İkinci Yarısı

8,6/10  (8 Oy) · 
30 okunma  · 
8 beğeni  · 
715 gösterim
Ece Temelkuran ömrünün ikinci yarısından yazdı!... Bu kitabı okurken, içiniz burkulacak sonra kalbinize su serpilecek sonra hayatı sorgulayacaksınız!...

"Ben artık ikinci yarıya girdim. Ve her fani gibi ben de birinci yarıdan ders aldığımı zannediyorum. Daha da fenası, bu derslerin işe yarayacağına dair bir ümidim var. Hayat denen şeyin her insanla yeniden sıfırdan başlaması ne büyük bir saçmalık!"

Ece Temelkuran bu kez ömrün "İkinci Yarısı"ndan bildiriyor. İlk yarıdan, kesip sakladığımız, belki kaybettiğimiz 'an'ları bir araya topluyor bu kitapta.

O bir 'an'a varmak için belki de. Çocukken ki bir 'an'a, bir türlü anlatamadığımız, ama hep özlediğimiz...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2011
 • Sayfa Sayısı:
  270
 • ISBN:
  9789752898769
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Cemre Kara 
27 Şub 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Ne diyeyim önyargılarımı deldi geçti bana müthiş bir deneme deneyimi yaşattı.Bütün kadınlara ve kadınları Anlamak isteyen erkeklere öneriyorum.Kadınları anlama hatta insanları anlama kılavuzu. Gerçekten bugüne kadar okumadığım için kendime kızdım diğer eserlerini bilmem ama bu kitabı kalbimin üzerine oturdu.

Ece Ablam yine çok güzel denemeleriyle beni benden aldı. çoğu zaman yaşadığımız ve farkında olmadığımız ayrıntılarla kendimize gelmemizi sağlıyor.
ruhumu dinlendirdi valla. ellerine ve yüreğine sağlık olsun. daha çok yaz ve ben daha çok okuyayım seni.

Damla YILDIRIM 
 21 Ara 2016 · Kitabı okudu · 28 günde · Beğendi · 7/10 puan

Bu kitabı okurken en çok hissettiğim şey, Ece Temelkuran ile sanki karşılıklı sohbet ediyormuşuz hissiydi. Tamamıyla içten ve samimi. Dil her zamanki gibi akıcı zaten. Bu kitabı kesinlikle bir de 35 yaşımdan sonra okuyacağım. :)

sibel murat 
26 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Her yazıda kendinizden bir parça bulacağınız buram buram samimiyet kokan bir kitap. Ömrün ikinci yarısına yaklaşan ben, bazı yazılarda kendi hayatımı sorgulama fırsatını yakaladım. Okuyun derim :)

Kitaptan 26 Alıntı

"Tuhaf değil mi? Hepimizin kalbini kırıyorlar. Ne kıymetli kalplerimiz var oysa. Tek beslendiği bu cefakâr şeyin, incelikler, onları esirgiyorlar. Bütün bedenle yıllardır hiç durmadan başa çıkabilen, binlerce meseleyle başa çıkarken hep devam eden o gayretli kasımıza, inceliksiz sözleriyle dokunuyorlar. Durmuyor o kalp o zaman, çıt edip soluyor. Bir kalbin solmasından daha kötü ne olabilir ki? "

İkinci Yarısı, Ece Temelkuranİkinci Yarısı, Ece Temelkuran

onra zaten o minnacık haliyle çalışıp duran şeye kıyıyorlar. Tuhaf değil mi? Hepimizin kalbini kırıyorlar. Ne kıymetli kalplerimiz var oysa. Tek beslendiği bu cefakar şeyin, incelikler. Onları esirgiyorlar. Bütün bedenle yıllardır, hiç durmadan başa çıkabilen, binlerce meseleyle başa çıkarken hep devam eden, hep o devam eden gayretli kasımıza, inceliksiz sözleriyle dokunuyorlar. Durmuyor kalp o zaman. Çıt edip soluyor. Bir kalbin solmasından daha kötü ne olabilir ki?

