İlahi Komedya - Cehennem

·
Okunma
·
Beğeni
·
9bin
Gösterim
Adı:
İlahi Komedya - Cehennem
Baskı tarihi:
30 Aralık 2013
Sayfa sayısı:
304
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055418557
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Nilüfer Yayınları
İlahi Komedya (İtalyanca: Commedia, Divina Commedia), Dante tarafından 14. yüzyılın ilk yarısında yazılmış, İtalyan edebiyatının en meşhur epik şiiri ve dünya edebiyatının önemli bir başyapıtı.

Michelino’nun freskinde Dante, cehennem girişinde Araf Dağının yedi eteğinde ve Floransa şehrinde, üstte cennet küresi, elinde İlahi Komedya’yı tutuyor.

Komedya’da Dante, ölüm sonrası sırasıyla Cehennem, Araf ve Cennette geçen seyahati, hikayenin kahramanı da olan kendisinin ağzından anlatır. Orta Çağda ’’Komedya’’, ’’tragedya’nın’’ aksine sonu iyi biten hikaye anlamına gelirdi. Burda eserin adındaki ’’komedya’’ kelimesi, öyküsünün güldürü unsuru taşıdığı anlamına gelmez.

Orta Çağ ile Rönesans arasındaki geçiş döneminde yazılmış Ortaçağ döneminin bu şiiri, hayalgücü ve alegorik tasavvuru, ölüm sonrası hayatı anlattığı öyküsü ile Hıristiyan batı kiliseleri tarafından benimsendi. Eserin orijinal adı ’’Komedya’’ olmakla birlikte daha sonra 1360 yılında Giovanni Boccaccio tarafından başına ’’İlahi’’ kelimesi getirilerek Hıristiyanlaştırılmıştır.
165 syf.
·2 günde·Puan vermedi
İlahi Komedya üç bölümden oluşuyor; Cehennem, Araf ve Cennet. Dante öteki dünyaya yaptığı düşsel geziyi anlattığı bu eserinde genç yaşında kaybettiği biricik aşkı Beatrice’sini ararken,ilahi düzenin sırlarını çözmeye çalışır.

Dante'nin Cehenneme yolculuğu; hayal gücünün sınırlarını zorlaya eetkileyici bir tasvir. günahkârlıklarıyla nam salmış olan pek çok tarihi kişiliğin ve sıradan insanların çektikleri azap çok gerçekçi
bir dille betimleniyor. Latin şairi Vergilius’un rehberliğinde bu düşsel yolculuğu devam eder.
304 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10
Öncelikle şunu kabul edelim ki: Ortaçağın, hele din konusunda dogmatik anlayışın içinde doğmuş olan Dante, Hıristiyan dininin tüm dinlerinin zirvesinde olduğuna inanan bir kişiydi. Bunu aklınızdan silmeyin ki ileride Cehennem'de kimlerin olduğunu duyduğunuzda küfür etmeyin.

O zaman Cehennem'de kimlerin olduğuna bir bakalım.
Sokrates, Platon, Aristoteles ve sayamadığım bir sürü filozof, Attila, İlyada, Truva atı ekibi, ve bir sürü Yunan savaşçı(sanırım Yunanlara karşı ayrı bir kin besleniyor.)
Homeros, Hz. Muhammed(ileride açıklama ekleyeceğim.), Hz. Ali... Vatan hainleri, katiller, düzenbazlar, oburlar, hırsızlar... Lucifer ve Yahuda.

Dante eserin amacını şöyle açıklar: "Eserin meydana getirilmesinde güdülen amaç, bu dünyada yaşayan insanları içinde bulundukları sefaletten kurtararak mutluluğa ulaştırmaktır." Beni mutluluğa ulaştırıp ulaştırmadığını bilmiyorum fakat kitabı bitirene kadar aklımda hep şu soru döndü: "Bu kişiler Cehennem'de ise peki Cennet'te kimler var?"

Cehennem'e yolculuğumuz başlasın. Dante karanlık ve vahşi bir ormanda kaybolmuştur. Bu orman sembolik bir anlam taşıyor. Dante, Tanrı'yı unutmuş, günah işlemiştir. Şimdi de bu günahlar ormanından kurtulmak için çırpınıp durmaktadır.

