İknanın Psikolojisi (Teori ve Pratik Bir Arada)

·
Okunma
·
Beğeni
·
19,5bin
Gösterim
Adı:
İknanın Psikolojisi
Alt başlık:
Teori ve Pratik Bir Arada
Baskı tarihi:
Aralık 2012
Sayfa sayısı:
368
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944383646
Orijinal adı:
The Psychology Of Persuasion
Çeviri:
Yasemin Fletcher
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Mediacat Kitapları
Baskılar:
İknanın Psikolojisi
Influence
İknanın Psikolojisi, yaşamın her alanında ikna olma ve ikna etme sürecinin içyüzünü anlatan bir başvuru kitabı. Prof. Robert B. Cialdini'nin, laboratuvar deneyleri ve yaşam deneyimlerinden yola çıkarak yazdığı kitap, tüm dünyada 250 bin okura ulaştı.

Cialdini, iş hayatında, ticarette, pazarlamada, günlük yaşamda ve aşkta ikna becerisine sahip olabilme yollarını anlaşılır bir dille anlatıyor.

- İstek, nasıl etkili ve kabul edilebilir bir hale gelir?
- Herkes yaptığı için doğru varsayılan bir davranış, gerçekte doğru mudur, yoksa bizi öyle düşünmeye yönelten, herkesin ortak tavrı mıdır?
- Kullanılan dilin, ikna başarısına etkisi nedir?
- Günlük yaşamda, ikna psikolojisinin kuralları nasıl işler?
- Hoşlandığımız biri tarafından ikna edilmek niçin daha kolaydır?
- Fiziksel çekiciliğin ikna sürecinde rolü nedir?
- Onay verdiğimiz her şey için gerçekte ikna oluyor muyuz?
- İknanın, otoriteyle ilişkisi nedir?
- Tarikat üyelerinin toplu intiharlarında iknanın rolü nedir?
- Bir ürünün az bulunur olması, ikna sürecinde nasıl bir rol oynar?

Cialdini, tüm bu soruların yanıtlarını, okur deneyimlerini içeren mektuplarla destekliyor.

İknanın Psikolojisi'ni almaya hala ikna olmamış olabilirsiniz. Sizi satın almaya ikna edecek her şey bu kitabın içinde çünkü...
(Arka Kapak)
368 syf.
·10/10 puan·Ne Okusam'dan
Okuduğum en zevkli psikoloji kitabi . Elimden bırakamadım ayrıca bir çok şey öğrendim ve hayatıma geçirdim. Gerçekten hayatın içinden ölesi şeyleri anlatıyor yazar , her gün yaşadığımız ve karşımıza çikan olaylardan psokolijik analizlerle bizlere güzel ikna örnekleri veriyor . Kesinlikle okumanızı tavsiye ederim .
368 syf.
·17 günde·Beğendi·5/10 puan
Sevgili Anne ve Babam ,

Üniversiteye başladığımdan beri sizlere yazamadım ve bu düşüncesiizliğimden dolayı özür dilerim. Size şimdiye kadar olanları anlatacağım ve bu mektubu okumadan önce Lütfen oturun . Oturmadan mektubu devamını sakın okumayın .
tamam mı ?
Artık iyiyim Buraya vardıktan Kısa bir süre sonra yurtta çıkan yangından Kaçmak için camdan atladığımda meydana gelen Kafatasındaki çatlak ve beyin sarsıntısı iyice geçti hastanede sadece 2 hafta kaldım ve Artık neredeyse normal görebiliyorum ve artık baş ağrılarım Günde 1 kere oluyor Neyse ki yakındaki benzin istasyonunda çalışan biri yangın ve benim camdan atladığını görmüş itfaiyeyi ve ambulansı aramış beni hastanede de ziyaret etti ve yurt yandığı ve kalacak yerim olmadığı için onunla kalabileceğimiz söyledi. Dairesi bodrum katında şirin bir yer çok iyi biri birbirimize aşık olduk ve evlenmeye karar verdik daha bir tarih belirleme dik Ama sanırım hamileliğim belli olmaya başlamadan önce evleneceğiz Evet hamileyim anneanne ve dede olmak için ne kadar sabırsızlandığınızı Biliyorum ve bebeğime de Bana verdiğiniz sevgiyi gösterdiğiniz bağlılığı ve özeni göstereceğimizden Eminim Düğünümüz ün gecikmesinin sebebi erkek arkadaşımın evlilik öncesi yapılan Kan testini geçmemizi engelleyen bir hastalığı olması ve ben de maalesef Bu hastalık kaptım onuda da aileye kabul edeceğinizden Eminim çok iyi bir eğitimli olmamasına rağmen Hırslı ve çok iyi biri .