İkinci Yarısı, Ece Temelkuranİkinci Yarısı, Ece Temelkuran
Damla YILDIRIM 
08 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Bugün kimse sana dokunmasa mesela. Öyle dursan. Kimse "Neyin var?" diye sormasa. Çünkü insanın hiçbir şeyinin olmadığı günlerde olur. Hiçbir Şey Günleri.

İkinci Yarısı, Ece Temelkuran (Sayfa 23 - Everest Yayınları)İkinci Yarısı, Ece Temelkuran (Sayfa 23 - Everest Yayınları)

Rakı içilmeyecekse kavunla peynir niye var? Sigara içilmeyecekse yağmurla çay? Madem âşık olunmayacak, kadınlar ve adamlar niye? Madem buyük yanlışlar ve acayip maceralar olmayacak niye hayat?

İkinci Yarısı, Ece Temelkuranİkinci Yarısı, Ece Temelkuran
sinem arçun 
 15 Mar 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Erken yaşta gitmemek, bu yeryüzünden doğmuş olmanın intikamını yeterince alabilmek için yaşamalısın oysa.
Can Yücel gibi sunturlu bir küfür savurabilmek için lameli egolara ve ben'lere, bu dünyada yeterince uzun süre kalmalısın."

İkinci Yarısı, Ece Temelkuran (Sayfa 67 - Everest Yayınları)İkinci Yarısı, Ece Temelkuran (Sayfa 67 - Everest Yayınları)
Damla YILDIRIM 
08 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Hayat denen şeyin her insanla yeniden sıfırdan başlaması ne büyük saçmalık!

İkinci Yarısı, Ece Temelkuran (Everest Yayınları)İkinci Yarısı, Ece Temelkuran (Everest Yayınları)
Damla YILDIRIM 
08 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Hiç korkma, oldu mu? Çünkü hayat, kendini hayattan geri alanın önünde eğilir sadece. Gerisi sadece ödüldür. Ancak kendi kendine kavuşan insan geceleri köpeklerin saldırısına uğramadan uyur.

İkinci Yarısı, Ece Temelkuran (Sayfa 99 - Everest Yayınları)İkinci Yarısı, Ece Temelkuran (Sayfa 99 - Everest Yayınları)

Bir eski güzel güne gider aklın, senin o zaman ki yüzüne, ne de saf ve toy olduğuna, artık öyle olmadığına, bir daha öyle olmazsan sönüp gideceğine, kendine ve hayata hiç sasirmazsa insan artık, o kadar da yaşıyor sayılmayacağına...

İkinci Yarısı, Ece Temelkuran (Sayfa 87)İkinci Yarısı, Ece Temelkuran (Sayfa 87)
sinem arçun 
 07 Mar 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Bazılarımız, gizli gizli, bir gün bir deprem olmasını, bize ait bütün ayrıntıların kaybolmasını ve yeni bir hayatın terk ortalı bir ilkokul efterinin sağ sayfası gibi serin ve temiz başlamasını dilemiyor muyuz? Şimdiki hayat sol sayfalar gibi, zira hep kenarları kıvrık, ne kadar düzeltsen, dirseğini bastırsan kenarına hep kıvrık kıvrık..."

İkinci Yarısı, Ece Temelkuran (Sayfa 24 - Everest Yayınları)İkinci Yarısı, Ece Temelkuran (Sayfa 24 - Everest Yayınları)
sinem arçun 
 02 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Törenler nasıl gerçekleşirse gerçekleşsin, hiç kimsenin birbirine, hatta çoğu kez kendine bile inanmadığı bir çağda, hayatını biriyle birleştirmek, umut adına bir inattır."

İkinci Yarısı, Ece Temelkuran (Sayfa 239 - Everest Yayınları)İkinci Yarısı, Ece Temelkuran (Sayfa 239 - Everest Yayınları)
3 /