Cehennem iç içe geçmiş ve gittikçe daralan dokuz sarmal daireden oluşmaktadır. Bu dairelerde günahlarıyla nam salmış pek çok tarihi kişilik vardır. Hadi Cehennem'i tanıyalım.

Korkaklar Avlusu
Cehennem'in bu ilk kesiminde korkaklar, yani ne Cehennem'i ne de Cennet'i hak etmiş kişiler bulunmaktadır.

Birinci Daire: Limbus
Burası Limbus'tur. Hıristiyanlıktan önce ya da sonra vaftiz edilmeden ölenlerin, acı çekmeden, ümitsizlik içinde yaşadıkları yer.

İkinci Daire: Şehvet Düşkünleri
Şimdi asıl Cehennem'deyiz. Buradaki ruhlar, ölümlü hayatlarında aşk denen tutku fırtınasının elinde oyuncak olmuşlardır. Buradaki bazı ruhlar: Semiramis, Kleopatra, Helena, Akhilleus, Paris, Tristan, Dido, Caina...

Üçüncü Daire: Oburlar
Burası oburların, şiddetli yağmur, kar ve dolu altında ve çamurlar içinde azap çektikleri yerdir. Zebani, tırnaklarıyla günahkârların derilerini yüzmekte ve ulumalarıyla kulaklarını sağır etmektedir.

Döndüncü Daire: Cimriler ve Savurganlar
Dairenin iki yarısındaki günahkârlar, dairenin orta yerine gelince bu iki grup arasında çarpışma olmaktadır. Bunlar cimriler ve savurganlardan başkası değildir.

Beşinci Daire: Öfkeliler
Burada; Zebaniler, iki şairin Cehennem gezisini engellemeye çalışırlar. İki şairin ilahi bir yardım beklemekten başka çaresi kalmaz.

Altıncı Daire: Sapkınlar
Baştan başa mezarlarla kaplı uçsuz bucaksız bir sahra. Sonsuza dek yanan bu mezarlarda, sapkınlar vardır.

Yedinci Daire: Saldırganlar
Bölümler
1-) Soydaşlarına Karşı Zor kullananlar
2-) Kendilerine Karşı Zor kullananlar
3-) Tanrı'ya saldıranlar/ Doğaya Karşı Zor kullananlar/ Sanata Karşı Zor kullananlar

Sekizinci Daire: Hileciler
-Birinci Hendek: Başkaları ya da Kendileri İçin Aldatma Eylemini Yapmış Olanlar
-İkinci Hendek: Dalkavuklar
-Üçüncü Hendek: Rüşvet Yiyiciler
(Bir sürü din adamı bulunmaktadır.)
-Dördüncü Hendek: Kâhinler
-Beşinci Hendek: Rüşvet Yiyiciler, Para Çalanlar
-Altıncı Hendek: İkiyüzlüler
-Yedinci Hendek: Hırsızlar
-Sekizinci Hendek: Yalancı Danışmanlar
-Dokuzuncu Hendek: Arabozuculuk ve Bölücülük Yapanlar
(Burada dini bölmüş günahkârlar, vücutları kesilmiş, delik deşik edilmiş halde cezalandırılmaktadır. Hz. Muhammet ve Hz. Ali de burada olduğu için yayınevinin açıklamasını aynen yazacağım.)
Hiçbir müslüman ve Türk okuyucu düşünülemez ki, Dante'nin dinimizin kurucusu olan Hz. Muhammet'i bu acıklı haliyle Cehennem'in bu kesiminde cezaya çarptırıldığını görsün de nefretle irkilmesin ve isyan etmesin.
Hz. Peygamber'i Cehennem'de arabozucular arasında cezalandırmasının büsbütün başka nedeni vardır. Hz. Muhammet güya Hıristiyan ve kardinalmiş. Hz. Muhammet'e papalık vaat edilmişse de sonradan her nedense bu vaat yerine getirilmemiştir. Buna çok kızan Hz. Muhammet öç almak için başka bir din kurmaya karar vermiştir.
-Onuncu Hendek: Tahrifçiler
Birinci Bölüm: Madenlere Hile Karıştıranlar
İkinci Bölüm: İnsanları Taklit ve Tahrif Edenler
Üçüncü Bölüm: Kaplazanlar
Dördüncü Bölüm: Sözleri Tahrif Edenler

Dokuzuncu Daire: Hainler
-Birinci Bölüm: Hısım ve Akrabaya İhanet Edenler
-İkinci Bölüm: Vatan Hainleri
-Üçüncü Bölüm: Konuklarına İhanet Edenler
-Dördüncü Bölüm: Velinimetlerine İhanet Edenler

Ve Cehennem'den Ayrılış...

