İkili İlişkilerde Duygusal Manipülasyon Narsist Bir Partnerle Yüzleşmek

8,6/10  (11 Oy) · 
15 okunma  · 
10 beğeni  · 
723 gösterim
Basit küçük manipülasyonlar çiftlerin gündelik hayatlarının bir parçası olsa da, "narsistik sapkınlık" biçimini aldığında önemli bir soruna dönüşür. Narsist partner kendi iktidarını yerleştirmek ve eşini kendi istediği kişiliğe büründürmek için baştan çıkartıcı, kurnazca yollara başvurur. Avının kanını sonuna kadar emerek kendisinde eksik olanı çekip alır ve böylece kendisini tamamlar. Günümüzde gitgide daha sık rastlanan bir ilişki modeli haline gelen narsistik manipülasyon ilişkileri bu kitabın konusunu oluşturuyor.

Narsist sapkın her şeyi birlikte olduğu kişi için yapıyormuş gibi bir hava yaratır, oysa gerçek amacı onu yok etmektir. Küçük oyunlarla partnerini ince ince işlerken, ustalıkla kendisini mağdur gibi gösterir. Partnerini sürekli eleştirerek kişiliğine yön verir, ona kendi isteklerini unutturur, özsaygısını tüketir. Bunun sonucunda depresyon, bağımlılık başlar ve mağdur kaçıp kurtulma yetisini de yitirir. En az fiziksel şiddet kadar yıkıcı olabilen bu psikolojik şiddet, çoğunlukla mağdurun kendi başına fark edemediği bir şeydir. Çünkü eleştiri darbeleriyle suçu kendinden başka yerde göremez hale gelmiştir.

Pascale Chapaux-Morelli ile Pascal Couderc, İkili İlişkilerde Duygusal Manipülasyon'da somut vakalar üzerinden giderek partnerine hayatı zehir eden narsist manipülatörü inceliyorlar ve onun ortaya çıkışında rol oynayan toplumsal ve psişik etkenleri tartışıyorlar. Ardından mağdurlara eğilerek, bu kişilerin kendilerine yeni bir hayat kurabilmeleri için içinde bulundukları bağımlılık durumundan çıkmalarına yardımcı olacak öneriler getiriyorlar.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2011
 • Sayfa Sayısı:
  182
 • ISBN:
  9789750508882
 • Orijinal Adı:
  La Manipulation Affective Dans le Couple: Faire Face à un Pervers Narcissique
 • Çeviri:
  Işık Ergüden
 • Yayınevi:
  İletişim Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
ilke özalp 
11 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 12 günde · Beğendi · 9/10 puan

okuduğunuzda ciddi anlamda şaıracağınız,kendinizi ve partnerinizi daha iyi tanıyacağınız,yaşadığınız sorunların ne olduğunu yada nedenlerini anlayabileceğiniz,muhtemelen somut çözümler getireceğiniz bir kitap.

Fatih Mehmet Karagöz 
04 Tem 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Evli yahut evli olmayan çiftlerin muhakkak okuması gereken bir kitap. Günümüzde hemen hemen hepimiz ilişkilerimde problemler yaşıyor ve çoğunlukla bu problemlerin kaynağına inecek kadar geniş bakamıyoruz olaya. İşte bu kitap çiftlerden erkek ya da kadın farketmez, problem yaratan kişiliği yakalayıp neler yapılması gerektiğini gözler önüne seriyor. Faydalı...

Seda Köktürk 
14 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi

uzun süredir süren ilişkimde anlamlandıramadığım duygusal boşluğu,içine düştüğüm çıkmazı,kafa karışıklığını,giderek çevremdeki herkesden hatta kendimden bile neden uzaklaşıp güven kaybı yaşadığımı,narsist olduğunu zaten düşündüğüm ama bu kadar ciddi boyutlarda sorunlarının olduğunu o neşeli,hiperaktif kişiliğine konduramamamın da sebebini çözmemi sağlayan,okunması ve anlaşılması kolay bu kitabı hayatınız mükemmel gidiyor olsa bile alıp bilgilenmenizi tavsiye edebileceğim bir kitap.

Kitaptan 1 Alıntı