artık Şimdiye kadar olanları bildiğinize göre yurtta yangın olmadığını beyin sarsında geçirmediğimi ve kafatasında çatlak olmadığını hastanede kalmadığımı hamile olmadığımı ve nişanlamadığımı hastalık kapmadığımı ve bir erkek arkadaşım olmadığını söylemek istiyorum Ancak Amerikan tarihinde "D" de Kimyadan da "F" aldım ve sadece bu notları doğru bir bakış açısıyla görmenizi istedim.

En çok bu hikayeyi beğendim ve anladim ki bu kişisel kitaplari hiçde bana göre değilmiş son olabilir bu galiba ..kitabi bu hikayeyle anlatmaya çalıştım eminim bu size yetecektir okuma istegi için ama şunuda söyliyim gerisi Boyle değil bana baya sıkıcı geldi

Hadi iyi okumalar .
368 syf.
İkna olgusunu hem davranış bilmine, hem felsefi sorgulamaya, hem dil bilimsel irdelemeye, hem iletişimsel, hem politik, hem bedensel reaksiyonlara atıfta bulunarak ele alındığı, insanı baz alan her alanda iknaın etkisini araştırdığı güzel kitap.

İkna olgusunun insan için etkisini ele alırken sektörel bazda da ne denli etkin bir şekilde kullanıldığının, bilinçli veya bilinçsiz iknanın psikolojik dilini ne denli kullandığımızı bizlere gösteren bir kitap olmuş.

Özellikle grup psikolojisi ve kitle psikolojisi içinde iknaın yönlendirici etkisi ele alınması ne kadar güzelse felsefi anlamda iknanın doğasına pek de fazla değinmemiş olması gördüğüm eksiklikti. Daha çok psikoloji ana bilim dalında bir yoğunlaşma olmuş. Bir o kadar felsefi soruşturmalar da olsaydı kitap tadından yenmezdi bence. Yine de oldukça başarılı bir kitap diyebilirim.

İkanın, gerçekçi olmak gerekirse, bizim gibi ülkelerdeki politik alanda ne denli kullanıldığı, insanların taraftar gibi yönlendirildiği bir ortamı da anlatmış. Tabi bunun üzerine de daha çok eğilim göstermek gerekirdi. Çok kısa tutulmuş. Zaten propagandanın ikna ile olan bağı oldukça sağlam. Burada da bir akademik eğilim olsa iyi olurdu.

