İkinci Dünya Savaşının Kökenleri

8,0/10  (2 Oy) · 
2 okunma  · 
1 beğeni  · 
286 gösterim
Yirminci yüzyılın en tartışmalı ve popüler tarihçilerinden biri olan Taylor'ın bu kitabı 1961'de ilk kez yayımlandığında dünya çapında bir çoksatan haline geldi ve büyük fırtınalar kopardı. Çünkü Taylor, İkinci Dünya Savaşının asıl sorumlusu olarak görülen Hitler'in aslında bir canavar ya da şeytan olmadığını söylüyor, savaş hakkında kabul edilen doğruları çürütmeye girişiyordu.

Taylor'a göre Hitler büyük ölçüde kazara savaşa girmiştir; başkalarının hatalarını ve becerisizliklerini başarıya dönüştüren bir fırsatçıdır yalnızca. Versailles Antlaşmasından Almanya'nın Polonya'yı işgaline kadar olan dönemdeki devlet politikaları ve liderlerinin başarısızlıklarını gözler önüne seren Taylor, kalıplaşmış bakış açılarını sorguluyor.

"Özgün ve derin... Bu kitabı okuduktan sonra İkinci Dünya Savaşına bir daha aynı gözle bakamayacaksınız."
-Sunday Telegraph-

"Kusursuz denebilecek bir başyapıt."
-Observer-

"Taylor'ın kışkırtıcı ve yenilikçi tarih yaklaşımını sergileyen baş döndürücü bir yapıt."
-The Times-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2015
 • Sayfa Sayısı:
  370
 • ISBN:
  9786051710570
 • Çeviri:
  Hakan Abacı
 • Yayınevi:
  Alfa Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Mustipusti 
 18 Şub 19:33 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

İncelememize şunu söyleyerek başlayalım: Kitap bir "İkinci Dünya Savaşı" anlatmıyor,adından da anlaşılacağı üzere savaşa götüren nedenler inceleniyor ve bunu yaparken askeri olaylardan çok siyasi olaylara ağırlık veriliyor. Bu yönüyle yer yer sıkıcı da olsa,Hitler'i dünyaya hükmetmek isteyen bir canavar olarak görmeyip "rakiplerinin hatalarını değerlendiren bir talihli" olarak görmesiyle,Almanya'nın silahlanmasının abartı olduğunu söylemesiyle,yani farklı açılardan bakabilmenizi sağlamasıyla okunmaya değer...

Kitaptan 8 Alıntı

Mustipusti 
17 Şub 19:26 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Hitler tanklar,uçaklar,silahlar gibi makineler hakkındaki ayrıntılara bayılırdı. Yol inşaatları ve her şeyden fazla mimari tasarımlar Hitler'i büyülerdi.

İkinci Dünya Savaşının Kökenleri, A. J. P. Taylor (Sayfa 112 - Alfa)İkinci Dünya Savaşının Kökenleri, A. J. P. Taylor (Sayfa 112 - Alfa)
Mustipusti 
17 Şub 19:17 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Devlet idaresinin en büyük ustaları ne yaptıklarını tam bilmeyenlerdir.

İkinci Dünya Savaşının Kökenleri, A. J. P. Taylor (Sayfa 112 - Alfa)İkinci Dünya Savaşının Kökenleri, A. J. P. Taylor (Sayfa 112 - Alfa)
Mustipusti 
17 Şub 21:40 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Zafer doğru tahminlerde bulunanların değil en az hata yapanlarındır.

İkinci Dünya Savaşının Kökenleri, A. J. P. Taylor (Sayfa 163 - Alfa)İkinci Dünya Savaşının Kökenleri, A. J. P. Taylor (Sayfa 163 - Alfa)
Mustipusti 
18 Şub 17:13 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

İnsanlar sözlerini ne kadar değiştirseler de,doğalarını değiştiremezler.

İkinci Dünya Savaşının Kökenleri, A. J. P. Taylor (Sayfa 312 - Alfa)İkinci Dünya Savaşının Kökenleri, A. J. P. Taylor (Sayfa 312 - Alfa)
Mustipusti 
18 Şub 12:59 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

İnsanlar milliyetçiliğin çağrısını duyduklarında makul kalamazlar.

İkinci Dünya Savaşının Kökenleri, A. J. P. Taylor (Sayfa 204 - Alfa)İkinci Dünya Savaşının Kökenleri, A. J. P. Taylor (Sayfa 204 - Alfa)
Mustipusti 
17 Şub 20:11 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Alman ordusu 1939'da bile uzun süreli bir savaş için yeterli teçhizata sahip değildi ve Alman kara kuvvetleri 1940'ta,komuta yeteneği dışında,her alanda Fransız kara kuvvetlerinin gerisindeydi.

İkinci Dünya Savaşının Kökenleri, A. J. P. Taylor (Sayfa 115 - Alfa)İkinci Dünya Savaşının Kökenleri, A. J. P. Taylor (Sayfa 115 - Alfa)
Mustipusti 
17 Şub 21:07 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Savaşların nedenleri,diktatörlerin kötülüğü kadar diğerlerinin hatalarıydı.

İkinci Dünya Savaşının Kökenleri, A. J. P. Taylor (Sayfa 148 - Alfa)İkinci Dünya Savaşının Kökenleri, A. J. P. Taylor (Sayfa 148 - Alfa)