İkili Ölüm

·
Okunma
·
Beğeni
·
10
Gösterim
Adı:
İkili Ölüm
Baskı tarihi:
2002
Sayfa sayısı:
64
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789757172543
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Simurg Yayınları
64 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Stefan Zweig'ın kitaplarıyla tanışmaya başlamış olanların veya çevresinde bu tanışma şerefine erişen kişiler barındıranların, yüzeysel olarak bildiği bir konudur bu: Eşiyle birlikte intihar etti. Hitler'in katliamları yüzünden Dünya'nın daha iyi bir yer olacağına dair inancını kaybetti.

Eserlerinde ise bu hüzünlü yanını oldukça hissettirir bizlere. Durmadan hayatın acılı ve kaçınılmak istenen taraflarını ele alır. Allayıp pullamadan, bu acıyı kendi gözlemleri ve düşünceleriyle okuyucusuna aktarır. Sık rastlanmasa bile, okurlar bu eserlerle sarsılır ve yeni bir görüş kazanırlar.

Bunları neden mi söylüyorum? Çünkü eğer bu tarifler sizin için uyuyorsa ve eğer Zweig'ın eserlerine ilgi duyuyorsanız, İkili Ölüm'ü okumamanız çok büyük bir kayıp olacaktır. Eğer İkili Ölüm'ü okumazsanız, Zweig sizin için biyografisini kabaca bildiğiniz bir usta yazar olarak kalacaktır. Ben kitabın her cümlesini yaşama fırsatı buldum ve bundan sonraki Zweig okumalarımda bu yaşantıdan kopmam olanaksızlaştı.

Kemal Demirel okumalarımın başlangıcı, yakın bir döneme tarihlenir ve çok fazla eserini okumuş da değilim. Ancak şunu net bir şekilde söyleyebilirim ki, kendisi kelimeleriyle okuyucunun yüreğine dokunan bir cambazdır. Henüz kendisi ile tanışmamışsanız ve bir Zweig okuyucusuysanız, İkili Ölüm sizin için bu dünyaya mükemmel bir adım olacaktır.

Demirel, bir kitabındaki iki karakter için şunları söyler: "Seni insanlara anlatmaya, onu ise yaşatmaya çalıştım." İkili Ölüm oyunu ile birlikte ise, Zweig ve eşini aynı bu kaygıyla bizlere sunar. Kaygısının bol olmasını dilerdim, zira kendisini kaybetmemiş olsaydık.
Düşün bir kere, ben yazdıklarımı heyecansız yazarsam, onu okuyandan nasıl duyarlı olmalarını, nasıl heyecanlanmalarını bekleyebilirim ki!
Kemal Demirel
Sayfa 29 - Simurg Yayınları, 1. Baskı
Stefan Zweig ile Charlotte Zweig bol miktarda Veronal alarak intihar ettiler. Yatak odalarında birbirlerine öylesine sarılmışlardı ki, onları ayırabilmek için kollarını kırmak gerekti...
Kemal Demirel
Sayfa 64 - Simurg Yayınları, 1. Baskı
Stefan Zweig: Lotte, biz bu dünyaya hep içimizi karartan bu insanlarla yaşamak için mi geldik?

Charlotte Zweig: Hayır Stefan. Onlarla yaşamak için gelmedik. Senin ne güzel dostların oldu ve sen insanlara ne güzel eserler verdin. Eserlerin insanlara ışık tuttu. Biz yıkımı İkinci Dünya Savaşı ile birlikte yaşamaya başladık.
Kemal Demirel
Sayfa 15 - Simurg Yayınları, 1. Baskı
Stefan Zweig: (Kadehini kaldırarak) Ne için içelim Lotte?

Charlotte Zweig: Ne kadar zor bir soru bu Stefan. Şerefine içilecek ne kaldı ki dünyada!
Kemal Demirel
Sayfa 13 - Simurg Yayınları, 1. Baskı
Stefan Zweig: (…) Böyle bir insan düşleyebiliyor musun? O dayanılmaz acılarla inlerken doktorlar ona, 'sana iğne yapalım, biraz uyuşursun, acıların hafifler' demişler. Freud 'evet ama o iğne aynı zamanda beynimi de uyuşturur. Halbuki benim çalışmalarım, yapacak işlerim var. Onlar eksikli olur,' diyerek reddediyor Freud!..

Charlotte Zweig: Hepimizde, tüm insanlar böylesine bir inanç olsa, dünya ne kadar yaşamaya değer olurdu...
Kemal Demirel
Sayfa 16 - Simurg Yayınları, 1. Baskı
Önemli olan ölmek değil Stefan. Aklımızın ürettiği korkularla sürekli savaş halinde yaşamak.
Kemal Demirel
Sayfa 38 - Simurg Yayınları, 1. Baskı
Stefan Zweig: (…) O yıllarda ne güzel bir Avrupa vardı! Hey gidi, hey!...

Charlotte Zweig: Ne demek 'hey gidi, hey!' İsteyip de yaşayamadıkların için mi öyle söylüyorsun, yoksa özlem duyduğun için mi?...
Kemal Demirel
Sayfa 54 - Simurg Yayınları, 1. Baskı

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İkili Ölüm
Baskı tarihi:
2002
Sayfa sayısı:
64
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789757172543
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Simurg Yayınları

Kitabı okuyanlar 2 okur

  • Puhu Kuşu
  • Mavi Lotus

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%50 (1)
9
%50 (1)
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0