İktisadi Düşünce Tarihi Modern İktisadın İnşası

4,0/10  (1 Oy) · 
4 okunma  · 
1 beğeni  · 
182 gösterim
Modern iktisadın en gözde tarihî romanlara taş çıkartacak hoş, ilginç bir hikâyesi vardır. Öğrencilerin bu dersi genellikle sıkıcı, kasvetli veya donuk bulmalarının en başta gelen nedeni ders kitaplarında iktisadî düşüncenin serüveninin adeta bir “ölü iktisatçılar geçidi” şeklinde anlatılmasıdır. Çoğunlukla, iktisadî öğretilerin tarihsel seyri tutarlı ve bütüncül bir çerçeveye oturtulmadan, kronolojik bir sırayla, öğrencilere yığınla isim, eser ve görüş anlatılır. Zavallı öğrenci de derste iktisadî düşüncenin evrimini anlamak yerine daha çok, bu kadar ismi ve görüşü sınavda nasıl hatırlayabileceği endişesiyle kıvranır durur.
İşte elinizdeki kitap, söz konusu dersi sıkıcılıktan kurtarma ve gerek öğrenci, gerekse hoca için daha çekilir ve daha kolay anlaşılabilir kılma yolunda üç önemli yenilik sunuyor, ki bu kısmen, “Piyasada bunca İktisadî Düşünceler kitabı varken yeni bir kitap daha çevirmeye gerek var mıydı?” sorusunun da cevabını oluşturmaktadır: 1) İktisadî düşüncenin gelişimini içsel tutarlılığı olan bütüncül bir çerçeveye oturtmak, 2) İktisat bilimine katkıda bulunmuş büyük insanları “sarkaç” değil, “totem direği” yaklaşımına göre sıralamak, 3) İktisatçıların özel hayatlarından kesitler sunarak onlarla insani bir iletişim kurmamızı kolaylaştırmak.
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2014
 • Sayfa Sayısı:
  557
 • ISBN:
  9789756877677
 • Orijinal Adı:
  The Making of Modern Economics: The Lives and Ideas of the Great Thinkers
 • Çeviri:
  Ekrem Erdem, Metin Toprak, Mustafa Acar
 • Yayınevi:
  Adres Yayınları
 • Kitabın Türü:
Bilgehan Arifoğlu 
20 Ara 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitabın her bir bölümü için yazar dinlemenizi önerdiği bir müzik koymuş. Açtığınz an bölümler akıcı ve güzel bir şekilde okunuyor. Ekonomi okumaya başlayan arkadaşlarıma önerdiğim ilk kitap hep bu olmuştur. Çünkü bu kitapta dünyayı değiştiren ekonomistlerin analitik hayatlarından çok normal yaşamlarda neler yaptıkları, nasıl işlerle uğraştıkları, başarısızlıkları varsa hobi, fobi ve batıl inançlarına kadar her şeyin anlatıldığı bir kitap.