içinize . Buhranın dibini yaşarsınız nefes alamazsınız. Tüm bunları sosyolojik ve psikolojik boyutlarıyla temelden ilişkinin tanımından tutup çeşitlerine kadar irdeleyen bu harika kitap bu kadar çok şeyi böyle öz halde nasıl dile getirmiş dedim. Birde şunu farkediyorsunuz ki hangi ülke hangi coğrafya olursa olsun ilişkiler hep aynı his dünyası hep aynı tüm insanlar olarak dünyanın öbür ucundaki bi insanla aynı dili konuşmasak aynı günlük hayat rutinine sahip olmasak da ikili ilişkilerdeki hislerimiz beklentilerimiz benzer bu evrensel bir durum
Faruk Avcı
Faruk Avcı İkili İlişkilerde Duygusal Manipülasyon'u inceledi.
182 syf.
·7 günde·Puan vermedi
Çağımızın ikili ilişkilerinde, eski gelenek ve safsatalardan ölçülü olarak kurtulduğum bu dönemde açılan ve başlayan(Türkiye'de) sorunlar ve çözümlerinde gerek psikolojik gerek felsefik olarak örnek hayatlar ve ilişkiler üzerinden gidilerek; herkesin demesem de ilişkisinde bir şeyleri önemseyen ve sorun olup olmadığını anlamayan ancak bir şekilde de olsa istediği memnuniyet, karşılıklı saygı ve sevgiyi hissedemeyen her bireyin(özellikle kadınların demek istiyorum bu noktada çünkü maskülen ve bireyci erkekler karşısında narsizm ve manüpülasyon oranı daha fazla) bazı bölümlere göz atıp kendini ve içinde bulunduğu ilişkisini sorgulamaya iten bir kitap. Must-read değil, should-read.
Mutluluk yalnızca aşka bağlı değildir. Dolayısıyla, duygusal alan ne kadar önemli olsa da, aşka mucizevi bir etki atfetmemek gerekir. Manipülatörler, özellikle de narsist sapkın, ne değişir ne de manevra ya da eylemlerinden pişmanlık duyar.
İlk önlem, her ilişkide kendine saygı gösterilmesine özen göstermekten ibarettir. Sınır koymayı bilmek, saygı “talep etmek.” Serbest kalmak ya da serbest olmak, genel olarak herkes tarafından sevilmemeyi kabul etmek, anlaşmazlığı ortaya çıkarmayı kabul etmek demektir. Karşıdakine saygı göstermek dinlemekten geçse de, partnerin görüşüne atfedilen önemin büyüklüğü “onun hoşuna gitmek” için, onun ihtiyacına göre formatlanmış bir kalıba girmeye yöneltebilir ki bu da elbette kişiliğin silinmesi demektir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İkili İlişkilerde Duygusal Manipülasyon
Alt başlık:
Narsist Bir Partnerle Yüzleşmek
Baskı tarihi:
Mayıs 2011
Sayfa sayısı:
182
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750508882
Kitabın türü:
Orijinal adı:
La Manipulation Affective Dans le Couple: Faire Face à un Pervers Narcissique
Çeviri:
Işık Ergüden
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İletişim Yayıncılık
Basit küçük manipülasyonlar çiftlerin gündelik hayatlarının bir parçası olsa da, "narsistik sapkınlık" biçimini aldığında önemli bir soruna dönüşür. Narsist partner kendi iktidarını yerleştirmek ve eşini kendi istediği kişiliğe büründürmek için baştan çıkartıcı, kurnazca yollara başvurur. Avının kanını sonuna kadar emerek kendisinde eksik olanı çekip alır ve böylece kendisini tamamlar. Günümüzde gitgide daha sık rastlanan bir ilişki modeli haline gelen narsistik manipülasyon ilişkileri bu kitabın konusunu oluşturuyor.

Narsist sapkın her şeyi birlikte olduğu kişi için yapıyormuş gibi bir hava yaratır, oysa gerçek amacı onu yok etmektir. Küçük oyunlarla partnerini ince ince işlerken, ustalıkla kendisini mağdur gibi gösterir. Partnerini sürekli eleştirerek kişiliğine yön verir, ona kendi isteklerini unutturur, özsaygısını tüketir. Bunun sonucunda depresyon, bağımlılık başlar ve mağdur kaçıp kurtulma yetisini de yitirir. En az fiziksel şiddet kadar yıkıcı olabilen bu psikolojik şiddet, çoğunlukla mağdurun kendi başına fark edemediği bir şeydir. Çünkü eleştiri darbeleriyle suçu kendinden başka yerde göremez hale gelmiştir.

Pascale Chapaux-Morelli ile Pascal Couderc, İkili İlişkilerde Duygusal Manipülasyon'da somut vakalar üzerinden giderek partnerine hayatı zehir eden narsist manipülatörü inceliyorlar ve onun ortaya çıkışında rol oynayan toplumsal ve psişik etkenleri tartışıyorlar. Ardından mağdurlara eğilerek, bu kişilerin kendilerine yeni bir hayat kurabilmeleri için içinde bulundukları bağımlılık durumundan çıkmalarına yardımcı olacak öneriler getiriyorlar.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 489 okur

  • Ayşegül
  • Aydoğdu Karaman
  • Sinan berdan
  • Aylin Akalın
  • Hümeyra Harman
  • Selvi Boz
  • OyaY.
  • Özlem Çağlar
  • sena
  • Aysee

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%0
13-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%33.3
25-34 Yaş
%33.3
35-44 Yaş
%27.8
45-54 Yaş
%0
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%5.6

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%59.5
Erkek
%40.5

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%25.9 (45)
9
%19.5 (34)
8
%25.3 (44)
7
%14.4 (25)
6
%8 (14)
5
%5.2 (9)
4
%0
3
%0
2
%0.6 (1)
1
%1.1 (2)