Nihayetinde oldukça güzel alt konu başlıklarıyla başarılı bir kitap yazmış yazar Cialdini. Gündelik hayatınızda bazı şeylerin farkına varmanız açısında oldukça yararlı olacaktır. Şimdiden keyifli okumalar dilerim.
368 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Hangi sektörde olursanız olun mutlaka okuyun. Ama özellikle reklam ve pazarlama alanındaysanız ajans başkanı bilmiş tavırlarla size yaklaşıp üstten üstten "İknanın Psikolojisini okudun mu sen" diye soracak. Siz bu durumda
1) "Yok abey o nedir yemek tarifi kitabı mı?" bakışları ile yükselmenin altında ezilebilir
2) "Biz ananımızın karnından Robert dayı ile doğmuşuz aslanım" sırıtması atabilirsiniz.
Benim için etkili ve faydalı oldu. Okuyun, okutunç
368 syf.
·16 günde·Beğendi·8/10 puan
Kitap, "nasıl ve neler için çoğu zaman farkında bile olmadan ikna ediliyoruz?" sorusuna detaylı yanıtlar veriyor. Yazarın tabiriyle itaat profesyonellerinin sık kullandığı ana taktikleri ve bu taktiklere karşı nasıl savunma gelistirebilecegimizi anlatıyor. Kitabın adında geçen "teori ve pratik bir arada" tabiri, hem bu savunma hem de her bölümün sonunda çalışma soruları ile eleştirel düşünme bölümlerinin olmasından dolayı diye yorumladım. Kesinlikle okunmasını tavsiye ediyorum. Tam puan vermeme nedenim ise günümüzde yeni uygulanmaya başlanan farklı taktikler ile kitabın güncellenmemiş olmasıdır.
368 syf.
·27 günde·Beğendi·7/10 puan
Bu kitap sıradan bir satış pazarlama taktikleri ya da kişisel gelişim kitabı değil. Farklı olarak veriler ile ilerleyen ve bilimsel araştırmaları ön plana çıkarıyor. Öyle ki klasik kişisel gelişim kitaplarında şunu yaparsan şu olur gibi cümleler yerine ne gibi olaylar olmuş ve bununla ilgili nasıl çalışmalar yapılmış bilgilerini veriyor. İçerisindeki bazı çalışmalar çok ilginç sonuçlanıyor. Kesinlikle satış pazarlama alanında çalışan kişilere tavsiye edebileceğim bir kitap.
368 syf.
·16 günde·Beğendi·Puan vermedi
Girişimcilik üzerine yazılmış muhteşem bir eser. Girişimcilik, reklamcılık, işletme dersleri alan, bu konulara meraklı olan insanlar için kesinlikle tavsiye ediyorum. Ayrıca buradan edindiğim bilgiler günlük hayatta bir tüketici olarak çok faydalı diye düşünüyorum.Cunku yazar, insanların nasıl ikna edildiğini, insanlara nasıl hiç düşünmeden evet dedirtmeyi başardıklarını hem kendi yaşamından örnekler sunarak hem yaşanmış olayları örnek vererek çok iyi açıklamış.İnsanlarin istemedikleri bir şeyi almaya ikna olmalarının ardında yatan psikolojik nedenleri yapılmış deneyleri anlatarak daha da pekiştirmiş.Bazi örnekler gerçekten dehşet verici... Çok çarpıcı gerçekleri ortaya koymuş.Kitabin bölüm sonlarına özetler ve okuyucuya sorular koymuş ve bu da bilgileri daha kalıcı hale getiriyor. Bu kitabı okuduktan sonra kesinlikle daha bilinçli bir tüketici olursunuz ya da iyi bir girişimci.Ogreten kitapları seviyorum, ödev olarak okudum ama iyi ki okumuşum.Herkese tavsiye ediyorum.
368 syf.
·9 günde·10/10 puan
kitabı, kıymetli bir hocamın tavsiyesi üzerine okumaya karar verdim. iyi ki yolum kesişmiş, keyifle ve notlar çıkararak okudum. yazar, günlük hayatımızda sürekli karşılaştığımız olayların analizlerini birbirinden güzel örnekler ile bize sunuyor. kitabın, yaşamımım şu anından itibaren bana birçok konuda daha temkinli ve daha düşünceli hareket etmemi sağlayacağını düşünüyorum. okunması, oldukça keyifli, düşündürücü ve bilgi verici bir kitap. okudukça keyif alacağımız ve bambaşka bir bakış açısı kazanacağımız nice güzel kitaplarla buluşmak temennisiyle, sevgiyle kalın. ♡
368 syf.
·12 günde
Başta belirtmek isterim ki günümüz popüler içi boş psikoloji kitaplarından değildir. Hocamın ve arkadaşımın tavsiyesi üzerine okuduğum ve içindeki bilgileri hayatıma uyarlayacağım güzel ve bir o kadar da okuması zevkli bir kitap.

