İlahi Bugs Buny Komedyası'na İki Ciltlik Metro Bileti

7,0/10  (1 Oy) · 
4 okunma  · 
1 beğeni  · 
197 gösterim
Evet, bir balinanın karnını, roman azmanı yazar Orhan Bey için bir oturma odasına dönüştüren bir kitap elinizdeki. Bu yüzden biraz ağır. Ayrıca, genç ve güzel bir kızın elbisesindeki Buggs Bunny figürü, sizi cadde ve meydanlarda onunla yürümeye çağırıyor. Öykülerinin sürükleyici olmasının nedeni bu. Çeşitlilik taşıyor öyküleri. Mesela, bu kitap yüzünden hiç okumadığınız bir Prevert şiirini rüyanızda görebilir, olup bitenin gerçek olduğunu düşünebilirsiniz. Derin, yumuşak ve hızlı bir okuma keyfi sunan İki Ciltlik Metro Bileti’nin yazarının şu an burada bulunmuyor olmasını fırsat bilerek, kendisi biraz alçakgönüllü, hemen söyleyelim: Vonnegut’un, Keret’in, Hornby’nin imreneceği mizah zekâsını ve hüznünü taşıyan Vardarlılar’ın öyküleri, Woody Allen’a “artık İstanbul’da film yapabilirim!” dedirtecek bir keyfi verebilirken, Max Brod’u “editörlüğünü ben yapsaydım, ölmeseydim de,” diye hayıflandırabilecek kadar üzebilir. Peki Brod, artık bu kitabın editörü olabilir mi? Büyük bir mutlulukla, tabi ki hayır!
 • Baskı Tarihi:
  2013
 • Sayfa Sayısı:
  135
 • ISBN:
  9786054708178
 • Yayınevi:
  Dedalus Kitap
 • Kitabın Türü:
Aziz Erdoğan 
30 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Neden İlahi Komedya değil de İlahi Bugs Bunny Komedyası ve neden iki kişilik metro bileti değil de iki ciltlik metro bileti.. Bakalım bakalım..

Her zaman demişimdir. Kıyıda köşede okunmayı bekleyen, adı sanı duyulmamış yazarlar değme yazarlara taş çıkartır diye.. Ve yine haklı çıktım.. Bahri Vardarlılar sanki böyle bir kitabı yazmış ve birinin gelip onu keşfetmesini beklemiş. Bekledi uzun bir süre, sanırım 3 yıl. Evet 3 yıldır kitaplığımdaydı.. Nasıl farketmedim. Buldum ve çıkardım kaybolup gittiği yerden aydınlığa, gün yüzüne..

Kitapta 7 ayrı öykü var. Ve hepsi de beyin yanması geçirtecek derecede sağlamlar. Bana göre. Hele kitabın adını taşıyan öykü var ki, "Noluyo laaan" dedirtiyor. İnanın abartmıyorum. Yazar aynı yerde dönüp dolaşıyor ama beyniniz de onunla gidip geliyor.
Adam sağlam sadece kitabın adını taşıyan öykü için bile okunabilir. Tavsiye ederim...