İktidarın Mahremiyeti İstanbul'da Hayat Kadınları, Seks İşçiliği ve Şiddet

6,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
0 beğeni  · 
30 gösterim
Aslı Zengin kitabına temel olan araştırmanın amacını şöyle ifade ediyor: "Seks işçiliği yapan kadınların hayatlarını anlamaya çalışma çabası, devleti, devletin aldığı şekilleri, devletin şiddetini ve bu şiddetin cisimleşerek nasıl bedenlerin, insan ilişkilerinin ve hayatların maddi ve hayali parçaları haline geldiğini görmeyi gerektiriyor. Seks işçisi kadınların hayatlarına bakmak, aslında kendi hayatlarımıza da gözlerimizi çevirerek çoğu zaman kolaylıkla gözümüzden kaçan devleti görebilmeyi de mümkün kılıyor."
Yazar, "Sesin Mahremiyeti", "Mekânın Cinselliği: Cinselliğin Mekânları", ve "Şiddet ve İktidarın Cinsiyeti" başlıklarını taşıyan üç bölümde aktardığı araştırmasının, seks işçilerinin feminist gündemde öncelik kazanmasına katkı sağlamasını, fuhuş üzerine yürütülecek feminist çalışmaları teşvik etmesini, bu konuyu kuşatan sessizliğin kırılmasını ümit ediyor.
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2011
 • Sayfa Sayısı:
  144
 • ISBN:
  9789753428330
 • Yayınevi:
  Metis Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 1 Alıntı

"Tutuklama ve sorgulama hiyerarşikleştirmenin hem simgesel hem de etkili bir biçimidir. Tutuklama ve sorgulamanın analizi, kişiyi, devleti sadece etkili ve heybetli modem bir yapı olarak değil, aynı zamanda iktidarı kuran bir ritüel olarak görmeye zorlar."

İktidarın Mahremiyeti, Aslı Zenginİktidarın Mahremiyeti, Aslı Zengin