İkircikli Biricik

7,8/10  (40 Oy) · 
113 okunma  · 
40 beğeni  · 
1.770 gösterim
"Yeni bir hayat kurmak... Nasıl oluyordu? Önce fikir mi geliyordu?Yoksa bir tesadüf sizi fikrin önüne mi getiriyordu? Yeni bir hayat içinmutlaka, kuvvetli bir rüzgâr mı gerekiyordu? Önceki hayatınız artık'eski' mi oluyordu? Eski olanın hükmü kalmıyor muydu? O vaktekadar boşuna mı yaşamış oluyordunuz?"Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku, Albayım Beni Nezahat ile Evlendirve Kalfa ile Kıralıça adlı romanlarıyla edebiyatımızda kendine has biryer edinen İlhami Algör, yine bir romanla karşımızda: İkircikli Biricik.İkircikli Biricik, yalnızlığın, arayışın, bulma ümidinin, şehirlerin,caddelerin, şarkının ve şiirin romanı… Titizlikle örülmüş bir kurgu; ustalıkla harmanlanmış, sarsıcı bir dil…
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2015
 • Sayfa Sayısı:
  169
 • ISBN:
  9789750517853
 • Yayınevi:
  İletişim Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Kıvılcım Y. 
 08 Şub 21:30 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

İlhami Algör'ün kitapları tatlı ekşi mayhoş bir tat bırakıyor üzerimde. Elinde tuttuğu zıt kavramları bir arada başarıyla kullanıyor oluşundan olsa gerek, ilk sayfalarından itibaren kurduğu cümlelerle insanı yakasından tutup kitabın içine atmayı başarıyor.

Onun kitabının içinde olduğunu anlamak hiçte zor değil. Kendini bariz bir şekilde belli eden anahtar sayılabilecek ipuçları mevcut mesela. Sayfaların içi dalgalarla ıslanmışsa, kulağınızda vapurun tok kalkış sesine karışmış martı sesleri yankılanıyorsa, rıhtıma bakarken hayali karakterlerle birlikte bir yolculuğa çıkartıyorsa sizi veya İstanbul'u dolaşıyorsanız karış karış hem amaçsızca hem de kafasının üzerinde binlerce soru işareti bulunan kimliksiz bir karakterle beraber; akşam vakti gelip çattığında iyot kokan sayfalara balık ve anason kokusu ekleniyorsa, iç sesiyle girdiği keyifli diyaloglarla cümlelerin başını unutturuyorsa ve bir “neyse” çekiyorsa tüm söylediklerine, bilin ki İlhami Algör'le birliktesiniz.

Çoğunluğun aksine ben, Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku'dan daha çok sevdim bu kitabını. Belki ikinci kitabında diline alıştığım, belki de hayatımda kısa bir süreliğine gelip geçmiş ama bağımlılık yaratabilecek etkide bir muhabbetin devamı niteliğinde olduğunu hissettiğim içindir. Bu kısım tamamen kişisel. Aynı zamanda mizahında kullandığı argodan rahatsız olmadığım nadir insanlardan biri olduğunu fark ettim İlhami Algör'ün. Tabi bu açıdan da kişisel.

Peki kitap bitince ne mi kalıyor elde?
Cevaplanamayan soruları içinde barındıran bir soru çanağı ve onlara verdiği gülümseten cevapları. Ardında bıraktığı dalga izlerini seyre dalan cızırtılı nostaljik bir pikap eşliğinde...*

*https://youtu.be/Q6WlhJtiz78

ESRA ÖZGÜL 
10 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 20 günde · Beğendi · 8/10 puan

Ilhami Algor kitaplarini seviyorum.
Cunku romanlarinda; marti sesli gunbatimlari gecer. Sarayburnu cayhaneleri, yuvarlak ekmek satan firinlar, cumbali ahsap evler ve banliyo trenleri suzulerek gecer. Sehir hatlari vapurlari, sahici kelimeler,Turgut Uyar, Can Yucel, imrenilen yalnizliklar,sevgiliyle teknede raki balik hayali gecer. Hikayenin kendisi gelip gecer de,bir tek soru gecmez.Soru kalir...

İkircikli Biricik benzeri kitaplar

Okan Turan 
02 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bayadır İlhami Algör okuma hevesim vardı. Asıl niyetim Fakat müzeyyen bu derin bir tutku kitabını okumaktı ama bu kitabına nasip oldu onunla tanışmam. İyi ki de oldu, merakım boşuna değişmiş. Kitabı okurken hüzünleniyor, kahkaha atıyor, düşünüyorsunuz. usta bir kalem olduğunu ispatlamış yazar bu romanın da. Diğer romanlarını da en kısa süre de okuyacağım.

Burak Erdoğdu 
17 Mar 15:10 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitap okumak gibi değil hayır...Ogle üzeri iki tek atmak gibi mesela. Bazen eski bir pikapta yeni yetmelerin bilemeyeceği cızırtılı bir şarkı adeta... Koşmadan sakin sakin bir yere varmaya çalışmadan. Anlamaktan ziyade sormamak üzerine. Her şey eğreti ve gereksizmis gibi... Dost meclisinde bir sohbet ki şahane... Ya da en azından bunlar gibi bişeydi işte...