Sosyal etkiden muzdarip bireylerin durumlarını ve psikolojilerini, otorite baskısından gözü dönen bireylerin trajikomik sonlarını ve bu itaatlerinin psikolojisini, tutarlı gözükmek için tutarsız davranışlarda bulunan bireyleri ve bu yaptıkları davranışın altında yatan sebepleri, toplumsal kanıt, karşılıkta bulunma, sevgi ve azlık durumlarında bireylerin verdiği itaat ve ikna davranışlarını, yargısal kestirmelerde bulunan bireylerin rütbesel bağımlılıklarını, toplumun bir bireyi nasıl etkilediğini, bireylerin diğer bireylere düşünmeden evet demesindeki faktörlerin neler olduğunu, sürü psikolojisinin insanları nasıl etkilediğini okuyoruz. Bu gibi durumların deney örneklerini okumak ayrı bir keyif veriyor -bazı deneyler hariç (miligram)- okuyucuya.

Okur raporu kısımlarında bizzat okur tarafından tecrübe edilen olaylar, bölüm sonlarındaki eleştirel düşünme soruları, içerik hakimeyetinin anlaşılıp anlaşılmadığına dair çalışma soruları ve özet kısmı kitaptan alınan verimi yükselten faktörler. Düşünmeye, okuduğunu anlamaya, anıları canlandırmaya, ben olsam ne yapardım sorusunu sormaya yöneltiyor bu bölümler.

Her okuyucuya ve özellikle psikoloji, reklamcılık, pazarlamacılık gibi alanlarla uğraşan ve uğraşacak olanlara tavsiye edeceğim güzel, zevkli, herkes tarafından anlaşılacağını düşündüğüm bir kitap.
Biri beni ikna etmeye çalıştığı an bu kitabı aklıma getirip o ikna karşısında en doğru kararı vereceğime eminim artık.
İnsanların çoğu taklitçi ve bu toplumun %95’ini oluşturuyor ve ben taklit eden kısımda olduğumu kitabı okurken fark ettim, %5’lik kısıma yani ilk adım atanlar kısmına geçmek için çaba sarf etmeliyim.
İyi okumalar.

24 Ekim 2020.
368 syf.
·6 günde·Beğendi·Puan vermedi
Kitap beynimizin hangi koşullarda bizi yanılttığını gözler önüne seriyor. Okurken ben bunları yaptım diyorsunuz ben düşmemişimdir dediğim konu başlıklarında bile ben bunu bir yerden hatırlıyorum dediğim yerler oldu.
368 syf.
Bir insan bir şeye nasıl ikna olur ve en önemlisi neden ikna olur. Çeşitli reklam kampanyalarının da faydalandığı bu ikna yöntemleri psikolojik bir bakış açısıyla dile getirilmeye çalışılmış. Sürü psikolojisi, sosyal aidiyet, toplumda kabul görme kavramlarıyla bezenmiş bir kitap.
368 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10 puan
İndiyə kimi oxuduğum ən yaxşı psixoloji kitab idi deyə bilərəm. Yalnızca müəyyən iş sahəsində deyil həmçinin gündəlik həyatınızda köməyinizə çata biləcək bir kitabdır. Əgər psixoloji kitabları sevirsinizsə mütləq oxuyun. Həyatımızın müxtəlif sahələrində iş, dostluq, ailə və s. özümüz də fərqində olmadan psixoloji təzyiqlərə məruz qalırıq, bəzən isə bu taktikalara ehtiyacımız olur. Təkcə buna görə kitabı oxumağa dəyər. Kitabda qeyd olunan təcrübələr kitabı daha maraqlı və yaddaqalan edib. Bu qədər. Xoş mütaliələr)
Birinin talebine taat etme kararı genelde karşılıkta bulunma kuralından etkilenir. Bazı profesyonellerin kullandığı en favori ve karlı taktik, karşılığında bir şey istemeden önce bir şey vermektir. Bu taktiğin kullanılması karşılıkta bulunma kuralının üç özelliğinden kaynaklanmaktadır. Birincisi, kural son derece güçlüdür hatta itaati sağlayan diğer faktörleri bile bastırır. İkincisi, kural istenmeyen iyiliklere bile uygulanabilir ve bizim kime borçlu kalmak istediğimize karar verme şansımızı azaltır ve gücü başkalarının eline verir. Son olarak da, kural eşit olmayan değiş tokuşlara mahal verir: Borçluluk hissinden kurtulmak için kişi gördüğü iyilikten daha fazlasını vermeye razı olur.
Bir seçim yaptığımızda veya bir konuda fikrimizi açıkladığımızda, bu yaptığımız taahhütle tutarlı davranmak için kişisel ve toplumsal baskı hissederiz.
fakat bir şeye dikkat edin: bilgi çağı olarak adlandırılan modern çağımız, ilim çağı olarak adlandırılmaz. bilgi doğrudan ilme çevrilemez. ilk önce işlemden geçmelidir; ulaşmalı, emilmeli, idrak edilmeli, entegre olmalı ve tutulmalıdır.
bilginin bizim için değerli olması için sansürlenmesi değil az olması yeterlidir. azlık ilkesine göre, bir daha ulaşamayacağımızı düşündüğümüz bir bilgiyi daha inandırıcı buluruz.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İknanın Psikolojisi
Alt başlık:
Teori ve Pratik Bir Arada
Baskı tarihi:
Aralık 2012
Sayfa sayısı:
368
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944383646
Orijinal adı:
The Psychology Of Persuasion
Çeviri:
Yasemin Fletcher
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Mediacat Kitapları
Baskılar:
İknanın Psikolojisi
Influence
İknanın Psikolojisi, yaşamın her alanında ikna olma ve ikna etme sürecinin içyüzünü anlatan bir başvuru kitabı. Prof. Robert B. Cialdini'nin, laboratuvar deneyleri ve yaşam deneyimlerinden yola çıkarak yazdığı kitap, tüm dünyada 250 bin okura ulaştı.