Mükemmel bir ön söz var ki kitabı özet geçerek okurken daha iyi anlamamıza yardımcı oluyor. Ayrıca Dante hakkında bilgiler veren bir kısmı da var. Cehennem'de bilmediğimiz bir sürü isimler geçiyor. Bu isimlerin açıklanması bakımından sayfanın altındaki açıklamalar çok işe yarıyor. Hatta o kadar ayrıntılı açıklamalar var ki metnin özünden daha fazla açıklama olan sayfalar var.

İlahi Komedya'da Düzen ve Simetri
Ortaçağ'da 3 rakamına özel önem verilirdi. Bu yüzden üçün karesi olan 9 da değerliydi. 10 rakamı yine o devirde tamlık sembolü olarak kabul ediliyordu.
10=3x3+1
İlahi Komedya; Cehennem, Araf ve Cennet o.ü. üç bölümden oluşmaktadır. Ahiret'i oluşturan üç ülke 10 bölüme ayrılmıştır. Hepsi 30 bölüm eder ki, bu da rakamla gösterildiğinde 3+10 demektir.
Her bölüm 33 manzumeden oluşmuştur. Yalnız Cehennem, giriş görevi yapan Birinci Manzume ile beraber 34 manzumeden oluşmaktadır. 34+33+33=100=10x10

