İlaç ve Parfümün Sihirli Dünyası Tarihte Eczacılık Güzel Kokular ve Kozmetik

2,0/10  (1 Oy) · 
2 okunma  · 
0 beğeni  · 
226 gösterim
O, tarihi filmlerin unutulmaz yönetmeni! Emektar kamerasıyla bu kez eczacılık ve parfümerinin izini sürüyor Prof. Dr. Zeki Tez. Son filminde başrolde ilaçlar ve güzel kokular var.

Film ağır başlıyor. Eskiçağın gizemli atmosferinde şifalı bitkiler, ilk kimyasal ilaçlar ve zehirler...İlk sabun, kozmetiğin belkemiği kına...Ve adamotu...

Hızlanıyor hemen tempo. Toksikolojinin babası Paracelsus görünüyor bir an. Topraktan hazırlanan ilaçlar, Ortaçağ'da şifa aracı olarak kullanılan değerli taşlar, mumyalar, 'mumiya ilaçları' giriyor kadraja. Kutsal mekanların nasıl parfümlendiğini görüyoruz. Balsam ve kutsal mesh yağı ile tanışıyoruz. İslam dünyasının eczacılık anlayışına , Müslümanların parfüm sanatında geldiği noktaya şaşırıyoruz.

Ve hız artıyor. Osmanlı ve Cumhuriyet Türkiye'sindeki ilaç bilimi seyirciyi hayrete düşürüyor. 'Bedensel dört salgı kuramı', tıp tarihininünlü ecza-ilaç kitapları, mesir macunu , nevruziye, ilaç kodeksleri ve farmakopeler rollerini başarıyla oynuyor. Çağdaş yapay ilaçlara giden yol ayrımına kadar geliyoruz. Paralel kurguda Avrupa'daki parfüm üretimindeki gelişmeleri izliyoruz. Modern çağda parfüm hazırlama sanatının inceliklerini, koku sınıflandırmanın püf noktalarını, güzel kokularla duyular arası bağlantının büyüsünü hissediyoruz.

İlaç ve parfümü "ilk" ortaya çıkışından alıp bugüne getiren bu 'siyah beyaz' görsel şölenin finalini mi merak ettiniz? O da usta yönetmenin sürprizi olsun!

Kitaptan 4 Alıntı

.. 
03 Şub 11:18 · Kitabı okudu · Puan vermedi

''Farmakoloji'' sözcüğü, Yunanca özgün anlamı ''zehir bilimi'' demek olup 18. yüzyılda tıptan ayrı bir meslek olarak gelişmiştir.

İlaç ve Parfümün Sihirli Dünyası, Zeki Tezİlaç ve Parfümün Sihirli Dünyası, Zeki Tez
.. 
03 Şub 11:16 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Uyarıcı alkaloit veren bitkilerden, Azteklerin ''cocoa''sı kafeince zengin olup Avrupalılarca çok tutulmuş ve çikolata yapımında kullanılmıştır. Başka bir kafein kaynağı olarak kahve, Yakındoğu'dan gelmiştir.

İlaç ve Parfümün Sihirli Dünyası, Zeki Tezİlaç ve Parfümün Sihirli Dünyası, Zeki Tez
.. 
03 Şub 11:30 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Günümüzde Almanya’da tüketicilerin neredeyse yüzde 70’i, “Drogerie” adı verilen dükkânlardan satın aldıkları doğal ilaçları yeğlemeye başlamışlardır. Kılıçotu (“Hypericum perforatum”) gibi bitkiler şu anda en gözde bitkisel ilaçlar arasında yer almaktadır. Ortaçağda “şeytan kovan” diye anılan ve kara sevdaya (melankoli) tutulmuş kişilerden cinlerin kovulmasında kullanılan kılıçotunun, hafif ve orta şiddetteki
bunalımlarda (iç sıkıntısı, depresyon), laboratuvarlarda üretilenlerle aynı etkiyi sağladığı ve üstelik yan etkisinin daha az olduğu anlaşılmıştır.

İlaç ve Parfümün Sihirli Dünyası, Zeki Tezİlaç ve Parfümün Sihirli Dünyası, Zeki Tez