Cialdini, iş hayatında, ticarette, pazarlamada, günlük yaşamda ve aşkta ikna becerisine sahip olabilme yollarını anlaşılır bir dille anlatıyor.

- İstek, nasıl etkili ve kabul edilebilir bir hale gelir?
- Herkes yaptığı için doğru varsayılan bir davranış, gerçekte doğru mudur, yoksa bizi öyle düşünmeye yönelten, herkesin ortak tavrı mıdır?
- Kullanılan dilin, ikna başarısına etkisi nedir?
- Günlük yaşamda, ikna psikolojisinin kuralları nasıl işler?
- Hoşlandığımız biri tarafından ikna edilmek niçin daha kolaydır?
- Fiziksel çekiciliğin ikna sürecinde rolü nedir?
- Onay verdiğimiz her şey için gerçekte ikna oluyor muyuz?
- İknanın, otoriteyle ilişkisi nedir?
- Tarikat üyelerinin toplu intiharlarında iknanın rolü nedir?
- Bir ürünün az bulunur olması, ikna sürecinde nasıl bir rol oynar?

Cialdini, tüm bu soruların yanıtlarını, okur deneyimlerini içeren mektuplarla destekliyor.

İknanın Psikolojisi'ni almaya hala ikna olmamış olabilirsiniz. Sizi satın almaya ikna edecek her şey bu kitabın içinde çünkü...
(Arka Kapak)

Kitabı okuyanlar 1.259 okur

  • adil
  • Selçuk Çelik
  • H
  • Özgünç Kırmızı
  • Seçkin Bayrak
  • Damla Kuşat
  • yuy
  • Gökçe
  • Doğukan
  • r

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%3.8
13-17 Yaş
%3.8
18-24 Yaş
%15.4
25-34 Yaş
%26.9
35-44 Yaş
%30.8
45-54 Yaş
%15.4
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%3.8

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%34.2
Erkek
%65.8

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%25.7 (116)
9
%27.7 (125)
8
%28.4 (128)
7
%8.2 (37)
6
%5.1 (23)
5
%2.9 (13)
4
%0.9 (4)
3
%0.4 (2)
2
%0.4 (2)
1
%0

Kitabın sıralamaları