İkinize de Yer Var Bütün Hikayeleri 1

7,6/10  (5 Oy) · 
13 okunma  · 
4 beğeni  · 
707 gösterim
Ömrünün büyük bir kısmını hapishaneler ve akıl hastanelerinde geçiren, yazdıkları ve efsaneleşen yaşamıyla sadece "sadizm" kavramına ismini vermekle kalmayıp, kendisinden sonraki edebiyatı ve felsefeyi de derinden etkileyecek tartışmaların önünü açan Marquis de Sade'ın bütün hikâyeleri, "Oğlak Klasikleri"nde iki cilt olarak, Yaşar İlksavaş'ın çevirisiyle yer alıyor.

Marquis de Sade'ın "Bütün Hikâyeleri"nin ilk cildi İkinize de Yer Var, cüretkârlığı ve güçlü mizahıyla, Decameron tadında keyifli olduğu kadar, sarsıcı bir okuma deneyimi sunuyor.

"Kendisinden söz etme fırsatı bulacağımız Matmazel de Villeblanche 'doğadaki sapmalar arasında o yarı filozofları, hiçbir şey anlamaksızın her şeyi incelemeye, çözümlemeye çalışan o yarı filozofları en fazla düşündüren, onlara en garip gelen, belli yapıda ya belli yaradılıştaki kadınların kendi cinsiyetlerindeki insanlara karşı duydukları o tuhaf istektir' diyordu. (…) 'Sappho'nun çok öncesinde ve sonrasında bize bu tür fantezileri, bu tür tercihleri olan kadınları sunmamış ne tek bir ülke, ne de tek bir kent vardır evrende.' (…) İster öğüt, ister eğitim, ister organın niteliği ya da kanın kaynaması (Madras'ta doğmuştu) ya da doğanın dürtüsü deyin, Matmazel de Villeblanche erkeklerden nefret ediyordu. İffetli kulaklar safoculuk sözünden ne anlıyorsa kendini tümüyle ona kaptırmış, hazzı yalnızca kendi cinsiyetindeki insanlarda buluyor, Aşk'tan duyduğu nefreti Venüs'ün tanrıçalarında gideriyordu. (…) Çılgınlıkların en büyüğü doğanın bize verdiği eğilimlerden dolayı yüzümüzün kızarmasıdır' diyordu. 'Tuhaf zevkleri olan bir insanla alay etmek, en az tek gözlü ya da topal doğmuş bir insanla alay etmek kadar barbarcadır ve bu aptallara mantıklı ilkeleri anlatmaya kalkışmak da yıldızların akışını durdurmaya çalışmaktan pek farklı değildir."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2001
 • Sayfa Sayısı:
  174
 • ISBN:
  9799753293494
 • Çeviri:
  Yaşar İlksavaş
 • Yayınevi:
  Oğlak Yayıncılık
 • Kitabın Türü:

Sade çok beğendiğim bir yazar. Sadizm bildiğiniz üzere onun isminden türemiştir. Gerçekten de her kitabında sadist düşüncelerini iliklerinize kadar hissediyorsunuz. Bu kitabı Yatak Odasında Felsefe,Sodom ve diğer çoğu kitaplarına göre daha masum olmuş. Ahlak kavramını kısa kısa öykülerle anlatmış. Rahiplere kafayı takmış olan Sade,bu kitabında da onları es geçmemiş. Rahiplerin rehberlik etme bahanesiyle yaşadıkları cinsel ilişkileri,masum kızlara tecavüzleri mizahi bir dille yazmış. Sade denince çoğu insanın aklına sapık ve sadist biri düşüncesi gelir ve nesini okuyorsun o sapığın diye tepkiler görürsünüz. BU yüzden normalde metroda,otobüste kitap okumayı seven biri olmama rağmen bu önyargılar yüzünden toplum içinde çıkarıp bir Sade kitabı okuyamam.Ama bir iki kitabını okusalar konunun,amacın bu olmadığını anlayacaklardır. Pornografik kitap gözüyle bakanlara bunu değil, Grinin Elli Tonu nu tavsiye ederim

Deliler Cumhuriyeti 
20 Mar 16:21 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Sadizm'in isim babası, ömrünün 3/1 i hapiste, 3/1 i akıl hastahanesinde geri kalan 3/1 i ise akıl Hastahanesi ve hapishaneye gönderilmesini sağlayan şeyleri yapmakla geçmiş bir adamdır yazarımız. Gerçek bir deliğine elinden çıkmış eserler okumak isteyenler için birebirdir kitapları.

Kitaptan 5 Alıntı

Bir şeyin tadına bakmadan taraf tutmanın önyargıdan öteye geçemeyeceğini düşünüyorum.

İkinize de Yer Var, Marquis De Sade (Sayfa 85)İkinize de Yer Var, Marquis De Sade (Sayfa 85)

İnsan gerçekten birini severse
Sevdiceğin alehine bir şey duysa da, görse de
Ne kulaklarına ne de gözlerine inanmalı
Yalnızca yüreğinin sesini dinlemeli.

İkinize de Yer Var, Marquis De Sade (Sayfa 71)İkinize de Yer Var, Marquis De Sade (Sayfa 71)

Korkacak bir şeyi olmaksızın, kendinden yeterince emin, her şeyin karşısında dimdik durabilen kadındır önemli olan.

İkinize de Yer Var, Marquis De Sade (Sayfa 45)İkinize de Yer Var, Marquis De Sade (Sayfa 45)
Çağla Karat 
28 Tem 2016 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Tuhaf zevkleri olan bir insanla alay etmek, en az tek gozlu ya da topal dogmus bir insanla alay etmek kadar barbarcadir ve bu aptallara mantikli ilkeleri anlatmaya kalkismak da yildizlarin akisini durdurmaya calismaktan pek farkli degildir.

İkinize de Yer Var, Marquis De Sade (Sayfa 77)İkinize de Yer Var, Marquis De Sade (Sayfa 77)