İkizlerin Sınavı (Ejderha Mızrağı Serisi & Efsaneler Üçlemesi 3. Kitap)

·
Okunma
·
Beğeni
·
544
Gösterim
Adı:
İkizlerin Sınavı
Alt başlık:
Ejderha Mızrağı Serisi & Efsaneler Üçlemesi 3. Kitap
Baskı tarihi:
Ocak 2000
Sayfa sayısı:
293
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759427528
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Test of the Twins
Çeviri:
Çiğdem Erkal İpek
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Arka Bahçe Yayıncılık
“…Aşk kazanmalı!”

İkizler, zamanın karşı konulmaz nehrinde bir bilinmez denize doğru sürükleniyorlar. Kan, Karanlık ve Ateş Sınavları… Yaşamın, hayatın, özgürlüğün devamı için geçilmesi zorunlu üç büyük Sınav!..

Tanrısal güç peşindeki Raistlin, dev savaşçı Caramon, Mızrak Kahramanı Tanis Yarımelf ve tarihin taşlarını oynatan sevimli ve korkusuz Kender Tas… Korkunç Sınavları kim geçebilecek ve bedeli…
Büyük fantastik serilerle yarışabilecek niteliklere sahip bir kitap. Hikayesi müthiş sürükleyici, etkileyici karakterlere sahip . Sizi başka dünyalara taşıyabilir. Raistlin karekteri o kadar naif ve karanlık ki ister istemez tanımak istiyorsunuz onu ve kitap bitiyor. Ne olduğunu anlamadan serinin ikinci kitabına başlıyorsunuz.
Kitapta ki karakterler ile birlikte çıktığım yolculuk tahmin ettiğimden çok daha farklı bir şekilde noktalandı. Bir kitabı okuduktan sonra ben bu kitabı beğendim mi diye sormak yerine bu kitap beni tatmin etti mi diye sorarım, ve evet bu üçleme beni fazlasıyla tatmin etti. 167 kitaplık seride 6. Kitabı bitirmenin vermiş olduğu mutluluk ile bir sonra ki üçlemeden en az bu seri kadar umutluyum.
Raistlin den nefret ediyorum :) :) :))) :)) Bir zamanlar Crysianna gibi severdim çocuğu. Yo Crysianna gibi değil... Crysianna fazlaca kördü. Zaten o her şey bittiğinde bile Raistlin i seviyordu. Ama ben her şey bittiğinde Raistlin den nefret ediyordum. --- Spoiler--- Neyse ki cehennemde kendi isteğiyle kalması beni biraz yumuşattı. Çünkü eğer isteseydi cehennemden çıkar ama "Tamam ben geleceği gördüm. Tanrı olacağım ama her şeyi yok etmem artık." derdi. Çıkmadığına göre adamda vicdan kalmış.---spoiler--- Yine de ben hala Raistlin in fazlaca üzerinde oynanmış bir karakter olarak görüyorum. Öyle ki kitaplar arasındaki kopukluklar gözlerimi kanatıyor.
Kumsaati gözler meselesine gelince: Par Salian'da da nasıl zihniyet varsa artık, bir insana her şeyin öleceğini hayatın korkunç ve çürüyen bir yer olduğunu gösterdikten sonra onun daha iyi birisi olmasını bekliyor. Her şeyi öyle gördükten sonra insanda iyilik için bir arzu mu kalır? Kalırsa neden kalsın?
Sanırım uzuuun bir süre Weis ve Hickman okumasam iyi olacak. Mesela sonsuza dek.
Etrafındaki ve içindeki boşlukla, soğuk hiçlik içinde asılı kalmış halini gördü. Bu görüntü onu ezdi, sıkıştırdı. Onu kemirdi, yeyip bitirdi. Kendi kendine dönerek çaresizlikle bir gıda aradı– bir damla kan, bir parça acı. Ama hiçbir şey yoktu. Orada hiçbir şey olamazdı bir daha. Ve o, içine doğru kıvrılmaya devam edecek ve her seferinde hiçbir şey... hiçbir şey... hiçbir şey bulamayacaktı.
Bir şey dokundu... bir el. Bu el onu nazikçe sarsarken oda ele sıkı sıkı tutundu. Bir ses geldi, " Raist, uyan! sadece bir rüyaydı. Korkma. Onların seni incitmeleri ne izin vermem! Bak, seyret... Seni güldüreceğim."

Ejderhanın onu saran kıvrımları gerginleşerek nefesini kesti. Parlak siyah dişler canlı organlarını yedi, kalbini yuttu. Bedenini parçalayarak ruhunu aradılar.

Güçlü bir kol sarılıp, onu sıkı sıkı tuttu. Bir el kalktı gümüş bir ışıkla parlayan ve gece içinde çocuksu resimler yaptı ve belli belirsiz duyulan ses fısıldadı. " Bak Raist, tavşancıklar..."