Bu kitabı okuyunca sizin de aynı soruyu soracağınızı düşünüyorum. "Cehennem bu kadar kalabalıksa, Araf'ta ve Cennet'te kimler var?"
304 syf.
·4 günde·7/10
İlahi komedya edebiyatın, neden kült eserlerinden biri olduğunu açıkçası net bir şekilde anladım. Yolculuk hikayelerine bayılırım. Bu türde yazılan kitaplar az. o yüzden bu kitapların yeri ben de ayrı. İncelemeye başlamadan önce kitaba asıl puanım 8. ama 1 puanı 28 bölümdeki ayıbı yüzünden kırdım, o konuya da geleceğiz. Öncelikle Altın yayınevi güzel bir giriş hazırlamış gerçekten. Hayatını bilmek ve kitabı hafiften hazırlamak için özet vermek güzel fikirmiş. Cehennem yolcuğumuz 2 şairden oluşuyor. (bu arada kitabın şiirle alakası yok haberiniz olsun. öyle bir algı var ama bence alakası yok. bildiğiniz roman. Buna şiir demek bence uygun değil. beyit bile değil. belki çeviridendir bilmiyorum ama şiirle alakası yok bu kitapta) Neyse kitaba gelelim. Cehennem katlarında insanların, yaptıkları suçlar nedeniyle çektikleri cezaları görüyoruz. Tabii herkesin suçu aynı olmadığından herkesin cezası da aynı değil bu kurguda. Gerçekten çok güzel metaforlar var. ben özellikle intihar edenler ve kendini büyük görenlerin cezasını beğendim. Aslında diğerlerinin de cezaları yaptıkları suçlarla biraz daha örtüşse daha iyi olurdu. ama yine de güzel kendini okutturuyor. kitabın eksisi yok mu tabii ki var. Kitap ilk eserlerden olduğu için yorucu ve bazen sığ bir anlatıma düşüyor. Kimin konuştuğunu bazen çözümleyemiyorsunuz. betimlerde az yapılmış. ve fazlaca dipnot var. ben bir yerden sonra anlamadığım yerlere bakmaya ve hikayeleri ilginç olan kişileri okumaya devam ettim. çünkü ana hikayeyi çok baltalıyordu dipnot okumak. o yüzden hepsini okumak şart değil benim gözümde. ama bazı kişilerin hikayesi için okunmalı. ama bu saydığım tüm problemleri aslında tek bir nedeni var. Şaka yapmıyorum tek bir neden. Yazar kendi için yazmış bu kitabı. daha doğrusu bizi kendi gibi sanmış. Hani sanki hayatı boyunca biz Dante ile beraberiz ve onun düşüncelerini biliyoruz da bu kitabı öyle okuyoruz. bu işte problem. sürekli kendi hayatından veya bildiği olayların kişileri olarak vermiş ve kitabında bu kişilerin geçmişini anlatmamış. sanki biliyormuşuz gibi. eee bu da normal olarak dipnot olayını arşa çıkarmış. kitap isimler üzerinden gitmek yerine olaylar üzerinden gitse daha güzel bir kitap olurdu. daha doğrusu daha herkese hitap eden bi tık daha kolay bir kitap olurdu. Ama yine de bir kere kesinlikle okumanızı tavsiye ederim. 28.bölüm komedi :D :D Hz. Muhammed sav hakkında tam bir komedi :D :D bu arada Yayın evinin dipnotu on numaraydı bu bölümde. sözde papalık teklif etmiş o kabul etmemiş sonra onlara inat başka din kurmuş :D :D yaw hepsini geçtim dinine çok bağlı olan Dante, sözde onların dinine çok hasar vermiş olan Hz. Muhammed sav görünce niye üzülsün ? niye yardım etsin,dileğini yerine getirsin ? Müslüman kimliğimden çıkarak söylüyorum: aynı yerde olsamve mesela hitler'i görsem üzülmem ve yardım etmem. Ama burada Dante'nin amacı müslümanlığa çamur atmak olduğu için böyle bir bölüm kurgulamış. bize düşen de 1 puan kırmak ve okurken gülüp eğlenmek :D :D Yalnız kitabın konusu çok iyi ya. keşke müslüman yazarlardan bu tip bir yolculuk kitabı görseydik. sonuçta çok sağlam bir kurgu ve insanı kendine getirecek öğütleri var. keşke müslüman olan ve bizim dinimize uygun bir yolculuk da okuma fırsatı olsaydı :) Neyse bi bakarsınız 10 yıl sonra ben yazmışım öyle bir kitap :D :D
304 syf.
Biraz spoylır içerir

Bu kitabı sanırım yaz başında okumuştum.
Kitap Dante'nin Kharon’un eşliğinde cehennemden başlayıp, Araf'a ardından da Cennet'e uzanan yolculuğunu anlatıyor.
Bu yolculukta pek çok tanıdık isimle sohbet ediyor. Dante'nin cehennemi hayal gücünde, iç içe geçmiş ve gittikçe daralan dokuz sarmaldan oluşmaktadır. Her sarmalda günahkarlıklarıyla nam salmış olan pek çok tarihi kişiliğin yanında sıradan insanların da çektiği azaplar çok yaratıcı şekilde betimlenmiş. Ortaçağın mistik ve alegorik havasını görebiliyoruz. Dante'nin betimlemeleri olağanüstü. Çemberden çembere geçerken, "burada kimler var acaba, tanıdık çıkar mı" dediğim anlar oldu. Açıkçası sekizinci çemberde tanıdık biri vardı. Çok muhtemel, bu kısmı okuyan Müslüman dostlar çok ama çok kızacaklar.
Cehennemim sekizinci katı, yeryüzünde bozgunculuk ve bölücülük yapanların bulunduğu kısım imiş. Ve burada Hz. Muhammed'i görüyor Dante. Onu tasvir ediyor.
Genel itibari ile bakacak olursak, Dante'nin sınırsız hayal gücü ve yaratıcılığı beni çok etkiledi.
Kitap pek çok dile çevrilmiş. Sürükleyici ve heyecanlı bir kitap. Okurken sıkılmadım. Okuyacak arkadaşlara da iyi okumalar dilerim.