Umut Mahfuz 
09 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yazarın kendine has olan şizofrenik üslub ve anlatım biçimi mükemmel...
Fakat Müzeyen ile çıtayı biraz daha hatta çok fazla yükseltip okuyucuyu büyülüyor...
Çok duyarlı bir yazar olması hasabi ile de kendisine teşekkür ediyorum. gündemde ki bir çok siyasi mevzuya müthiş göndermeler yaparak bende büyük etki yarattı

bir yazar gündeme ait fikri yok ise neden yazar niye yazar !

Teşekkürler

Kitaptan 83 Alıntı

Kıvılcım Y. 
05 Şub 01:21 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Gökyüzü karışıksa kuşların işi.

İkircikli Biricik, İlhami Algör (Sayfa 28 - İletişim Yayınları)İkircikli Biricik, İlhami Algör (Sayfa 28 - İletişim Yayınları)
Hatice Gülden 
21 Mar 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hep sana doğru geliyormuş gibi, gelip varacakmış gibi, varıp diyecekmiş gibi yapar. Fakat gelmez. Gelip varmaz, varıp demez. Sadece "gibi" yapar.

İkircikli Biricik, İlhami Algör (Sayfa 98)İkircikli Biricik, İlhami Algör (Sayfa 98)

Uyandığımda kalbimin yerinde kuru, kavruk bir boşluk vardı. Tedirgin oldum. Kalktım, yatağın kenarına oturdum. Çıplak ayaklarımı gördüm. Yabancıydılar. Yadırgadım. O an, kendim bildiğim kişiyi başka biri sandım. Sanmak ne kelime, inandım.

İkircikli Biricik, İlhami Algörİkircikli Biricik, İlhami Algör

İnsan ruhu bazı durumlarda incinir. İncinen yerde dert oluşur. Dert, kendi zekası olan bir virüstür. Yerleştiği yerden sürekli bir şeyler fısıldar. Bazen fısıltı yoğunlaşır. Yoğunlaştıkça ruhu yakar. Ruhun sahibi, biraz derdinin karakterine biraz da kendi huyuna suyuna göre bir çare bulur.

İkircikli Biricik, İlhami Algör (Sayfa 62)İkircikli Biricik, İlhami Algör (Sayfa 62)
Kıvılcım Y. 
07 Şub 00:17 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bize taze peynir ve bir kadeh rakı şefkati gerek.

İkircikli Biricik, İlhami Algör (Sayfa 78 - İletişim Yayınları)İkircikli Biricik, İlhami Algör (Sayfa 78 - İletişim Yayınları)

Salıncağı severim. Bazılarına göre kafa karışıklığıdır. Bence değil. Kendine bir ruh arama hali diyelim. Bir ruhun olmadığı için değil. Belki bir ruh yetmediği için.

İkircikli Biricik, İlhami Algör (Sayfa 97)İkircikli Biricik, İlhami Algör (Sayfa 97)

Derler ki; "Eğer bir isim ağızdan çıkar ise, o isme sahip kişinin kulakları çınlar. Çiziktirmek de aynı kapıya çıkar. Eğer o kişi uzakta veya artık yaşamıyor ise hayaleti gelir. Gelirken yanında bir an getirir. Böylece aynı an içinde iki farklı an yaşarsın: İçinde bulunduğun an ve hatırladığın..."

İkircikli Biricik, İlhami Algörİkircikli Biricik, İlhami Algör
Kıvılcım Y. 
 05 Şub 00:37 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Sanırım o bazılarından biri benim.
Adalet denilen şeyin gidip gidip de geri dönen bir tabiatı olduğunu düşündü bazıları. Geri geldi sandılar.

İkircikli Biricik, İlhami Algör (Sayfa 11 - İletişim Yayınları)İkircikli Biricik, İlhami Algör (Sayfa 11 - İletişim Yayınları)
Kıvılcım Y. 
06 Şub 22:58 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Ve bazen edebiyat, kıvırtma tekniklerinin en incelikli biçimlerinden biridir.

İkircikli Biricik, İlhami Algör (Sayfa 62 - İletişim Yayınları)İkircikli Biricik, İlhami Algör (Sayfa 62 - İletişim Yayınları)

Kitapla ilgili 2 Haber

2015 Yılında Yayımlanan En İyi 77 Kitap
2015 Yılında Yayımlanan En İyi 77 Kitap Yazarlara ve edebiyat eleştirmenlerine sorduk: “Bu yıl en çok severek okuduğunuz, okurlarımıza tavsiye edeceğiniz kitaplar hangileri?” 21 kişiden oluşan jüri üyelerimizin yaptığı seçimlere göre “2015’in kitapları” listesi huzurlarınızda… Not: Kitapların yanındaki (*) işaretleri aldıkları oyu temsil etmektedir.
SabitFikir 2015'in öne çıkan 50 romanını seçti!
SabitFikir 2015'in öne çıkan 50 romanını seçti! E-postalar, onlarca telefon konuşması ve bir süre sonra yapboza dönen tablo çalışmaları sonucunda (yorgun ve) gururluyuz. İşte 2015 yılının "öne çıkan" 50 romanı!