Raistlin gülümsedi, artık korkmuyordu.
Margaret Weis
Sayfa 268 - Arka Bahçe Yayınevi
Fizban," dedi ciddiyetle, "bu son artık! Eğer bundan kurtulamazsak annemin dediği gibi gümüşü kuyuya atıp, tavukların yanına taşınabiliriz –gerçi tam olarak annemin neyi kastettiğini de anlamış de-
ğilim– ama yine de insanın kulağına berbat geliyor.
Biz ölüler şehvet hissedemeyiz. Bu kanın tutkusudur ve bizim buz gibi uzuvlarımızda kan dolaşmaz.
kapı kapandı ve karanlık üzerine sınırsız, azgın bir hiddetle çöktü. pençelertenini yırttı, dişler kaslarını parcaladi, kemiklerini kırdı gögsünden kan bosaldi ama canınıda alıp gitmedi.
Raistlin ciglik atti ve ciglik atacak, atmaya da devam edecekti sonsuza dek
-bir sey dokundu... bir el... bu el onu nazikce sarsarken o da ele sıkı sıkı tutundu. bir ses geldi, ''Raist! uyan! Sadece bir rüyaydı. korkma. onlarin seni incitmelerine izin vermem! bak, seyret seni güldürecegim.
Ejderhanın onu saran kıvrımları gerginleserek neesini kesti. Parlak siyah disler canlı organlarini yedi, kalbini yuttu. bedenini parcalayarak ruhunu aradılar.
-- güclü bir kol sarilip, onu sıkı sıkı tuttu. bir el kalkti gümüs bir isikla parlayan ve gece icinde cocuksu resimler yapti ve belli belirsiz duyulan ses fisildadi, 'Bak Raist, tavsanciklar..
Raistlin gulumsedi artık korkmuyordu.. artık hic birseyin önemi yoktu sadece kendisini yorgun hissediyordu, cok cok yorgun...
basını kardesinin koluna yaslayan Raistlin gözlerini yumarak karanlik, ruyasiz, sonsuz bir uykuya daldı..
Titrek bir iç çekişle lağım cücesi tek bir gözünü açtı ve yine Tas'ı olduğu yerde gördü. Yapılabilecek tek bir şey kalmıştı. Ölü numarası yapmak. Bu (lağım cüceleri arasında) nefeslerini tutup hemen ölü gibi sertleşerek yapabildikleri bir şeydi.
"Haydi," dedi Tas huzursuzca lağım cücesini sarsarak. "Yardımına ihtiyacım var."
"Sen git," dedi lağım cücesi derinden gelen, hayaletvarimsi bir sesle. "Ben ölü."
"Daha ölmedin," dedi Tas çıkartabildiği en korkunç sesiyle, "ama bana yardım etmezsen öleceksin!" Bıçağını kaldırdı.
Yutkunan lağım cücesi derhal doğrulup oturdu ve aklı karışmış bir halde başını kaşıdı. Sonra Tas'ı görerek, kendere sarıldı. "Sen iyi et! Ben, ölümden dön! Sen ne ulu, ne güçlü rahip!"
"Caramon, gel yanıma. Tek başıma yürüyemiyorum..."
Ama Caramon kıpırdamadı. Orada durmuş elinde kılıcıyla, sevgi, hüzün –derin ve yakan bir hüzünle – ona bakıyordu. Acı bulutunu kesip Raistlin'in çıplak, boş ruhunu gözler önüne seren bir hüzünle. Ve o anda anladı Raistlin. İkizinin neden burada olduğunu anladı.
"Yolumu tıkıyorsun kardeşim," dedi Raistlin soğuk bir edayla

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İkizlerin Sınavı
Alt başlık:
Ejderha Mızrağı Serisi & Efsaneler Üçlemesi 3. Kitap
Baskı tarihi:
Ocak 2000
Sayfa sayısı:
293
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759427528
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Test of the Twins
Çeviri:
Çiğdem Erkal İpek
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Arka Bahçe Yayıncılık
“…Aşk kazanmalı!”

İkizler, zamanın karşı konulmaz nehrinde bir bilinmez denize doğru sürükleniyorlar. Kan, Karanlık ve Ateş Sınavları… Yaşamın, hayatın, özgürlüğün devamı için geçilmesi zorunlu üç büyük Sınav!..

Tanrısal güç peşindeki Raistlin, dev savaşçı Caramon, Mızrak Kahramanı Tanis Yarımelf ve tarihin taşlarını oynatan sevimli ve korkusuz Kender Tas… Korkunç Sınavları kim geçebilecek ve bedeli…

Kitabı okuyanlar 67 okur

  • Jacko Namet
  • Zeynep Ertunç
  • Seyduck
  • Haldun Lenger
  • Bihter Saatcı
  • Burak
  • Uğur Aldoğan
  • Eurus
  • Begüm Çorbacıoğlu
  • Soner Aktekin

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%27.3 (6)
9
%50 (11)
8
%9.1 (2)
7
%9.1 (2)
6
%4.5 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0