NOT:Ön yargıları bir kenara bırakıp okumakta fayda var :)
304 syf.
·8/10
Galiba bir kaç yıl sonra tekrar okuduğumda daha çok özümseyebilirim. Eğer önsözü okumamış olsaydım kitaptan neredeyse hiç bir şey anlamazdım.
İlahi Komedya, Cehennem, Araf ve Cennet'ten oluşan bir üçleme. Cehennem, bu üçlemenin ilki. Dante'nin cehennem tasviri, İslam inanışındaki cehennem tasvirine çok yakın diyebilirim. Ama bir o kadar da uzak, 28. Manzumede neden çok uzak olduğunu anladım.
Bir kaç yıl sonra tekrar okumadan önce araştırıp bilgi sahibi olmam gereken konu başlıklarını kendime not olarak bırakayım:
*Yunan Mitolojisi
*İtalya Tarihi (Yazarın yaşadığı dönem)
*Roma İmparatorluğu (Yazarın yaşadığı dönem)
*Fransa (Yazarın yaşadığı dönem)
*Hristiyanlık, Musevilik
*Ortaçağ efsaneleri
*Babil hükümdarı Nemrut
*Ghibellin'ler ile Guelf'ler arasındaki savaş

Bakalım Araf'ı okuduğumda araştırma listeme neler ekleyeeğim? Belki de Cehennem'deki kadar zorlanmam Araf'ta.
Araf'ı okuyacağım ama hemen değil. Galiba Araf biraz dinlenmeliyim.
304 syf.
·8/10
İlahi komedya'nın ilk bölümü olan Cehennem beni en etkileyen kitabı oldu Dante'nin. Cehennem çukuru iç içe geçmiş dokuz daireden olusuyor ve her dairede ayrı bir günah işlemiş olanlar cezalandırılıyor. Aşağıya doğru inildikçe de ceza ağırlaşıyor. Gerek bu dairelerin tasviri, gerek verilen cezalar, çekilen çilelerin anlatımı olsun Dante hayalgücüne ve kurgusuna hayran bıraktırıyor.
Dip not olarak şunu da soylemeden geçemeyeceğim; yaşamı boyunca ne kadar sevemediği insan varsa Dante hepsine cehennemde bir rol vermiş.
304 syf.
·Beğendi·8/10
İlahi Komedya'nın en ilgi çekicisi kesinlikle Cehennem'dir. 9 katmanlı olan Cehennem'de statü; işlenen günahın bedeline, ağırlığına göre değişiyor. En ağır suç yerden (Kudüs) 9 kat altta yer alıyor. Gerek tasvirleriyle olsun gerekse anlatmak istedikleriyle olsun, en çarpıcı olan bölüm Cehennem'dir.
304 syf.
·15 günde·9/10
Bazı kitapları incelemesi güçtür. Çünkü anlatmak istediğin ifadeleri sadece kelimelere dökmekte güçlük çekersin. Bu kelime yetersizliğinden değilde hissettiklerinin rengini harflere yansıtmanın güçlüğündendir.

Dante Vergilius ile birlikte cehennemi adımlarken hiç durmadan bir gün boyunca 9 bölümü gezmektedir. Dante bir miktar milliyetçi duygularla hareket ederek yazsa da 700 yıl evvel yazılmış bu uçuk kaynak belki de bir daha kimsenin başaramayacağı bir üne ve tasvir seviyesine ulaştı.

1. Limbus: Dinler olmadan evvel yaşayan insanların tümü buradadır. #84309874

2. Şehvet düşkünleri; Dünya var olduğundan beri ciddi sorunlara yol açan şehvet din adamlarını bile ele geçirmiştir.

3. Oburlar

4. Cimriler ve Savurganlar

5. Öfkeliler (Dite şehrinden bahsetmektedir. Dite hem Lucifer'ın bir diğer adı hem de cehennemin en önemli yeridir.)

6. Sapkınlar

7. Saldırganlar: Alt başlıklara ayrılan bu bölümde kendilerine, soydaşlarına ve doğaya, sanata zor kullananlardan bahsetmiştir.

8. Hileciler: Dante'nin en çok üzerinde durduğu 8.kat en çok ceza çekip eziyet görenlerin yerinde uzunca kalmıştır. Bu bölümü 10'a ayırmakla birlikte bazı yerlerde kendi başlıkları adı altında bölümlenmiştir. Kahinler, rüşvet yiyenler, hırsızlar ve daha birçoğu burada ızdırap çekmektedir.

9. Hainler: Son kat ise devlerin bulunduğu aynı zamanda tepe üstü buza çakılan Lucifer'ın bulunduğu ve çıkması en zor kattır.

Bilmiyorum bilenler var mı, Tartini bir gün rüyasında bir şeytanın onunla konuştuğunu tasvir eder ve bir beste yapar. Adı ''Devil's Trill Sonata'' dır. Dinlemeden hissedilmeyecektir. Sizleri cehenneme yolculuk yaptıracak en iyi soyut nesne budur!
**(Hikaye için; https://eksisozluk.com/...rill-sonata--5441822)

Ayrıca Supernatural dizisinden cehennem kavramına çok alışık biriydim. Bolca gittik geldik, Lucifer, Azazel ya da diğerlerini gördük. Düşen meleklerin rollerini gördük. 4 büyük meleği gördük. Cehennemi ve Tanrıyı gördük. Birde böyle bir eseri okuyarak hissettim, algıladım ve sindirdim. Bizler cehennemi yaşıyoruz!
304 syf.
·Beğendi·8/10
"Buraya giren bir daha çıkamaz, tüm ümitlerinizi dışarda bırakın." Diye tasfir etmişti Dante, cehennemi. İlahi komedya eserinin ilk bölümü olan cehennemi, seyahatlerini ve orda gördüklerini şiirsel bir dille tasvir eder. Belli başlı katmanlara ayırır cehennemi ve genellikle oradaki kişilerle yaptığı diyaloglarından oluşur eseri. Genellikle tanınmış kişileri ele alır hatta hz. Muhammedi'n bile orda olduğunu düşünür. Sebebini ise hıristiyanlık dini varken islâmı getirerek insanlar arasında bölücülük koyduğunu düşünmesidir. Ama kitabı okurken gerçekten de insanın oradaymış gibi hissetmesine sebep olan tasvirleri muhteşem. Okunulması gerek, tabi serinin diğer kitaplarını da. Kötülük problemini aslında en ince ayrıntısına kadar incelemiş ve buna bağlı olarak insanların cehennemde olduğu konumlarını tasarlamış. Belki de Dante'yle bizim tasarladığımız cehennem bir birinden çok farklı ama onun da cehennemi en az insanların cehennemi kadar acımasız.
304 syf.
Dante, o katmanları nasıl tasvir etmiş; hayal gücüne hayran kalmamak elde değil. İyi ki okumuşum diyorum. İtalyan Edebiyatını ayrı kategoride değerlenmek gerekir.
304 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10
Dante'nin ilahi komedya kitabının ilk kitabıdır.Kitap üçe ayrılır:Cehennem,araf,cennet.Kitap şiirsel olarak yazılmış.Tabi ki çeviri Dante'nin şiirsel yeteneğini yakalayamaz ama piyasada bulabileceğiniz en iyi çevirilerden birisidir.Kitaba değinecek olursak o dönem de kilise baskısından dolayı cehennem kavramı pek anlaşılamaz.Dante de bu kavramı somut hale getirerek okuyucunun önüne seriyor.Gerçek hayatta varolan kişilerin cennemde nerelerde ve nasıl yargılanacaklarını anlatmaya çalışıyor.Hayali bir geziye çıkıyor.Gördüklerini anlatmaya çalışıyor.Döneminin de ilerisinde bir kitap.Birçok yazar,şair bu kitaptan esinlenerek eserlerini vermişlerdir.Ayrıca çok derin bir kitap mitoloji,sanat ve döneminin siyasal yapısı hakkında fazlaca bilgi içeriyor.Güzel bir kitap herkesin okumasını tavsiye ederim.
336 syf.
·32 günde
İlahi Komedya, Cehennem, Araf ve Cennet olmak üzere üç bölümden oluşur.
Papa 8. Bonifazio tarafından Jübile yılı ilan edilen 1300 yılındayız. 7 Nisanı 8 Nisana bağlayan büyük Cuma gecesi Dante 35 yaşında olduğu halde "karanlık bir ormanda" yolunu şaşırmıştır. Uykulu bir halde olduğu için buraya nasıl geldiğini kestiremez. Sabaha karşı bir tepeye doğru ilerlediği sırada karşısına bir pars, bir aslan ve bir dişi kurt çıkarak yolunu keserler. Ellerinden kurtulmak için geri döneceği sırada Latin şairi Vergilius'la karşılaşır. Vergilius'u Beatrice(Dante'nin sevdiği) göndermiştir. Günahkar Dante hakkında Arşıâlâ'da kesin karar verilmek üzeredir, mahvolmasına ramak kalmıştır. Kurtulmak istiyorsa, gördüklerinden ibret alması için, Ahiretin üç bölümünü de ayrı ayrı ve sırayla ziyaret etmesi gerekmektedir. Cehennemle Arafın ilk kesiminde kendisine Vergilius eşlik edecek, daha sonra, Latin şairlerinden Statius'un ve sonunda bizzat Beatrice'in rehberliğinde Arafın geriye kalan bölümüyle Cenneti gezecektir.
Benim okumuş olduğum ilk bölüm olan Cehennem;
9 bölümden 34 manzumeden (düzyazısal şiir) oluşmuştur. Bu bölümlemeler işlenen suça göre hafifinden ağıra sıralanmıştır. Cehennemin katlarını bir huni gibi betimleyecek olursak, huninin uç kısmı en alt ve en dar bölümdür yani en ağır cezanın çarptırıldığı bölümdür.
İncelemeyi daha fazla uzatmadan Dante'nin hayal gücüne hayranlığımı belirtiyor ve hayal gücünün ifadesi olan bu eseri okumanızı tavsiye ediyorum :)
Dilerim o güzel dünyaya yine dönersin;ama söyle bana :
O insanlar yaptıkları her yasada niçin acımasız davranıyorlar benim adamlarıma?
Gecenin soğuğunda büzülüp kapanan, gün ışıyınca dirilip, doğrulan çiçekler gibi, ben de sıyrıldım uyuşukluktan, yüreğimi öyle bir korkusuzluk kapladı ki, konuştum özgür bir insan gibi.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İlahi Komedya - Cehennem
Baskı tarihi:
30 Aralık 2013
Sayfa sayısı:
304
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055418557
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Nilüfer Yayınları
İlahi Komedya (İtalyanca: Commedia, Divina Commedia), Dante tarafından 14. yüzyılın ilk yarısında yazılmış, İtalyan edebiyatının en meşhur epik şiiri ve dünya edebiyatının önemli bir başyapıtı.

Michelino’nun freskinde Dante, cehennem girişinde Araf Dağının yedi eteğinde ve Floransa şehrinde, üstte cennet küresi, elinde İlahi Komedya’yı tutuyor.

Komedya’da Dante, ölüm sonrası sırasıyla Cehennem, Araf ve Cennette geçen seyahati, hikayenin kahramanı da olan kendisinin ağzından anlatır. Orta Çağda ’’Komedya’’, ’’tragedya’nın’’ aksine sonu iyi biten hikaye anlamına gelirdi. Burda eserin adındaki ’’komedya’’ kelimesi, öyküsünün güldürü unsuru taşıdığı anlamına gelmez.

Orta Çağ ile Rönesans arasındaki geçiş döneminde yazılmış Ortaçağ döneminin bu şiiri, hayalgücü ve alegorik tasavvuru, ölüm sonrası hayatı anlattığı öyküsü ile Hıristiyan batı kiliseleri tarafından benimsendi. Eserin orijinal adı ’’Komedya’’ olmakla birlikte daha sonra 1360 yılında Giovanni Boccaccio tarafından başına ’’İlahi’’ kelimesi getirilerek Hıristiyanlaştırılmıştır.

Kitabı okuyanlar 603 okur

  • Muhabbet.
  • Anna Molly
  • Jonathan Livingston
  • SedA SEYFİOĞLU
  • Bahar Tokaş
  • Maya
  • Tarık Akkaya
  • Neslihan Gökçimen ߷
  • Yavuz Yılmaz
  • Berfin

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%3.1 (5)
9
%0.6 (1)
8
%4.3 (7)
7
%2.5 (4)
6
%1.2 (2)
5
%0.6 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0